Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Линукс лафче

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1022
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10470
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Междувременно ъпдейтнах пак Неон-а, който все още продължава да ми стои на диска.
Интуитивно го пазя за нещо, но не зная още за какво. :lol:
Неонци вече са на следващия Plasma тест:
Изображение

А и във връзка с IBus/FCixt5 да потвърдя правотата ми един предишен спор.
В Неон няма инсталиран нито IBus нито Fcixt5.
Акцентиране, всякакво вмъкване на уникод, йероглифи и т.н работят в коe да е GTK приложение - от клавиатурата с нормалния IM (input method)
В нито едно QT приложение акцентиране, вмъкване на уникод, йероглифи не работят от клавиатурата с нормален IM. Първото сигурно го осъществявате през XCompose плюс bind на клавиш из менютата на KDE. Второто и третото, обаче - дӳки м̏аки.
Принципът важи и за вашите КДЕ дистра, без значение дали сте с Арч, Сусе ... Марс. O:)
Прочетено: 431769 пъти
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
hunter4o83
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2848
Регистриран: пон авг 01, 2016 19:24
Репутация: 18972
пол: Мъж
Местоположение: Шумен

Re: Линукс лафче

Мнение от hunter4o83 »

Ето че се появи и първият проблем в моето ново КДЕ. Когато системата заспи и след събуждане не ми засича външната мишка, трябва да извадя usb-то и да го вкарам пак за да заработи.
Потребителски аватар
hunter4o83
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2848
Регистриран: пон авг 01, 2016 19:24
Репутация: 18972
пол: Мъж
Местоположение: Шумен

Re: Линукс лафче

Мнение от hunter4o83 »

Това е наистина тъпо говорите но неща които стават в другите среди без усилие в КДЕ трябва да се мъчиш за да ги свършиш. Не иска да разархивира един най обикновен фаил. Сега ще хвърлям на леща да разбера защо.
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1022
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10470
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

spoiler:
Хаха, ич не и цепиш басма на тая Плазма.
Титулувам те в рицарско звание: Хантър Разпердуношителя на KDE.
:notworthy:

Но има и логични прeдпоставки за проблемите ти - колко е по-сложна една система, a Plasma e такава - толкова повече проблеми има - справка Уиндоус. O:)

Мда, всичко в KDE e бляскаво дорде се строши.

Изтънчен КеДеЕц пред прост EлХикс КюТеец е като тези двамата от рекламата:
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284578
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336054
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

hunter4o83 написа:
пон апр 15, 2024 16:06
Не иска да разархивира един най обикновен фаил
Това зависи от архивния мениджър, а не от средата. Просто дистрибуцията, която си инсталирал със Cinnamon има инсталирано нещо в повече. Това е проблем на мейнтейнъра на дистрибуцията, не на KDE. Можеш да инсталираш едно Manjaro KDE примерно и ще си разархивираш без проблем. Значи щом при едната може, а при другата не - следователно проблемът не е в KDE. Архивирането и деархивирането не зависи пряко от графичната среда, ама по никакъв начин :)
tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
пон апр 15, 2024 16:46
spoiler:
Хаха, ич не и цепиш басма на тая Плазма.
Титулувам те в рицарско звание: Хантър Разпердуношителя на KDE.
:notworthy:

Но има и логични прeдпоставки за проблемите ти - колко е по-сложна една система, a Plasma e такава - толкова повече проблеми има - справка Уиндоус. O:)

Мда, всичко в KDE e бляскаво дорде се строши.

Изтънчен КеДеЕц пред прост EлХикс КюТеец е като тези двамата от рекламата:
Много добро :toothy10: :toothy10: :toothy10:
Изображение
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1105
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10701
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Fernando Sucre »

hunter4o83 написа:
пон апр 15, 2024 15:11
Ето че се появи и първият проблем в моето ново КДЕ. Когато системата заспи и след събуждане не ми засича външната мишка, трябва да извадя usb-то и да го вкарам пак за да заработи.
Тези симптоми говорят повече за проблем с UDEV/SystemD или ядрото. По-правило Linux стартира достатъчно бързо за да не го приспиваш. Приспиването е особено трикозно във всички ОС. Аз лично го избягвам, защото може да доведе до проблеми, които не се виждат на пръв поглед, но да се чуди човек после отде са се взели.
hunter4o83 написа:
пон апр 15, 2024 16:06
Това е наистина тъпо говорите но неща които стават в другите среди без усилие в КДЕ трябва да се мъчиш за да ги свършиш. Не иска да разархивира един най обикновен фаил. Сега ще хвърлям на леща да разбера защо.
Linux по принцип няма графичен архиватор съвсем като хората. Както Win няма PDF четец съвсем като хората. :усмивка1:
Но някои работят достатъчно прилично, като например LXQt File Archiver или Ark.
tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
пон апр 15, 2024 09:33
.....
А и във връзка с IBus/FCixt5 да потвърдя правотата ми един предишен спор.
В Неон няма инсталиран нито IBus нито Fcixt5.
Акцентиране, всякакво вмъкване на уникод, йероглифи и т.н работят в коe да е GTK приложение - от клавиатурата с нормалния IM (input method)
В нито едно QT приложение акцентиране, вмъкване на уникод, йероглифи не работят от клавиатурата с нормален IM.
Първото сигурно го осъществявате през XCompose плюс bind на клавиш из менютата на KDE. Второто и третото, обаче - дӳки м̏аки.
Принципът важи и за вашите КДЕ дистра, без значение дали сте с Арч, Сусе ... Марс. O:)
Ммм, може, но при положение, че GNOME ползват iBus, не виждам къде е новината. Напротив, имаш достъпни същите инструменти, следователно Qt ги поддържа.
Валсо написа:
пон апр 15, 2024 01:28
Тия педали от qt ако не осерат нещо, не им е минал денят като хората! След последния ъпдейт на qt5, qbittorrent вече използва толкова RAM:
.....
Това ти откритие, по никакъв начин не гарантира, че проблемът е от Qt. Например, може разработчиците на qBit да са използвали неправилно някаква конструкция.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284578
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336054
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

