Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Какви професионални изкривявания са ви останали от минали или настоящи професии?

Споделен проблем - половин проблем.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11073
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40021
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Какви професионални изкривявания са ви останали от минали или настоящи професии?

Мнение от Валсо »

На мен са ми останали две такива.
Първото е от общо 3-те години работа по бензиностанции в миналото - гледам гумите на колите и познавам кога са започнали да спадат, дори и други хора да не го забелязват. Доста често познавам и на горе-долу колко бара са в момента. 😁 И разбира се казвам на шофьорите, стига колите да са спрели в момента.
Второто е от времето, когато работех в "Матрицата-4" и шефът на смяната ни караше да подреждаме банкнотите по определен начин*. До ден днешен ми е останал навик да ги подреждам по същия начин. 😆

* Лъскавите ленти да гледат към тавана и да са всичките от една и съща страна.

На вас какви професионали изкривявания са ви останали от стари професии?
Прочетено: 113 пъти
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284008
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334817
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Какви професионални изкривявания са ви останали от минали или настоящи професии?

Мнение от Mozo »

Професионално не, но отдавна не мога да слушам нормално музика. Без да искам правя подробен анализ :lol: :lol: :lol:
Валсо написа:
съб яну 13, 2024 15:47
Доста често познавам и на горе-долу колко бара са в момента.
Това няма как да стане, защото гумите са изработени от различни смеси, имат различна твърдост, височина, различни бордове и т.н.
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11073
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40021
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Какви професионални изкривявания са ви останали от минали или настоящи професии?

Мнение от Валсо »

Mozo написа:
съб яну 13, 2024 22:02
Това няма как да стане, защото гумите са изработени от различни смеси, имат различна твърдост, височина, различни бордове и т.н.
Има, има. Обикновено ги познавам с разлика 0.2-0.4 бара. За 3 години по бензиностанции са ми минали през ръцете всякакви гуми и знам какви са препоръчителните стойности за голяма част от колите, вкл. и за нископрофилните гуми (18-ки и нагоре). За гумите на твоето на Ренде препоръчителните стойности на производителя са 2.2-2.3 бара за предните гуми, 2.0 за задните. При повечето коли ги пише от вътрешната страна на вратичката за резервоара, при други са написани от вътрешната страна на шофьорската врата, а при голям брой модели бусове - над задната гума.
Без да си работил и един ден на бензиностанция не можеш да твърдиш такова нещо като "няма как да стане".
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284008
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334817
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Какви професионални изкривявания са ви останали от минали или настоящи професии?

Мнение от Mozo »

Няма нужда да работя на бензиностанция, за да знам, че има много различни гуми и според това от какви смеси са направени, стоят на пътя по различен начин. Както вече казах, зависи от смес, от борд и така.
Валсо написа:
съб яну 13, 2024 22:54
За гумите на твоето на Ренде препоръчителните стойности на производителя са 2.2-2.3 бара за предните гуми, 2.0 за задните.
Така е :thumbright:
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11073
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40021
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Какви професионални изкривявания са ви останали от минали или настоящи професии?

Мнение от Валсо »

Mozo написа:
нед яну 14, 2024 00:09
Няма нужда да работя на бензиностанция, за да знам, че има много различни гуми и според това от какви смеси са направени, стоят на пътя по различен начин. Както вече казах, зависи от смес, от борд и така.
То се вижда кога е натоварена колата и кога гумата е спаднала. Досега нито веднъж не съм сбъркал, така че твоята теза "няма как да стане" не вàжи. :evil4:
Потребителски аватар
beggginer
Доктор
Доктор
Мнения: 6341
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 33104
пол: Мъж

Re: Какви професионални изкривявания са ви останали от минали или настоящи професии?

Мнение от beggginer »

Има друго предвид. Една и съща гума като размер, на една и съща джанта, напомпана на едно и също налягане, стъпва по различен начин и може да "изглежда" мека.

Пример - отивам на Шел да си помпя гумите, но манометъра на пистолета им е счупен и меря със свой, джобен. Идва притеснен шофьор на Пасат след мен и отивам да му помогна, защото ще се пребие иначе някъде, като помпи на око (като теб). Казва предна дясна е видимо спаднала - факт, изглежда така. Проверявям 2.1 бара. Гледам другата предна (различна гума) - 1.7 бара, а изглежда по-напомпана. Тоя вика - да не ти е повреден манометъра. Ами не е. Различен борд, профил, Мозо го каза. Та убедих го да не помпи "спадналата" гума и така.

