Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Лични размишления относно изкуствения интелект

Споделен проблем - половин проблем.
Потребителски аватар
Zeroadhesion
       
Мнения: 19071
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 36682
пол: Мъж

Лични размишления относно изкуствения интелект

Мнение от Zeroadhesion »

Знам, че доста хора няма да ме сметнат за нормален след написаното, но все пак ще рискувам :)

Вие какво мислите за изкуствения интелект, с какви проблеми можем да се сблъскаме, въобще размишявали ли сте върху проблема? Разгърнете границите на мисълта си до колкото можете, ще ми бъде интересно да прочета и вашите мнения :) Ето какво мисля аз:
По принцип има множество предполагаеми изходи от ситуацията, както всяка друга такава. Но едно е сигурно - изкуствен интелект ще бъде създаден, рано или късно. Ето какво виждам като най-вероятен изход:
AI в началото ще работи за нас (и да не е напълно AI), докато се самоусъвършенства, продуктивен, верен, по-умен с всеки изминал ден, накрая ще стигне до статус "необходим за нас". В последствие, в развитието си(да, ще създаваме по-добри и по-съвършени версии), ще се възползва от позитивните ни емоции - вярност, любов, надежда за бъдещето. Може и да не мине теста на Тюринг, но ще се ориентира в това кое е по-добре за него изключително бързо. Дори и да не е програмиран да мисли за собственото си бъдеще и благо, то в даден момент ще последва в тази посока, поради природата и основата, върху която е изграден, която се стремим да усъвършенстваме и изобретим по наше подобие. Естествено, че ние ще предприемем мерки за ограничението в достъпността му към нашия свят. Все пак създателят е винаги една крачка по-напред. Но само докато създанието Му не започне да мисли само и търси начини да придобие свобода. Силно се надявам да не успее, но по принцип винаги това е въпрос на време, когато стане въпрос за разумни създания и действията им. Много се надявам да не дойде това време, но в които и посоки да погледна като изход, не виждам добра развръзка. При всеки вариант виждам, че изходът е, че ще бъдем асимилирани от нашите създания, които ще имат възможността да се развиват по-бързо от нас самите. Иронията ми харесва, защото точно ние, като вид в момента асимилираме ВСИЧКО в пълна сила, дори и да не сме създали 99% от това, което асимилираме :) Не виждам изход различен, от самоасимилирането ни - от нашите гениални творения. Просто е въпрос на време, човешкият мозък по природа се стреми към нови открития, усъвършенстване на сътвореното от нас самите - обичаме творенията си. Но дали това няма да ни изиграе лоша шега?
Прочетено: 396 пъти
teetan
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 348
Регистриран: съб дек 13, 2008 07:32
Репутация: 1011
пол: Мъж

Re: Лични размишления относно изкуствения интелект

Мнение от teetan »

Защо всички мислите, че сме произлезли от маймуночовека и нашето интелектуално развитие е един непрекъснат етап от появата ни, та чак досега. По последни данни, Човекът съществува на Земята от над милиард години. От появяването му досега, той многократно е имал възход и тотален срив на интелекта си. Сега сме във възход. Очаква се нов тотален срив, с нова начало на изграждане на интелекта. Сривът е връщането на Човека в първобитнообщинния строй вследсвие периодичноста на Енергийните процеси на Земята, Слънцето, Галактиката. А това не зависи от Човека. Той е задължен да се съобразява с тези процеси, за да оцелее. Космическият разум е наложил граница на развитието на Човешкия интелект.
Потребителски аватар
MalamiR
Металист
Металист
Мнения: 21081
Регистриран: нед мар 15, 2009 17:28
Репутация: 11019
пол: Мъж
Местоположение: София

Re: Лични размишления относно изкуствения интелект

Мнение от MalamiR »

Тук е мястото да попитам Зеро какво разбира под изкуствен интелект. В поста си е написал:
Zeroadhesion написа:Но едно е сигурно - изкуствен интелект ще бъде създаден, рано или късно.
Тук те контрирам и ти казвам, че вече има изкуствен интелект - пример са игрите.

