Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Клуб на непушача

Споделен проблем - половин проблем.
Потребителски аватар
Лия
Не чух, не видях, не казах!
Не чух, не видях, не казах!
Мнения: 7469
Регистриран: пон яну 19, 2009 22:21
Репутация: 378
пол: Жена

Клуб на непушача

Мнение от Лия »

10.02.2009
От известно време ми се върти в ума идеята да спра цигарите. Много искам да разкарам тоя порок от себе си. До твърдото решение стигнах след като попаднах в отвратителна ситуация. При едни важни разговори, в които трябваше да респектирам, от присъстващите 10 човека пушехме само аз и един мърляв циганин. Не просто пушехме, а овонявахме всички останали. :banghead: Авторитетът ми се изпари дори в моите очи! :shock: Убедена съм, че трябва да ги спра и заради здравето, всъщност най-вече заради това, но едно гласче от вътре все ме човърка и си иска тютюнеца. :evil: От началото на годината съм ги намалила до 3-5 цигари на ден, но чувствам, че няма да издържа дълго така, за това от днес ги спирам окончателно. И ако някой си мисли, че е лесно и е само въпрос на инат, не е, защото имам инат за 100 магарета, а ми се пуши, та място не мога да си намеря. Идеята ми за таза тема е тук да публикуваме всички гадости, които ни очакват вследствие на тютюнопушенето, та ако усетя че посягам към кутията, да влизам тук и да намирам подкрепа в опитите си да спра. Ще съм радостна, ако намеря повече съмишленици :усмивка1:
Последна промяна от Лия на пет мар 27, 2009 11:00, променено общо 5 пъти.
Прочетено: 5918 пъти
Да пишеш на български с латински букви е все едно да пишеш с лайна по стената. Чете се, но не е приятно!
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283806
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334300
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Спирам цигарите -помагайте - чакам съмишленици

Мнение от Mozo »

Аз те съветвам да си вземеш от никотиновите лепенки. Помагат доста, но са скъпички.

Ето един факт от мен:

Когато пушим цигара, кислородът в кръвта намалява и сърцето ускорява работата си, за да навакса кислородният недостиг. Това положение продължава за около половин час, след което се успокоява. Но както знаем, всеки един пушач би запалил цигара преди този половин час и така осигуряваме на сърцето ускорено действие през целия ден.

Защо пушачите кашлят сутрин? (Аз не кашлям, не е ясно защо :-k )

Всички знаем, че в белите дробове има бронхи, завършващи с алвеоли. Вътре, по повърхността на бронхите има власинки, които предпазват белия дроб от прахови частици и мръсотия. Те са еластични и когато попадне прашинка върху тях, предизвикват така познатият в нас рефлекс за кашляне и изхвърлят частичката. Когато пушим, катранът полепва по тези власинки и те спират да вършат работата, защото се слепват. През нощта, когато не пушим, те се самоизчистват до определена степен и започват да вършат работата си и за това се получава "сутрешната кашлица на пушачите".

Забележка:
Власинките могат да изчистят до 800-1000 прахови частици, а на ден поглъщаме милиони :???: ...
Изображение
Потребителски аватар
Лия
Не чух, не видях, не казах!
Не чух, не видях, не казах!
Мнения: 7469
Регистриран: пон яну 19, 2009 22:21
Репутация: 378
пол: Жена

Re: Спирам цигарите -помагайте - чакам съмишленици

Мнение от Лия »

Мозо, страшно ти благодаря за подкрепата PDT_Love_18
Преди 2 години пак бях отказала цигарите за повече от 6 месеца и тогава и сега не ползвам никакви помощни средства - дъвки, таблетки, лепенки и др. Не ме мъчи никотинов глад, дори като запаля ми става гадно от миризмата, но пустият навик май е проблема.

Що се отнася до сутрешното кашляне, и аз нямах такова и според съпруга ми, който много често е прав :shock:, точно зарад това не трябвало да пуша, защото не се чистя

Някъде бях срещнала въпрос дали като спрем цигарите се изчистват напълно белите ни дробове. Отговорът е НЕ. От приятели патолози, само вмятам - пушат като скъсани печки, знам, че при аотопсия ясно си личи, кога е пушено дори за малко. Никога белият дроб не се изчиствал напълно. :sad:
Да пишеш на български с латински букви е все едно да пишеш с лайна по стената. Чете се, но не е приятно!
Потребителски аватар
Лия
Не чух, не видях, не казах!
Не чух, не видях, не казах!
Мнения: 7469
Регистриран: пон яну 19, 2009 22:21
Репутация: 378
пол: Жена

