Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Да пишем правилно

Споделен проблем - половин проблем.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283156
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332702
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Да пишем правилно

Мнение от Mozo »

Ами, слагаш при разни вметки, пред който, които, когато, че, в повечето случаи, когато усетиш смислова пауза. Запетайка не се слага в сложните съюзи като "въпреки че", "при положение че", "пред които" (което използвах в миналото изречение) и пр., а се слагат преди тях. Също така при уточняващи думи не се слагат запетаи. Пример за такива са "само защото", "точно тогава", "само колкото" и т.н. Има и едно интересно правило при "бе". Ако имаш обръщение след него, то запетаята се слага след него- "да бе, момче". Ако няма обръщение след него, запетаята е преди него - "да, бе, наистина ли?"
Дълга и сложна тема е това, както казах, а това са елементарните примери, разбира се. Не е лошо да се научи членуването, което все пак се преподава още в началното образование и е далеч по-лесно :)
Прочетено: 26167 пъти
Изображение
Потребителски аватар
NX-01
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 772
Регистриран: вт яну 30, 2018 03:52
Репутация: 2356
пол: Мъж
Местоположение: Старфлийт България

Re: Да пишем правилно

Мнение от NX-01 »

Mozo написа:Дълга и сложна тема е това, както казах, а това са елементарните примери, разбира се. Не е лошо да се научи членуването, което все пак се преподава още в началното образование и е далеч по-лесно :)
Членуването се оказа изненадващо лесно, още с първия прочит на поста на друмата :shock: (тука има ли запетая пред още?). Едно време толкова сложно ни го обясняваха. Защо просто не казаха, че нещо в мъжки род извършващо действие се пише с пълен член... #-o
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283156
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332702
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Да пишем правилно

Мнение от Mozo »

Има запетая :)

Измамно лесно е, докато не започнеш да го бъркаш с винителния падеж, има доста спорни ситуации :booty:
Изображение
Потребителски аватар
Diananet
Почетен член
Почетен член
Мнения: 4301
Регистриран: съб фев 28, 2015 10:45
Репутация: 63398
пол: Мъж

Re: Да пишем правилно

Мнение от Diananet »

NX-01 написа:А може ли да напишеш нещо за запетаите кога и къде се поставят?
Когато четеш, четеш и вече не можеш да си поемеш въздух, слагаш запетая. Също и когато шпрехаш, шпрехаш и гърлото ти пресъхва, слагаш запетая и надигаш чашката :p :toothy10:
Почнеш ли да лепиш пари по монитора, докато слушаш музика в youtube - лягай си! Много си пиян!
Потребителски аватар
NX-01
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 772
Регистриран: вт яну 30, 2018 03:52
Репутация: 2356
пол: Мъж
Местоположение: Старфлийт България

Re: Да пишем правилно

Мнение от NX-01 »

Намерих един полезен текст, който ще си запазя. Оказа се, че много от правилата за понктуация не ги знам и този текст ще си го запазя в браузъра, та като пиша по форуми да проверявам при съмнения. :усмивка1: И все пак, ако забележите, каквито и да е грешки, поправайте ме, защото само така ще се науча. Този пост го написах с помощта на въпросния текст, и мога само да се надявам, че съм го написал правилно. :усмивка1:

http://zapetaia-teoriia.ezikova-kultura.tutmanik.com/
Потребителски аватар
Diananet
Почетен член
Почетен член
Мнения: 4301
Регистриран: съб фев 28, 2015 10:45
Репутация: 63398
пол: Мъж

Re: Да пишем правилно

Мнение от Diananet »

NX-01 написа:...Този пост го написах с помощта на въпросния текст, и мога само да се надявам, че съм го написал правилно. :усмивка1:
Аз не съм специалист и си слагам запетайките, където ме хрумне. Старая се де ама...
Обаче преди "и" не се слага запетайка, освен ако не е второ "и". Това съм запомнил от училище, но не знам дали е правилно.
Почнеш ли да лепиш пари по монитора, докато слушаш музика в youtube - лягай си! Много си пиян!
Потребителски аватар
NX-01
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 772
Регистриран: вт яну 30, 2018 03:52
Репутация: 2356
пол: Мъж
Местоположение: Старфлийт България

Re: Да пишем правилно

Мнение от NX-01 »