А иначе, професионално изкривяване ми е като се кача в колата, да псувам всичко де що е на пътя - колеги в автомобили, пешеходци, дупки, легнали полицаи, изправени полицаи, безумни знаци и кръстовища. Шофьорите основно поради две причини - туткане и липса на ориентация и адекватни реакции. В София задръстванията са на 75 процента причинени от неадекватно шофиране и само 25 от доказано безумната организация на инфраструктурата.
Как да си върнем контрола над Windows 10 Home :violent1:
Изображение
Валсо написа:
съб яну 21, 2023 12:28
Знам какво правя.
Потребителски аватар
Montoya
Модератор
Модератор
Мнения: 20597
Регистриран: съб фев 15, 2014 11:32
Репутация: 112167
пол: Мъж

Re: Какви професионални изкривявания са ви останали от минали или настоящи професии?

Мнение от Montoya »

Хах, аз имам много изкривявания, ама сега ще ви убия. Ако карам на външен въздух на климатика от 300 метра познавам пред мен какъв дизел се движи, Пежо и Ситроен HDI, ВАГ TDI, Рено DCI, BMW и Merceds. Всичките миришат различно кисело и в 90% от случаите ги познавам и доста бързо затварям клапата за рециркулация, че ми е омръзнало да ми миришат тия дизелови смрадове
Друго, на абсолютно всички коли до мен на светофара или покрай които минавам оглеждам гумите и спирачките за да си затвърдя мнението, че поне 50% от шоферите карат без спирачки и с галоши вместо гуми
AsusVivoBook17
CPU 11th Gen Intel(R) Core(TM) i3-1115G4 [/color]RAM 16000MB DDR4; VC-Intel UHD Graphics G4
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4563
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Какви професионални изкривявания са ви останали от минали или настоящи професии?

Мнение от бат-начо »

Когато сме на кръчма и си говорим нормално с колегите, на практика се надвикваме, т.е. всички ни слушат. Ако съм с приятели - ми казват да намаля децибелите.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4563
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Какви професионални изкривявания са ви останали от минали или настоящи професии?

Мнение от бат-начо »

Ха, когато съм под напрежение мисля бързо и измислям "рационализации", които после се оказват неочаквано добро и сполучливо решение.
Преди време бяхме командировка в Стамболийски, на място дето "съм си оставил ръцете" работихме, така си беше както го бях "измислил" преди поне 12 години. А тогава беше - "свършваме го и тръгваме"!
Наскоро майка ми на село ме постави пред такава задачка-закачка-загадка, че 1 час давах заето и пуших нонстоп, ииии после чак аз (с ръка на сърцето) казвам ,че стана невероятно.
:toothy10: :toothy10: Само че сега все още съм отпуска и нищо не ми спори, отлагам всичко "за утре".
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11073
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40021
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Какви професионални изкривявания са ви останали от минали или настоящи професии?

Мнение от Валсо »

Montoya написа:
нед яну 14, 2024 10:10
Хах, аз имам много изкривявания, ама сега ще ви убия. Ако карам на външен въздух на климатика от 300 метра познавам пред мен какъв дизел се движи, Пежо и Ситроен HDI, ВАГ TDI, Рено DCI, BMW и Merceds. Всичките миришат различно кисело и в 90% от случаите ги познавам и доста бързо затварям клапата за рециркулация, че ми е омръзнало да ми миришат тия дизелови смрадове
Друго, на абсолютно всички коли до мен на светофара или покрай които минавам оглеждам гумите и спирачките за да си затвърдя мнението, че поне 50% от шоферите карат без спирачки и с галоши вместо гуми
Аз имам подобна способност, но не е професионално изкривяване, а просто силен слух. Ако съм в метростанция и там е тихо (няма шум от климатици, вентилациЙ и др.), мога да чуя влака дали ускорява или намалява, както и да преценя на колко спирки е от моята станция. Ако не а 3 спирки от моята (или по-малко), го чувам без проблем.
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Лафчета, лични проблеми, въпроси и още”