Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Фирмено разузнаване

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи и всякакви теми свързани с икономика, финанси, счетоводство, маркетинг.
Брутен вътрешен продукт, безработица, брутен национален доход, валутен курс, лихвени проценти, национален дълг, потребителско търсене, процент на инфлация, търговски баланс, фондов пазар.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 295606
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 365596
Местоположение: Somewhere In Time

Фирмено разузнаване

Мнение от Mozo »

1 Въведение
Фирма - това е стопанско промишлено или търговско предприятие с права на ЮЛ ( ЮЛ притежава правоспособност и дееспособност ).
Разузнаване – това е търсене и откриване на поверителни сведения за намеренията на враг на конкурентен съперник.
През миналият век фирменото разузнаване влиза в актуалната икономика. В началото на ХІХ научната организация на управлението, обединява универсалните принципи на ефективност и увеличаването на производствените отношения.
В началото на 30-те г. се преминава към управление на човешките отношения като се включват нови клонове, това е направлението на Бихейвиористите.
През 40-те г. се развиват производствените операции – за първи път се управляват компютрите т.е. количествените модели.
От 50-те г. започва периода на стратегическото планиране, диверсификацията, синергията ( съвместно действие на системи ), преструктоализацията, системен анализ, това е периода на целевото управление.
Японският модел на управление – характерната черта е обезпечаване на качеството и контрола на инвентаризацията.
През 90-те г. се появява познавателният мениджмънт – акцентира се върху придобиване и увеличаване на знанията, управляване на информационните и разузнавателни сведения като се наблюдава бързо развитие на информационните технологии.
Транснационалната компания поставя началото на разузнаването през ХІХ в.
В края на ХХ в. Развитите икономики навлизат в ерата на интелектуалния мениджмънт.
Този хронологически ред навежда на мисълта, че частното разузнаване ( корпоративно, фирмено ) е задължителен елемент от управлението на предприятието.
В следващ етап се развива глобалния мениджмънт т.е. битката за световните пазари, която става икономическа.
Предпоставки за глобалният мениджмънт:
Международният тероризъм – оказва влияние върху икономиката;
Развитите икономики отделят от 1,5 до 2 % от оборота си за разузнаване и тенденцията е те непрекъснато да се увеличават.
Увеличаване на рисковете - има няколко посоки:
Икономически рискове
На национално ниво – България няма икономическа доктрина, която да следва.
• На областно ниво :
• политически рискове – на национално и регионално ниво;
• природни рискове;
• социален живот и култура – тук влизат и транснационалните компании;
В края на ХХ в. и началото на ХХІв. , особенна значимост придобива понятието сигурност, поради новото геополитическо преразпределение. Системата за национална сигурност е голяма, сложна, човешко- машинна система, в която технологично се използва, събира, обработва, съхранява информация. В тази система информационните технологии са средството, което засилва човешкия фактор.
Системата за национална сигурност е създадена през 1997 г. , а Народното събрание създава концепцията.
Политиката за сигурност и отбрана в информационното пространство е система от знания за принципите и способите за рационално използване на ресурсите на страната, за защита на интересите на личността, за създаване на благоприятни условия за духовно развитие на нацията, за разцвет на националната култура.
Сигурността е динамично състояние, в което за отделната личност, общество, държава не съществува пряка агресия – политическа, икономическа, диктат и друга сфера на принуда.
Вътрешен тероризъм.
Промяна на конституционният ред – общество, което има регулирана икономика преминава в пазарна икономика. Непрекъснато нараства необходимостта от защита.
През 1951 г. излиза закон за частната охранителна дейност.
Глобализацията води до съответните промени в макроикономиката, до появата на нови конкурентни отношения, изменения в юридическата база и онаследените икономически проблеми, които създават несигурност за бизнес сектора и неговата макроикономическа единица.
Фирмена сигурност – това е система от организационни, административно- правни, производствени, икономически и междуличностни отношения, създадени в дадена фирма, и които осигуряват в него осъществяване на поставените от нейното ръководство задачи.

