Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Да пишем правилно

Споделен проблем - половин проблем.
Потребителски аватар
Янина
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2407
Регистриран: нед апр 15, 2012 20:32
Репутация: 946
пол: Жена

Re: Да пишем правилно

Мнение от Янина »

Запетая


Публикацията в тази страница представлява препечатка на статията "Запетая" от "Правописен речник на българския език" с автори Димитър Попов, Кирил Симов, Светломира Видинска и Петя Осенова, първо издание, издателство "Наука и изкуство", София, 2005 год. В текста има много термини, които е естествено да са позабравени от хората, изучавали граматика преди 5-10-15 години, а ежедневието им протича в несвързани с българската граматика занимания. Това прави изложените теоретични постановки трудни за непосредствено осмисляне и запомняне, но какво да се прави - езикът ни и граматиката му никак не са прости!
Настоящата публикация няма за цел да бъде лесно помагало за правилна употреба на този много важен препинателен знак, такова помагало просто няма! Целта на публикацията е друга - да предостави достоверно правилата за употреба на запетаята и да служи за справочник.

Запетаята (,) е разделящ или ограждащ препинателен знак, който се употребява много по-често в сравнение с останалите препинателни знаци.

А. По-основните случаи, в които се употребява запетая, са следните:

1. В рамките на простото изречение употребата на запетая се подчинява на следните правила:

1.1. Със запетая се отделят безсъюзно свързаните еднородни части на изречението, например:

Иван, Стоян и Петър отиват на екскурзия.
По-голямата част от децата изучават някой от следните чужди езици: руски, английски, френски или немски.
Този човек е млад, здрав, умен и много приятен.

Забележка 1: Запетая се пише между повторени (вид еднородни) части на изречението - когато се повтаря една и съща дума без изменение или втората е близък синоним или семантико-словообразувателен вариант на първата, например:

Алчен човек е той - на него пари, пари му дай!
Ходили, ходили, па седнали да си починат.
Чакай, чакай да ти обясня!

Забележка 2: Когато повторено наречие се свързва без пауза в сложна дума, тя се оформя със съединителна чертица между съставящите я части, например:

Всички се изплашиха и бързо-бързо си отидоха.
На другия ден се събудих рано-рано.

1.2. Запетая се пише пред съюзите от типа на а, ами, ала, но, обаче, само (че), дори (и), с помощта на които се свързват еднородни части на изречението, например:

Той е умен, но мързелив ученик.
Ние се нуждаем от анализ, а не от саморазправа, от вярна оценка, а не от взаимни обвинения, от консолидация, а не от раздори. (Из печата)

1.3. Запетая се пише пред изяснителния съюз или – когато той се употребява в смисъл на "тоест, сиреч, с други думи, иначе казано" и поставя в синонимна връзка две названия на един и същ предмет или признак, при което втората от двете еднородни части е обособено приложение и се огражда със запетаи (или се поставя в скоби), например:

"Българският Великден, или страстите български." (Т. Жечев)
Първият език, който човек научава, е неговият майчин, или роден, език.
Изреченските структури, или структурите на изреченията, в българския език са изключително разнообразни.

1.4. Запетая се пише пред втората (и пред всяка следваща) част на съотносителните разделителни и съпоставителни съюзи и... и, или... или, ли... ли, ни... ни, нито... нито, ту... ту, хем... хем, я... я, било... било, дали... или, ли... или, както... така и, не само... но и и подобни, свързващи еднородни части на изречението, например:

Двадесет хиляди са и много, и малко. (А. Гуляшки)
Всяко съществително име е или от мъжки род, или от женски род, или от среден род. (Граматика за всички)

1.5. Със запетаи се отделят обособените части в простото изречение - определения, приложения, обстоятелствени пояснения, сказуемни определения и сравнения. В устната реч те се отделят с пауза и се изговарят с по-особена интонация. Например:

Госпожа Петрова, нашата нова учителка, е добър и сърдечен човек.
Уморен от дългия път, човекът легна да поспи.
Хората, потресени от станалото, не знаеха какво да правят.

