Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Линукс лафче

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1099
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10671
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Fernando Sucre »

Mozo написа:
ср апр 17, 2024 21:24
Fernando Sucre написа:
ср апр 17, 2024 19:05
По-скоро може да си намери друго приложение за преглед на процесите и то ако угасне старото.
Е, то такива много, но на мен лично KsysGuard ми е най-удобен. Когато понякога съм на Cinnamon и го видя онова недоразумение gnome-system-monitor, ми става зле :lol: :lol: :lol:
Едно време много ми харесваше GNOME-ския, но го развалиха и трябваше да се откажа и от него.

Shaker написа:
чет апр 18, 2024 09:01
System Monitor на KDE и GNOME са пълен потрес, наистина :tard:
Един от малкото читави софтуери да имат KDE като Ksysguard и да го заебат, и да създадат недоразумението System monitor. Няма логика :tard:
Има базови приложения, които не трябва да развалят в никое издание. Като текстовия редактор, терминала, файловия мениджър, приложението за преглед на изображения и системните монитори, разбира се.
Иначе ще ядат шамари. :lol:
Shaker написа:
чет апр 18, 2024 09:01
Преди време @p4p беше споделил за едни много готини приложения - Mission Center (почти копие на Windows-кия Task manager), както и за GNOME Resources. Много са добри и ти препоръчвам да ги пробваш. Аз ги инсталирах през бъгавия Discover като flatpak:
.....
Благодаря :!:
Засега не ми трябва, но ще иде в пищовите. :)
Прочетено: 418465 пъти
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284138
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335223
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

И двете са страшни дървета, второто е малко по-добре, ама и то е зле. Толкова беше трудно като натиснеш Shift+Del на някой процес да е по подразбиране на Kill, а не на Cancel... Да не говорим, че не ми хващат темата и стоят като изакани :mrgreen:

Изображение
Изображение
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5131
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34787
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Shaker »

Mozo написа:
чет апр 18, 2024 11:47
И двете са страшни дървета, второто е малко по-добре, ама и то е зле. Толкова беше трудно като натиснеш Shift+Del на някой процес да е по подразбиране на Kill, а не на Cancel... Да не говорим, че не ми хващат темата и стоят като изакани :mrgreen:

Изображение
Ако са през Flatpak, нормално е да не ти хваща темата :p
Eдиният вариант е да напишеш серия от команди еднократно, които можеш да ги видиш в нета, другия вариант е през през настройките на KDE:
Изображение

Понеже вграденият инструмент на KDE е малко недъгав, можеш да си инсталираш Flatseal, защото е по-удобен:
Изображение
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5131
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34787
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Shaker »

Fernando Sucre написа:
чет апр 18, 2024 11:32
Има базови приложения, които не трябва да развалят в никое издание. Като текстовия редактор, терминала, файловия мениджър, приложението за преглед на изображения и системните монитори, разбира се.
Иначе ще ядат шамари. :lol:
Това е така, но в KDE това не важи :lol:
Вместо да оправят Amarok като основен плейър, те създадоха извращение с име Elisa.
Вместо да надграждат и фиксват приложенията от KDE PIM, то решиха да са на изкуствено дишане и почнаха да пускат някакви безмислени приложения като Kalendar, MerKuro и не знам си какви идиотщини.
Мога да дам и други примери. Защо го правят? За да са съвместими с мобилни устройства, но накрая се получават едни извращения и безсмислици.
Та те така...
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284138
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335223
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

Shaker написа:
чет апр 18, 2024 11:55
Mozo написа:
чет апр 18, 2024 11:47
И двете са страшни дървета, второто е малко по-добре, ама и то е зле. Толкова беше трудно като натиснеш Shift+Del на някой процес да е по подразбиране на Kill, а не на Cancel... Да не говорим, че не ми хващат темата и стоят като изакани :mrgreen:

Изображение
Ако са през Flatpak, нормално е да не ти хваща темата :p
Eдиният вариант е да напишеш серия от команди еднократно, които можеш да ги видиш в нета, другия вариант е през през настройките на KDE:
Изображение

