Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11049
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 39781
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от Валсо »

бат-начо написа:
нед мар 31, 2019 23:35
да не се обръща за него никога (профилактично).
Не знам какво е това, за което говориш, а когато ползвах щайги, още бях от стадото и дори не знаех, че линукс съществува.
Прочетено: 21052 пъти
ac28
Редовен потребител
Редовен потребител
Мнения: 159
Регистриран: вт май 23, 2017 15:31
Репутация: 74
пол: Мъж

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от ac28 »

Извинявам се ,че се отклонявам ,но понеже става дума за RAM ще попитам ,защото ми е интересно. Поинтересувах се от IPad 2018 и попитах в IStyle не е ли малко 2GB RAM като вече Андроид телефони ползват 6-8 RAM. Отговориха ми ,че в случая важен е процесора.От него зависи производителността и ,че 2-3 GB RAM са напълно достатъчни за IPad . Това идвало от самата операционна система. Linux реално има ли нужда от 16 или 32GB RAM или зависи от приложенията ,който се ползват.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283739
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334077
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от Mozo »

Приложенията са важни, Linuxможе да бачка и с 512 RAM според зависи :thumbright:
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11049
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 39781
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от Валсо »

А има и дистро, което изисква само 46 МБ РАМ, но като го пуснеш, показва, че ползва само 20. :lol: TinyCore.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283739
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334077
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от Mozo »

Между другото fsarchiver има опция за бекъп и рестор на MBR/GPT. Две от копчетата в горната част. Чудно е друго - как досега не са ми потрябвали щом е толкова важно :p Наистина не трябва, а ти се вкарваш насилствено в някакви сложни филми.
Изображение
kracode
Редовен потребител
Редовен потребител
Мнения: 221
Регистриран: ср май 22, 2019 08:53
Репутация: 621
пол: Мъж
Местоположение: Велико Търново

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от kracode »

Здравейте,накратко за мен.Преди 6-7 години ползвах 99% мандрива ,но реших тогава да пробвам mac os и ios и до ден днешен си останах на тях.Та по въпроса:От една седмица подариха на жена ми стария лаптоп фуджицу и му сложих уин 10,но се сетих за линукса и отвор distrowatch и погледнах кое дистро е на първо място изтеглих го и го инсталирах като втора ОС,но тук остана проблема .Уж всиюко направих както трябва след рестарт не ми показа двете ОС ,а директно си зареди бозата.Явно тези от майкросфт са направили нещо ,защото преди нямаше такива проблеми.Двете ОС са инсталирани на един ssd hard разделен на две.Има ли някакво решение на проблема или да слагам само mx linux,но имам желание да имам две различни ОС на лаптопа,не че имам какво толкова да правя на windows.Като пуснах на виртуална машина на imac-a доста добре изглежда mx linux.Благодаря за отделеното време.
mint debian
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283739
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334077
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от Mozo »

Здравей :)

Погледни дали случайно не е пуснат Secure Boot. Също така можеш да пробваш да възстановиш GRUB по този начин:

viewtopic.php?f=230&t=56230

Все пак ще трябва да видиш дали си в MBR ири UEFI :thumbright:

Windows 10 :sick: :sick: :sick:
Изображение
kracode
Редовен потребител
Редовен потребител
Мнения: 221
Регистриран: ср май 22, 2019 08:53
Репутация: 621
пол: Мъж
Местоположение: Велико Търново

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от kracode »

Secure Boot е забранен.За възстановяване на grub от посочения линк не съм го правил,защото не мога да вляза в линукса,не ми го зарежда.
Как мога да проверя дали е MBR ИЛИ UEFI?
Вчера си играх 2 часа да чета по чужди форуми дали има решение на проблема,уж има ,но аз не мога да го направя:)Въобще да се мъча ли или да сложа само линукс?
Имам много приятни спомени от кде,защото там имаше доста настройки .Ще може ли да се сложи на mxlinux работна кде среда или да тегля друго дистро?Като гледам май доста сте с arch linux.
Това е машинката,кой линукс ще върви добре .
https://laptop.bg/archive/laptops-fujit ... 532_i3_RED
Благодаря.
mint debian
Потребителски аватар
yogle
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2226
Регистриран: чет мар 24, 2016 13:35
Репутация: 22907
пол: Мъж

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от yogle »

kracode написа:
чет май 23, 2019 07:56
Secure Boot е забранен.За възстановяване на grub от посочения линк не съм го правил,защото не мога да вляза в линукса,не ми го зарежда.
Mozo написа:
съб дек 25, 2010 13:56
Ако по някаква причина сте затрили GRUB 2 има доста лесен начин да го възстановим. Буутвате от Live CD, от Ubuntu версия 9.04 нагоре, най-добре от някое ново издание на която и да било Linux дистрибуция.
Или флашка, няма значение на какъв носител е линукса.
Какъвто и линукс да сложиш на тая машина ще върви , въпрос на личен избор. На mxlinux може да се сложи кде, но тук мненията са противоположни , дали е уместно ;)