Тема 2 Кратък исторически преглед

1. Начало на разузнавателната дейност.
То е заложено генетически в човека да оцелява в природата още от най- дълбока древност.
През 1649г. за първи път в разузнавателните структури се включва професор по математика.
По- важни имена Щибер ( 1855 г.), Рудолф Албер.
Техническото разузнаване започва още в древността, по- времето на стенобойните машини. Началото е поставено от Ченгис хан.
Шпионаж – е престъпна дейност, която се изразява в разузнаване и събиране на сведения, които са държавна тайна, за да бъдат предадени на друга държава.
В древността всички завоеватели, каквито и да са предприемали походи, първата им задача е била да разузнават ( ниво на военно дело, хазната ).
През развитието на Римската империя – производството на коприната, стоманата стават от особенно значение за разузнаването, както и добиването на китайският порцелан.
Производството на стомана- немските земи са допринесли за развитието на стоманата. Били изпратени от Англия разузнавачи, които трябва да разберат начина за добиване на стомана ( научно разузнаване с поставено начало ).
Човечеството не е успяло да разгадае някои от тайните – например, как са се правели отровите използвани в древността, гръцкият огън и т.н.т.
Намеса на държавата в икономиката и технологичното разузнаване. С тази намеса промишленият шпионаж започва умишлено да се поощрява. През 1791 г. във Франция е издаден декрет, който постановява, че информацията касаеща икономическият шпионаш се заплаща. В края на ХVІІІ в. в Манчестър се създава асоциация за борба за защита на патентите.
През 1870 г. Луи Пастьор успява да се снабди с рецептата за производството на немска бира и я патентова, а Германия му открадва патента.
Едисон - във фирмата “ Дженерал Електрик ” за първи път привлича и използва учени за разузнавателна дейност.
В края на ХІХ в. Япония преминава във феодална държава и преминава през няколко етапа:
- модела на идеалното копие;
- изпращане на студенти в Западна Европа и Америка;
- преминаване по метода на специализантите;
“ Качествен продукт на ниска цена ” е условието, с което Японците пробиха на пазара.
Алфред Крунд за първи път използва контраразузнавателната дейност, основната задача е дезинформацията. Назначават се психолози във фирмите, които работят с персонала и по- този начин разкриват предателите.
Производството на атомната бомба също е било разкрито чрез шпиони.
2. Съвременни тенденции
В България също има отдел за научно разузнаване. След Студената война и в условията на разширяване на пазарната икономика в света държавите постепенно разбират, че сигурността на частните предприятия стават част от националната сигурност на държавата.
Започва да се говори и работи за бизнес разузнаване, фирмено разузнаване, конкурентно разузнаване, икономически шпионаш.
През април 1992 г. ЦРУ има за задача да работи с 40 % от своя капацитет за развитието на Световната икономика.
След 1995 г. Американските разузнавателни структори смятат, че мястото на идеологическият противник се заема от икономически агресивни конкуренти.
През 2002 г. от САЩ са депортирани 120 израелски студенти обвинени в шпионаш.
През 2003 г. Бил Клинтън подпомага икономически “ Дженерал Мотор ” с цел противопоставяне на икономическата инвазия ( държавен протекционизъм към частни фирми ).
Джон Маклофин – приоритетното развитие на разузнаването е прогнозното осведомяване на американското общество за напредъка на ключовите държави в света.
3. За Руското и Европейското аналитично направление – това е:
• тероризъм;
• наркотрафика;
• неразпространяване на оръжие за масово разпространение;
• неорганизирана престъпност;
През 1999 г. в Тексас се провежда дискусия на тема “ Разузнаването на САЩ и края на Студената война ”. Извода, е че разузнаването се нуждае от ясно дефиниране на новите приоритети и разширяване на дейността си.
През 2002 г. САЩ увеличава бюджета им и поставя следните задачи:
• засилване дейността на националната агенция по сигурност;
• преодоляване на недостанъците в разузнаването с помоща на човешкия фактор
( привличане на специалисти от академичните среди ). Интелектуалните качества на разузнаването трябва да се издигнат чуствително. Трябва да работят хора, които са се доказали;
• преодоляване на дисбаланса между придобиването на разузнавателна информациая;
• предифениране на програмите и приоритетите на развитие на разузнавателната общност;

