Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Спагети с кюфтенца

/свинско, телешко, агнешко, дивеч/
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
шони
Модератор
Модератор
Мнения: 24788
Регистриран: пон окт 12, 2009 01:16
Репутация: 115355
пол: Мъж

Спагети с кюфтенца

Мнение от шони »


Изображение

Бях затруднена в откриването на произхода на това ястие. Но от всичко, което прочетох за него, става ясно, че е американско, въпреки, че може да се срещнат и италиански варианти, в които кюфтенцата са много по-малки. Каквото и да е, това тук е отлична версия, в която включих запържена салвия за по-интензивен аромат и любимата ми мащерка. Лимоновата кора в сместа за кюфтенцата е забележителен момент от крайния вкус в комбинацията с доматения сос и пастата.

И при най-лекия вариант на ястието трябва да се направят три стъпки – приготвяне на кюфтенцата, приготвяне на соса и сваряване на пастата. Със сигурност това ястие не е от онези, които могат да се приготвят навреме за вечеря през седмицата, но си заслужават времето от късния неделен следобед, до момента когато ще бъдат сервирани горещи и допълнително поръсения пармезан ще се разтопи от горещината на пастата. Наливам си вино и това е всичко, което искам в края на една неделя.

Посочените дози са за 4-6 порции.

За кюфтенцата (около 30 броя):

4 супени лъжици зехтин
1 глава лук, ситно нарязана
2 скилидки чесън, ситно нарязани
2 супени лъжици ситно нарязана прясна салвия
2 филии стар хляб, накиснати в прясно мляко или вода
1 яйце
30 г прясно настърган пармезан
1 стрък мащерка, ситно нарязана
1 чаена лъжица настъргана лимонова кора
600 г кайма смес (60% свинско и 40% телешко)
сол и прясно смлян черен пипер

За доматения сос:

2 супени лъжици зехтин
1 глава лук, ситно нарязана
2 скилидки чесън, ситно нарязани
800 г нарязани домати от консерва
400 мл вода
1 чаена лъжица захар
сол и прясно смлян черен пипер

За спагетите и за сервиране:

500 г спагети
допълнително прясно настърган пармезан

За кюфтенцата в тиган се загряват две супени лъжици от зехтина и в него се сотира лукът за 3-4 минути докато омекне. Добавя се чесънът и салвията, и се разбъркват за 1-2 минути. Тиганът се отстранява от огъня и сместа се оставя да се охлади.
Изображение

Хлябът се накисва в прясно мляко или вода. Отцежда се добре и се натрошава с пръсти.
Изображение

В купата се смесват каймата, сотираните лук, чесън и салвия, хлябът и всички останали съставки за кюфтенцата. Посоляват се със сол и прясно смлян черен пипер на вкус. Омесват се добре.
Изображение

Оформят се кюфтенца с големина на орех.
Изображение

В тиган се загрява останалия зехтин и кюфтенцата се запържват на порции от всички страни. Тиганът се разклаща енергично или кюфтенцата се обръщат внимателно с лъжица докато се запекат навсякъде. Изваждат се от тигана и се оставят настрана.
Изображение

За соса в тенджера се нагрява зехтинът, изсипва се лукът и се сотира за 3-4 минути. Добавя се чесънът и се разбърква 1-2 минути. Към тях се изсипват доматите и водата. Посолява се със сол и прясно смлян черен пипер на вкус.
Изображение

Сосът се вари на умерен огън без капак докато започне да се сгъстява – 25 минути.
Изображение

Тогава в соса се изсипват кюфтенцата и се варят на слаб огън, покрити с капак за 10-15 минути или докато станат напълно готови.

Спагетите се сваряват според упътването на опаковката. Отцеждат се и се добавят към соса с кюфтенцата. Разбъркват се хубаво, така че спагетите да се покрият със сос. Сервират се веднага, поръсени с пармезан./kulinarno-joana.com
Изображение

Бон Апети :усмивка1:
Прочетено: 754 пъти
"Просветеният народ се подчинява, защото така иска; заслепеният от предразсъдъци народ - защото така трябва".
Потребителски аватар
MalamiR
Металист
Металист
Мнения: 21081
Регистриран: нед мар 15, 2009 17:28
Репутация: 11019
пол: Мъж
Местоположение: София

Re: Спагети с кюфтенца

Мнение от MalamiR »

Супер! :thumbright:
Такова не бях ял отдавна. Една много добра идея за това какво ще ям довечера. :ще ям:

Throw me to the wolves and I will return leading the pack!

Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284021
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334853
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Спагети с кюфтенца

Мнение от Mozo »

Сигурен бях, че ще се вмъкнеш в сюжета :toothy10: :toothy10: :toothy10:
Изображение
Потребителски аватар
шони
Модератор
Модератор
Мнения: 24788
Регистриран: пон окт 12, 2009 01:16
Репутация: 115355
пол: Мъж

Re: Спагети с кюфтенца

Мнение от шони »

Спагетите не са сред любимите ми храни, но ако има на масата, задължително си хапвам.
"Просветеният народ се подчинява, защото така иска; заслепеният от предразсъдъци народ - защото така трябва".
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284021
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334853
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Спагети с кюфтенца

Мнение от Mozo »

Един-два пъти в месеца са ми добре, но класически - с доматено пюре и кашкавал :)
Изображение
Потребителски аватар
шони
Модератор
Модератор
Мнения: 24788
Регистриран: пон окт 12, 2009 01:16
Репутация: 115355
пол: Мъж

Re: Спагети с кюфтенца

Мнение от шони »

При нас са поне веднъж седмично, понеже децата ми ги обичат. Повечето пъти са с кюфтенца.
"Просветеният народ се подчинява, защото така иска; заслепеният от предразсъдъци народ - защото така трябва".
Потребителски аватар
MalamiR
Металист
Металист
Мнения: 21081
Регистриран: нед мар 15, 2009 17:28
Репутация: 11019
пол: Мъж
Местоположение: София

Re: Спагети с кюфтенца

Мнение от MalamiR »

Снощи успях да си ги направя.. Отне ми доста време за подготовката и да ги сготвя, ама се уча все пак. :thumbright:
Поне бяха вкусни. Нали аз съм си ги направил... :mrgreen:

Throw me to the wolves and I will return leading the pack!

Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284021
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334853
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Спагети с кюфтенца

Мнение от Mozo »

Браво, щом си успял :)
Изображение
Потребителски аватар
шони
Модератор
Модератор
Мнения: 24788
Регистриран: пон окт 12, 2009 01:16
Репутация: 115355
пол: Мъж

Re: Спагети с кюфтенца

Мнение от шони »

Браво, Веско! Работата в кухнята отнема много време, но когато човек прави нещо с желание, времето минава неусетно.
"Просветеният народ се подчинява, защото така иска; заслепеният от предразсъдъци народ - защото така трябва".
Потребителски аватар
MalamiR
Металист
Металист
Мнения: 21081
Регистриран: нед мар 15, 2009 17:28
Репутация: 11019
пол: Мъж
Местоположение: София

Re: Спагети с кюфтенца

Мнение от MalamiR »

шони написа:Браво, Веско! Работата в кухнята отнема много време, но когато човек прави нещо с желание, времето минава неусетно.
Oпределено. :thumbright:
А и на мен ми е хубаво да седна да се занимавам да си направя нещо и да си го изям. Няма начин да не ми е вкусно после, тъй като знам, че аз съм си го направил. А и ми отвлича вниманието от негативните неща понякога. :съгласен:

Throw me to the wolves and I will return leading the pack!

Нова тема Отговори

Върни се в “Ястия с месо”