Re: Спирам цигарите -помагайте - чакам съмишленици

Мнение от Лия »

Защо тютюнопушенето е вредно? - Nauka.bg:

Световното производство на тютюн достига 6 млн. тона годишно. Тютюнът се произвежда в над 120 страни. Първите места се заемат от Китай, САЩ, Индия, Турция, Русия, Бразилия, Египет, България, Италия, Полша, Аржентина, Южна Корея, Алжир, Украина, Швейцария, Унгария, Япония, Чехия, Германия, Литва. Тютюневото производство е важен отрасъл в тези страни. То ангажира големи площи обработваема земя и значителна част от неквалифицираната и неграмотна работна ръка. Споменатите държави решават по този начин свои икономически, финансови, социални и политически проблеми.

Световното производство на цигари достига 6 трилиона цигари годишно. Най-много цигари произвеждат САЩ, Великобритания, Германия, Франция, Индия, Канада, Бразилия, Япония.

Най-голямо е годишното тютюнопушене на глава от населението в Куба, САЩ, Гърция, България, Русия и Сърбия.


Тютюнът съдържа коктейл от разнообразни отровни и радиоактивни вещества, чийто брой достига 4000. Ето най-известните от тях:

- никотин

- катран

- въглероден двуокис

- полоний 210

- радий 228

- олово 210

- амоняк

- ацетон

- живак

- нафталин

- бензoпирен (в тютюневата смола)

- циановодородна киселина

- над 30 ароматни въглеводорода и др.


Негативните действия на съставките на цигарите:

- Никотинът предизвиква зависимостта към тютюна, бавно отравя организма, (най-вече – централната нервна система и мозъка.)

- Тютюневият катран съдържа комбинация от множество вещества (въглеводороди, нитрозамини и феноли), 60 от които причиняват рак. Оцветява зъбите и пръстите на ръцете.

- Въглеродният двуокис е силно отровен газ, който пречи на червените кръвни телца да пренасят кислорода от белия дроб до тъканите.

- Полоний 210 е радиоактивен елемент, който излъчва много повече алфа частици дори от плутония, използван в атомната бомба, пусната над японските градове Хирошима и Нагасаки. Периодът на разпадане на полоний 210 е около 138 дни.. Това прави елемента хиляди пъти по-радиоактивен от ядрените горива, използвани в първите атомни бомби.

- Радий 228 и олово 210 са други радиоактивни изотопи.

- Амонякът е отровен газ.

- Бензопиренът е полицикличен въглеводород, предизвикващ ракови образувания.

- Бронцкатехинът е три пъти по-опасен от бензопирена.

- Акролеинът (ненаситен алдехид) и двуазотният окис

- ДДТ - отрова, инсектицид


Еднакво вредни са пушенето на цигари, на пури, на лула, на наргиле и дъвченето на тютюн. Еднакво вредни за здравето са както силните /тежките/ цигари, така - и леките цигари. Пушещите леки цигари по-трудно отказват пушенето.


Страничната димна струя е много по-опасна от главната. Тя не преминава през никакъв филтър и съдържа:

- 50 пъти повече амоняк

- 5 пъти повече въглероден окис

- 3 пъти повече бензoпирен

- 2 пъти повече никотин и тютюнев катран.

Неактивният пушач, в компанията на пушач, вдишва непречистената струя тютюнев дим плюс тютюневия дим, издишан от пушача. В последният се съдържат 10% от никотина, поет от пушача.
Да пишеш на български с латински букви е все едно да пишеш с лайна по стената. Чете се, но не е приятно!
Потребителски аватар
dark_angel
VIP
VIP
Мнения: 10308
Регистриран: нед ное 02, 2008 14:05
Репутация: 749
пол: Жена

Re: Спирам цигарите -помагайте - чакам съмишленици

Мнение от dark_angel »

Изображение
Tabex® е ефективен продукт за лечение на никотинова зависимост при сериозно желание за отказване от тютюнопушенето.
НЕ СЪДЪРЖА НИКОТИН!