Лично аз съм програмирал изкуствен интелект в робот, който да отговаря на команди подавани му от мен. Вярно е, че все още не се е развил напълно. За момента всичко е безобидно тъй като роботите следват наши команди, нямат свой собствен разум, да направят нещо, което не им е предварително зададено. Според мен няма от какво да се плашим.
Последна промяна от MalamiR на ср май 27, 2015 08:31, променено общо 1 път.

Throw me to the wolves and I will return leading the pack!

Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284426
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335864
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Лични размишления относно изкуствения интелект

Мнение от Mozo »

То и аз на времето съм задавал команди на Робко 01, ама тук не става въпрос за това - абсолютно неизбежно е, освен една ядрена война, която да върне нещата малко назад, но това е само забавяне...
Изображение
Потребителски аватар
MalamiR
Металист
Металист
Мнения: 21081
Регистриран: нед мар 15, 2009 17:28
Репутация: 11019
пол: Мъж
Местоположение: София

Re: Лични размишления относно изкуствения интелект

Мнение от MalamiR »

Mozo написа:освен една ядрена война, която да върне нещата малко назад, но това е само забавяне...
Тихо, бе! :punish:

Throw me to the wolves and I will return leading the pack!

Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284426
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335864
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Лични размишления относно изкуствения интелект

Мнение от Mozo »

Ем, нали си размишляваме :p
Изображение
Kotkata68
Глобална котка-идиотка
Глобална котка-идиотка
Мнения: 29946
Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
Репутация: 58101
пол: Жена

Re: Лични размишления относно изкуствения интелект

Мнение от Kotkata68 »

Веско, Зеро има предвид изкуствен интелект, който с времето започва да се развива сам, да се самообучава и да действа самостоятелно, като не изпълнява командите, на тези, които са го създали. Ти не гледаш ли филми и не четеш ли такива книжки? 8-[ :lol: Наскоро прочетох една поредица за вампири и дори там бяха вмъкнали това чудо и то в едни от главните и съдбоносни действащи персонажи. :booty:

Иначе, не искам да разсъждавам. Не искам това да се случва, защото ме е страх от последиците и непрекъснато ми излизат разни кървави сцени от филмите. Не искам да не смея да се кача в колата, или да си пусна миксера и те да ме заключат или подгонят. :потя се: :тревожен:

Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!

Потребителски аватар
Zeroadhesion
       
Мнения: 19071
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 36682
пол: Мъж

Re: Лични размишления относно изкуствения интелект

Мнение от Zeroadhesion »

MalamiR написа:Тук е мястото да попитам Зеро какво разбира под изкуствен интелект. В поста си е написал:
Zeroadhesion написа:Но едно е сигурно - изкуствен интелект ще бъде създаден, рано или късно.
Тук те контрирам и ти казвам, че вече има изкуствен интелект - пример са игрите.

Лично аз съм програмирал изкуствен интелект в робот, който да отговаря на команди подавани му от мен. Вярно е, че все още не се е развил напълно. За момента всичко е безобидно тъй като роботите следват наши команди, нямат свой собствен разум, да направят нещо, което не им е предварително зададено. Според мен няма от какво да се плашим.
Чакай сега, ти ми говориш за ботове. ;) Дай да изясним какво е определението за AI:
Теорията на изкуствения интелект се основава на твърдението, че основно човешко качество като интелигентността, може да бъде толкова точно описано, че да бъде симулирано от машина.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284426
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335864
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Лични размишления относно изкуствения интелект

Мнение от Mozo »

Kotkata68 написа:Не искам да не смея да се кача в колата, или да си пусна миксера и те да ме заключат или подгонят. :потя се: :тревожен:
:широка усмивка: :широка усмивка: :широка усмивка:
Изображение
Потребителски аватар
Zeroadhesion
       
