Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
тед
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 941
Регистриран: пон май 08, 2017 18:33
Репутация: 10356
пол: Жена

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от тед »

ninov написа:
чет май 07, 2020 18:50
здравейте инсталирах линукс заедно с уиндолс но боот менажера не разпознава линукса ето какво показва боот репаир диск http://paste.ubuntu.com/p/6k2RQw6MDb/ моля помагайте
Здравей, в каква последователност си инсталирал операционните системи ?
Първо Linux после Windows или обратно Windows после Linux. Защото ако е по първия начин тоест Linux после Windows, буутлоудърът на Linux бива изтрит от windows.
Има начин за възстановяване но първо отговори на въпроса който те питах, за да знаят хората какво точно да ти предложат.
Прочетено: 21099 пъти
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284008
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334817
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от Mozo »

Привет, първото и най-важно условие е Linux медията за инсталация да е била буутната в UEFI режим. Ако не е, преинсталираш като буутнеш в UEFI режим флашката/диска. След това всичко ще си стане автоматично.
Изображение
ninov
Регистриран
Мнения: 26
Регистриран: чет яну 02, 2020 16:57
Репутация: 20
пол: Мъж

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от ninov »

първо инсталирах улиндолс после линукс флашката беше форматирана в уефи биос
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284008
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334817
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от Mozo »

Трябва да е буутната в UEFI режим, трябва да го укажеш изрично при буут :)
Изображение
ninov
Регистриран
Мнения: 26
Регистриран: чет яну 02, 2020 16:57
Репутация: 20
пол: Мъж

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от ninov »

аз нямам и друга опция освен uefi за бутваща флашка
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284008
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334817
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от Mozo »

Тогава влез в BIOS и на буутващо устройство по подразбиране задай Ubuntu, а не самото хардуерно име или Windows Boot Manager. Също така спри Secure Boot. Ядрата принципно са подписани, но не е лошо да го спреш, защото така или иначе не дава нищо, освен поредното заключване на Майкрософт само към Windows.

Ако нямаш Ubuntu за буут или както се казва при теб буутлоудърът на Linux, опитай да възстановиш буутлоудъра от линка, който ти е дала Тед:

viewtopic.php?f=230&t=56230

Обърни внимание, че на теб ти трябва секцията " За възстановяване на GRUB при UEFI". Ако не се справиш, има една много полезна програма GRUB Repair:

https://help.ubuntu.com/community/Boot-Repair
Изображение
ninov
Регистриран
Мнения: 26
Регистриран: чет яну 02, 2020 16:57
Репутация: 20
пол: Мъж

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от ninov »

нямам друга опция в биос освен windows boot menadjer a терминала в живата флашка не ми дава да пиша никакви команди започващи с судо а boot repair dick го пробвах и ми дава че трява да пиша команди в терминала но пробвах няколко живи сд но все съм гост и не ми дава да пиша в терминал ако знаете дистрибуция при която няма да съм гост и мога да пиша в терминала кажете
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284008
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334817
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от Mozo »

Ти не си ни казал кой Linux си инсталирал, че да ти кажем какво да използваш. Вземи преинсталирай с един Mint 19.3, никога не съм имал никакви проблеми с него. Ако пак имаш проблеми, очевидно нещо не правиш като хората.
Изображение
ninov
Регистриран
Мнения: 26
Регистриран: чет яну 02, 2020 16:57
Репутация: 20
пол: Мъж

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от ninov »

става въпрос за pclinuxos а и минт ми е правил проблем но с писане в cmd на windows проблема се реши пробвах и сега но стана по лошо затри ми целият буут лоадер и ми се наложи преинсталиране на windows
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284008
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334817
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от Mozo »

Linux Mint не прави никакви проблеми. Инсталирал съм го на над 300 компютъра (само за вчера и днес на 3) и съм мигрирал целия ни офис от над 30 човека, като всички до един използват именно Linux Mint. Навсякъде работи без забележки. Очевидно проблемът е при теб. Ако споделиш какви проблеми ти прави, ще ги решим и няма да имаш проблеми.

За един затрит буутлоудър не трябва да се преинсталира Windows, а само се възстановява буутлоудърът :thumbright:
Изображение
ninov
Регистриран
Мнения: 26
Регистриран: чет яну 02, 2020 16:57
Репутация: 20
пол: Мъж

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от ninov »

имам предвид при инсталирането и при него буут лоадера не го вижда и се наложи да пиша команда в cmd
да стане видим ще кажеш ли как се въстановява boot loadera на windows да знам за друг път .Явно в самия уефи биос има нещо защото каквато и линукс дистрибуция да кача то си зарежда само windows .ще остана само на windows a linux ще го ползвам само като live cd
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284008
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334817
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от Mozo »

Ето:

https://www.dell.com/support/article/en ... pc?lang=en

Това ще затрие Linux буутлоудъра. Просто Windows е направен така нарочно.
ninov написа:
пет май 08, 2020 15:15
ще остана само на windows a linux ще го ползвам само като live cd
Голяма глупост е това. Няма как да не става. Я сега, така или иначе си преинсталирал наново, изтрий всичко и инсталирай само Linux. Ако пак не буутва, тогава вече ще го мислим какво му е. Ако си тръгва нормално, всичко е в ред. След това ще инсталираш Windows и само ще възстановиш GRUB.
Изображение
ninov
Регистриран
Мнения: 26
Регистриран: чет яну 02, 2020 16:57
Репутация: 20
пол: Мъж

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от ninov »

компютъра е на aceer и като имах проблема преди с линукс минт се поразрових в интернет прояетох че е проблем на aceer доста хора се оплакваха от този проблем затова ти казах че проблема е някъде в уефи биоса
а и ако разгледаш лога който съм постнал насякъде има боот лоадера на линукса та това е голяма загадка защо
не се поява в менюто за зареждане .А това което предлагаш е опция която не ми се прави но ако няма друго ще го направа
Потребителски аватар
Glokta
Начинаещ
Мнения: 54
Регистриран: пон мар 27, 2017 18:16
Репутация: 1552
пол: Мъж

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от Glokta »

ninov написа:
пет май 08, 2020 16:43
компютъра е на aceer и като имах проблема преди с линукс минт се поразрових в интернет прояетох че е проблем на aceer доста хора се оплакваха от този проблем затова ти казах че проблема е някъде в уефи биоса
а и ако разгледаш лога който съм постнал насякъде има боот лоадера на линукса та това е голяма загадка защо
не се поява в менюто за зареждане .А това което предлагаш е опция която не ми се прави но ако няма друго ще го направа
Служебния ми лаптоп е ACER aspire 7 имах проблем след обновяване на биоса тук съм описал всичко viewtopic.php?f=230&t=119816&p=988757#p988757, погледни може да ти реши проблема.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284008
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334817
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да инсталирам Linux и Windows на един компютър

Мнение от Mozo »

ninov написа:
пет май 08, 2020 16:43
компютъра е на aceer и като имах проблема преди с линукс минт се поразрових в интернет прояетох че е проблем на aceer доста хора се оплакваха от този проблем затова ти казах че проблема е някъде в уефи биоса
а и ако разгледаш лога който съм постнал насякъде има боот лоадера на линукса та това е голяма загадка защо
не се поява в менюто за зареждане .А това което предлагаш е опция която не ми се прави но ако няма друго ще го направа
Идеята е просто да пробваш, ако веднъж се появи в EFI дяла буутлоудърът, натам става по-лесно. Пробвай и това, което Glokta написа.
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”