Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Трябва ли да има определение като ... ?

Споделен проблем - половин проблем.
Ivan0v
Машина
Машина
Мнения: 9451
Регистриран: съб дек 15, 2007 17:48
Репутация: 1020
пол: Мъж

Re: Трябва ли да има определение като ... ?

Мнение от Ivan0v »

liyah01 написа:
Ivan0v написа:...Аз това немога да си обесня.Какво правят такива на свобода?...
Ами, много просто - докато не са извършили нещо незаконно, те остават на свобода и това е, както самият ти каза - всички сме с равни права...
Или не искате да ме разберете или аз не го обеснявам достатъчно адекватно :evil: Болестите им са предпоставка за нещо такова какво правят на свобода защо не са прибрани да ги лекуват.И другоко което е луд не луд защо да го извинява те фактите (жертви и прочие .. ) като са налице.Този термин (невменяем) спасява някои хора който мястото им е на електрическия стол.Макар че в България го няма закона за смътното наказание не е лошо да се въведе и да се пробва.
Прочетено: 663 пъти
Потребителски аватар
Rebba
Академик
Академик
Мнения: 7119
Регистриран: чет авг 09, 2007 19:00
Репутация: 151
пол: Жена
Контакти:

Re: Трябва ли да има определение като ... ?

Мнение от Rebba »

Ivan0v, ясно е какво казваш и искаш. Престъпления се извършват и от вменяеми и от невменяеми лица в цял свят.
В някои случаи лицето в момента на престъплението, което извършва е в определено състояние, което може да се класифицира като невменяемо. Може да изпадне в това състояние само за определено време и после да излезне от него, може да си остане в това състояние за по-дълго време.
Просто тези, които са извършили тежко престъпление, тъй като са невменяеми или имат психическо разстройство, с което застрашават себе си и околните смятам, че трябва да бъдат съдени по определен ред и вкарвани или в психиатрични заведения или в затвор в крилото за осъдени с подобни отклонения/заболявания. Не мога да коментирам в момента, какъв е редът в България за тези лица.
Котката го е казала добре - на никого не го пожелавам и аз! Тези лица не са виновни за състоянието си, често те не го осъзнават.
Моето мнение е, че трябва да бъдат лекувани, тези които са опасни и не се справят сами. И аз не искам да застрашават ничий живот.
Не мога да преценя как е най-добре да се постъпва с тези, които са били невменяеми само в момента на престъплението. Ако е при самоотбрана и се докаже, че наистина е така е разбираемо.
Не съм съгласна за електрически стол. Той дори е отречен. Не е хуманно.
По рано бях твърдо за смъртно наказание. Обаче една асистентка по право в бакалавърската степен много ни говори по този въпрос. От тогава съм си променила леко мнеието. Сега смятам, че трябва да има смъртно наказание за жестоко извършено убийство и то когато е осъзнавано и предварително планирано. За други тежки престъпления да се дава доживотен затвор, без право на помилване и намаляване на присъдата. Или поне срокът на присъдата да е достатъчно дълъг, а не в рамките на 2-3/5 години.
Обаче невменяемите лица в никакъв случай не заслужават смъртна присъда, а адекватно лечение, което им се постави след обстоен преглед.
Имам позната лекар, която преди време работи в едно от психиатричните заведения в страната, където са едни от най-тежките случай. Тези хора почти никога не могат да се излекуват. Лечението им се състои в приемане на медикаменти, които подтискат симптомите, но не ги лекуват. Така ги стабилизират временно. Просто лечение за някои психически разстройства няма. Лекарствата не лекуват!
От нея зная за случай, в който лице с тежко заболяване се лекува в съответна клиника. Показва значително подобрение . Пускат го за уикенда да си отиде, за да се види с роднините си и той извършва убийство. Преди това не е бил опасен за околните.
Давам този пример за да стане ясно, че не се знае, в кой момент даден човек как ще реагира. Никой не е застрахован.
Друг случай, който го разглеждахме като казус в университета. Мъж до този момент в идеално психично здраве, в един момент е обсебен от мисълта, че бебето на негов приятел го е урочасал, придава му негативни енергии. До такава степен е обсебен от тази мисъл, че като единствен вариант възприема убийството на детето. Този човек има нужда от лечение, а не от затвор. Там състоянието му, ако не се лекува може да се обостри още по-силно и да бъде заплаха за останалите лишени от свобода и за самия себе си. Разбираш ли, той е бил обикновен, здрав мъж до един момент. Ако осъзнаваше положението си, когато е завладян от тези мисли щеше да потърси сам помощ и лечение, но тъй като той не осъзнава действията си и ако не сподели с друг, няма как да му се помогне и предотврати престъплението.
Нека бъдат принудително задържани опасните лица, но как може да знаем кой кога ще извърши престъпление поради невменяемост.
Ако сте гледали филма "Специален доклад" с Том Круз в главната роля, там /в бъдещ момент/ имаха система, която да открива извършителя на престъплението, преди да го е сторил. Даже може той да не знае още, че ще извърши дадено престъпление. Все пак това е само филм, а не реалност :)
Друг случай, за който предполагам доста хора са чували. По времето на комунизма /не мога да кажа в момента годината/. Едно момче гледа филма "Кръстника". Под негово въздействие, афектиран от видяното, взема служебното оръжие на баща си, отива в общежитие и почва да стреля на посоки. Има и жертви. Кой може да знае, че едно момче в този ден ще се окаже с лабилна психика и ще посегне на човешки животи.
Милиони хора желаят безсмъртие,а не знаят какво да правят в дъждовния неделен ден.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
Потребителски аватар
Ми_ми
Адвокат на Дявола
Адвокат на Дявола
Мнения: 19479
Регистриран: чет авг 23, 2007 12:21
Репутация: 6801
пол: Жена
Местоположение: на Земята

