ТЕМА № 1
Обществено разделение на труда като обект на геоикономиката
1.Същност и етапи на проявление.Общ.разделение на труда е процес на непрек. обособяване на разл. видове общ. труд,при който производителите се специализират в създ. на определна продукция.Мащабите и насоките на на общ. разделение на труда зависят от х-ра на социалноик.строй.При първобитнообщинния строй се прявява най-простата ф-ма на разд.на труда според пола и възрастта-мъжете се заним.с лов и риболов,жените-събиране на плодове и примит.земеделие.След това общество настъпва 1-то голямо разделение на труда-отделянето на скотов. от земед..Това е допринесло за: задълбоч.на специализацията,подобр.кач.на продукцията и повиш. На производителността на труда.Появява се частната собств.,т.е.-нов общ.-ик.строй – робовладелския.В резултат на това се появява 2-то гол.разделение-отделянето на занаятите от с.стоп.,вследствие се увелич.кол.на произв.продукция(главно в усл.на +феодалния строй).Появява се стоковото пр-во-на пазара стоките се предл.от търговците-на лице е 3-то гол.разделение->обособ.на търговията като самост.стоп. отрасъл.Увеличаващия се обмен на стоки поставя нач.на св.стоп..4-то гол.разделение- отделяне на промишлеността от с.стоп. и обособ.й в самост.отрасъл.
2.Ф-ми на общ.разделение на труда.
Отраслово->обособяване на разл.отрасли от сферата на матер.пр-во(промишл.,с,стоп.) и непр-ната сфера(образов.,здравеоп.).Подотрасли(пр.:промишлеността):енергетика, металургия,машиностр; В трнспорта:железопътен,воден,автомоб.,въздушен; Текст. промишл.:вълнена,памучна,ленена ; конопена,ютена,копринена промишл..В резултат на отрасловото разделение се формира отраслова стр-ра на стоп.-тя е процес на обедин. на отделни производства в отделни отрасли на осн.на единни технологии,изп.на сродни суровини и на общото управл.на технологичните процеси.
Териториално->осъщ.се ч/з специализация на стопанството на опр.терит.в пр-вото на опр.изделия,т.е.специализация на пр-вото по терит.единици.Зависи от прир.и соц.-ик. усл. и от производствения опит на местното нас..(Пр.:Добруджа-поради почвено-клим. усл. Се отгл.зърнени култ.,а в Трак.низина-зеленч.и овощия).В рез.на тетит.разд. се формира терит.стр-ра на стоп.във всяка страна.
М/унар.разд.на труда-Вс.от страните се специализира в пр-вото на такива продукти,за които същ.благопр.прир.и соц.-ик.усл..
Ик.интеграция-Отрасл.итерит.разделение са съпроводени със сътрудничество, сближаване,обединява(интегриране)на производствената,ик.,култ.,научната д-ст на групи страни.Когато страните обединят услията си с оглед по-доброто изп.на прир.и соц.-ик.усл. и ресурси е налице т.нар. иконом.интеграция.Интеграционните пр-си спомагат за преодоляване на различията м/у отделните страни по степен на ик.разв. и за по-пълното задовол.на техн.потребности.Ик.интегр.се реализ.най-добре ч/з външно-ик. връзки:
-външна търговия; -обмен на научнотехн.инфо;
-износ на капитали; -обслужване на туристи;
-предост.на кредити; -подготовка на кадри;
-съвм.изгр.на предприятия; -м/унар.превози на товари,пътници и др..
-търговия с патенти и ноу хау;
ТЕМА № 2
Развитие на ученията за терит.разпределение на произв.сили
1.Щандортни(локализационни) теории за терит.разположение на промишл.предприятия, за организиране на селскостоп.пр-во и за терит.разпростр.на селскостоп.култури. Тяхната същност се израз.в стремеж към:
-по-ниски трансп.разх. при пр-вото и пласирането на готовата продукция;
-мин.разх. за раб.сила; - локализиране на промишл.предприятия в райони и населени места с вече изградени и работещи промишлени предприятия и инфраст-ра(т.е. във вече усвоени в промишл.отношение райони)->по този нач.се постига т.нар. агломерационен ефект.
2.Първото направление на локализационната теория е на немския агроном,ик.и земевладелец Йохан фон Тюнен-стреми се да разкрие законите,определящи многобр.ф-ми на стоп.в чист вид,създавайки идеална с-ма на стоковото стоп.на една отделна изолирана страна.От гл.точка на полит.икономия раб.му се свежда до диференциалната рента,осн.на анализа на фактора на селскотоп.земи спрямо пазарите. Той е представител на “пруския път”на развитие на капитализма в с.стоп,т.е.при запазване на собствеността в/у феод.земи,но с капиталист.начин на пр-во на селскост. продукция на пазара.Издал е тритомния труд”Изолираната държ.по отнош.на с.стоп. и нац.икономика”-в основата е теорията за диференциалната рента,основана в/у анализа на фактора за полож.на селскост.предприятие.Допуска същ.на абстрактна”изолир.” дър-ва,с равнинен терен в район,зает с плодор.земя,в чийто център е разп.град. Според него вс.земед.кул-ра трябва да се разпол.на такова разст.от града,че да носи на собств. макс.печ..Това може да се постигне като се знаят разх.за превоз на селскост.произв-ния
от мястото на пр-вото до паз(града).
-Предлага около града селскост.ку-ри да се отгл.в концентрични кръгове.В 1-вия кръг да се разполагат стоп-ва,където да се произв.нетранспортабилни и бързо развал.се хр.
