Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Да пишем правилно

Споделен проблем - половин проблем.
Kotkata68
Глобална котка-идиотка
Глобална котка-идиотка
Мнения: 29946
Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
Репутация: 58101
пол: Жена

Re: Да пишем правилно

Мнение от Kotkata68 »

ПРЕНАСЯНЕ НА СРИЧКИ


Едносрични думи не се пренасят. При пренасяне на част от думи на нов ред се отделят само цели срички. В някои случаи – при събиране на повече съгласни заедно, границата на сричката не е винаги на практика достатъчно ясна - затова се допуска в такива случаи известна свобода. Пренасянето става по следните практически правила:


1. Една съгласна между две гласни се пренася винаги с втората гласна: зи-ма, дне-вен, ра-йон.


2. От група съгласни между две гласни се пренася поне една съгласна с втората гласна: рав-нина и ра-внина, друже-ство и дружест-во.


3. Съгласната й, ако стои пред друга съгласна, остава винаги на първия ред: край-на, софий-ски.



4. Двойни съгласни се разделят винаги: есен-но, времен-но.


5. Сама гласна в края на думата не се пренася на нов ред: уме-ние, а не умени-е.


6. Представките не се разделят, а остават цели на първия ред: над-мощие (не на-дмощие), по-хвала (не пох-вала).


7. Две гласни в средата на думата или се разделят, или и двете остават на горния ред: ави-ация или авиа-ция, организаци-онен или организацио-нен.


8. Буквата ь не се отделя от предходната съгласна: шо-фьор Не може: шоф-ьор.



ПРАВОПИС НА СЪКРАЩЕНИЯТА


1. След повечето съкращения се пише точка: гр. (= град); с. (= село); вж. (= виж).



2. При някои съкращения се използва чертица между буквите: г-н (= господин); у-ще (= училище); д-р (= доктор).


3. При съкращаване на наименованията на мерните единици точка не се пише: км – километър; м – метър; см — сантиметър; мм – милиметър; т – тон; кг – килограм; г – грам; мг – милиграм; ч — час; мин – минута; дка – декар; л – литър; атм - атмосфера.


4. При съкращаване съществителните собствени имена се пишат с главна буква. Те се съкращават само на една буква (съгласна или гласна) или на две или три букви (до съгласна включително).


Х. Ботев и Хр. Ботев; Л. Каравелов И. Вазов и Ив. Вазов; Ал. Константинов и Ал. Константинов; П. К. Яворов.



ПРАВИЛА ЗА ПИСАНЕ НА ЧИСЛА И НОМЕРА


1. Числата, съдържащи пет и повече цифри, се пишат с интервал от един удар пред всяка група от три цифри с изключение в случаите, когато означават съответен номер.


2. В началото на изречението, числата се пишат с думи. По същият начин се пишат и в случаите, когато по смисъла на думата (фразата) те не представляват точно число.


3. В редовен текст числата от едно до десет се пишат с думи, но ако означават мярка – с цифри.


4. В парични документи (разписки, фактури, приходен и разходен касов ордер), договори и нотариални актове, числата се пишат с цифри и веднага след това – с думи, заградени в скоби.


5. Поредните цифри се употребяват и за означаване на номерация. В тези случаи цифрите могат да бъдат последвани от точка или затваряща скоба и от съединителна чертица, когато са членувани.


6. Римски цифри се употребяват при означаване на глави, столетия, раздели от нормативин актове и др. След тях не се пише точка.


7. При означаване на десетични дроби се употребява препинателния знак “точка” (без да се оставя интервал).



8. Дробите – прости и смесени се пишат с помощта на голямото тире или чрез наклонената черта. В случаите, когато се използва наклонената черта, между цялата и дробната част се оставя интервал, за да се получи необходимото разграничаване.


9. При означаване на аритметични действия между числата и знаците за събиране, изваждане, деление, умножение и равенство не се оставя интервал, както и при употребата на скоби в периодични числа и математически изрази.



ДРУГИ ОСНОВНИ ПРАВИЛА


-Н- ИЛИ -НН-



Двойно "н" ("нн") се появява само в случаите, когато прилагателното в мъжки род завършва на "нен". Тогава е-то изчезва и двете "н" се сливат в "нн".


м.р. ж.р. ср.р. мн.ч.

есеНЕН есеННа есеННо есеННи


цеНЕН цеННА цеННо цеННи


времеНЕН времеННо времеННо времеННи



В останалите случаи - когато липсва окончание "нен" в мъжки род се пише едно "н".


