Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Линукс лафче

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11101
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40081
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс лафче

Мнение от Валсо »

Fernando Sucre написа:
чет апр 11, 2024 10:41
На моя компютър има тапет на Debian. Вероятно не си заредил някои модул и затова не ще. Но може със сигурност. Даже на другите буутлоудъри е по-сложно, защото има един куп ръбати случаи за да покажат тапет, докато в GRUB си работи добре.
Значи добавяме още една тъпотия към ефито, което и без това не харесвам (основно, защото беше наложено на сила) - трябва да зареждам модули, за да ми покаже снимката. В GRUB не трябва да зареждам никакви модули и снимката се показва, стига да му сложиш boot.png и да я напишеш в grub.cfg. Тия вместо да ни улеснят с това ефи, само ни вгорчиха живота още повече.
Прочетено: 418579 пъти
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1007
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10390
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Fernando Sucre написа:
чет апр 11, 2024 13:04
Другия път си го губи. Хич не съм съгласен в случая.
UKI е обозримото бъдеще според мен за масова употреба и навсякъде - десктопи, сървери, облаци, IoT.
Като selector Grub освен за легаси MBR - за друго аз лично не му виждам смисъла повече.
Междувременно за EFI случая - refind(universal selector), systemd-boot(init-bound selector), zfsbootmenu(fs-bound selector) са от първите по-известни и успешни наченки на вариации за скъсване с динозавъра Grub като universal selector - boot. А колко още други има ...
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1099
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10671
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Fernando Sucre »

Валсо написа:
чет апр 11, 2024 14:22
Fernando Sucre написа:
чет апр 11, 2024 10:41
На моя компютър има тапет на Debian. Вероятно не си заредил някои модул и затова не ще. Но може със сигурност. Даже на другите буутлоудъри е по-сложно, защото има един куп ръбати случаи за да покажат тапет, докато в GRUB си работи добре.
Значи добавяме още една тъпотия към ефито, което и без това не харесвам (основно, защото беше наложено на сила) - трябва да зареждам модули, за да ми покаже снимката. В GRUB не трябва да зареждам никакви модули и снимката се показва, стига да му сложиш boot.png и да я напишеш в grub.cfg. Тия вместо да ни улеснят с това ефи, само ни вгорчиха живота още повече.
Не си разбрал. GRUB има модули, които зареждаш, когато ти трябва допълнителна функционалност. Ако нещо си го конфигурирал правилно, но не сработва, вероятно не си заредил необходимия модул. Сега не знам наизуст, иначе бих ти казал къде точно бъркаш в конфигурацията.
tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
чет апр 11, 2024 14:44
.....
UKI е обозримото бъдеще според мен за масова употреба и навсякъде - десктопи, сървери, облаци, IoT.
Като selector Grub освен за легаси MBR - за друго аз лично не му виждам смисъла повече.
Междувременно за EFI случая - refind(universal selector), systemd-boot(init-bound selector), zfsbootmenu(fs-bound selector) са от първите по-известни и успешни наченки на вариации за скъсване с динозавъра Grub като universal selector - boot. А колко още други има ...
Има смисъл защото:
Конфигурация и допълване в текстов файл.
Опции, които не са достъпни в стандартния UEFI.
Разкрасяване и менюта, които не могат да се докарат в повечето буут-лоудъри, нежели в UEFI.
Стартиране на всички възможни ОС в повечето случаи без влачене на излишни зависимости.
Практическа лаборатория за стартиране на компютъра. Нещо, което не е постигано или виждано другаде. Не винаги най-простата конфигурация е най-желаната и в този случай GRUB блести.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11101
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40081
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс лафче

Мнение от Валсо »

Това ти казвам: на GRUB никакви модули не съм му зареждал специално и бекграундът си работи. За да имаш бекграунд, трябва просто да сложиш снимка в съответния път и формат:

Код: Избери всички

background_image -m stretch /boot/boot.png
Разбира се, можеш да я кръстиш каквото искаш, но /boot/boot.png по-лесно се помни. :mrgreen:
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4566
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34152
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от бат-начо »

Пропускаш обновяването му.
Идеята е, че и с уефа пак може да имаш, няма значение колко ще е завъртяно.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1099
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10671
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Fernando Sucre »

бат-начо написа:
пет апр 12, 2024 16:36
Пропускаш обновяването му.
Идеята е, че и с уефа пак може да имаш, няма значение колко ще е завъртяно.
На практика с GRUB няма значение, дали си под UEFI или BIOS, конфигурацията и поведението е максимално унифицирано. Още едно предимство. :усмивка1:

Колкото до UEFI-то, там дори по-качествено работи графиката, защото е стандартизиран. Докато под BIOS се разчита на видеокартата, VESA/VGA системата и не е ясно даже дали ще прочете резолюцията на монитора. Тъмна Индия.
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1007
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10390
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Хехе, стига с тоя BIOS, ве :lol:
'сичко вече е EFI

Clover:
Emulate UEFI on legacy BIOS systems

https://wiki.archlinux.org/title/Clover
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
bvbfan
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2714
Регистриран: нед юни 14, 2015 07:02
Репутация: 17526
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от bvbfan »

Изображение
от p4p » пет окт 07, 2016 19:13 написа:В тоя раздел нищо не разбираме от Windows. :)
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284141
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335223
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

Ахаха, супер добро :toothy10: :toothy10: :toothy10:
Изображение
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4566
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34152
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от бат-начо »

Те, сега ако бях инсталирал варпинатора, щях да си спестя бая време с цъкане на клавиатурата, за избор на емпетройките, дето ще хвърлям в телефона. 5 гигабайта, за татко Барба ще са нищо време, ама... свърши - пуснах ги по синия зъб, до сутринта трябва да станат, ако не станат, колкото станат.

:toothy10: И отивам да си взема с време кило ушички, готови, щото ако някой ми каже къде в Бобов дол мога да намеря, има бутилка Туламур дю. (Не съм го бил казвал правилно, било Тюламор Дю, така ми се е видяло, така съм го запомнил).
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11101
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40081
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс лафче

Мнение от Валсо »

Тия педали от qt ако не осерат нещо, не им е минал денят като хората! След последния ъпдейт на qt5, qbittorrent вече използва толкова RAM:

Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284141
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335223
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

бат-начо написа:
нед апр 14, 2024 16:45
Те, сега ако бях инсталирал варпинатора, щях да си спестя бая време с цъкане на клавиатурата, за избор на емпетройките, дето ще хвърлям в телефона. 5 гигабайта, за татко Барба ще са нищо време, ама... свърши - пуснах ги по синия зъб, до сутринта трябва да станат, ако не станат, колкото станат.

:toothy10: И отивам да си взема с време кило ушички, готови, щото ако някой ми каже къде в Бобов дол мога да намеря, има бутилка Туламур дю. (Не съм го бил казвал правилно, било Тюламор Дю, така ми се е видяло, така съм го запомнил).
Warpinator е чудна програма :съгласен:
Валсо написа:
пон апр 15, 2024 01:28
Тия педали от qt ако не осерат нещо, не им е минал денят като хората! След последния ъпдейт на qt5, qbittorrent вече използва толкова RAM:

Изображение
Първо - това, че дадена програма има бъг, не е благодарение на платформата ѝ. Ако даден разработчик използва GTK, но има бъг в програмата му, GTK ли е виновен? Ти сега правиш GTKпрограма, но да речем не разбираш нищо и програмата ти е бъгава. GTK ли е виновен? Мисли поне малко понякога...

Второ - няма абсолютно никакъв проблем с торент клиента:
Изображение

Това е с 1600 активни задачи, разбирай ме как искаш.
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11101
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40081
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс лафче

Мнение от Валсо »

Като върнах от бекъп и натирих всичко що почва с "qt5-" в игнора на пакман и после ъпдейтнах каквото е останало, сега няма проблеми с клиента, да. Така че баш qt е виновен. Разбирай ме как искаш. :lol:
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11101
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40081
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс лафче

Мнение от Валсо »

Mozo написа:
пон апр 15, 2024 01:55
Майкрософт започва да тества реклами в старт менюто на Windows 11:

https://www.theverge.com/2024/4/12/2412 ... mendations
Има лесен начин да се отърват от рекламите през настройките на рутера, но не мисля да им го казвам на бозаджиите. :evil4: :evil4:
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1007
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10390
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
нед апр 07, 2024 14:54
@Fernando Sucre

Въобще не ме е интересувала Plasma 6,5... any. Ставаше въпрос за LXQt.
Проблемът с акцентите за кирилица и уникод въобще, го реших окончателно и по 2та начина в LXQt:
1. В Devuan инсталирах IBus.
2. Във Void инсталирах Fcitx5.
И двата начина работят както се очаква, но на първо четене IBus ми се вижда по-добрият, при все че има значително по-малко настройки от Fcitx5.
Ще карам още известно време така паралелно докато избера единия от двата и на двете места.
Едно е ясно - няма повече връщане към Xim.
След седмица тестване на IBus и Fcixt5, избрах fcixt5 в крайна сметка и за двете дистра - Devuan & Void.
Fcitx5 е естественият логичeн избор за QT базирани десктопи.
Пък и технологично Fcitx5 e по-добро от IBus, защото е проектирано от китайци, а те са много са по-вещи в уникода заради йероглифите си.
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”