Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Линукс лафче

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283774
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334137
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

Аде ся, не може всеки от всичко да разбира :)
Прочетено: 413722 пъти
Изображение
Потребителски аватар
petie
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 955
Регистриран: съб май 18, 2019 22:35
Репутация: 2709
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от petie »

Speed16 написа:
вт юни 18, 2019 00:33
Развеселихте ме. Не съм се смяла така от много време. Единят пише нещо потресаващо - не съмумял на подкара KVM виртуализация, а другият му отговоря с потресаващ отговор.
Кратка справка какво е https://wiki.archlinux.org/index.php/Libvirt и колко невярно е твърдението, че е "ако искаш графична среда". Над 20 вида машини?? И, смешното е, че и двамата сте ОК с това и не се притеснявате да е публично - във форум. Щом ползвате форум, би трябвало да имате достъп до не една уеб търсачка. Пък, ако все пак имате ограничение, дано да нямате такова до YouTube. Там има сотици клипчета на най-различни дистрибуции за инсталиране, конфигуриране и управление на виртуални машини. Също, има и курсове с разяснения. Също, има и на български език https://softuni.bg/trainings/1005/kvm-virtualization

И проверка на знанищта. Все пак кое е това "нещо" необходимо за GUI KVM виртуализация? Не, не е libvirt. Започва с Vir.. и зашършва на ...anager
Не съм, съгласен с вас вижте внимателно какво пише
Libvirt is collection of software that provides a convenient way to manage virtual machines and other virtualization functionality, such as storage and network interface management. These software pieces include a long term stable C API, a daemon (libvirtd), and a command line utility (virsh). A primary goal of libvirt is to provide a single way to manage multiple different virtualization

тоест тва ти е основата и вече си имаш клиенти които се свързват точно с това чудо един от които е virtual machine manager който по дефолт се инсталира заедно с libvirt

Така хайде сега да преброим колко типа машини има в QEMU https://wiki.qemu.org/Documentation/Platforms/ARM
и то само на АРМ

Така че драга ми смехурано по полека с квалификациите ,не играя сериозно във форумите
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4560
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34132
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от бат-начо »

petie написа:
пон юни 17, 2019 23:02
А аз сетих за QEMU ама не зацепвам как е настроено,даже и с бат начо сме спорели баш в тази тема,даже и с теб сме писали в нея,да знам за gnome box ама ненавиждам гном 3 та не съм го пробвал
Не, не сме спорели - някой каза KVM, аз го подкрепих, ти каза QEMU, аз си замълчах.
И като гледам тук, без виртуалния мениджър ще си "говорим" с терминала (не, че не може, но "темата" е избягването му).
И, без да съм чел тук, знам какво ми върши работа на мен. :toothy10: Знам и защо.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
petie
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 955
Регистриран: съб май 18, 2019 22:35
Репутация: 2709
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от petie »

бат-начо написа:
вт юни 18, 2019 03:04
petie написа:
пон юни 17, 2019 23:02
А аз сетих за QEMU ама не зацепвам как е настроено,даже и с бат начо сме спорели баш в тази тема,даже и с теб сме писали в нея,да знам за gnome box ама ненавиждам гном 3 та не съм го пробвал
Не, не сме спорели - някой каза KVM, аз го подкрепих, ти каза QEMU, аз си замълчах.
И като гледам тук, без виртуалния мениджър ще си "говорим" с терминала (не, че не може, но "темата" е избягването му).
И, без да съм чел тук, знам какво ми върши работа на мен. :toothy10: Знам и защо.
Я да видим какво пише в сайта дет го дал Начо Либре
Для вызова KVM традиционно используется QEMU,
Темата дето сме писали е в Калдата ..... Ако искате ще я постна тук

Та четете малко преди да пишете щот аз от две години по цял ден чопля виртуализацията така че смятам че нещо ми е влязло в тиквата все пак :toothy10: :toothy10: :toothy10: :toothy10:
Потребителски аватар
petie
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 955
Регистриран: съб май 18, 2019 22:35
Репутация: 2709
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от petie »

За някои дами ето как се инсталира KVM in Debian 9

Код: Избери всички

apt install qemu-kvm libvirt-clients libvirt-daemon-system
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4560
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34132
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от бат-начо »

Мамка му и трън ;) gnome-commander изостава, leafpad пък въобще го няма (засега го има)... ще взема да мина на нещо търкалящо. :toothy10: Или пък на някое което се води "дистро за програмисти" (харесва ми заблуждаващата дефиниция), ам там ще има от 10 извора вода, но не и "живата вода".
Офтопик:
ако сте пропуснали да прочетете тая книга като малки - и като големи не е късно
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11049
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 39781
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс лафче

Мнение от Валсо »

Т.к. никой не може да ми даде читав отговор на въпроса (вкл. и в Арч форума), явно ще трябва да пия вода от извора и затова писах на Линус, понеже съдейки по големия брой дистрота, където се случва, това явно ще да е кърнел проблем, а именно - като пусна филм, който е бил изпечен на диск, опт. у-во започва да се върти с максимална скорост и така в продължение на поне 20 мин. Шумът, който вдига може да събуди и мъртвите. Пробвах с друго у-во, друга марка ДВД-та, друга скорост на запис и нема и нема - пусна ли филм, оно излита. А в умрялата боза у-вото изобщо не реагира - гък не казва, а в същото време филмът си върви перфектно, което значи, че прочитане на диска може да стане и без да летим из апартамента. :roll:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283774
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334137
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

Кой гледа филми от CD в днешно време :mrgreen:
Изображение
Потребителски аватар
cprog
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1417
Регистриран: нед юли 19, 2015 08:19
Репутация: 12926
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от cprog »

Цяло чудо ще е Линукс да ти отговори.
А по темата: https://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=53151.
Цитирам за удобство:
1. "hdparm -E4 /dev/sr0" (-E8 makes 8x and so on.....)