Забележка 1: Обстоятелствените пояснения, изразени с деепричастие, имат характер на обособена част в изречението и винаги се отделят със запетая:

Влизайки в стаята, човекът се препъна на прага.
Повечето ученици, очаквайки да бъдат изпитани, се бяха подготвили добре.

Забележка 2: Не се разделят със запетая неударен едносричен съюз и следваща обособена част, започваща с причастие или с деепричастие, например:

В същата секунда левият кон се изправи на задните си крака и уплашен от машината, скочи върху другия. (Ем. Станев)
Ева скочи на крака и пламнала от щастие, се завъртя на всички страни. (Ив. Петров)
Той знаеше, че уплашен от звъна, крадецът навън щеше да хукне по стълбите. (П. Вежинов)
След половин час аз съм готов и гледайки в бележника си, аз си спомних, че днес съм щастлив. (Хр. Смирненски)

Забележка 3: Когато се обособяват, обстоятелствените пояснения и допълненията с предлог вместо, въпреки, за разлика от, освен, наред с, независимо от, с изключение на и подобни се ограждат със запетаи, скоби или се отделят с тирета, сравни:

Въпреки неуспеха аз съм доволен.
Аз съм доволен въпреки неуспеха.
Въпреки неуспеха, аз съм доволен.
Аз, въпреки неуспеха, съм доволен.

Забележка 4: Със запетая се отделя (или се огражда) втората част от дублиран подлог, когато има обособен характер, например:

Тя, случката, станала в село Могила. (Н. Вапцаров)
Бедната Лалка, тя трябва да е много нещастна. (Ив. Вазов)

Забележка 5: В зависимост от мястото на обособената част в изречението, запетая се поставя преди, след или от двете й страни. Една от най-често срещаните пунктуационни грешки е изпускането на втората, "затварящата" запетая.

1.6. Със запетая се отделят (ограждат) вметнати думи и изрази в простото изречение, както и вметнати изречения в състава на простото или сложното, например:

Вие всички, без съмнение, сте си научили урока.
Професорът, както ти е известно, не търпи такива неща.
Днес, струва ми се, времето ще бъде хубаво.

Забележка 1: Думи и изрази като вероятно, впрочем, всъщност, значи, изглежда, като че ли, може би, навярно, например, наистина, обаче, очевидно, по всяка вероятност, следователно, според мене, сякаш, които поради характера на значението си се употребяват преди всичко като вметнати, обикновено не се ограждат със запетаи, освен ако не е необходимо да се подчертае, да се изтъкне вметнатият им характер. Сравни:

Значи ти не искаш да ми помогнеш?
Ти, значи, не искаш да ми помогнеш?
Ти не искаш да ми помогнеш, значи?

Забележка 2: Наречия като наистина, действително и други за съчетанието по този (по такъв) начин и други: те могат да се употребяват както вметнато, така и като част на изречението, върху която пада логическото ударение. Сравни:

Математиката наистина ли е толкова труден предмет?
- Да, математиката наистина е много труден предмет, но без нея не може.
- Математиката, наистина, е много труден предмет, но и много интересен.
По този начин учениците няма да разберат нищо.
Учениците, по този начин, няма да разберат нищо.
Тя се държи естествено, без преструвки.
Тя се държи, естествено, без преструвки.
Тя, естествено, се държи без преструвки.

1.7. Задължително се отделят със запетая обръщенията, които са особен вид вметнати думи в изречението, например:

- Мамо, мамо, какво ти е?
- Тате, ела да обядваме.
- Как си, татко, добре ли си?
- Мълчи, сине, мълчи!
- Момчета, ставайте!
- Деца, свободни сте.
- Господин учителю, обръщам се към вас с молба за помощ.
- Уважаеми господин Директор, моля да ми бъде разрешено...

Забележка: Когато изпълняват функцията на подлог в изречението, а не на обръщение, личните местоимения не се отделят от сказуемото със запетая, например:

- Я кажете, вие господине!
- Ти кажи!

