Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Линукс лафче

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
hunter4o83
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2843
Регистриран: пон авг 01, 2016 19:24
Репутация: 18942
пол: Мъж
Местоположение: Шумен

Re: Линукс лафче

Мнение от hunter4o83 »

bvbfan написа:
вт апр 16, 2024 17:38
hunter4o83 написа:
пон апр 15, 2024 15:11
Ето че се появи и първият проблем в моето ново КДЕ. Когато системата заспи и след събуждане не ми засича външната мишка, трябва да извадя usb-то и да го вкарам пак за да заработи.
Ако си с kernel 6.7.x обнови, няма общо с KDE, разпознаване на периферни устройства е в ядрото или фирмуера.
И с 6.8 го има същият проблем. Когато лаптпът заспи след събуждане не засича външната мишка, трябва да я извадя и вкарам пак за да я използвам.
Прочетено: 420597 пъти
Потребителски аватар
bvbfan
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2723
Регистриран: нед юни 14, 2015 07:02
Репутация: 17556
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от bvbfan »

hunter4o83 написа:
вт апр 16, 2024 18:52
bvbfan написа:
вт апр 16, 2024 17:38
hunter4o83 написа:
пон апр 15, 2024 15:11
Ето че се появи и първият проблем в моето ново КДЕ. Когато системата заспи и след събуждане не ми засича външната мишка, трябва да извадя usb-то и да го вкарам пак за да заработи.
Ако си с kernel 6.7.x обнови, няма общо с KDE, разпознаване на периферни устройства е в ядрото или фирмуера.
И с 6.8 го има същият проблем. Когато лаптпът заспи след събуждане не засича външната мишка, трябва да я извадя и вкарам пак за да я използвам.
При мен е ок, ако може да върнеш на някой lts или 6.6.х да пробваш.
от p4p » пет окт 07, 2016 19:13 написа:В тоя раздел нищо не разбираме от Windows. :)
Потребителски аватар
hunter4o83
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2843
Регистриран: пон авг 01, 2016 19:24
Репутация: 18942
пол: Мъж
Местоположение: Шумен

Re: Линукс лафче

Мнение от hunter4o83 »

bvbfan написа:
вт апр 16, 2024 19:13
hunter4o83 написа:
вт апр 16, 2024 18:52
bvbfan написа:
вт апр 16, 2024 17:38
hunter4o83 написа:
пон апр 15, 2024 15:11
Ето че се появи и първият проблем в моето ново КДЕ. Когато системата заспи и след събуждане не ми засича външната мишка, трябва да извадя usb-то и да го вкарам пак за да заработи.
Ако си с kernel 6.7.x обнови, няма общо с KDE, разпознаване на периферни устройства е в ядрото или фирмуера.
И с 6.8 го има същият проблем. Когато лаптпът заспи след събуждане не засича външната мишка, трябва да я извадя и вкарам пак за да я използвам.
При мен е ок, ако може да върнеш на някой lts или 6.6.х да пробваш.
На Manjaro KDE кърнелът беше 6.6 аз го обнових до 6.8 незнам от какво е но този проблем го имам само в КДЕ независимо от дистрото КДЕ ли е го има.

п.п Не троля просто споделям.
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1099
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10671
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Fernando Sucre »

hunter4o83 написа:
вт апр 16, 2024 20:35
.....
На Manjaro KDE кърнелът беше 6.6 аз го обнових до 6.8 незнам от какво е но този проблем го имам само в КДЕ независимо от дистрото КДЕ ли е го има.

п.п Не троля просто споделям.
Виж дали се получава с друга мишка. Или потърси за проблемът в търсачката с модела на твоята мишка.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284165
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335253
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
вт апр 16, 2024 18:05
Mozo написа:
вт апр 16, 2024 17:44
bvbfan написа:
вт апр 16, 2024 17:42
Толкова хубаво беше системната активност в Плазма 5, сега е една помия.
Абсолютен факт. Аз успях да си запазя KsyGuard и на Plasma 6. Да, поиграх си два часа, но съм доволен :mrgreen: Запазих всички библиотеки, от които има нужда и не дадох на новия системен монитор да се инсталира и да ми го изтрие, щото после няма откъде да го инсталирам.
Хехе, има начин, ама трябва да преклониш глава пред Дебиана O:)
Поддръжка на KDE 5.27 до 2027-ма.
Инсталираш си един distrobox с Debian 12 с Plasma 5 и каквото ти липсва в Arch-a Plasma 6 го стартираш от Debian-a.
Ръка требва да му целувате на Debian-a, а не да го хулите безпочвено. O:)
Е, по тази логика мога да инсталирам всяко едно старо дистро с KDE. Но не ми се наложи, взех си го от моя бекъп с Arch :p
Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284165
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335253
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