Re: Трябва ли да има определение като ... ?

Мнение от Ми_ми »

Ivan0v написа:
liyah01 написа:
Ivan0v написа:...Аз това немога да си обесня.Какво правят такива на свобода?...
Ами, много просто - докато не са извършили нещо незаконно, те остават на свобода и това е, както самият ти каза - всички сме с равни права...
Или не искате да ме разберете или аз не го обеснявам достатъчно адекватно :evil: Болестите им са предпоставка за нещо такова какво правят на свобода защо не са прибрани да ги лекуват.И другоко което е луд не луд защо да го извинява те фактите (жертви и прочие .. ) като са налице.Този термин (невменяем) спасява някои хора който мястото им е на електрическия стол.Макар че в България го няма закона за смътното наказание не е лошо да се въведе и да се пробва.
Не се ядосвай, моля те. Може би действително гледаме от някоя друга страна на проблема който ти поставяш, но аз за това още в първия си пост казах, че тази тема еее много дълбока, което означава, че няма и не може да има точно определени цветове - да това е черно значи е черно и бялото - бяло. Тук нюансите са на преден план и не бива да се пренебрегват.
Такъв човек с доказана невменяемост не може да бъде осъден и да влезе в затвора, просто защото тези хора няма как да бъдат равни на останалите, които не са освидетелствани, т.е. тези за които се смята че са "нормални". Наказанието от този тип /съд-затвор/ не би повлияло на тези хора, те няма да разберат, те не могат да разберат и да контролират психиката си, разбираш ли от къде тръгва още разликата. То е все едно да счупиш и изгориш масата в която ти си се ударил, защото тя ти е причинила болка, ми ок счупи я, изгори я, но тя няма да разбере това, масата не е разбрала даже, когато ти си изпитал самата болка.
Защо са на свобода ли, ми защото хората тези, които са "нормалните" в обкръжението на този, който е с отклонения не са се ангажирали достатъчно, за да бъде освидетелстван този човек и да бъде поставен под запрещение, да бъде лекуван ако трябва и до края на дните му. Това е. Държавните институции, които трябва да бъдат сезирани за подобни случаи няма как, а и не са длъжни да се самосезират за всеки един такъв случай. Това е задължение на хората, които пряко или косвено са свързани с въпросното лице. "Нормалните" са отговорни за своето бездействие, а не изпадналите в неравностойно положение. Пътя е много труден, който трябва да се извърви по разните институции, за да се постави под запрещение едно лице, но след като някой е наясно, че това лице може и е опасно за околните и това е категорично доказано, то трябва да се нагърби със задачата да извърви тежкия път.

" Заговори, че да те видя." - Сократ

Ivan0v
Машина
Машина
Мнения: 9451
Регистриран: съб дек 15, 2007 17:48
Репутация: 1020
пол: Мъж

Re: Трябва ли да има определение като ... ?

Мнение от Ivan0v »

Добре.Очаквайте после редакция на мнението щот ся не ми се пише :)
Потребителски аватар
liyah01
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2726
Регистриран: ср юли 04, 2007 08:43
Репутация: 95
пол: Жена
Местоположение: София

Re: Трябва ли да има определение като ... ?