1.8. Пунктуационното оформяне на текста във връзка с употребените в него частици става по следния начин: със запетая се отбелязват паузите, с които са отделени частиците в устната реч. Сравни:

Ето, вашият приятел пристигна.
Ето какво направи вашият приятел.
Я виж кой е дошъл!
Няма да се караме, я!
Хе де чака каруцата. С нея ще я закарат. (Й. Йовков)
Горе, хе, под градището, (...) се бяха събрали тримата козари. (Чудомир)
Де, де хапни си! (Й. Йовков)
- Кмете бе, истина ли не чува тоя дявол, или се преструва? - запита ухилен лесничеят. (Чудомир)
- Стой бе, господин началник, думам, грешка, думам, е станало. (Г. Караславов)

Забележка: С оглед на употребата на запетая трябва да се държи сметка за разликата между частица и междуметие:

Я погледни тая книга!
Я, погледни каква книга!
Я виж кой е дошъл.
Я, виж кой е дошъл!
Ха да видим как ще се оправяте сега.
Ха, какво става тука?

1.8.1. Със запетая се отделят частиците ей, хей, бе, бре, ма, мари и подобни, когато се употребяват сами като обръщение, например:

Каква си, ма... бяла, бяла... каква си хубава... (Й. Йовков)
Ела, бре! Рожбата на сина си да видиш! - молела му се баба. (К. Георгиев)
- Къде зяпаш, че не гледаш в краката си, мари? - креснал дядо. (К. Георгиев)
- Какво искаш, мари? - попита дебелият по български. (Ив. Вазов)

1.8.2. Когато са употребени заедно с именно обръщение, тези частици (с изключение на частицата мари) се отделят от обръщението със запетая само ако стоят преди него. Сравни:

Кажи бе, Иване, какво правиш тука ?
Иване бе, какво правиш тука ?

1.8.3. Утвърдителната частица да и отрицателната частица не се отделят със запетая (или удивителна), когато функционират относително самостоятелно в рамките на израза, например:

- Да, знам, че всичко е наред.
- Ще дойдеш ли с нас?
- Не, искам да си ходя.
- Съжаляваш ли, че дойде?
- Не, съжалявам, че трябва да си тръгна.

Изпускането на запетаята променя смисъла на съобщението. Сравни следните редакции с горните примери:

Да знам, че всичко е наред.
Не искам да си ходя.
Не съжалявам, че трябва да си тръгна.

1.8.4. Частицата нали се отделя със запетая, когато е в края на изречението, сравни:

Нали урокът е лесен?
Урокът е лесен, нали?
Нали ще ми помогнеш?
Ще ми помогнеш, нали?

1.9. Със запетая се отделят междуметията (възклицателни и подбудителни), които са или непосредствен израз на болка, уплаха, изненада, възмущение, възторг, възхищение и други (ах, е, ех, их, о, ох, ой, уф, фу, пфу, тюх, ха, ха-ха-ха, хей, хъм, я, боже и подобни), или са емоционална оценка на проява, действие, състояние
(браво!, глупости!), или изразяват заповед, подкана, предупреждение (ало, ей, хей, варда, марш, вън и подобни) и се употребяват като странични думи в изречението, а не функционират като самостойни, обособени изказвания, например:

-Ах, Станке, да видиш какво стана!... (Ел. Пелин)
„Браво, старче, ти удържа!... " (Д. Димов)
Их, каква си! (К. Петканов)
Ех, то не може на всички да се угоди (Т. Г. Влайков)
-Леле, колко си срамлив! (Ив. Петров)

1.10. Запетая се пише пред присъединена част в рамките на изречението. Например:

Той биде предаден, и от един поп. (Ив. Вазов)
Приеха я в Агрономическия факултет. Завърши го, и то с добър. (Ив. Петров)
- Право е, и аз така мислех - кимна Пешо. (П. Вежинов)
Имаше остро лице, красиво и остро. (Дж. Стайнбек, превод)

2. В рамките на сложното изречение запетаята служи за отделяне на съставящите го прости изречения. Употребата й се подчинява на следните правила:

2.1. Безсъюзно свързаните прости изречения в състава на сложните съчинени, както и безсъюзно свързаните прости изречения със съчинително отношение помежду им в състава на сложното смесено изречение, се отделят със запетая. Например:

Коминът и месецът продължаваха да разговарят, сенките си стояха по местата, пързалката лъщеше като огледало, по заледената пъртина припкаха кучета от махалата. Къде ли ходят, защо ли скитат, какво ли търсят? (К. Калчев)
Слънцето напече, от горите идваше горещ полъх с мирис на завехнала шума, сянката от лявата страна на прохода пълзеше насреща. (Ем. Станев)

Забележка: Когато между простите изречения съществува пояснително, причинно-следствено или някакъв друг вид смислово отношение, неизразено със съюз, те се разделят с тире или с двоеточие вместо със запетая, например:

Още от заранта казармата се изпразни: ротите излязоха за учение на плаца до реката. (К. Константинов)
Щастието прилича на мъничка птичка - лесно може да се уплаши. (Ел. Пелин)
Отвънка иде миризма на дим - деца горят купчинките от шума. (В. Петров)

2.2. Съюзно свързаните прости изречения в състава на сложното се отделят със запетая (рядко с друг препинателен знак). Запетая се пише в следните случаи:

2.2.1. Пред съчинителните (съединителни, противопоставителни и пояснителни) съюзи а, ала, ама, ами, но, че, пък, обаче, па, та, само да, само че, камо ли, тоест, сиреч, а именно, например:

Те не знаеха какво бе станало, но страданието на дяда им бе ги поразило. (Ел. Пелин)
Пак го внесохме, ама не беше вече пиано като хората. (В. Петров)
Албена си беше същата Албена, само че не се смееше. (Й. Йовков)
Затова я остави, та се допиля чак тука!... (Ел. Пелин)

2.2.2. Пред второто и пред всяко следващо от две или повече прости изречения в състава на сложното, свързани с някой от съотносителните съчинителни съюзи с еднакви съставки, като: и... и, или... или, ни... ни, нито... нито, бе... бе, бре... бре, кое... кое, ха... ха, хем... хем, било (че)... било (че) и подобни, например:

Било че ме взеха за турчин, било че селянката със своя плач им привлече вниманието, те отминаха бърже и препуснаха пак. (Ив. Вазов)
Хем него на ум ще науча, хем да ви покажа един пример, та да не кръшкате друг път. (Ел. Пелин)

2.2.3. Пред второто от две прости изречения в състава на сложното, свързани със съотносителен съчинителен съюз с различни съставки, като: ли... или, дали... или, не само... но и, не че... а, например:

- Кмете бе, истина ли не чува тоя дявол, или се преструва? - запита ухилен лесничеят. (Чудомир)
Зададе се облак темен
откъм гора, от Балкана,
дали ще е дъждец дребен,
или ще е буря страшна? (Хр. Ботев)

2.2.4. Преди, след или от двете страни на подчиненото просто изречение (в състава на сложното съставно), въведено със съюзи и съюзни думи, като: ако, ако и да, без да, вместо да, въпреки че, да не би да, даже (и), дано, дето, докато, дори да, за да, защото, и да, като, като че (ли), ли, макар (и) да, макар че, освен да, освен че, откак, понеже, преди да, след като, сякаш, така че, тъй като, че, щом, щом като, в случай че, с цел да, поради това че, благодарение на това че, при положение че, при условие че и други, например:

Като чу стъпките й, Калмука поотвори очите си и веднага пак ги затвори. (Й. Йовков)
Ти сбърка, дето не послуша шефа. (Б. Райнов)
Без да им каже сбогом, без да ги погледне даже, тя ги остави и тръгна с посрещача. (Ел. Пелин)

Забележка: Когато простите изречения в състава на сложното се свързват чрез сложни съюзи, като а пък, но пък, ако и да, без да, за да, въпреки че, след като, само че, само и само да, така че, тъй като, тъй както, тъй че, дори и да, в случай че, с цел да, поради това че, благодарение на това че, при положение че, при условие че, при все че и подобни, запетая се пише само пред първата съставка на съответния съюз, например:

Напиха се, макар че никога през живота си не бяха пили вино. (Й. Йовков)
Селяните, въпреки че добре познават чокоина, (...) решават да го помолят. (Г. Белев)
Длъжен съм да узная какво точно е станало, да помогна на Тодоров, в случай че още е в състояние да приеме някаква помощ. (Б. Райнов)
Той ще успее, при условие че чете много. (Граматика за всички)
Записвай го просто и честно, тъй както го пее народът. (Н. Вапцаров)

2.2.5. Запетая се пише пред съюзната дума отколкото, която въвежда подчинени обстоятелствени изречения за количество и степен (често елиптични, съдържащи понякога само обекта на сравнението), например:

Лепо по-лесно ще влезе в гроба, отколкото да се раздели с нея. (Ел. Пелин)
Днес всичко ми изглежда по-трудно, отколкото вчера.
Учениците се интересуват повече от футбол, отколкото от уроците си.

2.2.6. Пред сложния съюз както и задължително се пише запетая. В зависимост от степента на "вметнатост, обособеност" на израза и от характера на връзката му (начина на съгласуване) със следващата част на изречението, след вметнатата част може да се пише или да не се пише запетая. Сравни:

Иван, както и Петър, е отличен ученик.
Иван, както и Петър са отлични ученици.

2.2.7. Преди, след или от двете страни на подчинените прости изречения, въведени с относителните местоимения и местоименни наречия който, какъвто, чийто, дето, що, щото, както, когато, където, накъдето, колкото, доколкото и други подобни, например:

Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира. (Хр. Ботев)
Момата донесе виното, което бяхме поръчали. (Й. Йовков)
А дядо Йордан, когото подкрепяха няколко души селяни, се теглеше из ръцете им и викаше. (Ел. Пелин)
Където изкачвам се днеска,
кварталът е някак си друг. (В. Петров)
Който пее, зло не мисли. (Пословица)
Който не работи, не трябва да яде. (Пословица)

Забележка: Когато подчиненото изречение започва не със съюзната връзка, а с друга дума от своя състав, запетаята се поставя в самото начало, преди тази дума (или думи), например:
Прочетено: 26166 пъти
„На най-важните житейски кръстопътища няма никакви пътни знаци.“
Чарли Чаплин

Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283156
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332702
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Да пишем правилно

Мнение от Mozo »

Със запетаята е мнооого сложно... Наскоро разбрах, че и при уточнително наречие не се слага запетая.

Ето тук е обяснено надълго и нашироко:

http://pavlinav.wordpress.com/2011/03/2 ... %BC%D0%B8/
Изображение
Потребителски аватар
Янина
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2407
Регистриран: нед апр 15, 2012 20:32
Репутация: 946
пол: Жена

Re: Да пишем правилно

Мнение от Янина »

Четох няколко материала, Мо, относно употребата на препинателни знаци и най-вече за запетаята. При сложно съставните изречения е най-трудно.Там допускам и аз грешки. Е, няма си тегля куршума за това! :)
„На най-важните житейски кръстопътища няма никакви пътни знаци.“
Чарли Чаплин

Изображение
Потребителски аватар
Дамян Гочев
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 563
Регистриран: ср мар 09, 2011 16:23
Репутация: 266
пол: Мъж

Re: Да пишем правилно

Мнение от Дамян Гочев »

полезно, ще си го копирам, за да си го припомням
Потребителски аватар
Nibelung
Философ с чук в ръка
Философ с чук в ръка
Мнения: 19524
Регистриран: пон апр 14, 2008 01:19
Репутация: 48382
пол: Мъж

Re: Да пишем правилно

Мнение от Nibelung »

Полезни неща, но чак толкова няма да задълбавам, а и смятам, че запетайки могат да се слагат по-свободно, следвайки вътрешната логика на пишещия.
Ний тука сички парле ву франсе

Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283156
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332702
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Да пишем правилно

Мнение от Mozo »

И аз така смятах, но не е правилно :lol: :lol: :lol:
Изображение
Потребителски аватар
Nibelung
Философ с чук в ръка
Философ с чук в ръка
Мнения: 19524
Регистриран: пон апр 14, 2008 01:19
Репутация: 48382
пол: Мъж

