Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Мармалад от ябълки

Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mouse
VIP
VIP
Мнения: 12952
Регистриран: вт дек 29, 2009 17:10
Репутация: 61790
пол: Жена
Контакти:

Мармалад от ябълки

Мнение от Mouse »

Тази година само с ябълки мога да се похваля. Имам три сорта, капят и гният по земята защото принципно не съм им фен в сурово състояние, но ....

Днес направих и мармалад от ябълки :)

Изображение

Рецептата е:
2 кг. настъргани или минати на машината за месо ябълки (както аз направих), измерени в готов вид.
2 кг. желираща захар
2-3 листчета индрише (аз нямах), стана и без него.

Настърганите (пресовани) ябълки са смесват със захарта и се остават 10-15 минути да се разтопи захарта. Пасират се. Аз не ги белих и за това имат точици от кората. Варят се 10 минути на силен огън. Бърка се непрестанно да не залепне с дълга дървена лъжица, че много пръска и боли ;) Слага се малко в чиния и ако като поизтине стане меко на пипане, е готово. Като изстине ще се стегне още.
Вкусно се получи, въпреки че правя за първи път :съгласен:
Прочетено: 573 пъти
Плъхолюбител
Изображение
Колкото повече опознавам хората,
толкова повече обиквам животните!
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11081
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40041
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Мармалад от ябъкти

Мнение от Валсо »

Не знам къде из провинцията живееш, но ако има борове около теб, има едно нещо, което можеш да си направиш - боров мед от зелени шишарки. Ако искаш ще питам майка ми за рецептата, защото аз не я знам, но мога да ти кажа, че е уникално! По принцип неща като сладкá и медове не ям, обаче за боровия правя изключение. :усмивка1: Това нещо да си го сложиш в чая, вместо захар или да си го намажеш на филия - уникат, направо кулинарен оргазъм! :oops: :mrgreen: :туптящо сърце:
Потребителски аватар
Mouse
VIP
VIP
Мнения: 12952
Регистриран: вт дек 29, 2009 17:10
Репутация: 61790
пол: Жена
Контакти:

Re: Мармалад от ябъкти

Мнение от Mouse »

Валсо написа:
ср авг 28, 2019 17:00
Не знам къде из провинцията живееш, но ако има борове около теб, има едно нещо, което можеш да си направиш - боров мед от зелени шишарки. Ако искаш ще питам майка ми за рецептата, защото аз не я знам, но мога да ти кажа, че е уникално! По принцип неща като сладкá и медове не ям, обаче за боровия правя изключение. :усмивка1: Това нещо да си го сложиш в чая, вместо захар или да си го намажеш на филия - уникат, направо кулинарен оргазъм! :oops: :mrgreen: :туптящо сърце:
Живея недалеч от София, на 8 км. от Околовръстното, но съм си в гората :) Правих "мед" от борови връхчета миналата пролет. Тази ги изтървах, но принципно не ям много сладко и повечето от направеното го раздавам за радост на съседите :mrgreen: Не знаех, че има и от зелени шишарки. Борове бол, но шишарките са на високо и ги виждам чак като паднат есенес. Но дай рецептата и пролетес ще се загледам, въпреки че да ме убиеш нямам си на представа какво е "зелена" шишарка :evil4:
Плъхолюбител
Изображение
Колкото повече опознавам хората,
толкова повече обиквам животните!
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11081
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40041
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Мармалад от ябъкти

Мнение от Валсо »

Те туй е:

Изображение
Потребителски аватар
Mouse
VIP
VIP
Мнения: 12952
Регистриран: вт дек 29, 2009 17:10
Репутация: 61790
пол: Жена
Контакти:

Re: Мармалад от ябъкти

Мнение от Mouse »

Отдавна отшумя времето когато можех да се катеря. Ако видя по на ниско ще се пробвам. Тя майка ми миналата година рече, че сладко от джанки не се правило, но аз направих и стана превъзходно, с лен кисел привкус.
Според мен сладко от всичко може да се направи - дори от чам с много захар и упорито варене :toothy10:
Плъхолюбител
Изображение
Колкото повече опознавам хората,
толкова повече обиквам животните!
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11081
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40041
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Мармалад от ябъкти

Мнение от Валсо »

Еми просто търсиш по-ниските борчета и береш от тях.
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Други”