Diananet написа:Аз не съм специалист и си слагам запетайките, където ме хрумне. Старая се де ама...
Обаче преди "и" не се слага запетайка, освен ако не е второ "и". Това съм запомнил от училище, но не знам дали е правилно.
Нали ти каза, че където имало пауза в говоренето, там имало запетая? И като казах на глас "Този пост го написах с помощта на въпросния текст, и мога само да се надявам", след "текст" ми се стори, че имаше пауза и затова я сложих там.
Потребителски аватар
Diananet
Почетен член
Почетен член
Мнения: 4301
Регистриран: съб фев 28, 2015 10:45
Репутация: 63398
пол: Мъж

Re: Да пишем правилно

Мнение от Diananet »

Е да ама на "и" си взимаш въздух. Това е съюз някакъв, демек пауза :toothy10:
Чакай да дойдат спецовете - ще ти разяснят.
Почнеш ли да лепиш пари по монитора, докато слушаш музика в youtube - лягай си! Много си пиян!
Потребителски аватар
шони
Модератор
Модератор
Мнения: 24753
Регистриран: пон окт 12, 2009 01:16
Репутация: 115095
пол: Мъж

Re: Да пишем правилно

Мнение от шони »

NX-01 написа:
Diananet написа:Аз не съм специалист и си слагам запетайките, където ме хрумне. Старая се де ама...
Обаче преди "и" не се слага запетайка, освен ако не е второ "и". Това съм запомнил от училище, но не знам дали е правилно.
Нали ти каза, че където имало пауза в говоренето, там имало запетая? И като казах на глас "Този пост го написах с помощта на въпросния текст, и мога само да се надявам", след "текст" ми се стори, че имаше пауза и затова я сложих там.
Ако имаш въпроси някакви, питай, въпреки че има надеждни сайтове, където е обяснено на популярен език. След като имаш интерес да пишеш без правописни грешки, ще постигнеш целта си. Дерзай! :thumbright:
"Просветеният народ се подчинява, защото така иска; заслепеният от предразсъдъци народ - защото така трябва".
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283156
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332702
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Да пишем правилно

Мнение от Mozo »

Diananet написа:
NX-01 написа:...Този пост го написах с помощта на въпросния текст, и мога само да се надявам, че съм го написал правилно. :усмивка1:
Аз не съм специалист и си слагам запетайките, където ме хрумне. Старая се де ама...
Обаче преди "и" не се слага запетайка, освен ако не е второ "и". Това съм запомнил от училище, но не знам дали е правилно.
Не е вярно това, има много случаи, при които се слага преди "и", че и след него :)
Изображение
Потребителски аватар
NX-01
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 772
Регистриран: вт яну 30, 2018 03:52
Репутация: 2356
пол: Мъж
Местоположение: Старфлийт България

Re: Да пишем правилно

Мнение от NX-01 »

Пълния член го запомних и вече гордо го употребявам - освен, когато ми се спи и забравя правилото. :toothy10:
Обаче имам един въпрос: къде се слага запетаята - преди "в който" или след буквата "в"? Също и: преди "така че" или "така, че"?

Миналият петък учителката беше пияна или друсана [със съучениците ми имаме спорове по въпроса кое от двете е] и не можах да я питам, а и се съмнявам, че щеше да ми даде смислен отговор. :lol: Днес е петък и сигурно пак ще е на черешата така че вие сте последната ми надежда.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283156
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332702
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Да пишем правилно

Мнение от Mozo »

NX-01 написа:Миналия петък учителката беше пияна или друсана [със съучениците ми имаме спорове по въпроса кое от двете е] и не можах да я питам, а и се съмнявам, че щеше да ми даде смислен отговор. :lol: Днес е петък и сигурно пак ще е на черешата, така че вие сте последната ми надежда.
Очевидно не си научил пълния член :booty: :p Добавената запетая отговаря на въпроса ти :съгласен:
Изображение
Потребителски аватар
NX-01
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 772
Регистриран: вт яну 30, 2018 03:52
Репутация: 2356
пол: Мъж
Местоположение: Старфлийт България

Re: Да пишем правилно

Мнение от NX-01 »

Mozo написа:Очевидно не си научил пълния член :booty: :p
NX-01 написа:освен, когато ми се спи и забравя правилото. :toothy10:
А за другото - мерси за нагледния пример.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283156
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332702
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Да пишем правилно

Мнение от Mozo »

Гласувай като си мерси :съгласен:
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Лафчета, лични проблеми, въпроси и още”