Re: Да пишем правилно

Мнение от Nibelung »

Mozo написа:И аз така смятах, но не е правилно :lol: :lol: :lol:
Нали знаеш, че признавам само своите правила :p
Ний тука сички парле ву франсе

Изображение
kakavida
Белият рицар
Белият рицар
Мнения: 6911
Регистриран: пон май 05, 2008 16:23
Репутация: 3097
пол: Жена

Re: Да пишем правилно

Мнение от kakavida »

Хайде и аз нещо да цитирам, че ми се струва нововъведение в граматиката ей това например:ски - туризъм
Имаше го в матурите, но наскоро четох някъде,че първо трябвало английски да научим за да можем да се справим с българския :roll:
Въпрос:
"Имам една молба от обща култура за мен.Някак си усещам покрай тестове,че има изменение в граматиката.Интересува ме, защо и как се променят думи като скитуризъм; ски туризъм; ски - туризъм.Защо е ски туризъм?
Можеш ли лесно да ми обясниш,кога и при кои слова,се пише тире или е слято?
В нета ме поправят с подчертана червена линия за сгрешаването,но в живота не искам да ме имат за неграмотна
Вече знам, че не се пише "говориме",а говорим..Егати излагацията,не съм го очаквала от мен и стриктното ми преподаване някога"
Отговор:
"Това със слятото, полуслятото (с тире) и разделното писане е много объркана работа, първо филоолзите го признават - че не е добре регламентирано от правописните правила. В случая със ските - ако първата дума е чужда по произход (каквато е "ски") и съществува като самостоятелна в езика ни, се пише отделно от следващата. Ако не съществува самосотятелно, се слива (уебдизайн). Има обаче и доста изключения. Ако пък е домашна по произход, разсъждаваме по друг начин. Зависи къде става граматичната промяна - например членуването (помощник-готвачЪТ, с тире, но писателЯТ реалист, без тире). Абе, объркана работа. В много случаи човек трябва да направи справка с речника, за да е сигурен."
И помнете Господ вижда всичко.
Живейте така, че да му е интересно.
Потребителски аватар
Дамян Гочев
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 563
Регистриран: ср мар 09, 2011 16:23
Репутация: 266
пол: Мъж

Re: Да пишем правилно

Мнение от Дамян Гочев »

Аз това си го знам. Когато пиша за себе си автобиографични бележки - пример: шивач-коректорът Дамян Гочев и писателят фовист Дамян Гочев :toothy10: :toothy10: :toothy10:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283156
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332702
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Да пишем правилно

Мнение от Mozo »

Правилата за слято и полуслято писане сложни и аз директно уча думите наизуст :mrgreen:
Изображение
Потребителски аватар
Дамян Гочев
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 563
Регистриран: ср мар 09, 2011 16:23
Репутация: 266
пол: Мъж

Re: Да пишем правилно

Мнение от Дамян Гочев »

са сложни ,но аз не видех :mrgreen:
Потребителски аватар
NX-01
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 772
Регистриран: вт яну 30, 2018 03:52
Репутация: 2356
пол: Мъж
Местоположение: Старфлийт България

Re: Да пишем правилно

Мнение от NX-01 »

Mozo написа:Да добавим, че когато е прякор, също не се членува. Пример:

"ГенералА, направи първа копка на метрото".

Тук естествено говорим за Бойко Борисов, на когото всички знаем, че прякорът е "Генерала". Ако ставаше въпрос за друг генерал, който не е с такъв прякор, а с такъв чин, то пълният член си е в сила. Имена и прякори не се членуват.

Болна тема:

"и", "й"

Няма дума в българския език, която да е в множествено число и да завършва на "й". Опитайте се да изговорите думата "комуникации" с "й" накрая. Кофти, нали? Ами защо го пишете така?

Друг често срещан проблем с "й" - който, които. "Който" е в единствено число, а "които" в множествено. Толкова ли е трудно? Редовно се среща грешка подобна на тази:

"Те са хората, който ограбиха България".

"Хората" е в множествено число, съответно не трябва да е "който", а "които".

