Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Облак и как да се ползва

feed Новини и полезни съвети, свързани с Интернет.
Потребителски аватар
Mouse
VIP
VIP
Мнения: 12951
Регистриран: вт дек 29, 2009 17:10
Репутация: 61780
пол: Жена
Контакти:

Облак и как да се ползва

Мнение от Mouse »

Тук ще помоля за разяснения за "облак" като пространство, в което могат да се качват снимки, документи и други важни неща, с идеята да не се загубят ако стане нещо с компа/лаптопа.
Би трябвало да е на принципа copy/paste, но как да им намирам място, как после да ги търся и дали мога да ползвам този на абв-то, дето пише dox? Също така целия doc или всяка папка една по една. Както и другите неща - накуп или по отделно? Не мога нито да архивирам, нито да разархивирам, нито да .... компресирам или там както се нарича нагъчкването на малко място на много неща :???:
Всяко инфо ще ми е от полза, но МОЛЯ - нека да е на елементарен български без компютърна терминология. Не я знам или ако се ползва в скоби да се пояснява какво значи думата.
Благодаря на всички, които ще отделят от времето си да ме учат!
Прочетено: 2040 пъти
Плъхолюбител
Изображение
Колкото повече опознавам хората,
толкова повече обиквам животните!
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284003
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334807
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Облак и как да се ползва

Мнение от Mozo »

"Облак" в случая означава пространство онлайн. Тоест, ако качиш нещо в dox.bg, значи си го качила в облака. Простотия е, ама се наложи като термин, това е...

Да, dox също е облак, ама тъп. Предлагам ти да ползваш облака на mail.ru:

https://mail.ru/

Цъкаш на линка, правиш си регистрация, след това цъкаш на иконката с облачето и си влизаш в твоето лично пространство, като най-горе ти пише колко свободни гигабайта ти остават.

Изображение

Изображение

Можеш да си правиш папки, можеш да си ги триеш, да си разпределяш кой файл в коя папка да се качва и така, мега елементарно е. Файловете можеш да ги качваш с просто влачене след като влезеш в съответната папка, в която искаш да бъде качен файлът.
Изображение
Потребителски аватар
тед
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 941
Регистриран: пон май 08, 2017 18:33
Репутация: 10356
пол: Жена

Re: Облак и как да се ползва

Мнение от тед »

Много добре обяснено, само ще допълня едно две неща за облаците. Облаците имат доста интересни и полезни функции, ето и някои от тях:

Споделяне на папки и файлове - Предполагам, че всеки облак има тази функция да споделя папки и файлове, поне облачните хранилища които съм ползвала аз имат тази функция. Папка / файл който е качен в облака може да се вземе директен линк към тази папка или файл, и този линк може да се даде на друг човек който да свали тази папка или файл директно от облака.

Автоматично синхронизиране - Обикновено големите облачните хранилища имат програма която се инсталира на компютъра, и чрез тази програма може да се укаже коя папка или кой дял да се синхронизира с облака, и като се добави какъвто и да е файл в синхронизираната папка или дял този файл автоматично се качва и в облака, но е добре и да знаеш, че ако премахнеш някой файл от синхронизираната папка/дял този файл се премахва и от облака автоматично. Тоест ако искаш да направиш резервно копие на важни файлове, трябва да ги сложиш в папка която НЕ Е синхронизирана с компютъра.
Потребителски аватар
Mouse
VIP
VIP
Мнения: 12951
Регистриран: вт дек 29, 2009 17:10
Репутация: 61780
пол: Жена
Контакти:

Re: Облак и как да се ползва

Мнение от Mouse »

Мозо, благодаря :поклон: Звучи лесно ама не успях да се регистрирам. По-точно стигнах до някъде и блокирах :???: Сега пак ще се пробвам.

Тед, хубаво го описваш ама почти нищо не ти разбрах :oops: :oops:
Плъхолюбител
Изображение
Колкото повече опознавам хората,
толкова повече обиквам животните!
Потребителски аватар
Mouse
VIP
VIP
Мнения: 12951
Регистриран: вт дек 29, 2009 17:10
Репутация: 61780
пол: Жена
Контакти:

Re: Облак и как да се ползва

Мнение от Mouse »

Не става. Не ми приема телефона, там където искат последните 6 цифри. Три пъти ми звъня телефона от непознат номер, вдигах - тишина и прекъсва. Няма да стане. Дайте нещо по-лесно.
Плъхолюбител
Изображение
Колкото повече опознавам хората,
толкова повече обиквам животните!
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284003
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334807
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Облак и как да се ползва