2. There is also a command line app (in Synaptic) called "setcd".

3. "eject -x4" (4 is a good low speed in principle) or eject --help for more in
CPU~Dual core AMD Athlon 64 X2 5200+ (-MCP-) speed~2700 MHz (max) Kernel~4.15.0-33-generic x86_64 Up~1 day Mem~4869.6/7976.7MB HDD~2400.5GB(45.8% used) Procs~313 Client~Shell inxi~2.3.56
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11049
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 39781
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс лафче

Мнение от Валсо »

Четох по форуми, че отговаря, когато има време. Най-малкото може да каже поне дали е кърнелен проблем или друг.

Разговор по месинджъра отпреди малко със съседа от отсрещната къща:
Той: - Имаш нова аудио система ли?
Аз: - Не, същата си е като твоята, нали помниш, че ги купихме заедно?
Той: - Е тогава как така ти чувам музиката при затворен прозорец от другата страна на къщата? Аз като я надуя, никой не я чува.
Аз: - Ми имам нов драйвър за звуковата карта.
Той: - А, така ли? Как се казва?
Аз: - Линукс...
Той: - Искам и аз!
Аз: - Добре, довечера ще го имаш.

Така че довечера ще мъча дюъл буут с Боза 10. :lol: Само че с това животно secure boot не знам как ще се справя, че и не помня откъде и как се изключваше.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283774
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334137
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

cprog ти е написал как да си оправиш шумящото CD, не го подминавай така, че не е учтиво :thumbright:

Secure Boot се спира от BIOS, обикновено в секция Boot или Security. Направо разкарай квадратното говно и ще ти е по-лесно :mrgreen:
Изображение
Потребителски аватар
yogle
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2226
Регистриран: чет мар 24, 2016 13:35
Репутация: 22907
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от yogle »

Не съм инсталирал черчевето от години, но виж какво пише тук
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11049
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 39781
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс лафче

Мнение от Валсо »

Mozo написа:
ср юни 19, 2019 18:20
cprog ти е написал как да си оправиш шумящото CD, не го подминавай така, че не е учтиво :thumbright:

Secure Boot се спира от BIOS, обикновено в секция Boot или Security. Направо разкарай квадратното говно и ще ти е по-лесно :mrgreen:
Не съм го подминал, просто забравих да му отговоря, а именно: това ще промени ли скоростта на възпроизвеждане или на запис на филмите? Или просто ще намали шума, докато чете от носителя?

То най-лесното е да разкарам квадрата, ама после ще има да реве за игрите, а точно тия, дето ги играе, аз никога не съм ги играл и нямам представа дали и как вървят под линукс - нек'ва простотия на име Дота 2, Alien vs Predator и Стар крафт. За първата и третата съм почти сигурен, че ще тръгнат с Арч, за втората обаче - не'ам идея.
Но да караме по ред - първо да подкарам линукса, пък после ще го мисля това.
Потребителски аватар
cprog
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1417
Регистриран: нед юли 19, 2015 08:19
Репутация: 12926
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от cprog »

Валсо написа:
ср юни 19, 2019 18:34
Mozo написа:
ср юни 19, 2019 18:20
cprog ти е написал как да си оправиш шумящото CD, не го подминавай така, че не е учтиво :thumbright:

Secure Boot се спира от BIOS, обикновено в секция Boot или Security. Направо разкарай квадратното говно и ще ти е по-лесно :mrgreen:
Не съм го подминал, просто забравих да му отговоря, а именно: това ще промени ли скоростта на възпроизвеждане или на запис на филмите? Или просто ще намали шума, докато чете от носителя?

То най-лесното е да разкарам квадрата, ама после ще има да реве за игрите, а точно тия, дето ги играе, аз никога не съм ги играл и нямам представа дали и как вървят под линукс - нек'ва простотия на име Дота 2, Alien vs Predator и Стар крафт. За първата и третата съм почти сигурен, че ще тръгнат с Арч, за втората обаче - не'ам идея.
Но да караме по ред - първо да подкарам линукса, пък после ще го мисля това.
Нямам представа аз дефакто не ползвам DVD, a когато ползвам игнорирам звука.
CPU~Dual core AMD Athlon 64 X2 5200+ (-MCP-) speed~2700 MHz (max) Kernel~4.15.0-33-generic x86_64 Up~1 day Mem~4869.6/7976.7MB HDD~2400.5GB(45.8% used) Procs~313 Client~Shell inxi~2.3.56
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283774
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334137
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

Валсо написа:
ср юни 19, 2019 18:34
Дота 2, Alien vs Predator и Стар крафт
Гарантирано вървят:

Dota 2, има я нейтив, безплатна:


Aliens vs Predator - има я в маймунда, също е нейтив.

Starcraft всички версии вървят абсолютно безпроблемно на Linux, но двойката трябва да е купена. На времето бях успял да подкарам кракнатата, но е голямо блъскане и след време вече не успях :lol: :lol: :lol:

Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”