Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Коя е липсващата фигура?

Споделен проблем - половин проблем.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283667
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 333887
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Коя е липсващата фигура?

Мнение от Mozo »

Идвам да ближем заедно smst :angel4: :angel4: :angel4:
Прочетено: 664 пъти
Изображение
Потребителски аватар
beggginer
Доктор
Доктор
Мнения: 6340
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 33094
пол: Мъж

Re: Коя е липсващата фигура?

Мнение от beggginer »

Идеята на този тип тестове е бързината на мисълта. На мен ми отне около 30 секунди, когато прочетох темата вчера. С тази приблизителна скорост, изкарвам резултат между 145-150/200. Когато решавах за пръв път iq тест (руска система - цифри, букви и диаграми), след кратък инструктаж, в 8-ми клас, ако не се лъжа, изкарах 146. За мен, това е единствения реален резултат. Когато знаеш модела на теста, вече става много по-лесно.

За тези 30 секунди, през главата ми минава следната логика:
Изображение

Виждам модела на големите правоъгълници с начина им на разделяне. Гледайки първия ред, си ги представям като 1,2,0 (не мога да кажа защо). Във вторият стават 2,0,1. В третият, при ред 0,1 има само една възможност и това е 2 - правоъгълник, разделен от наклонена надясно черта \. Това остава фигури номер 1, 3 и 5. След това забелязвам, че малките фигури са едни и същи в трите реда и вървят винаги заедно по двойки, сменяйки се между големите фигури, което остава единствено двете в 5 и 6. Изключвайки 6, остава 5.

Това е усложнено обяснена, ПРОСТА логика. Ако мразя нещо, то това е прости неща, да се обясняват по сложен начин.
Как да си върнем контрола над Windows 10 Home :violent1:
Изображение
Валсо написа:
съб яну 21, 2023 12:28
Знам какво правя.
Потребителски аватар
Zeroadhesion
       
Мнения: 19057
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 36507
пол: Мъж

Re: Коя е липсващата фигура?

Мнение от Zeroadhesion »

За първи път видях такава задача вчера и ми отне около 3-4 минути, наистина. А теста го реших със 140 точки от 150. Този път го нацели, хайде честито на печелившия :усмивка1: :hello1: :hello1: :hello1: Баницата отива при теб :mrgreen: :mrgreen:
Ето я и моята логика, след това и Мозо ми прати неговата на ЛС, за сравнение :усмивка1:
Zeroadhesion написа:Има три с черта посредата, три с черта по единия диагонал и две с черта по другия диагонал. Значи точно по другия диагонал трябва да се гледа отговора. При отговорите има 3 правоъгълника с такъв диагонал и започваш да гледаш вътре. Другите тройки какви комбинации имат и коя липсва на нашата тройка.
Mozo написа:На всеки ред има по един вид наклонена на 45 градуса фигура. Една наляво, една надясно и една перпендикулярна. В същото време не се повтарят когато са на един ред. Нито 45 градусовите, нито перпендикулярните. Не се повтарят и фигурките в квадратчетата. Тоест, ако в една тройка има точка, то повече няма такава фигура в следващите комбинации от същия ред. Изхождайки от тази логика, смятам, че е пет
Различни хора, различен начин на изразяване :lol: :lol: :lol:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283667
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 333887
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Коя е липсващата фигура?

Мнение от Mozo »

Е, и на мен ми беше за пръв път. Да не мислиш, че си стоя в нас и решавам такива задачи по цял ден :toothy10: :toothy10: :toothy10:
Изображение
Потребителски аватар
Zeroadhesion
       
Мнения: 19057
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 36507
пол: Мъж

Re: Коя е липсващата фигура?

Мнение от Zeroadhesion »

Ама беше яко :lol: :toothy10: :toothy10: :toothy10: Малко сеирджак, да избегаме от ежедневието :lol: :lol: :lol:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283667
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 333887
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Коя е липсващата фигура?

Мнение от Mozo »

Да, супер беше :thumbright: :thumbright: :thumbright:
Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283667
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 333887
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Коя е липсващата фигура?

Мнение от Mozo »

beggginer написа:Идеята на този тип тестове е бързината на мисълта. На мен ми отне около 30 секунди, когато прочетох темата вчера. С тази приблизителна скорост, изкарвам резултат между 145-150/200. Когато решавах за пръв път iq тест (руска система - цифри, букви и диаграми), след кратък инструктаж, в 8-ми клас, ако не се лъжа, изкарах 146. За мен, това е единствения реален резултат. Когато знаеш модела на теста, вече става много по-лесно.

За тези 30 секунди, през главата ми минава следната логика:
Изображение

Виждам модела на големите правоъгълници с начина им на разделяне. Гледайки първия ред, си ги представям като 1,2,0 (не мога да кажа защо). Във вторият стават 2,0,1. В третият, при ред 0,1 има само една възможност и това е 2 - правоъгълник, разделен от наклонена надясно черта \. Това остава фигури номер 1, 3 и 5. След това забелязвам, че малките фигури са едни и същи в трите реда и вървят винаги заедно по двойки, сменяйки се между големите фигури, което остава единствено двете в 5 и 6. Изключвайки 6, остава 5.