ImageTabex® е оригинален български продукт, търговска марка на фирма Софарма АД. Активна съставка на лекарствения продукт е цитизин – алкалоид, съдържащ се в жълтата акация (Cytisus laburnum L.). Цитизинът има сходна структура и механизъм на действие с тези на никотина и намалява периода на взаимодействието му със специфичните рецептори. По този начин предотвратява възникването на абстинентен синдром. Това води до постепенно намаляване на така характерната за пушачите психическа и физическа зависимост към никотина и последващо отказване на тютюнопушенето без проява на странични реакции.
Една филмирана таблетка Табекс съдържа 1.5 mg цитизин.
Табекс е с отличен профил на безопасност:

* Табекс® е с много добра поносимост и в терапевтични дози не предизвиква безапетитие, гадене и повръщане
* Не повлиява активното внимание при водачи на моторни превозни средства и оператори на машини
* Не се препоръчва само при високо степенна хипертония, напреднала атеросклероза, бременни и кърмачки
Трима редовни пушачи спряха цигарите благодарение на тези хапчета :thumbright:
  Of all the things I've lost, I miss my mind the most  
Потребителски аватар
Лия
Не чух, не видях, не казах!
Не чух, не видях, не казах!
Мнения: 7469
Регистриран: пон яну 19, 2009 22:21
Репутация: 378
пол: Жена

Re: Спирам цигарите -помагайте - чакам съмишленици

Мнение от Лия »

dark_angel написа:
Трима редовни пушачи спряха цигарите благодарение на тези хапчета :thumbright:
PDT_Love_18 PDT_Love_18 PDT_Love_18
Да пишеш на български с латински букви е все едно да пишеш с лайна по стената. Чете се, но не е приятно!
Потребителски аватар
Лия
Не чух, не видях, не казах!
Не чух, не видях, не казах!
Мнения: 7469
Регистриран: пон яну 19, 2009 22:21
Репутация: 378
пол: Жена

Re: Спирам цигарите -помагайте - чакам съмишленици

Мнение от Лия »

Според американски автори

всяка цигара съкращава живота средно със 7,5 минути

Затова пушенето е бавно самоубийство! То е отрова обаче и за околните, така наречените пасивни пушачи, които дишат задимения въздух и поглъщат тези токсични вещества.

Не трябва да се забравя, че привикването към цигарите и др. наркотици става лесно (първо от любопитство и по подражание на родителите или приятелите), но отказването за съжаление е трудно и изисква много време, желание, силна воля и упоритост! В това отношение могат да помогнат и някои

храни, които потискат желанието за пушене

Те имат високо алкално съдържание като спанак, цвекло, сухи смокини, стафиди, бадеми, които поддържат високо ниво на никотина в организма и намаляват нуждата от приемането му. Пушачи, които приемали хлебна сода (натриев бикарбонат), след 5 седмици почти всички се отказали от цигарите.

Обратно - храни, които правят урината по-кисела и ускоряват изхвърлянето на никотина от организма, увеличават нуждата от приемането му и затвърдяват навика за пушене, затова трябва да се ограничават. Такива са: червено и пилешко месо, дроб, яйца, сирене, пшенични зародиши, фъстъци, орехи, сливи, боровинки, кафе, кола, бира, плодови сокове.

За отказване се използва гаргара преди пушене 2-3 пъти дневно с 1% разтвор от сребърен нитрат. При всмукване на тютюнев дим се получава неприятна миризма на развалени яйца и вкус, предизвикващ отвращение към пушека.

Помага консумирането на отвара от пресен овес. 100 г измит неолющен овес се накисва за 4 часа в 2 литра вода, след което се вари 1 час. Пие се 4 седмици.

Други препоръки: изпиване по 2-3 чаши топла вода или сок, няколко пъти дневно. Да се ядат повече плодове. Повече разходки и движение! Да не се пие кафе, чай, бира! Вместо цигара да се ядат лешници, моркови, бонбони, дъвка, безалкохолни напитки. По-чести посещения на театър, кино, концерти, разходки и др. занимания.
лекар.бг
Да пишеш на български с латински букви е все едно да пишеш с лайна по стената. Чете се, но не е приятно!
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283806
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334300
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Спирам цигарите -помагайте - чакам съмишленици

Мнение от Mozo »

Ммм, лекарите да си гледат работата :p . Дизеловите изпарения са в пъти по-вредни, но никой не ги е спрял и няма кампания против тях, а ги дишаме всички. Също така са и не по-малко канцерогенни. Като отворихте дума за изчистване на белият дроб - ако си пушил и си спрял цигарите за 10 години, вероятността след тези десет години да се заболее от рак на белия дроб пада едва с 50%.
Изображение
Потребителски аватар
kibo
Почетен член
Почетен член
Мнения: 3754
Регистриран: ср дек 03, 2008 19:34
Репутация: 415
пол: Мъж

Re: Спирам цигарите -помагайте - чакам съмишленици

Мнение от kibo »

Преди време, в поредният изблик на просветление относно вредата от цигарите се запътих към най-близката аптека и си купих Тавех. Гълтах ги два месеца по предписанието което беше в кутийката и същевременно си пушех.
На третия имаше ефект - спрях хапчетата :) .