Мнение от liyah01 »

Ivan0v написа:Или не искате да ме разберете или аз не го обеснявам достатъчно адекватно :evil: Болестите им са предпоставка за нещо такова какво правят на свобода защо не са прибрани да ги лекуват.И другоко което е луд не луд защо да го извинява те фактите (жертви и прочие .. ) като са налице.Този термин (невменяем) спасява някои хора който мястото им е на електрическия стол.Макар че в България го няма закона за смътното наказание не е лошо да се въведе и да се пробва.
А! Сега разбрах за какво става дума - вярно, щом си луд, айййде на "стола"..."Смъртното наказание" - за това ли те е грижа?!...Ами, да, вярно, защо да не се пробва...то лошо няма...!?!?!!!!!!
bono
Доктор
Доктор
Мнения: 5143
Регистриран: нед авг 19, 2007 10:29
Репутация: 267
пол: Мъж
Местоположение: София
Контакти:

Re: Трябва ли да има определение като ... ?

Мнение от bono »

Ivan0v написа:Макар че в България го няма закона за смътното наказание не е лошо да се въведе и да се пробва.
абе пич, ти добре ли си? какво смъртно наказание? с какво право? защо ще му отнемат живота? по добре да гние до живот, щом е отнел живот. защо да го лишават от мъките му?
One love! One life! When it's one need! In the night! One love!
Леонардо
Регистриран
Мнения: 25
Регистриран: чет мар 13, 2008 02:44
Репутация: 0
пол: Мъж

Re: Трябва ли да има определение като ... ?

Мнение от Леонардо »

По мое мнение, все едно да сложиш на стола бебе, защото се напикало =D>
Същата работа е и при човек който има психически отклонения... :salute:
Питаш защо са навънка, и се разкарват свободно.Да, тука съм съгласен, но я ми кажи, има ли една стабилна институция в България, която може да им окаже нужната помощ?Изобщо някой инт.?
Ще кажем, "има лудници за това". Окей. И каква е ползата като там пак ги третират,изнасилвът и бият!? По скоро лудите, таят повече мъст към вънкашния живот, от колкото да се оправят.

За мен съм си прав, за теб не знам... Но само помисли да имаш такъв роднина, който да бъде сложен на стола. Тогава ще те питам, дали ще си съгласен!
Потребителски аватар
Ми_ми
Адвокат на Дявола
Адвокат на Дявола
Мнения: 19479
Регистриран: чет авг 23, 2007 12:21
Репутация: 6801
пол: Жена
Местоположение: на Земята

Re: Трябва ли да има определение като ... ?

Мнение от Ми_ми »

Хмм, може би малко ще изместим темата ако разгледаме въпросът "За или против смъртното наказание" по принцип, но пък ако това е бил въпросът на Ivan0v сега вече май и на мен ми става ясно защо е ядосан и неудовлетворен от разискването до тук :roll: . Само да отбележа, че аз започнах отговора си с мисълта за това, че става дума за хора с доказана "Невменяемост", т.е. хората които са за психиатрията, а не за затвора и отговора ми беше тази посока. Но, ако разсъжденията ни отидат в посока, че някой в пристъп на емоция, афект или както искате го наречете е престъпил границите на допустимото поведение и с това е увредил или отнел нечий живот това вече е различно. И мнението ми е различно, защото преди време бих казала "Твърдо против смъртното наказание!", но сега съм твърдо "За". Наказанието за убийство е около 20 години затвор. В случай на добро поведение излиза на 10-тата 15-тата година. И какво?! Там да не би да е станал по-добър, или по-извисен......съмнявам се, нали никой не мисли, че човек който е изнасилил и убил дете, излизайки от затвора ще отиде в къщи и ще започне да мете двора или да затваря зимнина?!?
Тези хора пък от друга страна биват издържани /финансово/ от нас - нали, е не ми е приятно да го издържам един такъв, който след време ще излезне от затвора и ще избие нечие или моето семейство. Въпросът по-скоро не е в самото наказание, а страхът от него, превантивната мярка, която гарантира спазването на определените от закона норми. Поради тази причина не приемам доводи от сорта, че когато един човек е за смъртното наказание то той бил изостанал, бил в средновековието или още там какво.....

" Заговори, че да те видя." - Сократ

Потребителски аватар
Rebba
Академик
Академик
Мнения: 7119
Регистриран: чет авг 09, 2007 19:00
Репутация: 151
пол: Жена
Контакти:

Re: Трябва ли да има определение като ... ?

