Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Шакшука

Нова тема Отговори
Потребителски аватар
шони
Модератор
Модератор
Мнения: 24766
Регистриран: пон окт 12, 2009 01:16
Репутация: 115175
пол: Мъж

Шакшука

Мнение от шони »


Изображение

Като цяло основните съставки в това ястие не са ни чужди като комбинация. Домати, чушки, яйца и сирене готвим във всякакви пропорции и разнообразни методи. Тук обаче дори само кимионът дава по-различен, източен и някак загадъчен вкус на познатата ни комбинация. Ако приемем, че тази подправката е ключова за шакшуката, то за останалато бихме могли да импровизираме по собствен вкус. Доматеният сос може да се обогати с малко количество доматено пюре. Сладкият червен пипер може да се замени или комбинира с пушен пипер. Това придава наистина фантастичен аромат. Чушките може да са комбинация от сладките и месести червени със сочните и крехки зелени или да се използва само един, предпочитан вид. Металният вкус на пресния кориандър винаги може да се избегне с добавянето на пресен магданоз, както направих аз.

Въпреки че ястието изглежда семейно или за вечеря с близки приятели, би могло да му се придаде по-елегантен вид като се сервира в индивидуални порции. За целта сосът се приготвя в тиган или тенджера, а след това се разпределя в шест индивидуални огнеупорни купички, в които се разпределя част от сиренето и се чуква по едно яйце. В този случай ястието се довършва във фурната, предварително нагрята на 180°C за 10-15 минути или докато яйцата стегнат.

Посочените дози са за 6 малки порции.

Продукти:

3 супени лъжици зехтин
1 глава лук, нарязана на тънки полумесеци
1 червена чушка, нарязана на ленти
1 зелена чушка, нарязана на ленти
5 скилидки чесън, нарязани на тънко
1 чаена лъжица смлян кимион
1 чаена лъжица сладък червен пипер
1 чаена лъжица пушен червен пипер
1 кг домати, нарязани на дребни кубчета
200 мл вряла вода
150 г краве сирене, натрошено
6 яйца
пресен магданоз, нарязан
сол и прясно смлян черен пипер
Начин на приготвяне
В дълбок и широк тиган или тенджера се загрява зехтинът. Добавят се лукът и чушките. Посоляват се с малко сол и се разбъркват на умерен огън за 15 минути докато омекнат. Към тях се добавя чесънът и се разбърква за 1 минута. Изсипват се кимионът и двата вида пипер. Разбъркват се няколко секунди докато си отделят ароматите и в тигана веднага се изсипват доматите и водата. Посоляват се със сол и черен пипер. Силата на котлона се усилва докато доматите заврат. Щом заврат котлонът се намаля до умерен и се варят за около 20 минути или докато по-голямата част от течността се изпари, но да остане известно количество.

Когато доматения сос се посгъсти, силата на котлона отново се намаля на умерена. Върху соса се поръсва сиренето. Яйцата се чукват едно по-едно в соса, като се внимава да останат цели. Всяко яйце се посолява със сол и прясно смлян черен пипер. Тиганът се похлупва с капак и яйцата се готвят на умерен огън 5 минути за рохки жълтъци и 10 минути за твърди жълтъци.
Изображение

Когато яйцата са готови шакшуката се отстранява от котлона и се поръсва с пресен магданоз. Сервира се с хляб./kulinarno-joana.com
Прочетено: 631 пъти
"Просветеният народ се подчинява, защото така иска; заслепеният от предразсъдъци народ - защото така трябва".
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283796
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334200
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Шакшука

Мнение от Mozo »

Изглежда чудесно :clap: :clap: :clap:
Изображение
Потребителски аватар
шони
Модератор
Модератор
Мнения: 24766
Регистриран: пон окт 12, 2009 01:16
Репутация: 115175
пол: Мъж

Re: Шакшука

Мнение от шони »

Дано да е и вкусно. Препоръчах рецептата на жена ми. Тя я прочете и каза, че ще я пробва.
"Просветеният народ се подчинява, защото така иска; заслепеният от предразсъдъци народ - защото така трябва".
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283796
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334200
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Шакшука

Мнение от Mozo »

Да споделиш после инфо :)
Изображение
Потребителски аватар
шони
Модератор
Модератор
Мнения: 24766
Регистриран: пон окт 12, 2009 01:16
Репутация: 115175
пол: Мъж

Re: Шакшука

Мнение от шони »

Добре! :съгласен:
"Просветеният народ се подчинява, защото така иска; заслепеният от предразсъдъци народ - защото така трябва".
Потребителски аватар
MalamiR
Металист
Металист
Мнения: 21081
Регистриран: нед мар 15, 2009 17:28
Репутация: 11019
пол: Мъж
Местоположение: София

Re: Шакшука

Мнение от MalamiR »

Хммм.. За пръв път го чувам това ястие. Определено ще го пробвам за довечера и ще видя какво ще се получи. Изглежда много добре и със сигурност ще е вкусно. :thumbright:

Throw me to the wolves and I will return leading the pack!

Потребителски аватар
шони
Модератор
Модератор
Мнения: 24766
Регистриран: пон окт 12, 2009 01:16
Репутация: 115175
пол: Мъж

Re: Шакшука

Мнение от шони »

Ястието е вегетарианско, Маламир, и ако си свикнал всеки ден да си хапваш месце, ще ти се стори безвкусно. А и умения си трябват; а аз като не мога(не ми е интересно) да готвя, ще чакам каквото ми сервират. :) :evil4:
"Просветеният народ се подчинява, защото така иска; заслепеният от предразсъдъци народ - защото така трябва".
Потребителски аватар
MalamiR
Металист
Металист
Мнения: 21081
Регистриран: нед мар 15, 2009 17:28
Репутация: 11019
пол: Мъж
Местоположение: София

Re: Шакшука

Мнение от MalamiR »

Това, че е вегетарианско не ми пречи. По принцип обичам да си хапвам месце всеки ден, да, ама това не ми пречи да опитвам и вегетариански ястия и да са ми вкусни. :thumbright:
Относно готвенето и трудността, мен това не ме плаши. ;)

Throw me to the wolves and I will return leading the pack!

Нова тема Отговори

Върни се в “Вегетариански ястия”