Все по-често чета такива постове и определено много се кефя :слънце:

Изображение
Потребителски аватар
bvbfan
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2723
Регистриран: нед юни 14, 2015 07:02
Репутация: 17556
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от bvbfan »

hunter4o83 написа:
вт апр 16, 2024 20:35
bvbfan написа:
вт апр 16, 2024 19:13
hunter4o83 написа:
вт апр 16, 2024 18:52
bvbfan написа:
вт апр 16, 2024 17:38
hunter4o83 написа:
пон апр 15, 2024 15:11
Ето че се появи и първият проблем в моето ново КДЕ. Когато системата заспи и след събуждане не ми засича външната мишка, трябва да извадя usb-то и да го вкарам пак за да заработи.
Ако си с kernel 6.7.x обнови, няма общо с KDE, разпознаване на периферни устройства е в ядрото или фирмуера.
И с 6.8 го има същият проблем. Когато лаптпът заспи след събуждане не засича външната мишка, трябва да я извадя и вкарам пак за да я използвам.
При мен е ок, ако може да върнеш на някой lts или 6.6.х да пробваш.
На Manjaro KDE кърнелът беше 6.6 аз го обнових до 6.8 незнам от какво е но този проблем го имам само в КДЕ независимо от дистрото КДЕ ли е го има.

п.п Не троля просто споделям.
Аз ползвам само безжични мишки, от повече от 8г., blueZ за блутуут или ако просто ползваш донгъл също няма нищо общо с КДЕ.
от p4p » пет окт 07, 2016 19:13 написа:В тоя раздел нищо не разбираме от Windows. :)
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1008
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10390
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Mozo написа:
вт апр 16, 2024 22:38
Е, по тази логика мога да инсталирам всяко едно старо дистро с KDE. Но не ми се наложи, взех си го от моя бекъп с Arch :p
E, щом си го взел от бекъп на твоя Арч - начи няма да ти работи дълго време. :lol:

И не се взема, а се ползва от източника и вгражда в десктопа на хоста.
И не е всяко възможно дистро, а трябва да отговаря на няколко критерия:
- да има последна 5.27 плазма;
- да има възможно най-дълга активна поддръжка заради секюрити;
- да има презентация в дистробокс.
-------------------------------
И като теглим чертата остават само 2 и то конкретни версии на дистра:
- Дебиан 12 - с поддръжка до 2028;
- предстоящия Убунту 24.04 - с поддръжка (безплатна) до 2029.
O:)
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5131
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34787
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Shaker »

hunter4o83 написа:
вт апр 16, 2024 18:52
bvbfan написа:
вт апр 16, 2024 17:38
hunter4o83 написа:
пон апр 15, 2024 15:11
Ето че се появи и първият проблем в моето ново КДЕ. Когато системата заспи и след събуждане не ми засича външната мишка, трябва да извадя usb-то и да го вкарам пак за да заработи.
Ако си с kernel 6.7.x обнови, няма общо с KDE, разпознаване на периферни устройства е в ядрото или фирмуера.
И с 6.8 го има същият проблем. Когато лаптпът заспи след събуждане не засича външната мишка, трябва да я извадя и вкарам пак за да я използвам.
Не си сам. И аз го имам този проблем с мишката след "събуждане", но на стария лаптоп. Странното е, че го нямам този проблем на новия лаптоп (на 5 години).
Нямам си и на идея от къде идва, дали от KDE, или Linux ядрото, или някакъв специфичен драйвер, но проблемът е факт. Не съм търсил причината за това на стария лаптоп (на 13 години), защото рядко го използвам на село.
Ще се разровя по-надълбоко, когато имам възможност, но на стария лаптоп правя същото като теб след "събуждане" и е доста дразнещо...
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284165
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335253
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
ср апр 17, 2024 07:40
Mozo написа:
вт апр 16, 2024 22:38
Е, по тази логика мога да инсталирам всяко едно старо дистро с KDE. Но не ми се наложи, взех си го от моя бекъп с Arch :p
E, щом си го взел от бекъп на твоя Арч - начи няма да ти работи дълго време. :lol:

И не се взема, а се ползва от източника и вгражда в десктопа на хоста.
И не е всяко възможно дистро, а трябва да отговаря на няколко критерия:
- да има последна 5.27 плазма;
- да има възможно най-дълга активна поддръжка заради секюрити;
- да има презентация в дистробокс.
-------------------------------
И като теглим чертата остават само 2 и то конкретни версии на дистра:
- Дебиан 12 - с поддръжка до 2028;
- предстоящия Убунту 24.04 - с поддръжка (безплатна) до 2029.
O:)
Напротив, ще си работи докато аз реша - осигурени са му всички нужни библиотеки и няма какво да вграждам, защото той си е инсталиран - не е деинсталиран никога. И не ме интересува секюритито баш па на KsysGuard :lol: :lol: :lol: То е ясно, че е обречен, защото поддръжката му вече е спряна. Но ще си кретам с него години, можеш да бъдеш сигурен. Както с това:
Изображение
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11112
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40111
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс лафче

Мнение от Валсо »

hunter4o83 написа:
вт апр 16, 2024 18:52
И с 6.8 го има същият проблем. Когато лаптпът заспи след събуждане не засича външната мишка, трябва да я извадя и вкарам пак за да я използвам.
Заради такива и подобни истории продължавам да си карам с LTS кърнела. Докато стигне заветната версия, вече ще са оправили въпросните проблеми и когато LTS стигне 6.7-6.8, тези неща ще работят както трябва.
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1099
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10671
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Fernando Sucre »

Валсо написа:
ср апр 17, 2024 15:22
hunter4o83 написа:
вт апр 16, 2024 18:52
И с 6.8 го има същият проблем. Когато лаптпът заспи след събуждане не засича външната мишка, трябва да я извадя и вкарам пак за да я използвам.
Заради такива и подобни истории продължавам да си карам с LTS кърнела. Докато стигне заветната версия, вече ще са оправили въпросните проблеми и когато LTS стигне 6.7-6.8, тези неща ще работят както трябва.
Аз не бих разчитал страхотно много. Да, оправят се проблеми, но та са важни или най-малкото докладвани.

Относно мишката, щом и Шейкър го има същия проблем, едва ли е от ядрото. Също така KDE не прави нищо странно с мишката за да не работи. Явно и повечето мишки работят след събуждане, което още повече навежда на мисълта, че не е KDE. Остава libinput или udev. Може би.
tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
ср апр 17, 2024 07:40
Mozo написа:
вт апр 16, 2024 22:38
Е, по тази логика мога да инсталирам всяко едно старо дистро с KDE. Но не ми се наложи, взех си го от моя бекъп с Arch :p
E, щом си го взел от бекъп на твоя Арч - начи няма да ти работи дълго време. :lol:
.....
Няколко дистрибуции за едно приложение, също не е перфектно. :усмивка1: Да, контейнеризация за особено стари и сложни приложения е доста голямо предимство, но за едно програмче - не мисля. По-скоро може да си намери друго приложение за преглед на процесите и то ако угасне старото.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284165
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335253
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

Fernando Sucre написа:
ср апр 17, 2024 19:05
По-скоро може да си намери друго приложение за преглед на процесите и то ако угасне старото.
Е, то такива много, но на мен лично KsysGuard ми е най-удобен. Когато понякога съм на Cinnamon и го видя онова недоразумение gnome-system-monitor, ми става зле :lol: :lol: :lol:
Изображение
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5131
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34787
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Shaker »

System Monitor на KDE и GNOME са пълен потрес, наистина :tard:
Един от малкото читави софтуери да имат KDE като Ksysguard и да го заебат, и да създадат недоразумението System monitor. Няма логика :tard:
Преди време @p4p беше споделил за едни много готини приложения - Mission Center (почти копие на Windows-кия Task manager), както и за GNOME Resources. Много са добри и ти препоръчвам да ги пробваш. Аз ги инсталирах през бъгавия Discover като flatpak:
Изображение
Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284165
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335253
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

Това първото изглежда супер, ще го пробвам, благодаря :headbang: :headbang: :headbang:
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”