Мнения: 19071
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 36682
пол: Мъж

Re: Лични размишления относно изкуствения интелект

Мнение от Zeroadhesion »

Mozo написа:
Kotkata68 написа:Не искам да не смея да се кача в колата, или да си пусна миксера и те да ме заключат или подгонят. :потя се: :тревожен:
:широка усмивка: :широка усмивка: :широка усмивка:
Ми то както е тръгнало...хладилници с Андроид, това-онова :toothy10: :toothy10: :toothy10:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284426
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335864
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Лични размишления относно изкуствения интелект

Мнение от Mozo »

Ти да не си гледал Ex Machina наскоро :p
Изображение
Потребителски аватар
beggginer
Доктор
Доктор
Мнения: 6342
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 33114
пол: Мъж

Re: Лични размишления относно изкуствения интелект

Мнение от beggginer »

Изкуствен интелект колкото искаш. Липсата на естествен е по-притеснителна. :lol:
Как да си върнем контрола над Windows 10 Home :violent1:
Изображение
Валсо написа:
съб яну 21, 2023 12:28
Знам какво правя.
Потребителски аватар
MalamiR
Металист
Металист
Мнения: 21081
Регистриран: нед мар 15, 2009 17:28
Репутация: 11019
пол: Мъж
Местоположение: София

Re: Лични размишления относно изкуствения интелект

Мнение от MalamiR »

Zeroadhesion написа:
MalamiR написа:Тук е мястото да попитам Зеро какво разбира под изкуствен интелект. В поста си е написал:
Zeroadhesion написа:Но едно е сигурно - изкуствен интелект ще бъде създаден, рано или късно.
Тук те контрирам и ти казвам, че вече има изкуствен интелект - пример са игрите.

Лично аз съм програмирал изкуствен интелект в робот, който да отговаря на команди подавани му от мен. Вярно е, че все още не се е развил напълно. За момента всичко е безобидно тъй като роботите следват наши команди, нямат свой собствен разум, да направят нещо, което не им е предварително зададено. Според мен няма от какво да се плашим.
Чакай сега, ти ми говориш за ботове. ;) Дай да изясним какво е определението за AI:
Теорията на изкуствения интелект се основава на твърдението, че основно човешко качество като интелигентността, може да бъде толкова точно описано, че да бъде симулирано от машина.
Е, ботовете, какво са?! Те нямат ли интелект или интелигентност, за да предвидят твои ходове и да се борят срещу теб със свой собствен разум, написан с код? Просто ти казвам, че е широко понятието за изкуствен интелект и трябва да конкретизираш кое точно имаш предвид.

Според мен машините никога няма да се обърнат срещу създателя си. Всичко зависи от това как създателя е написал кода за интелигентността на машината. Самата машина (според мен) няма как сама да развие интелект. Няма как сама да си промени кода отзад. :thumbright:
Kotkata68 написа:Веско, Зеро има предвид изкуствен интелект, който с времето започва да се развива сам, да се самообучава и да действа самостоятелно, като не изпълнява командите, на тези, които са го създали. Ти не гледаш ли филми и не четеш ли такива книжки? 8-[ :lol:
За такива книги - не, не чета. А за Зеро - да, изясни ми се вече какво има предвид. ;)
beggginer написа:Изкуствен интелект колкото искаш. Липсата на естествен е по-притеснителна. :lol:
Абсолютно! :thumbright: :съгласен:

Throw me to the wolves and I will return leading the pack!

Потребителски аватар
Zeroadhesion
       
Мнения: 19071
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 36682
пол: Мъж

Re: Лични размишления относно изкуствения интелект

Мнение от Zeroadhesion »

Mozo написа:Ти да не си гледал Ex Machina наскоро :p
Дамм :mrgreen:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284426
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335864
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Лични размишления относно изкуствения интелект

Мнение от Mozo »

Имах известни подозрения :angel4:
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Лафчета, лични проблеми, въпроси и още”