Това е усложнено обяснена, ПРОСТА логика. Ако мразя нещо, то това е прости неща, да се обясняват по сложен начин.
А ти с тая логика ще имаш да вземаш :p :p :p Няма нищо общо и показател за това е, че ти остават два отговора като варианти и ако Зеро, не беше казал, че не е шест, можеше да не уцелиш :booty:
Изображение
Потребителски аватар
Zeroadhesion
       
Мнения: 19057
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 36507
пол: Мъж

Re: Коя е липсващата фигура?

Мнение от Zeroadhesion »

Прав е, защото си е казал: "има само една възможност и това е 2" Изключва 6 и му остава 5. Прав е, но го е обяснил сложно, не като мен за дечица-идиотчета, иначе нямаше да му дам така лесно 10 000 :lol:
Потребителски аватар
drumata
Черногледец Храбър
Черногледец Храбър
Мнения: 7189
Регистриран: пон апр 06, 2009 18:47
Репутация: 3297
пол: Жена
Местоположение: София
Контакти:

Re: Коя е липсващата фигура?

Мнение от drumata »

О, Недосегаемия- ти си търсил някой да ти обясни как му работи мозъка, а не да ти посочи верния отговор. Значи не съм те прочела добре и съм се подвела, че си казал, че не е 5 ... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Друг път ще внимавам да не се вдявам във обяснения, които не ми се удават.

БТВ, IQ-то не подлежи на подобрение, така, че обясненията не вършат работа :lol:
Изображение
Изображение

Има мъже, които с красноречието си превъзхождат жените, но нито един мъж не притежава красноречието на женските очи!
Потребителски аватар
beggginer
Доктор
Доктор
Мнения: 6340
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 33094
пол: Мъж

Re: Коя е липсващата фигура?

Мнение от beggginer »

Няма такава тема. :lol: A БТВ какво е, телевизия в национален ефир? :lol:
Как да си върнем контрола над Windows 10 Home :violent1:
Изображение
Валсо написа:
съб яну 21, 2023 12:28
Знам какво правя.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283667
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 333887
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Коя е липсващата фигура?

Мнение от Mozo »

drumata написа:О, Недосегаемия- ти си търсил някой да ти обясни как му работи мозъка, а не да ти посочи верния отговор. Значи не съм те прочела добре и съм се подвела, че си казал, че не е 5 ... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Друг път ще внимавам да не се вдявам във обяснения, които не ми се удават.

БТВ, IQ-то не подлежи на подобрение, така, че обясненията не вършат работа :lol:
Логиката на задачката е една и именно затова се изисква да се изложи и аргументира, защото иначе всеки може да налучка :)
Изображение
rado84
VIP
VIP
Мнения: 14566
Регистриран: съб дек 11, 2010 23:39
Репутация: 2490
пол: Мъж

Re: Коя е липсващата фигура?

Мнение от rado84 »

Zeroadhesion написа:
rado84 написа:Според мен трябва да е фигура 5, защото при сравнение всички останали номерирани ги има и съответно трябва да отпаднат.
И три го няма, логиката не ти е вярна. То който се сети пръв ще си го напише направо :) Радо си написа разсъжденията и не се обезсмисли темата. От следващият път може и на ЛС, но сега давайте така, така сме почнали :thumbright:
Zeroadhesion написа:
beggginer написа:И за да сложим край на мъките, 5 е верният отговор, а логиката е елементарна. В принципа на изобразяване, присъстващите малки елементи никога не са на едно и също място, спрямо големите. От това следва, последователността да се запази и в последния трети ред.
Грешни разсъждения, продължавайте да мислите :)
beggginer написа:(...) Изключвайки 6, остава 5.
И веднага след поста на беги, изведнъж се оказва, че си е баш 5 и че аз съм познал коя е фигурата.
Zeroadhesion написа:За първи път видях такава задача вчера и ми отне около 3-4 минути, наистина. А теста го реших със 140 точки от 150. Този път го нацели, хайде честито на печелившия :усмивка1: :hello1: :hello1: :hello1: Баницата отива при теб :mrgreen: :mrgreen:
Аз тука надушвам някаква измама. Като казах, че е фигура 5 ти викаш, че не било вярно. А ся бегинър като каза 5 и изведнъж се оказа, че е 5.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283667
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 333887
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Коя е липсващата фигура?

Мнение от Mozo »

Той ти написа, че логиката не ти е вярна. Има разлика :)
Изображение
Потребителски аватар
Nibelung
Философ с чук в ръка
Философ с чук в ръка
Мнения: 19524
Регистриран: пон апр 14, 2008 01:19
Репутация: 48382
пол: Мъж

Re: Коя е липсващата фигура?

Мнение от Nibelung »

Мозо, изкушавам се да ти постна пак гифчето от @толостои ;)
Ний тука сички парле ву франсе

Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283667
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 333887
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Коя е липсващата фигура?

Мнение от Mozo »

:toothy10: :toothy10: :toothy10:
Изображение
Нова тема Отговори

Върни се в “Лафчета, лични проблеми, въпроси и още”