При положение, че са намалени на 3-5 цигари на ден, по-добре да си пушиш /това е мое мнение/.
А и няма да качиш между 8 - 14кг.

Относно това какво имало в цигарите - ами виж какво има в сиренето, колбасите, водата, че дори и във въздухът който дишаме /по някога дори говиждаме/.
Потребителски аватар
пъстрооката
VIP
VIP
Мнения: 15077
Регистриран: ср сеп 24, 2008 14:46
Репутация: 1000
пол: Жена
Местоположение: Враца

Re: Спирам цигарите -помагайте - чакам съмишленици

Мнение от пъстрооката »

Сладуранке, не забравяй, че и аз пушех.. :плезене: :плезене: :плезене: .Ама, от няколко години не съм опънала и един фас.. :hello1: :hello1: Не се интересувах дали ще си прочистя дробчетата и т.н..просто казах край и това беше. Знаеш колко трудни моменти съм имала и не съм посягала... PDT_Love_18 PDT_Love_18 PDT_Love_18 Само ти можеш да си решиш....Иначе и всеки ден да ти опъваме ушите със статии за вредата , все тая.... :help: :help: :help:
Капката дълбае камъка не със сила , а с постоянството си.........Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283806
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334300
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Спирам цигарите -помагайте - чакам съмишленици

Мнение от Mozo »

kibo написа:На третия имаше ефект - спрях хапчетата :) .
:toothy10: :toothy10: :toothy10:
Изображение
Потребителски аватар
mitashki1975
Академик
Академик
Мнения: 7814
Регистриран: ср яну 02, 2008 19:07
Репутация: 615
пол: Мъж
Местоположение: Враца

Re: Спирам цигарите -помагайте - чакам съмишленици

Мнение от mitashki1975 »

Подкрепям те и аз :thumbright: знам че ще ти е трудно опитай се да ни мслиш за тях. а за навика ами премятай си нещо друго в ръцете ;)
Ако искаме да променим постъпките в живота си,трябва да променим физическото и психическото си състояние,като го изчистим и преустроим.
Изображение
Потребителски аватар
Лия
Не чух, не видях, не казах!
Не чух, не видях, не казах!
Мнения: 7469
Регистриран: пон яну 19, 2009 22:21
Репутация: 378
пол: Жена

Re: Спирам цигарите -помагайте - чакам съмишленици

Мнение от Лия »

kibo написа:При положение, че са намалени на 3-5 цигари на ден, по-добре да си пушиш /това е мое мнение/.
А и няма да качиш между 8 - 14кг.
За килограмите съм взела драстични мерки, всеки ден по час гимнастика и много ходене пеша из града. Колата не ползвам изобщо. Мотора ще обява за продан и ще си запазя само велосипеда. Отосно броя на цигарите много ми се иска да те послушам но като знам какво съм...по добре да не запалвам въобще!
Много благодаря за подкрепата
Да пишеш на български с латински букви е все едно да пишеш с лайна по стената. Чете се, но не е приятно!
Потребителски аватар
Лия
Не чух, не видях, не казах!
Не чух, не видях, не казах!
Мнения: 7469
Регистриран: пон яну 19, 2009 22:21
Репутация: 378
пол: Жена

Re: Спирам цигарите -помагайте - чакам съмишленици

Мнение от Лия »

mitashki1975 написа:Подкрепям те и аз :thumbright: знам че ще ти е трудно опитай се да ни мслиш за тях. а за навика ами премятай си нещо друго в ръцете ;)
PDT_Love_18

С нетърпение чакам да стане утре защото ще пия кафе. Почти месец не бях пила за да не пуша. Тази сутрин обаче си направих едно и се оказа, че има божествен вкус. Запалих цигара и след второто дръпване вкуса стана такъв какъвто си го знам. Не съм усещала истинския аромат през всичките години заради цигарите, които са го притъпявали.
Да пишеш на български с латински букви е все едно да пишеш с лайна по стената. Чете се, но не е приятно!
Потребителски аватар
mitashki1975
Академик
Академик
Мнения: 7814
Регистриран: ср яну 02, 2008 19:07
Репутация: 615
пол: Мъж
Местоположение: Враца

Re: Спирам цигарите -помагайте - чакам съмишленици

Мнение от mitashki1975 »

сега и апетита ще го имаш
Ако искаме да променим постъпките в живота си,трябва да променим физическото и психическото си състояние,като го изчистим и преустроим.
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Лафчета, лични проблеми, въпроси и още”