Понеже вграденият инструмент на KDE е малко недъгав, можеш да си инсталираш Flatseal, защото е по-удобен:
Изображение
Това ясно, аман от тези флатпаци, наскоро оправях курсора на Viber :lol: :lol: :lol:

Код: Избери всички

flatpak override --user --env=XCURSOR_PATH=/run/host/user-share/icons:/run/host/share/icons
Ако на някого му е нужно, че иначе е ужасно :thumbright:
Изображение
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5131
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34787
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Shaker »

Постът ми не е свързан много с Linux, даже хич, ама искам да споделя нещо.
Компанията, в която работя, има разни вътрешни инструменти за тест на различни неща по бекенда, които вървят само на Windows т.е. са .exe-та. Понеже съм на macOS, то няма как да ги подкарам, а трябва да си свърша работата, то инстлирах 'wine' през brew. Тръгнах да си тествам с тези инструменти и извендъж Инфосек на компанията ми писаха, защо съм инсталирам 'wine'. IT съпортът е определил 'wine' като опасен и ненадежден софутер :shock:
Сега ми лепнаха едно бързо обучение, как трябвало да се допитвам за щяло и нещяло към IT съпорта, преди да инсталирам софтуер като wine, или някаква библиотека през node.js. Отделно се споразумяхме, компанията да ми плати за Parallels Desktop, защото е одобрен и надежден софтуер. Щом са толкова отворени, нека да плащат за Parallels за подкарване на някакви .exe-та.
Стига ми толкова :lol:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284138
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335223
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

Направо не е истина :tard: :tard: :tard:
Изображение
Потребителски аватар
cprog
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1419
Регистриран: нед юли 19, 2015 08:19
Репутация: 12926
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от cprog »

Shaker написа:
чет апр 18, 2024 09:01
System Monitor на KDE и GNOME са пълен потрес, наистина :tard:
Един от малкото читави софтуери да имат KDE като Ksysguard и да го заебат, и да създадат недоразумението System monitor. Няма логика :tard:
Преди време @p4p беше споделил за едни много готини приложения - Mission Center (почти копие на Windows-кия Task manager), както и за GNOME Resources. Много са добри и ти препоръчвам да ги пробваш. Аз ги инсталирах през бъгавия Discover като flatpak:
Изображение
Изображение
System Monitor в Plasma 6 ми изглежда съвсем функционален, без да съм задълбълвал да го оглеждам.
Има overview, процеси, приложения, история на натоварването, какво му е лошото ?
Просто ми е интересно.
CPU~Dual core AMD Athlon 64 X2 5200+ (-MCP-) speed~2700 MHz (max) Kernel~4.15.0-33-generic x86_64 Up~1 day Mem~4869.6/7976.7MB HDD~2400.5GB(45.8% used) Procs~313 Client~Shell inxi~2.3.56
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1099
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10671
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Fernando Sucre »

Shaker написа:
пет апр 19, 2024 08:51
Постът ми не е свързан много с Linux, даже хич, ама искам да споделя нещо.
Компанията, в която работя, има разни вътрешни инструменти за тест на различни неща по бекенда, които вървят само на Windows т.е. са .exe-та. Понеже съм на macOS, то няма как да ги подкарам, а трябва да си свърша работата, то инстлирах 'wine' през brew. Тръгнах да си тествам с тези инструменти и извендъж Инфосек на компанията ми писаха, защо съм инсталирам 'wine'. IT съпортът е определил 'wine' като опасен и ненадежден софутер :shock:
Сега ми лепнаха едно бързо обучение, как трябвало да се допитвам за щяло и нещяло към IT съпорта, преди да инсталирам софтуер като wine, или някаква библиотека през node.js. Отделно се споразумяхме, компанията да ми плати за Parallels Desktop, защото е одобрен и надежден софтуер. Щом са толкова отворени, нека да плащат за Parallels за подкарване на някакви .exe-та.
Стига ми толкова :lol:
Ами, какво да кажа, огромен и често срещан проблем. :!:
Принципно има някаква логика „wine“ и библиотечните магазини да са нежелан(и) софтуер(и) - много бос потребител може да се опита да върши всичко през емулатора, което си е значителен риск. Както, всъщност и ако върши всичко през виртуалната машина с Win, която много вероятно е с лоша вътрешна конфигурация, даваща огромно поле за нежелано взаимодействие. :lol:

Най-добре проучи опцията да си носиш собствен компютър на работа, много компании дават. Поне няма да ти бъркат в компютъра и душата. :усмивка1:
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1005
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10380
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Shaker написа:
пет апр 19, 2024 08:51
Постът ми не е свързан много с Linux, даже хич, ама искам да споделя нещо.
Считай го за сериозен първи жълт картон. Дали ще има и втори или направо червен - от теб си зависи.
Няколко пъти предупреждавах как стоят нещата със секюритата по корпорациите.