Тема 3 Основи на частната разузнавателна дейност

Предпоставки за появата – това е преминаването на икономиката от информационно – технологично към интелектуално. Основната роля при вземането на решения е достижението на ума и иновациите, а не на технологичното ниво. Започва да се развива мениджмънтът, основан на знания, получени от анализа на придобитата информация. Бизнеса е предприемачески с помоща на фирменото и корпоративното.
Сделките се сключват при висока конкуренция в условията на глобална икономическа криза и заради това конкуренцията ще бъде още по- висока. Ако приемем, че фирмената дейност е основна, то фирменото разузнаване е нейн компонент. Това се доказва на различните видове пазари.
Деловите разговори – когато двама контрагенти водят преговори веднага проличава кой има повече информация.
Сключване на сделки при финансови и технологични операции – до каква степен нашите конкуренти са готови да променят технологичното си производство ( имаме ли поставени лица в търга и от кого, с какви парични ресурси разполагаме ). В обществените поръчки се прилагат 10 показатели.
В съвременната икономика освен цялата налична информация от специализирани източници се преминава към следния подход:
Стратегическо планиране и управление – за него може да даде сведения частната разузнавателна система.
Развитието на частният капитал в развитите социалистически страни преминава през няколко нюанса т.е. три етапа:
a. Агресивен с нападателен характер – временно с първоначално натрупване на капитал – физическо насилие, психологически натиск над личността, фалшифициране на документи.
b. Наличните финансови и материални активи трябва да се охраняват – със физическа охрана, технически средства. Основната цел е охрана на придобитото богатство.
c. Охрана на личността – заплаха срещу собственика на фирмата за придобиване на неговите богатства или реванш.
Утвърждаване на частната разузнавателна дейност – тези процеси на модела поставят много нерешени въпроси. Съвременното предприемачество е с агресивен, активен, изпреварващ и търговско ориентиран. Това изисква добра вътрешна маркетингово дейност и познаване на външната среда.
Четири основни фактора предопределят развитието на този процес и неговата ефективност:
• изпълнителна рамка;
• финансова рамка;
• кадрови ресурс;
• технологично обновление;
Причини за увеличавани на частното разузнаване.
◦ Ползата от нея се доказва на практика.
◦ Информационно- аналитичния процес непрекъснато се задълбочава.
◦ Международният живот, които водят частните структури засилва бизнес средите.

