Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Линукс лафче

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284000
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334767
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

Shaker написа:
нед мар 17, 2024 20:30
В случая използвам Kora като икони. Отидох в ~.local/share/icons/kora/places/symbolic/, изтрих user-desktop-symbolic.svg и сложих твоята икона, като я преименувах на user-desktop.png.
Стана чудесно, явно бая съм се изморил онзи ден, не вдявах нищо :mrgreen: Смених още доста икони, дори и тази за интернета и звука в панела, доволен съм :mrgreen:
Прочетено: 415689 пъти
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11072
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40011
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс лафче

Мнение от Валсо »

Съсипията на уйбунту продължава...

Изображение
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 1000
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10310
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Свалих си последната версия на bcachefs-tools, уж да я компилирам.
И шах ... с пешка.
Някой чувал ли е за Windows GNU? :shock:
Чудя се затова ли толкова промотират и напъват да наложат bcachefs в Linux - защото Microsoft e заинтересован? Това ли е новата взаимноприета файлова система между Linux и Windows? #-o

Изображение

Изображение
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284000
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334767
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

Ако едно време Балмър оприличаваше Linux на рак, в момента точно те могат да бъдат оприличени по този начин. Навсякъде където не са канени се бутат...
Изображение
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5123
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34677
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Shaker »

Някой хора казват, че Linux е сложен. Вижте тази баба какво прави:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284000
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334767
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

Linux в днешно време е много по-лесен от Windows. Но зомбитта никога няма да го разберат. Наистина не мога да разбера как човек може да бъде толкова праволинеен и капаците на очите да са толкова ефективни :sick:
Изображение
Xxxx
Регистриран
Мнения: 34
Регистриран: ср фев 21, 2024 22:17
Репутация: 210
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Xxxx »

То е въпрос на желание, повечето хора просто не ги интересува каква ОС ползват, така че им е все тая какви преимущества има Linux :)
Аз обмислям кардинално да сменя отношението си към flatpak, snap, appimage. Може би са решението на едно от най-досадните неща, а именно - ъпгрейдването до ново издание на дистрибуцията (Ubuntu), ако има един тон deb пакети инсталирани от PPA и неофициални хранилища. Теоретично ако ползвам deb пакети само от официалните хранилища, а всичко останало от Flatpak/Snap/Appimage, би трябвало да получа напълно безгрижен ъпгрейд на всеки 6 месеца и в същото време ще разполагам с целия нужен софтуер, че даже и актуални версии :mrgreen:
Потребителски аватар
Zeroadhesion
       
Мнения: 19062
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 36567
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Zeroadhesion »

И аз съм на мнение, че чест ъпгрейд до ново издание на дистрото е отблъскващ и би ме отказал от Linux, затова използвам rolling дистрибуция. И не ползвам snap/flatpak/appimage. Не казвам коя е дистрибуцията, понеже тук има едни woke "линуксджии", които като се спомене дистрото-което-не-трябва-да-се-споменава, откачат също като другите woke хора. И в двата случая е психично разстройство, не му обръщай внимание.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284000
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334767
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

Xxxx написа:
вт мар 26, 2024 21:53
То е въпрос на желание, повечето хора просто не ги интересува каква ОС ползват, така че им е все тая какви преимущества има Linux :)
Аз обмислям кардинално да сменя отношението си към flatpak, snap, appimage. Може би са решението на едно от най-досадните неща, а именно - ъпгрейдването до ново издание на дистрибуцията (Ubuntu), ако има един тон deb пакети инсталирани от PPA и неофициални хранилища. Теоретично ако ползвам deb пакети само от официалните хранилища, а всичко останало от Flatpak/Snap/Appimage, би трябвало да получа напълно безгрижен ъпгрейд на всеки 6 месеца и в същото време ще разполагам с целия нужен софтуер, че даже и актуални версии :mrgreen:
Никой не те кара да се мъчиш - или ползваш LTS издание, или ролинг дистрибуция. И да, flatpak, snap и appimage са доста удобни, но не са панацея. Може пак така да се случи, че да не ти работи някое приложение.
Изображение
Xxxx
Регистриран
Мнения: 34
Регистриран: ср фев 21, 2024 22:17
Репутация: 210
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Xxxx »

