Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Логистични транспортни системи

Безплатни реферати, есета, доклади, анализи, и всякакви теми свързани с транспорта.
Пътен транспорт, воден транспорт, железопътен транспорт, въздушен траспорт, минен транспорт, въжен транспорт, космически транспорт, контейнерни превози, куриерски услуги, транспортна система, инфраструктура, транспортни средства, релсови пътища, превозни средства, стоки, пътища.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Zeroadhesion
       
Мнения: 19052
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 36477
пол: Мъж

Логистични транспортни системи

Мнение от Zeroadhesion »

ТЕМА
Логистични транспортни системи

Функционирането на транспорта може да се разглежда като елемент от функционирането на логистичните системи и следователно може да се говори за логистични транспортни системи. Транспортната система е съвкупност от всички видове транспорт, чрез които се осъществява обществен превоз на стоки и хора. Компоненти на транспортната система са както техническите средства необходими за осъществяването на превозите така и транспортната инфраструктура която опосредства извършването на превозите.
При изграждане на логистични вериги и обслужване дистрибуцията на стоките най-често междуконтиненталните превози се обслужват от воден и въздуш транспорт, а вътрешноконтиненталните превози се обслужват от автомобилен, железопътен, речен, въздушен и тръбопроводен транспорт.
Във връзка с настъпващите изменения в логистичните системи се налага и приспособяване на транспортната система на Европа чрез промяна на транспортния модел. Необходимоста от тази промяна е породена от следните причини:
Промяна в методите на производство. Свързана е с точно определеяне на необходимите количества от дадени стоки и спазване на принципа точно на време.
Преминаване от масово производство на стандартизирани продукти към дребно партидно производство на продукти за масово потребление, които имат по-висока стойност. Тази промяна е свързана с пренасочване на голяма част от стоките от превози по ЖП и воден транспорт към превози по автомобилен и въздушен. Последните видове транспорт са по-скъпи и неокологични и по-енергоемки, но същевременно са по-ефективни от гл.т. за доставка на стоките.
Промени в организацията на транспортната дейност свързани с децентрализация и дерегулация (управлението на цените, документи и т.н. регулиране - наличието на правила и закони, в които се извършва дейноста оттеглянето на държавата от икономическите функции на различните отрасли) документите на транспорта съчетани с приватизация.

Основните тенденции за развитие на логистичните транспортни системи в Европа са следните:
1.Развитие на превозните технологии.
2.Усъвършенстване организацията на превозния процес
3.Разширяване използване на комбинирани превози при осъщ доставките на отделните.

Основните фактори, които влияят върху възможностите за организиране на комбинирани превози са:
Степен на изграденост на транспортната инфраструктура.
Териториялна конфигурация на стокопотоците - наличието на стокообмен между отделни територии – от кой град до кой има съотвенти превози и може ли да се организира групирано.
Вид и естество на стоките за превоз - характерно за комбинираните превози е, че те съчетават предимствата и преодоляват недостатъците на конвенционалните видове транспорт.
Основните проблеми пред осъществяването на този вид превози са липсата на адекватно изградена специализирана инфраструктура – терминали (контейнерни и за комбинирани превози) и втория проблем – недобрата съгласуваност в действията на отделните превозвачи участващи в осъщесвяването на тези превози.
4.Създаване на общ европейски пазар – транспортния пазар като част от общия европейски пазар играе важна роля за повишаване ефективноста на международния бизнес.
От друга страна тенденцията за ориентиране развитието на транспортната инфраструктура по основните направления на европейския стокообмен предполага предприемането на действия от страна на отделните държави за доизграждане и адаптиране на националните инфраструктури в съответствие с тези изисквания.
При обслужването на превозите в рамките на европейската транспортна система приложение намират транзитните превози. При осъществяване на транспортния процес те подсигуряват преминаването на стоките през територията на една страна без да се извършват операции за натоварване и разтоварване или други спомагателни.
Основните изисквани при организиране на превозите от гл.т. на логистичната концепция за развитие на транспортните средства са следните:
1.Повишаване участието на ЖП транспорт при извършване на комбинирани превози с цел подобряване на екологичните и енергийни параметри на транспорта.
2.Преструктуриране и реформиране на жп транспорт с цел повишаване на неговата ефективност (на европейско ниво се извършва политика на ренесанс на ЖП, защото този транспорт е по сигурен от автомобилния, по-екологичен е, по-ниска цена за единица превоз).
3.Необходимост от информационен обмен и осигуряване на непрекъсната информация относно движение на стоките при международната логистика. Използват се т.нар. глобални сателитни системи които служат да се следят стоките по времето на тяхното движение и за трансфер на информация.
4.Необходимост от усъвършенстване на взаимодействието и сътрудничеството между превозвачи, товародатели, товарополучатели, спедитори, митническа администрация и складови оператори.
5.Повишаване използването на спезиализирани транспортни средства с цел повишаване ефективноста от доставките на стоките.
6.Стимулиране използването на речен транспорт като алтернатива на сухопътните видове транспорт при извършването на превози в рамките на Европа. Изгражда се канално-речна система, която включва всички големи плавателни реки в Европа свързани с изкуствени канали.
7.Повишаване качеството на предлаганите транспортни услуги и стабилизиране на предлагането им.
8.Ограничаване въздействието на транспорта върху околната среда чрез използване инструментариума на държавно регулиране.
9.Развитие на транспортните системи в съответствие с перспективите за увеличаване на международния стокообмен.
В международно съобщение системи за транспортиране на товарите включват следните основни елементи:
1.куриерски услуги- за доставка на документи и мостри между отделни страни;
2.въздушни групажни превози- прилагат се при наличието на постоянни и големи по обем стоко потоци между отделни страни;
3.въздушни (товарни чартарни превози при стоки изискващи спешна доставка и при наличието на значителни но постоянни стокопотоци);
4.комбинирани превози от типа кораб-самолет – прилага се при обслужване на стокопотока между Европа и далечния изток;
5.морски превози – обслужват междуконтиненталния стокообмен.
Прочетено: 1236 пъти
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Транспорт”