Пак често срещан проблем:

"Те ядЪт ябълки", "Те "лежЪт" на земята", "Ако успеят да разберът"

Пише се "ядАт", "лежАт", "разберАт" и пр.
Офтопик:
И да уточним, че "борсук" се пише с "о" :evil4: :evil4: :evil4:
Полезен пост за неграмотни като мен. Колко то това дали и кога ще запомня не е ясно но пак е нещо. А може ли да напишеш нещо за запетаите кога и къде се поставят? В училище даскалицата много отдавна само спомена за някакво правило за запетаи но някои от нас мислят че и тя не го знае това правило защото и тя не ползва запетаи обаче пак ни намалява оценките за това че не ползваме запетаи. Тия знаци запетаите са голям проблем на целия клас а аз знам само че се поставя такава когато има и едно нещо, и друго.
Потребителски аватар
Nibelung
Философ с чук в ръка
Философ с чук в ръка
Мнения: 19524
Регистриран: пон апр 14, 2008 01:19
Репутация: 48382
пол: Мъж

Re: Да пишем правилно

Мнение от Nibelung »

NX-01 написа:А може ли да напишеш нещо за запетаите кога и къде се поставят?
За тях питай Сайбъркоп.
Ний тука сички парле ву франсе

Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283156
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332702
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Да пишем правилно

Мнение от Mozo »

NX-01 написа:
Mozo написа:Да добавим, че когато е прякор, също не се членува. Пример:

"ГенералА, направи първа копка на метрото".

Тук естествено говорим за Бойко Борисов, на когото всички знаем, че прякорът е "Генерала". Ако ставаше въпрос за друг генерал, който не е с такъв прякор, а с такъв чин, то пълният член си е в сила. Имена и прякори не се членуват.

Болна тема:

"и", "й"

Няма дума в българския език, която да е в множествено число и да завършва на "й". Опитайте се да изговорите думата "комуникации" с "й" накрая. Кофти, нали? Ами защо го пишете така?

Друг често срещан проблем с "й" - който, които. "Който" е в единствено число, а "които" в множествено. Толкова ли е трудно? Редовно се среща грешка подобна на тази:

"Те са хората, който ограбиха България".

"Хората" е в множествено число, съответно не трябва да е "който", а "които".

Пак често срещан проблем:

"Те ядЪт ябълки", "Те "лежЪт" на земята", "Ако успеят да разберът"

Пише се "ядАт", "лежАт", "разберАт" и пр.
Офтопик:
И да уточним, че "борсук" се пише с "о" :evil4: :evil4: :evil4:
Полезен пост за неграмотни като мен. Колко то това дали и кога ще запомня не е ясно но пак е нещо. А може ли да напишеш нещо за запетаите кога и къде се поставят? В училище даскалицата много отдавна само спомена за някакво правило за запетаи но някои от нас мислят че и тя не го знае това правило защото и тя не ползва запетаи обаче пак ни намалява оценките за това че не ползваме запетаи. Тия знаци запетаите са голям проблем на целия клас а аз знам само че се поставя такава когато има и едно нещо, и друго.
Запетаите са изключително трудна и сложна материя, за която може да се напише книга. Аз също продължавам да се уча и със сигурност допускам доста грешки в това отношение, но човек трябва да е виден езиковед, за да знае всички правила и не само да ги знае, но и да ги разбира, защото има изключително сложни :sick:
Изображение
Потребителски аватар
NX-01
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 772
Регистриран: вт яну 30, 2018 03:52
Репутация: 2356
пол: Мъж
Местоположение: Старфлийт България

Re: Да пишем правилно

Мнение от NX-01 »

Mozo написа:Запетаите са изключително трудна и сложна материя, за която може да се напише книга. Аз също продължавам да се уча и със сигурност допускам доста грешки в това отношение, но човек трябва да е виден езиковед, за да знае всички правила и не само да ги знае, но и да ги разбира, защото има изключително сложни :sick:
Е поне най-важните. Освен да гледам по твоите постове и така да се уча. :)
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Лафчета, лични проблеми, въпроси и още”