@Zeroadhesion
@Mozo
Може, ще помисля. В Arch много неща ми харесват, даже повече отколкото в Debian и Ubuntu, но не знам как е в дългосрочен план и дали след 1 година ще работи, и ако да - колко време ще е загубено в поддръжка на самата система, а не в ползването й :lol: Първоначалната инсталация не я броя, все пак веднъж се инсталира, аз съм го пробвал за 1-2 дни когато за AUR се ползваше yaourt, и даже тогава вече беше deprecated, повечето хора вече ползваха друг пакетен мениджър, който не помня как се казваше, но съм сигурен, че и той е останал в историята и най-вероятно са сменени сигурно 5 от тогава :mrgreen: Това е и другият проблем - AUR е прекрасна идея, но ако се качваха бинарни пакети, компилация за всяка инсталация и ъпдейт не е никак привлекателно :mrgreen:
И другото което съм се чудил - как може толкова малък екип да поддържа толкова много пакети само през свободното си време :lol: Явно са много запалени. Но от друга страна имат да поддържат само една версия на всичко и само една архитектура. В интерес на истината и в Arch някои неща са стари версии, примерно LLVM, но това не ме касае пряко :mrgreen:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284000
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334767
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

yaourt е AUR хелпър, не пакетен мениджър. Пакетен мениджър е pacman.
Xxxx написа:
ср мар 27, 2024 00:21
но не знам как е в дългосрочен план и дали след 1 година ще работи, и ако да - колко време ще е загубено в поддръжка на самата система, а не в ползването й
Това е най-голямата градска легенда относно Arch. От години не съм имал НИКАКВИ проблеми и е по-стабилен от много стабилни дистрибуции. В същото време е много, ама много по-гъвкав, а пакетният му мениджър е на светлинни години в сравнение с останалите. Zypper? Apt? Чак ме избива на смях...
Xxxx написа:
ср мар 27, 2024 00:21
Това е и другият проблем - AUR е прекрасна идея, но ако се качваха бинарни пакети, компилация за всяка инсталация и ъпдейт не е никак привлекателно :mrgreen:
Компилация за всяка инсталация? Има адски много официални пакети и никак не си длъжен да инсталираш нещо от AUR. Ако пък инсталираш 2-3 приложения, то това не е "всяка инсталация", а са само тези три приложения, всичко друго се инсталира за секунди, защото са в официалните хранилища. И да, в повечето случаи са бинарни пакети, които просто се препакетират във вид, подходящ за Arch. Да не говорим, че на съвременен хардуер ми отнема средно по 10 секунди тази "компилация".

И прави впечатление нещо друго - нямаш нищо против да чакаш огромните и тромави Flatpak пакети, но ти е проблем да инсталираш един AUR пакет? Bitch please :lol: :lol: :lol:
Изображение
Xxxx
Регистриран
Мнения: 34
Регистриран: ср фев 21, 2024 22:17
Репутация: 210
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Xxxx »

Като каза zypper. Има и openSUSE Tumbleweed, но нещо не ме грабва. Не виждам с какво е по-добро от Arch. Доколкото знам и те робуват на лицензи, и се инсталираше допълнително хранилище за кодеци и т.н., което е тъпо. Не, че е кой знае какво усилие, просто е тъпо :lol: Arch са едни от малкото, които не робуват на такива тъпотии и това е супер. В Debian винаги са ме дразнели ограничаващите free software догми. Това си е направо автогол. Толкова са правоверни, че даже се казват Debian GNU/Linux, а не само Linux :lol:
Впрочем, то какви други rolling дистрибуции има освен Arch и oS Tumbleweed? Ама не тестови версии като Sid, а предвидени за ползване. За Manjaro бях чел, че всъщност е по-чупливо от Arch и екипът напоследък взимал кофти решения :mrgreen: какви точно - не знам. Void май се водеше rolling release, но ми се струва прекалено nerd-ско :mrgreen:
Mozo написа:
ср мар 27, 2024 00:29
И прави впечатление нещо друго - нямаш нищо против да чакаш огромните и тромави Flatpak пакети, но ти е проблем да инсталираш един AUR пакет? Bitch please :lol: :lol: :lol:
Оф, то Flatpak е бавен, ами Snap какво е :mrgreen: А и е дразнещо, че цапа output-a на lsblk.
Истината е, че pacman е най-бърз, ако можеше само всичко от AUR да е в нормалното хранилище и да се инсталира с него, е тогава щеше да е супер :)
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284000
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334767
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