прод.,изискващи бърз и специализ.трансп.(плодове,зеленч.,мл.)Във 2-я кръг-горск. стоп.за да се снабдява града с дървен строит.материал и за огрев.В 3-я-житни ку-ри.
В 4, 5 и 6 кръг-на разст.50 мили от града->поясът на Животнов.,лов,рибол.,отглежд.на едър рог.добитък.С повиш.плодор.да почв.се разширяват концентр.кръгове.
В основата на неговата теория са 3осн.момента:
-произв.разх;
-плодород.на почв.и специф.особ. на зем.ку-ри;
-трансп.разх.от местопр-вото до местопотреблението,сравнени с паз.цени;
Заслуги-1.разкрива историч.предели в разв.и рационалното разполож.на пр-вото в усл. на капитализма;установява закономерн.за снижаването на доходността в с.стоп.с отдалечаване от паз.центрове;2.анализът на специф.ф-ми на процеса на концентрация в капиталистич.земед.и разкриването на неговия особ.ик.механизъм;недостатък-силно идеализира реалните усл..
3.Теория за разполож.на промишлеността-създ.от Вилхелм Рошер.Идава книгата”Изследв.на зак.,които определят целесъобразното разполож.на отраслите на промишлеността”-обръща вниман.на 3-те фактора на пр-во: труд,земя и к-л,както и на ролята на гол.градове за разполагане на промишл.предприятия.Разделя страните на
“промишлени”и “примитивни”-препоръчва обмен м/у тези 2-ве гр.д-ви.Ест.продължен. на теорията на В.Рошер са теориите за развитие и терит.разполож.на промишлеността на немск.ик.и социолог А.Шефле,на англ.ик.А.Маршал и немск.ик.В.Лаундхарт.
4.Теорията на А.Маршал-обръща вним.на 7 фактора за разполож.на пр-вото:
-близост до материали; -близост до пазари; -възм.за изп.на водна енергия;
-клим.усл.; -налич.на раб.сила; -налич.на к-л;
-влияние на вече същ.в дадения пункт пр-ва.
5.В.Лаундхарт-според него трансп.разх.са решаващ фактор за разпол.на пр-вото; счита,че същ.превръщане на обществ.разделение на трудов пространствено разпредел. на труда.
6.Теория за промишл.щандорт-на немск.ик. Алфред Вебер.Според него цената на промишлената продукция зависи от 7 елемента:
-печалба; -%на кредитния к-л; -амортиз.на осн.к-л;
-разх.за суровини и енергия; -разх.за раб.заплата;
-трансп.разх.; -общи разх..
А при терит.разполож.на промишл.предприятия собствениците тря се съобр.със:
-местата с мин.трансп.разх.за пр-во на единица продукция;
-местата с мин.разх.за раб.сила;
-промишл.зони с изградена вече производствена и соц.инфраст-ра.
Разделя факторите,влияещи в/у разполж.на промишлеността на:общи(със знач.за разв. на вс.стоп.отрасли)и специфични(със знач.само за 1-ин или няк.стоп.отрасъла->Пр.: скоростта на развалянето на стоката).
Определя вс.фактори за локализация на промишлеността,раздел.ги на:
-естественотехнич.->според него не зависят от общественоик.строй;
-социалнокултурни->че са свързани само с този строй.
Счита,че ст-стта на трансп.разх.на предприятията зависи от теглото на превозв.товари и от разстоянието на превоз.Класифицира материал.,изп.в пр-вото,на чисти(изцяло влизат в съст.на готов.продукция)и груби(губят част от теглото си под ф-мата на отпадъци).По-късно предлага т.нар.материален индекс-отнош.м/у теглото на локализационните суров.и материали,доставени на завода,и теглото на гот.пр-ция.
7.Август Льош-продълж.на теорията на А.Вебер.Той разглежда разполож.на стоп.не в изолирани райони,а в мащабите на цялата страна.С помоща на шестоъгълници се опитва да намери онзи пункт,където се получава макц.печ.съобразно суровини и паз..
Счита,че трансп.разх.разстат с увелич.на разстоянието.Затова предлага в периф.части на паз.зони цените на стоките и усл.да са по-ниски.Така очертава т.нар.”конус на търс.” на стоки-в него РО отговаря на линията на търс.в центъра на паз.зона;с отдалечаването от О към Р търс.по протежение на лин.РР намалява.Вместо кръгова ф-ма на”конуса на търс.”предлага,че може да е шестоъгълен.Въвежда равномерна триъг.мрежа от дребни зони на разпростр.на пласмента под ф-та на паз.зони и разд.градовете на бедни и богати и оттук и размера на зоните на тяхн.влияние в/у гравитиращите терит..
При аргументиране на своите теорит.изводи изп.геометр.фигури и алгебр.формули. Посочва най-изгодните варианти на местополож.на новоизгражд.се промишл.предпр. в центровете с активен стоп.живот и в паз.зони.Той е 1-ят автор,създ.на модела на антропогенния ландшафт на микро и мезоравнище.
8.Едуард Хувър-в книгата си”Локализация на стоп.д-ст”обръща вним.на трансп. тарифи при разл.видове трансп..Във. в локализац.теория нови видове фактори-разх. За крайни операции,конкур.м/у разл.видове трансп..Негова е заслугата за оценяването на ролята на трансп.възли при терит.разполож.на промишл.предприятия.Теорит.възгледи на Е.Хувър са доразвити от У.Кристалер,който п/з 1933 създ.модел за терит.разпол. на централните места.
Целият материал:
Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят. |
Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите. |
Ако не знаете как, кликнете тук |