За линукс и windows на един комп може да се погледне тук
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283739
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334077
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от Mozo »

kracode написа:
чет май 23, 2019 07:56
Secure Boot е забранен.За възстановяване на grub от посочения линк не съм го правил,защото не мога да вляза в линукса,не ми го зарежда.
Няма нужда да се влиза в Linux, буутва се от диск или флашка. То това е и идеята - без да имаш работеща систем да се оправиш за две минути :thumbright:
kracode написа:
чет май 23, 2019 07:56
Как мога да проверя дали е MBR ИЛИ UEFI?
Най-лесно е да се види дали има малък EFI дял. Ето тук можеш да видиш други начини:

https://www.howtogeek.com/245610/how-to ... n-the-two/
kracode написа:
чет май 23, 2019 07:56
Вчера си играх 2 часа да чета по чужди форуми дали има решение на проблема,уж има ,но аз не мога да го направя:)Въобще да се мъча ли или да сложа само линукс?
Аз с удоволствие бих махнал това нещо, но все пак не знам за какво ще му трябва на човека, който ще го ползва. На мен със сигурност не ми трябва :)

kracode написа:
чет май 23, 2019 07:56
Имам много приятни спомени от кде,защото там имаше доста настройки .Ще може ли да се сложи на mxlinux работна кде среда или да тегля друго дистро?Като гледам май доста сте с arch linux.
Arch Linux и KDE е доста добра комбинация, да. А самото KDE е най-доброто, което можеш да получиш. Има милиони настройки и може да изглежда буквалко както пожелаеш.
kracode написа:
чет май 23, 2019 07:56
Това е машинката,кой линукс ще върви добре .
https://laptop.bg/archive/laptops-fujit ... 532_i3_RED
Благодаря.
Както вече каза и Йогле, всичко ще върви, само могат някога да се добавят още 4GB RAM :)
Изображение
kracode
Редовен потребител
Редовен потребител
Мнения: 221
Регистриран: ср май 22, 2019 08:53
Репутация: 621
пол: Мъж
Местоположение: Велико Търново

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от kracode »

Приятно съм изненадвам от съдействието ви.Та значи,заинатих се тази сутрин с мисълта че ще подкарам машината на линукс.Пробвах доста неща ,преинсталирах 3-4 пъти и всеки път с различни настройки и се оказа в крайна сметка ,че целия проблем е в grub ,понеже го инсталирам на ssd(където инсталирам ОС),а то трябвало да се сложи на фабричния хард хитачи750 гб(странно).На лаптопа на първия ден му махнах двд-то и там сложих 120 гб ssd.В момента на машинката има само mxlinux:),ще се ползва само за развлечения-филми,you tube,браузване и заигравка с някой програма която редактира клипове като Filmora Video Editor,Filmora wondershare.
Ако знаете подобна програма споделете.
Може по-късно да се заиграя с arch linux kde,предполагам няма да ми е лесно,но първо да се поочупя тука.Спомням си ,че преди се заигравах много с conky,беше ми удоволствие да експерементирам как ще изглежда:)
mint debian
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283739
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334077
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от Mozo »

Тогава просто в BIOS за буут се указва устройството, където е инсталиран GRUB :)

Програми за редактиране на клипове има много, но аз не съм работил с нито една :mrgreen:
Изображение
kracode
Редовен потребител
Редовен потребител
Мнения: 221
Регистриран: ср май 22, 2019 08:53
Репутация: 621
пол: Мъж
Местоположение: Велико Търново

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от kracode »

Така ,направих си няколко експеримента и разбрах ,че уиндоус не ми трябва ,mx linux нещо не ме грабна -бързо работи ,но е поорязано от към глезотийки и шаренийки:)Чудех се кое дистро да сложа с kde i реших kubuntu.Колко е добро и колко не е-незнам ,но съм супер доволен от kde-то.
Кажете някои имена на такива програми за обработка и редактиране на клипове да ги пробвам ,че ми е интересно.
mint debian
Потребителски аватар
sokoban
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 707
Регистриран: пон окт 17, 2016 18:29
Репутация: 6320
пол: Мъж

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от sokoban »

Потребителски аватар
yogle
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2226
Регистриран: чет мар 24, 2016 13:35
Репутация: 22907
пол: Мъж

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от yogle »

https://www.openshot.org/
http://www.pitivi.org/
https://www.blender.org/

Не съм ги ползвал, това излиза на първо четене при търсене. Дъщеря ми ползва блендер и от нея знам, че е много мощен инструмент

Ето тук систематизирано :)
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”