Manjaro не е много яко, да. Иначе има най-различни Arch-базирани, но чист Arch си е най-добре. Има една дистрибуция, много я хвалят - Nobara - тотален леш :lol: :lol: :lol:

Инсталирай чист Arch и ще забравиш за друго. А и вече има "нормални" инсталатори за него, че дори и официален :thumbright:
Изображение
Потребителски аватар
Zeroadhesion
       
Мнения: 19062
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 36567
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Zeroadhesion »

Xxxx написа:
ср мар 27, 2024 00:21
но не знам как е в дългосрочен план и дали след 1 година ще работи, и ако да - колко време ще е загубено в поддръжка на самата система, а не в ползването й :lol:
Точно обратното е и ще ти кажа от опит - в годините дотолкова ми се е случвало само да го ползвам и да не го пипам (а само да ъпдейтвам), че идва един момент след година (две), в който се чувствах "ръждясал" и от притеснение, че ще забравя работата с терминал и системата на ниско ниво, правех зорлен нова инсталация, за да съм сигурен, че все още "мога" :lol: :lol: :lol:
Xxxx написа:
ср мар 27, 2024 00:21
Първоначалната инсталация не я броя, все пак веднъж се инсталира, аз съм го пробвал за 1-2 дни когато за AUR се ползваше yaourt, и даже тогава вече беше deprecated, повечето хора вече ползваха друг пакетен мениджър, който не помня как се казваше, но съм сигурен, че и той е останал в историята и най-вероятно са сменени сигурно 5 от тогава :mrgreen:
Отчасти си прав - да, имаше проблем с yaourt и той беше най-известния и се получи неудобно, ама... Аз съм от 5 години с pikaur и си прави същото и си му продължава разработката. Дори в wiki-то има специална страница за AUR Helpers и там са ти сортирани кой какви предимства има и т.н., принципът им на работа е един и същ, затова не би трябвало това да ти представлява притеснение.
Xxxx написа:
ср мар 27, 2024 00:21
AUR е прекрасна идея, но ако се качваха бинарни пакети, компилация за всяка инсталация и ъпдейт не е никак привлекателно :mrgreen:
Повечето от пакетите, които изискват дълго време за компилация, имат и своите bin версии в aur :thumbright:
Xxxx написа:
ср мар 27, 2024 00:21
И другото което съм се чудил - как може толкова малък екип да поддържа толкова много пакети само през свободното си време :lol: Явно са много запалени.
Първо - като всичко е опростено, автоматизирано и добре измислено в основите си, не ти трябва чак такъв голям ресурс от хора за да се поддържа - трябва желание и кадърност. Която си личи, че е налице като съдим по потребителската база, вкл. и от големи компании като Valve.
Второ - комюнитито е наистина голямо и сплотено, то също допринася за така легендарното Wiki на Arch, качване в AUR и т.н.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4562
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34132
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от бат-начо »

Xxxx написа:
ср мар 27, 2024 01:10

Впрочем, то какви други rolling дистрибуции има освен Arch и oS Tumbleweed? Ама не тестови версии като Sid, а предвидени за ползване.
PCLinuxOS
Имаш синаптик, имаш и rpm, но и двете са "други".
Селски, Начо Селски.
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”