Fernando Sucre написа:
пон апр 15, 2024 22:22
Това ти откритие, по никакъв начин не гарантира, че проблемът е от Qt. Например, може разработчиците на qBit да са използвали неправилно някаква конструкция.
И аз вече от месец се чудя как да му го обясня, но не ми връзва :mrgreen:
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11168
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40480
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс лафче

Мнение от Валсо »

Fernando Sucre написа:
пон апр 15, 2024 22:22
Това ти откритие, по никакъв начин не гарантира, че проблемът е от Qt. Например, може разработчиците на qBit да са използвали неправилно някаква конструкция.
Точно както беше в qt проблемът с телеграм, където замръзваше, когато се опитам да кача снимка и разработчикът на телеграм ми каза да изтрия ~/.config/QtProject.conf и нещата взеха, че се оправиха, така и това пак е qt. Qbittorrent е една и съща версия от една година (AUR/qbittorrent-qt5 4.4.5) и колко ъпдейти на qt5-base имаше до оня ден, не се счупи. Оня ден дойде ъпдейт и еба майката на положението. Логичният извод е, че проблемът си е в "кадърните" кьотекаджии. Върнах от бекъп, където qbittorrent си работеше, ъпдейтнах само и единствено qt5-base за теста и qbitt веднага се насра - 11 ГБ РАМ само като го отворя. :lol: Даунгрейднах qt5-base, натирих всичко що започва с "qt5-" в игнора на пакман, ъпдейтнах всичко "qt6-" и qbitt продължи да си работи както досега.
Така че тези, които са използвали неправилна конструкция са кьотеците.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284578
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336054
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

Разбира се, само при теб...

Всъщност, ползвай си Transmission като си толкова отворен :съгласен:
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11168
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40480
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс лафче

Мнение от Валсо »

Опитах се, ама май са го изоставили, защото е станал адски бъгав. Не ще да отваря .торент файлове, магнитите изобщо не ги разпознава като валидни. Зат'ва се наложи да върна стар бекъп (на 2 седмици) и от него да оправям положението със замразяване на qt5.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11168
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40480
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс лафче

Мнение от Валсо »

Доживях да прочета такова мнение от българин във Фашистбук и то извън група за линукс! :clap:

Изображение
Потребителски аватар
bvbfan
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2732
Регистриран: нед юни 14, 2015 07:02
Репутация: 17606
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от bvbfan »

hunter4o83 написа:
пон апр 15, 2024 15:11
Ето че се появи и първият проблем в моето ново КДЕ. Когато системата заспи и след събуждане не ми засича външната мишка, трябва да извадя usb-то и да го вкарам пак за да заработи.
Ако си с kernel 6.7.x обнови, няма общо с KDE, разпознаване на периферни устройства е в ядрото или фирмуера.
от p4p » пет окт 07, 2016 19:13 написа:В тоя раздел нищо не разбираме от Windows. :)
Потребителски аватар
bvbfan
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2732
Регистриран: нед юни 14, 2015 07:02
Репутация: 17606
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от bvbfan »

Mozo написа:
пон апр 15, 2024 01:50
Второ - няма абсолютно никакъв проблем с торент клиента:
Изображение

Това е с 1600 активни задачи, разбирай ме как искаш.
Има бая споделена памет, вероятно същото вижда и @Валсо но визуално я показва по друг начин.
Офтопик:
Толкова хубаво беше системната активност в Плазма 5, сега е една помия.
от p4p » пет окт 07, 2016 19:13 написа:В тоя раздел нищо не разбираме от Windows. :)
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284578
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336054
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

bvbfan написа:
вт апр 16, 2024 17:42
Толкова хубаво беше системната активност в Плазма 5, сега е една помия.
Абсолютен факт. Аз успях да си запазя KsysGuard и на Plasma 6. Да, поиграх си два часа, но съм доволен :mrgreen: Запазих всички библиотеки, от които има нужда и не дадох на новия системен монитор да се инсталира и да ми го изтрие, щото после няма откъде да го инсталирам.
Изображение
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1022
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10470
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Mozo написа:
вт апр 16, 2024 17:44
bvbfan написа:
вт апр 16, 2024 17:42
Толкова хубаво беше системната активност в Плазма 5, сега е една помия.
Абсолютен факт. Аз успях да си запазя KsyGuard и на Plasma 6. Да, поиграх си два часа, но съм доволен :mrgreen: Запазих всички библиотеки, от които има нужда и не дадох на новия системен монитор да се инсталира и да ми го изтрие, щото после няма откъде да го инсталирам.
Хехе, има начин, ама трябва да преклониш глава пред Дебиана O:)
Поддръжка на KDE 5.27 до 2027-ма.
Инсталираш си един distrobox с Debian 12 с Plasma 5 и каквото ти липсва в Arch-a Plasma 6 го стартираш от Debian-a.
Ръка требва да му целувате на Debian-a, а не да го хулите безпочвено. O:)
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”