бедствЕН бедствеНа бедствеНо бедствеНи


писмЕН писмеНа писмеНо писмеНи


особЕН особеНа особеНо особеНи


обикновЕН обикновеНа обикновеНо обикновеНи



Изключение: несъмнен -> несъмнено.



-Т- ИЛИ -ТТ-


Двойно "т" ("тт") се появява в случаите, когато се членува съществително от женски род, единствено число, което завършва на "т".


нечленувана форма членувана форма

пролеТ пролеТТа


възрасТ възрасТТа


външносТ външносТТа


действителносТ действителносТТа



Когато съществително от женски род завършва на "Щ", то се членува като се добави "ТА".


моЩ моЩТа


ноЩ ноЩТа


пеЩ пеЩТа




С ИЛИ СЪС, В ИЛИ ВЪВ


1. Когато следващата дума започва със съгласните С или З, предлогът „С” се удвоява, например: СЪС захар, СЪС сол, СЪС самолет.


Обичате ли кафето СЪС захар?


2. Когато следващата дума започва със съгласните В или Ф, предлогът „В” също се удвоява, например: ВЪВ водата, ВЪВ вторник, ВЪВ фабриката.


ВЪВ Вашия компютър има мишка.



А ИЛИ Ъ?



Как да напишем глаголната форма в м.р. ед.ч. – с А или Ъ? Правилото е: ако в ж.р., ср.р. и мн.число гласната изпада, то във формата за м.р. ед.ч. трябва да пишем Ъ. Ако гласната се запазва, то в м.р. ед.ч. трябва да пишем А.


м.р. ж.р. ср.р. мн.ч.


написАл написАла написАло написАли


казАл казАла казАло казАли



Но:


рекЪл рекла рекло рекли


пресякЪл пресякла пресякло пресекли
Прочетено: 26170 пъти

Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!

NUCLEAR QUEEN
Transformer
Transformer
Мнения: 1463
Регистриран: ср юли 04, 2007 15:32
Репутация: 380
пол: Жена
Местоположение: Западната част...

Re: Да пишем правилно

Мнение от NUCLEAR QUEEN »

drumata написа:







Както се казва на чист български – спийчлес. И топлес също. Което ме навежда на мисълта, че в учебните програми за средно образование не е зле да наблегнат отново на добрите стари диктовки и задължителното четене на разни книжчици.
Понеже сега се получава един доста неприятен парадокс – човекът Х може да те брифне за дискусията по последния топик от аджендата, да ти осигури логистика, лоби и билет за последния авейлабъл полет, обаче ще ти добави, че това няма да ти излезе хич „ефтино“.
С други думи – дайте да научим как се пише фълшива диетолошка и след това да наблегнем на фъндрейзинга и аутсорсинга.
Че горкият Рамбо Силек* ще се обърне в гроба си.
*По информация от форуми, попадението е на второкласник





Тази част от статията е култова и особено събирателна за неграмотността и прекалената фИешън изява на днешната младеж.Важното е да си cool,нищо,че не знаеш какво говориш #-o
Като прочета мнение,в което липсва елементарно познаване на граматиката се вбесявам. :evil:
Излъчвам радиация......ама от сърце!
Добре,добре взимам си думите обратно.Да ти го отчукам!
Искам райграса ми да е ЕМО-сам да се реже!
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283199
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Да пишем правилно

Мнение от Mozo »

Не си само ти :гуш: :гуш: :гуш:
Изображение
Потребителски аватар
gery81
Пепеляшка
Пепеляшка
Мнения: 15181
Регистриран: вт мар 03, 2009 14:09
Репутация: 1004
пол: Жена
Местоположение: Плевен

Re: Да пишем правилно

Мнение от gery81 »

Тук да се извиня официално ,че пропускам запетаи,пълни членове и някои букви,но за съжаление е от бързане,т.к пиша между другото.Извинявайте O:) :twisted:
Когато изглежда ,че няма надежда,
че всичко е свършило вече-
недей се окайва,недей се отчайва,
недей се предава човече.
Кажи си неми пука от таз несполука
аз мога,аз вярвам,аз зная,
че въпреки факта това е антракта ,
антракта ,но не е и края.

http://vbox7.com/play:c5ae4252
sansusi
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1209
Регистриран: нед сеп 06, 2009 19:11
Репутация: 321
пол: Жена
Местоположение: София

Re: Да пишем правилно

Мнение от sansusi »

