Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Градинарство - въпроси, мнения и препоръки

Споделен проблем - половин проблем.
Потребителски аватар
Mouse
VIP
VIP
Мнения: 12914
Регистриран: вт дек 29, 2009 17:10
Репутация: 61599
пол: Жена
Контакти:

Градинарство - въпроси, мнения и препоръки

Мнение от Mouse »

Знаете, че съм заточена на вилата май за дълго време ако не и за винаги. Имам 1 дка двор, от който е разкопана малка част, останала от майка ми > сега доволно буренясала.
При пълната ми липса на фотографски умения дано добиете представа .... е, някаква отчасти.
Тази част е утъпкана от мен и Ара. В дъното дето се виждат някакви леко хоризонтални пръчки е лоза, която бележи, че от нея надолу е копано някога:
Изображение
Тази трябва да се коси:
Изображение
Тук се опитвам да има магданоз, копър и целина, ама са си хилави:
Изображение
Това са нещастните пет домата, който ми даде съседката като разсад:
Изображение
А това са доматите поникнали от само себе си:
Изображение
Изображение
А тук мама ми е посадила джоджен, мащерка и мента, за които полагам някакви .... грижи:
Изображение

Сега да почна с питането: 1.По кое време есента се сади лук и чесън, съответно той кога ще стане защото знам, че се сади и пролетта. 2. Почвата е твърда глина, не мога да закупувам оборски тор и си правя сама (изсушени черупки от яйца, остатъка от кафето на кафеварката, суха мая и канела > инфо от нета). Имам плясък. Та това, което ще засаждам есента/пролетта трябва първо да сипя пясък (имам), после да наръся от моя "тор" и след това да разкопая с права лопата (бел)? .... или не се прави така? 3. Как се подготвя почва за садене основно на чушки, домати, люти чушлета, фасул, тиквички и ако имам сили - и краставици? 4. Кога и на какъв срок от време се поливат? 5.Аз ли да си правя разсад или да пазарувам от пазара? 6. Знам как се прави разсад, но семената от магазина поникват при добро пликче на около 5-6%.
Не говоря за количества и производство - само за лична употреба.
Още не съм почнала да питам :toothy10: :???:
Прочетено: 12399 пъти
Плъхолюбител
Изображение
Колкото повече опознавам хората,
толкова повече обиквам животните!
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283225
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Градинарство - въпроси, мнения и препоръки

Мнение от Mozo »

За саденето на лука и чесъна зависи от мястото, но по принцип се садят февруари-март. За всичките неща, които си изредила почвата се подготвя по различен начин и се поливат по различен начин :lol: Ако си сигурна в семената е най-хубаво да си правиш собствен разсад, ако ти се занимава и с пикиране. Винаги се прави малко повече, защото е естествено да има фира.
Изображение
Потребителски аватар
Mouse
VIP
VIP
Мнения: 12914
Регистриран: вт дек 29, 2009 17:10
Репутация: 61599
пол: Жена
Контакти:

Re: Градинарство - въпроси, мнения и препоръки

Мнение от Mouse »

Правила съм разсад и съм пикирала, не е голям проблем. Семената са проблем защото нямам мои. Сега говоря със съседи да ми дадат малко, за пробра.
Днес направо съм герой. Оплевих около джоджена и открих още един домат. На площ от 1 кв. метър са вече 6 броя и то с едни стъбла като палеца ми. Цъфтят, дори единият е вързал нещо с големината на джанка :toothy10:
Успях да си оправя мотиката. Избрах си едно място под лозите 2 на 1 м. нахвърлях пясък и го прекопах с онова дето му викат бел. Да преседи така, да се поразроха почвата.
Гледах в страницата на Практикер - има интересни неща в рамките от 3 до 8 лева - напълно във възможностите ми. Ей, май нещо съм слънчасала: аз и земеделие са абсолютно несъвместими неща. Да видим до кога ще ме държи ентусиазма. :headbang: :headbang:
Плъхолюбител
Изображение
Колкото повече опознавам хората,
толкова повече обиквам животните!
Потребителски аватар
шони
Модератор
Модератор
Мнения: 24753
Регистриран: пон окт 12, 2009 01:16
Репутация: 115095
пол: Мъж

Re: Градинарство - въпроси, мнения и препоръки

Мнение от шони »

Мишле, пет-шест корена домати са малко. Миналата зима си направих една оранжерийка. Малка е и евтино ми излезе, събира 4 реда с по 30 растения,или 120 корена. Поръчах си по интернет семена "Розово сърце"/за около 3 лв./В момента има обилно и даже в излишък. Ако искаш ще ти щракна едно фото.
"Просветеният народ се подчинява, защото така иска; заслепеният от предразсъдъци народ - защото така трябва".
Потребителски аватар
Mouse
VIP
VIP
Мнения: 12914
Регистриран: вт дек 29, 2009 17:10
Репутация: 61599
пол: Жена
Контакти:

Re: Градинарство - въпроси, мнения и препоръки

Мнение от Mouse »

ОК Шон, снимай :съгласен:
Аз не мога да се грижа за 120 корена, да не говорим, че колкото и да е просто сглобяването на оранжерия - не е за мен. Ако си доволен от доматите като си събираш семена, прати по Еконт малко, ще съм сигурна, че ще стане нещо. Ако имаш и други семена може да ми дариш и от тях - то в едно пликче ще се съберат. Не повече от 20-30, това ми е таван - да започна от някъде. Било тиквички или краставици. Сега съм в процес на просене от комшии кой колкото му се откъснат от сърцето :toothy10: Не ми се купуват семена не заради пари, а защото няма да знам дали ще поникнат или какво ще излезе, патила съм си.
Ти си печен - значи ще чакам напътствия от теб PDT_Love_18 PDT_Love_18
Плъхолюбител
Изображение
Колкото повече опознавам хората,
толкова повече обиквам животните!
Потребителски аватар
Diananet
Почетен член
Почетен член
Мнения: 4301
Регистриран: съб фев 28, 2015 10:45
Репутация: 63398
пол: Мъж

Re: Градинарство - въпроси, мнения и препоръки

Мнение от Diananet »

Мишле, виж тук -> https://hobi-semena.com

* Не правя реклама на сайта. Просто за всеки треволяк е описано кога се сее и какви грижи следва да се полагат. Много е удобно.
Mause написа:...Избрах си едно място под лозите...
Това не го разбрах, но ако е под асма, недей. Ако засееш високи растения, като царевица, гроздето ще хване мана, а при ниски - като боб, няма да има реколта. Под асмата нищо!
Почнеш ли да лепиш пари по монитора, докато слушаш музика в youtube - лягай си! Много си пиян!
Потребителски аватар
Nibelung
Философ с чук в ръка
Философ с чук в ръка
Мнения: 19524
Регистриран: пон апр 14, 2008 01:19
Репутация: 48382
пол: Мъж

Re: Градинарство - въпроси, мнения и препоръки

Мнение от Nibelung »

Разкази под манастирската лоза :mrgreen:
Ний тука сички парле ву франсе

Изображение
Потребителски аватар
Montoya
Модератор
Модератор
Мнения: 20571
Регистриран: съб фев 15, 2014 11:32
Репутация: 112007
пол: Мъж

Re: Градинарство - въпроси, мнения и препоръки

Мнение от Montoya »

Ето, че Мишлето намери тема с която ме изгуби тотално :evil4:
Не разбирам нищо от земеделие и вадене на реколта :mrgreen:
AsusVivoBook17
CPU 11th Gen Intel(R) Core(TM) i3-1115G4 [/color]RAM 16000MB DDR4; VC-Intel UHD Graphics G4
Потребителски аватар
Mouse
VIP
VIP
Мнения: 12914
Регистриран: вт дек 29, 2009 17:10
Репутация: 61599
пол: Жена
Контакти:

Re: Градинарство - въпроси, мнения и препоръки

Мнение от Mouse »

Съжалявам Монти, Ниб ама все се надявам, че освен няколкото ми познати имена, с които се засичаме всеки ден, може и някой друг да надникне и да даде идея или съвет.
Diananet - специални благодарности PDT_Love_18 Запазих си я за ползване при нужда.
Това не го разбрах, но ако е под асма, недей. Ако засееш високи растения, като царевица, гроздето ще хване мана, а при ниски - като боб, няма да има реколта. Под асмата нищо!
Имах предвид първата снимка. Цялата площ е трева и дървета. Надолу са посадени лози, които бележат края на тревната площ и началото на разкопаната. Та "под лозата" имах предвид надолу към разкопаната част. Мястото е под голям наклон, къщата е в горната, частично равна, част и останалото е "надолу" > посока София. Не че е под лоза или асма, а като посока.
Вчера една комшийка се раздели с шепа "американски" лук :shock: който издържал на студ, берят се само лисата, а другото се оставяло пак да изникне :roll: Не съм наясно, но на разкопаното пак сипах пясък и полях. След малко като поизпръхне ще ходя да разбия буците е да го правя на лехи ????? и садя. Що пък трябва да се правят лехи ??? не може ли просто да набуча скилидките, но не - лехи се правели. :-k :-k
Плъхолюбител
Изображение
Колкото повече опознавам хората,
толкова повече обиквам животните!
Потребителски аватар
Mouse
VIP
VIP
Мнения: 12914
Регистриран: вт дек 29, 2009 17:10
Репутация: 61599
пол: Жена
Контакти:

Re: Градинарство - въпроси, мнения и препоръки

Мнение от Mouse »

Montoya написа:Ето, че Мишлето намери тема с която ме изгуби тотално :evil4:
Не разбирам нищо от земеделие и вадене на реколта :mrgreen:
Нищо Монт - ти можеш да помогнеш с друго. Представи си, че попаднеш на помляна Агила, но онази част за климатика, дето й забравих името, да е здрава и ще стане супер :headbang:
PDT_Love_18
Плъхолюбител
Изображение
Колкото повече опознавам хората,
толкова повече обиквам животните!
Потребителски аватар
шони
Модератор
Модератор
Мнения: 24753
Регистриран: пон окт 12, 2009 01:16
Репутация: 115095
пол: Мъж

Re: Градинарство - въпроси, мнения и препоръки

Мнение от шони »

Mause написа:ОК Шон, снимай :съгласен:
Аз не мога да се грижа за 120 корена, да не говорим, че колкото и да е просто сглобяването на оранжерия - не е за мен. Ако си доволен от доматите като си събираш семена, прати по Еконт малко, ще съм сигурна, че ще стане нещо. Ако имаш и други семена може да ми дариш и от тях - то в едно пликче ще се съберат. Не повече от 20-30, това ми е таван - да започна от някъде. Било тиквички или краставици. Сега съм в процес на просене от комшии кой колкото му се откъснат от сърцето :toothy10: Не ми се купуват семена не заради пари, а защото няма да знам дали ще поникнат или какво ще излезе, патила съм си.
Ти си печен - значи ще чакам напътствия от теб PDT_Love_18 PDT_Love_18
Доообре. Семената аз ги купувам. Много рядко не поникват, ако са стари или не се поливат колкото трябва. Ето и няколко снимки. Не се хваля, но човек чувства някакво удовлетворение, че от нищото е направил нещо и то е био, 100% полезно. Имаме 2 реда домати и на открито, но понеже не ги пръскаме, листата им почти изсъхнаха.
"Просветеният народ се подчинява, защото така иска; заслепеният от предразсъдъци народ - защото така трябва".
Потребителски аватар
Mouse
VIP
VIP
Мнения: 12914
Регистриран: вт дек 29, 2009 17:10
Репутация: 61599
пол: Жена
Контакти:

Re: Градинарство - въпроси, мнения и препоръки

Мнение от Mouse »

Мале-е-е-е Шон, закопа ме. :tard: :разбих се: :violent1: Браво на теб!!! Това си е направо героизъм, които никога няма да постигна. Впечатлена съм :пляскам: :пляскам: :гуш: Как се справяш, ум не ми го побира :roll:
Плъхолюбител
Изображение
Колкото повече опознавам хората,
толкова повече обиквам животните!
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283225
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Градинарство - въпроси, мнения и препоръки

Мнение от Mozo »

Браво, Шоон :headbang: :headbang: :headbang: Нашите са повече обаче :mrgreen: Идеал, биволско сърце и чери. Черитата не мога да ги дишам, но другите са адски вкусни. Днес отново се размазах с един 100% био домат :headbang: :headbang: :headbang:
Изображение
Потребителски аватар
Mouse
VIP
VIP
Мнения: 12914
Регистриран: вт дек 29, 2009 17:10
Репутация: 61599
пол: Жена
Контакти:

Re: Градинарство - въпроси, мнения и препоръки

Мнение от Mouse »

Mozo написа:Браво, Шоон :headbang: :headbang: :headbang: Нашите са повече обаче :mrgreen: Идеал, биволско сърце и чери. Черитата не мога да ги дишам, но другите са адски вкусни. Днес отново се размазах с един 100% био домат :headbang: :headbang: :headbang:
Защо био Мозо? Ако са ваши, във вашата градина, са еко. Био се водят тези зеленчуци и плодове, които са пръскани с УЖ щадящи торове. Еко си е всичко натурално, както са моите неща (дето още ги няма :toothy10: )
А ти си поне в София - като узрее някой домат, като за семе, на едно парцалче/тензух сложи семенцата от половин домат (повече не ми трябват) да изсъхнат и дай принос в градинарстването ми :lol:
Плъхолюбител
Изображение
Колкото повече опознавам хората,
толкова повече обиквам животните!
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283225
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Градинарство - въпроси, мнения и препоръки

Мнение от Mozo »

Ааа, тогава са еко :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Аз не се занимавам с тия неща, дори кракът ми не стъпва там :lol: :lol: :lol: Не са в София, Шон ще ти прати, че става сложно PDT_Love_18 PDT_Love_18 PDT_Love_18
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Лафчета, лични проблеми, въпроси и още”