Създаване на частните конкуренти в процеса на разузнаване.
В тази организация различните дейности в икономическят живот са представени в различни структури.
В съвременното общество има две структури:
• или е в рамките на корпорацията;
• или е извън корпорацията;
След 1990 г. в държавите с развити икономики започва да се изучава фирменото разузнаване.
В България няма такива кадри, защото:
• липсва нормативна уредба;
• липсва методологическа база – от къде и по- какъв начин ще се обучават хората. От една страна са хората, които са се насочили към тази тематика. От друга страна са хора, които са работили в тези структури;
• липсва държавен стандарт;
Фирменото разузнаване, характеристики и определения:
Всички частни структури разполагат с данни и информация. Като дейност частното разузноване обединява два независими в своето изпълнение процеса – при придобиване на информация и при налича информация.
Същност – в единя цикъл имаме методи, средства за анализиране на тази придобита информация. Фирменото разузнаване е вземането на информация ( анализирана ) и предоставяне на тази информация на мениджърите за вземане на управленски решения. Разузнаването като процес т.е. обработваме информацията. Това формулиране започва през 80-те г. това е силно специализиран и своевременен процес за информиране на компанията. Трябва да се определи обекта, целта, задачите, функциите, с които се реализират целите и задачите. Обекта на разузнаване е информиран за конкретния потребител. За целта трябва да е доставена тази информация на потебрителя в определен срок. Задачата на разузнаване е открояване на информационните ресурси, създаване и катологезиране на информационните масиви. Определя срока за представяне на информацията по определени задачи. Изясняване на източници за дезинформация, обработка, анализ и изготвяне на аналитична разузнавателна справка.
Функции на разузнаването, които реализират неговите цели и задачи- открояване на информационните ресурси; търсене; обработка; разпеделение; съхраняване; копиране; публикуване; контрол..
Инфраструктурата обезпечаваща структурата на разузнаването по- необходимост включва параметри, в които ще се организира следното:
• държавна политика за развитие;
• собствени информационни ресурси;
• източници на информационни ресурси;
• персонал- добре подготвен;
Методика обезпечаваща функционирането на тази система:
• канал за връзка с източване на информация;
• организационна система;
• обединяване на информационни ресурси, източниците на информация са персонала, потребителите;
• технологични средства и канали за връзки между тях;
При реализация на фирменото разузнаване нейната структура се определя от множество фактори- държавна политика; икономика; политическа култура.
Елементи, които включва:
• да има оперативно управление;
• да има информационно- аналитично управление;
• да има контраразузнавателно управление;
• да има направление за тайна операция;
• да има техническо направление;
Разузнавателната структура зависи и от нейното място в структурата на копанията от решаването на задачите от пълнотата и обема на информационните ресурси от нивото на автоматизация на информационните процеси. Частната форма на разузнаване се осъществява само за целите на бизнеса и за това е на границата на правовата наредба.
Фирменото разузнаване- е постоянен процес на частна разузнавателна дейност за придобиване на оперативна информация относно средата, в която функционира компанията с цел своевременно информационно обезпечаване на процеса на вземане на решения за нейното развитие и преспектива.
Резултата от фирменото разузнаване определя рисковете и възможностите в дългосрочен план.
Маркетинговата дейност определя моментните състояния на пазарните параметри.
Бенчмаркинг – придобива само и единствено необходимата информация само по- конкретно поставена задача.
Бенчмаркинг има четири етапа на дейност:
I. етап- изяснява собстените процеси;
II. етап- изяснява процесите в други компании;
III. етап- сравняване с другите компании;
IV. етап- внедряване на необходимите промени за преодоляване на слабостите;
Атхок – означава “ изведнъж ”- когато ни трябва план за действие той трябва да е на момента готов.
Към какво са насочени нашите фирми?
• Търси се влиянието на сенчестата икономика, която е по- конкурентна;
• Потенциални опасности за собствеността;
• Отношенията с местната администрация;
• Отношенията с правоохранителните органи;
• Отношенията със силовите структури;
Видаве разузнаване:
• В зависимос от мащаба:
• стратегическо;
• оперативно;
◦ В зависимост от характера на отношенията с изследваните феномени:
• активно – то е с въздействие;
• пасивно – чрез наблюдение;
◦ Чрез локализация на изследването:
• външно – на чужда и неутрална територия;
• вътрешно – на собствена територия;
◦ В зависимост от аспектите на изследване:
• политическо;
• икономическо;
• научно- технологично;
• военно;
• срещу международният тероризъм;
◦ По – принадлежност:
• държавна структура;
• недържавна ( частна ) структура;
◦ В зависимост от начините на използваните средства:
• агентурни;
• диверсионни;
• полево;
• техническо;

Целият материал:
Прикачени файлове
Фирмено разузнаване.rar
(50.58 KиБ) Свален 21 пъти
Прочетено: 172 пъти
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Икономика”