Да пишем правилно, означава да сме грамотни. Нали сме ходили в училище - българско. Ако някой има претенции, че му говорят на "други езици" - да не си говори с хората, които са недостойни за неговото уважение.
А ,който не може да пише и говори "правилно"- Да го духа. Амин... Това си е за негова сметка... :mrgreen: :toothy10: :mrgreen:
Усмивката е крива, която изправя всичко.
Потребителски аватар
Zeroadhesion
       
Мнения: 19052
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 36477
пол: Мъж

Re: Да пишем правилно

Мнение от Zeroadhesion »

Моля, без крайни изказвания, защото ти трябва да го ду... с това "по-вече"...и с това "на среща". Насреща е цяла дума, както и повече :thumbright:
Ivan0v
Машина
Машина
Мнения: 9451
Регистриран: съб дек 15, 2007 17:48
Репутация: 1020
пол: Мъж

Re: Да пишем правилно

Мнение от Ivan0v »

На мен това ми е мечтата, но уви.Масово наблюдавам елементарни пунктуационни, граматически и правописни грешки.
_____ Ето един списък с грешни/правилни думи при изписване_____
Kotkata68
Глобална котка-идиотка
Глобална котка-идиотка
Мнения: 29946
Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
Репутация: 58101
пол: Жена

Re: Да пишем правилно

Мнение от Kotkata68 »

отверка (отвертка — проверка: въртя, отвъртам)
:roll:

Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!

Потребителски аватар
Zeroadhesion
       
Мнения: 19052
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 36477
пол: Мъж

Re: Да пишем правилно

Мнение от Zeroadhesion »

Kotkata68 написа:
отверка (отвертка — проверка: въртя, отвъртам)
:roll:
Какво? :-k
Kotkata68
Глобална котка-идиотка
Глобална котка-идиотка
Мнения: 29946
Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
Репутация: 58101
пол: Жена

Re: Да пишем правилно

Мнение от Kotkata68 »

Ми не знам, но за мен си е отверка, а не отвертка. :dontknow: Проверката само още повече ме обърка :oops:

Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!

Потребителски аватар
Zeroadhesion
       
Мнения: 19052
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 36477
пол: Мъж

Re: Да пишем правилно

Мнение от Zeroadhesion »

Отвертка си е, дори като учих в Киров учителката ни по практика го подчерта и от там го знам, че се пише така :-$ :mrgreen: Доста често срещана грешка е :кимам:
Ivan0v
Машина
Машина
Мнения: 9451
Регистриран: съб дек 15, 2007 17:48
Репутация: 1020
пол: Мъж

Re: Да пишем правилно

Мнение от Ivan0v »

Госпожо,
това са мъжки играчки и не Ви трябва да знаете как се пишат. :razz:
Kotkata68
Глобална котка-идиотка
Глобална котка-идиотка
Мнения: 29946
Регистриран: пет ное 30, 2007 12:06
Репутация: 58101
пол: Жена

Re: Да пишем правилно

Мнение от Kotkata68 »

Офтопик:
Господине, сдържайте иронията си, за да не ви кажа какво да правите с мъжките си играчки! :mrgreen:

Не ми казвай какво да правя... За да не ти кажа къде да идеш...!

Опознават ме само тези, на които позволя... за останалите съм просто това, което виждат!

Ivan0v
Машина
Машина
Мнения: 9451
Регистриран: съб дек 15, 2007 17:48
Репутация: 1020
пол: Мъж

Re: Да пишем правилно

Мнение от Ivan0v »

Офтопик:
^ :предавам се:
Потребителски аватар
drumata
Черногледец Храбър
Черногледец Храбър
Мнения: 7189
Регистриран: пон апр 06, 2009 18:47
Репутация: 3297
пол: Жена
Местоположение: София
Контакти:

Re: Да пишем правилно

Мнение от drumata »

Zeroadhesion написа:Отвертка си е, дори като учих в Киров учителката ни по практика го подчерта и от там го знам, че се пише така :-$ :mrgreen: Доста често срещана грешка е :кимам:
Това, че си го учил в учебника така не значи, че е вярно. Аз като учех в техникума имаше в различните учебници различно написани думи (заради превода). И до сега не знам дали е оверлог или оверлок и дали е оверложен бода или оверлочен :lol:
Изображение
Изображение

Има мъже, които с красноречието си превъзхождат жените, но нито един мъж не притежава красноречието на женските очи!
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Лафчета, лични проблеми, въпроси и още”