Мнение от Rebba »

Не можем да убиваме болни хора, трябва да ги лекуваме. Вярно е, че не се предлага адекватно лечение към момента, но по-добре в психиатрична клиника, отколкото на свобода, даже и на произвола на съдбата. Не искам никой да пострада от невменяемо лице. Примерът с бебето много ми допадна.
И аз имам колебание дали да ги затваряме и "храним" или да ги умъртвяваме, но само за умишлените престъпления. За неосъзнаваните не мога да го приема.
За електрически стол наистина съм против. Грозно и нехуманно е. Приемам варианта с зезболезнено приспиване при най-тежки престъпления. Но те да бъдат опоменати, а не да важат за определени подсъдими. Да се знае, за какво престъпление се дава смъртно наказание. Това може би ще предизвика някакъв страх.
Нали няма да се връщаме във времената, когато един наш хан е режел крайници :p
Офтопик:
ще имаме доста инвалиди и пак ще отиват средства за тях.
.
И все трябва държавата, обществото да се грижи за своите душевно болни и престъпници. Било като издръжка за затвори, психиатрични заведения или програми за предотвратяване или рехабилитиране. Това са болежки на обществото ни. Добре ще е да се отделят средства предимно за превантивни мерки, а не за последващи.
"Попаднал на хора и станал човек" - химера ли е?!
Милиони хора желаят безсмъртие,а не знаят какво да правят в дъждовния неделен ден.
ИзображениеИзображениеИзображениеИзображение
bono
Доктор
Доктор
Мнения: 5143
Регистриран: нед авг 19, 2007 10:29
Репутация: 267
пол: Мъж
Местоположение: София
Контакти:

Re: Трябва ли да има определение като ... ?

Мнение от bono »

добре защо трябва да го убиват тоз човек, затова че той е убил ли? добре убил е някой, затворете го до живот в тъмница да вижда слънцето през прозорец 30 на 40, да не излиза на вън да стой между 4те стени и така 20, 30, 40 години пък да видим дали няма да се промени този човек. като го пуснат навън ще се радва като малко дете. въобще според мен нямате представа да сте затворени дори за няколко дни в стая 3 на 4.
колкото до лудите има си клиники там имаме си съдилища, лекари, те да се оправят с тях
One love! One life! When it's one need! In the night! One love!
Леонардо
Регистриран
Мнения: 25
Регистриран: чет мар 13, 2008 02:44
Репутация: 0
пол: Мъж

Re: Трябва ли да има определение като ... ?

Мнение от Леонардо »

Офтопик:
ще имаме доста инвалиди и пак ще отиват средства за тях.
.

Това изречение може да се разгледа от много страни... Ако погледнем от по лошата, трябва да се зададе въпроса: Добре, ние даваме пари за инвалидите, а те получават ли ги парите? :salute:
Ivan0v
Машина
Машина
Мнения: 9451
Регистриран: съб дек 15, 2007 17:48
Репутация: 1020
пол: Мъж

Re: Трябва ли да има определение като ... ?

Мнение от Ivan0v »

Личните нападки станаха много :evil: поради това че ми преиначихте думите.Значи не смесвайте двете определения за смъртното наказание и лудите!Спирам да пиша в темата щот не знам кои сте и за какво се борите ама то не е да ми обясните защо трябва да има определение като невменяем.Еми вече не ме интересува защо го има.Радвам се че съм наред с главата си.Пази боже от такива неща.
Потребителски аватар
liyah01
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2726
Регистриран: ср юли 04, 2007 08:43
Репутация: 95
пол: Жена
Местоположение: София

Re: Трябва ли да има определение като ... ?

Мнение от liyah01 »

То за тези неща и Господ не може да ти помогне (не че за друго може де...). Но живот и здраве от мен имаш, поне като пожелание... ;)
Потребителски аватар
sko4
Я елате пиленца при батко...
Я елате пиленца при батко...
Мнения: 9413
Регистриран: съб май 19, 2007 15:14
Репутация: 2744
пол: Мъж
Местоположение: ХС

Re: Трябва ли да има определение като ... ?

Мнение от sko4 »

Поради това, че тази тема е доста тежка и разстройва потребителите,предлагам да я прекратим .
Заключвам темата !
Старостта не е порок , порок е глупостта !
Потребителски аватар
sko4
Я елате пиленца при батко...
Я елате пиленца при батко...
Мнения: 9413
Регистриран: съб май 19, 2007 15:14
Репутация: 2744
пол: Мъж
Местоположение: ХС

Re: Трябва ли да има определение като ... ?

Мнение от sko4 »

Виждам,че не съм разбрал мнението на повечето потребители.

Отключвам темата .
Старостта не е порок , порок е глупостта !
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Лафчета, лични проблеми, въпроси и още”