Мнение от Mozo »

Не знам дали трябва да се вдига, на времето, когато аз си правих регистрацията там, нямаше звънене :-s

Едит:
Сега пробвах, хората дори дават възможност, ако не искаш с телефон, просто да оставиш поща за резервен вариант, примерно пишеш твоята в abv. Иначе телефонът се внася в такъв формат:

Изображение

222333 е измислено, а осмицата преди тях е според номера, например 0886, 0888, 0889 и пр.
Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284003
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334807
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Облак и как да се ползва

Мнение от Mozo »

Така, направих си регистрация, просто пишеш последните шест числа на телефона, който те е търсил. В моя случай 708644. Не можеш да броиш до шест отзад напред или що :p Не трябва да вдигаш. Готово, имам си нова поща.
Изображение
Потребителски аватар
Mouse
VIP
VIP
Мнения: 12951
Регистриран: вт дек 29, 2009 17:10
Репутация: 61780
пол: Жена
Контакти:

Re: Облак и как да се ползва

Мнение от Mouse »

Да, точно така направих. Когато ме прехвърли в опцията без телефон - при продължението отново ме върна за телефона. Защо тогава звъня телефона? На всяко изписване. Не когато изписвам целия, а в едно от следващите когато иска само последните 6 цифри. Тогава ми дава грешка, невалидно. И пак отначало :???:
Плъхолюбител
Изображение
Колкото повече опознавам хората,
толкова повече обиквам животните!
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284003
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334807
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Облак и как да се ползва

Мнение от Mozo »

Ъъъ, дават само 8 GB обаче. Аз на времето цапнах някаква промоция и ми дадоха 100 :mrgreen:
Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284003
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334807
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Облак и как да се ползва

Мнение от Mozo »

Mouse написа:
нед юли 19, 2020 20:22
Да, точно така направих. Когато ме прехвърли в опцията без телефон - при продължението отново ме върна за телефона. Защо тогава звъня телефона? На всяко изписване. Не когато изписвам целия, а в едно от следващите когато иска само последните 6 цифри. Тогава ми дава грешка, невалидно. И пак отначало :???:
Виж, това е един от най-големите провайдъри на интернет услуги. Нали се сещаш, че няма как при всички да не работи. При всички работи, работи и при теб. Просто не можеш да броиш :p Ама за 8 GB не се мъчи, няма смисъл, малко са. Направи си в mega, както каза Тед. Щом дават 50Gb, екстра е.
Изображение
Потребителски аватар
Mouse
VIP
VIP
Мнения: 12951
Регистриран: вт дек 29, 2009 17:10
Репутация: 61780
пол: Жена
Контакти:

Re: Облак и как да се ползва

Мнение от Mouse »

Това, което Тод дава ептен го не мога. А като знам колко ми е важното инфо в лаптопа и 1 Gb ще ми стигне.
Регистрирай ме и само ми кажи име и парола. Ти толкова често си в моя комп, че нямам нищо за криене.
Плъхолюбител
Изображение
Колкото повече опознавам хората,
толкова повече обиквам животните!
Потребителски аватар
Mouse
VIP
VIP
Мнения: 12951
Регистриран: вт дек 29, 2009 17:10
Репутация: 61780
пол: Жена
Контакти:

Re: Облак и как да се ползва

Мнение от Mouse »

207080 и не та не. Само дето вдигах телефона и кой знае каква сметка ще ми дойде сега :sad:
Плъхолюбител
Изображение
Колкото повече опознавам хората,
толкова повече обиквам животните!
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284003
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334807
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Облак и как да се ползва

Мнение от Mozo »

Това е телефонът, който ми е звънял на мен, не на теб... При теб ще е друг и всеки път ще е различен и точно това е идеята, иначе няма да е никаква защита :p

Никаква сметка няма да ти идва PDT_Love_18 PDT_Love_18 PDT_Love_18

Няма как да ти направя, защото те ще пратят линк за потвърждение на твоя мейл, не на моя.

А, и още нещо - не знам как ще ти стигне 1GB, след като вчера само от Downloads, Documents и десктопа ти нещата бяха близо 9 GB :p
Изображение
Потребителски аватар
Mouse
VIP
VIP
Мнения: 12951
Регистриран: вт дек 29, 2009 17:10
Репутация: 61780
пол: Жена
Контакти:

Re: Облак и как да се ползва

Мнение от Mouse »

Mozo написа:
нед юли 19, 2020 20:35
Това е телефонът, който ми е звънял на мен, не на теб... При теб ще е друг и всеки път ще е различен и точно това е идеята, иначе няма да е никаква защита :p

Никаква сметка няма да ти идва PDT_Love_18 PDT_Love_18 PDT_Love_18

Няма как да ти направя, защото те ще пратят линк за потвърждение на твоя мейл, не на моя.

А, и още нещо - не знам как ще ти стигне 1GB, след като вчера само от Downloads, Documents и десктопа ти нещата бяха близо 9 GB :p
Ти пък :shock: Сериозно. То повечето са глупости и не ми трябват ама чак пък 9 :roll:
Да, всеки път звъни различен. Това са моите последни 6 цифри, които ги смята за неверни.
Плъхолюбител
Изображение
Колкото повече опознавам хората,
толкова повече обиквам животните!
Потребителски аватар
тед
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 941
Регистриран: пон май 08, 2017 18:33
Репутация: 10356
пол: Жена

Re: Облак и как да се ползва

Мнение от тед »

@Mouse

Ето и друг облак

https://mega.nz/

Натискаш този бутон за да ти зареди страницата да си направиш регистрация.
Изображение

Попълваш полетата:
Изображение

След като си направиш регистрация предполагам, че ще ти прати писмо за активиране на регистрацията в пощата, ако получиш писмо за активиране на регистрацията просто отвори писмото и натисни линка.

Изображение

Влизаш си в пощата и там ще са ти изпратили писмо, отваряш го, и натискаш червения бутон или дългия червен текст.
Изображение


След като натиснеш червения бутон автоматично ще ти се отвори облака където ще трябва си влезиш в ново създадения акаунт
Изображение

След като си влезеш за първи път в акаунта веднага ще ти предложи да си купиш някой от техните пакети за по голям обем на облака, предполагам че ти няма да си купуваш тези пакети и за това направи натискаш ето този бутон:
Изображение


Качване сваляне и общи неща за облака:

Първата иконка от менюто показва информация за самия облак, колко място е заето, колко място остава докато се напълно до горе, какви са файловете по категории колко място заемат тези файлове и тем подобни.
Изображение

Втората иконка от менюто с формата на облак е точно облака където се качват и свалят файлове. В горната част има 3 иконки за създаване на папка в самия облак, за качване на на един или няколко файла в облака, за качване на една или няколко папки в облака.
Изображение

Предполагам, че ще се оправиш с качването на файлове в облака. След като си качиш файловете в облака може да правиш с файловете си доста неща. За да видиш опциите (менюто) трябва да маркираш един или няколко файла ( няколко файла се маркират като задържиш кочето CTRL на клавиатурата и маркираш с мишката).

Първата опция е да прегледаш самия файл, ако файлът е снимка видео клип можеш да го отвори и да прегледаш картинката/клипа директно от облака без да е необходимо да я сваляш.

Втората опция е информация за самия файл, показва ти име на файла колко е голям кога е създаден и тем подобни.

Прескачам 3 и 4 та опция понеже едвали ще ти потрябват, 5-т опция от менюто е сваляне на маркирани файл (може да маркираш няколко файла и да ги свалиш заедно) след като натиснеш 5-тата опция за свален ще ти излезе прозорче и ще те пита къде да ти запази файловете в компютъра.

Следващата интересна опция и любима за мен е 7-ма, взимане на линк за споделяне на файл или файлове

Следващата 8-ма опция е преименуване на файл.

9-та опция е преместване на един или няколко файла от една папка в друга.

10-та опция е копиране на файл

11-та опция и последна е премахване на файл или няколко файла, след като се премахне даден файл той НЕ СЕ ИЗТРИВА а влиза в кошчето, за по удобно може да използваш копчето DELETE на клавиатурата.

Изображение

Следващото нещо което ще ти трябва е кошчето:
Както вече написах в кошчето се съхраняват за определен период от време файлове които са били премахната, не съм сигурна за точния период от време но мисля че е 30 дни.
Файлове които са в кочето може да се възстановяват.
Файл или файлове изтрити от кошчето НЕ МОГАТ да се възстановяват, изтриват се безвъзвратно.
Изображение

И не на последно място но е доста важно, при 1-то влизане в облака те подканва да си изтеглиш ключа за възстановяване на регистрацията в облака,ако си забравиш паролата или пощата и ако не си си записала 22-та символа е НЕВЪЗМОЖНО да се възстанови акаунта!
Изображение

Ако това прозорче си го премахнала може да го изкараш от ето тук:
Изображение

Това е най важното за работа с облака, ако има нещо питай.
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Интернет свят”