A че Wine e ненадежден софтуер, това е факт. Ревърс енджиниеринг по слух, дето се вика.
Преди години в тоя форум бях пускал линк от девелоперите на Wine колко им е покритието на Win32 API, беше някъде 75-78%, имаха сайт на който го тракваха в подробности. По някое време се стреснаха и закриха тракера си.
Fernando Sucre написа:
съб апр 20, 2024 11:10
Най-добре проучи опцията да си носиш собствен компютър на работа, много компании дават. Поне няма да ти бъркат в компютъра и душата. :усмивка1:
Пълни глупости са това с byod, това може да се допуска в гаражни фирми и у бакалията.
Явно никога си работил в корпоративна фирма.
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284138
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335223
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

cprog написа:
съб апр 20, 2024 10:12
какво му е лошото ?
Неудобен, нефункционален, неудобно разположени процеси, като дадеш Shift+Del по подразбиране е на Cancel и трябва четвърто допълнително действие, всичко е адски разхвърляно, за да убиеш един процес губиш тройно повече време, няма опция за задаване на приоритет:

Изображение

И още сто неща. Тотална и неудобна катастрофа.
Изображение
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1099
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10671
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Fernando Sucre »

tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
съб апр 20, 2024 11:55
Shaker написа:
пет апр 19, 2024 08:51
Постът ми не е свързан много с Linux, даже хич, ама искам да споделя нещо.
Считай го за сериозен първи жълт картон. Дали ще има и втори или направо червен - от теб си зависи.
Няколко пъти предупреждавах как стоят нещата със секюритата по корпорациите.
Но комент. :lol:
tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
съб апр 20, 2024 11:55
.....
A че Wine e ненадежден софтуер, това е факт. Ревърс енджиниеринг по слух, дето се вика.
Преди години в тоя форум бях пускал линк от девелоперите на Wine колко им е покритието на Win32 API, беше някъде 75-78%, имаха сайт на който го тракваха в подробности. По някое време се стреснаха и закриха тракера си.
Важното е колко от API-то се ползва от реални апликации. Абсолютен факт, че е доста по-бедно.
Но няма особено значение, ако апликациите, които трябва, работят.

tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
съб апр 20, 2024 11:55
Пълни глупости са това с byod, това може да се допуска в гаражни фирми и у бакалията.
Явно никога си работил в корпоративна фирма.
Именно - корпоративна фирма. Мен ако питаш, няма ли byod печелят жълт картон. То даже само по себе си е тъпо, че ти се налага да ползваш външен компютър за да е вменяемо конфигуриран. Но така е в корпоративните фирми.
Shaker написа:
чет апр 18, 2024 12:06
.....
Това е така, но в KDE това не важи :lol:
Вместо да оправят Amarok като основен плейър, те създадоха извращение с име Elisa.
Вместо да надграждат и фиксват приложенията от KDE PIM, то решиха да са на изкуствено дишане и почнаха да пускат някакви безмислени приложения като Kalendar, MerKuro и не знам си какви идиотщини.
Мога да дам и други примери. Защо го правят? За да са съвместими с мобилни устройства, но накрая се получават едни извращения и безсмислици.
Та те така...
За съжаление и в GNOME е така.

Според мене се получава, защото идват нови контрибютори, а старите си тръгват. Новите искат да пишат на по-други езици и да правят по-различен интерфейс. :-k
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5131
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34787
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Shaker »

tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
съб апр 20, 2024 11:55
Считай го за сериозен първи жълт картон. Дали ще има и втори или направо червен - от теб си зависи.
Няколко пъти предупреждавах как стоят нещата със секюритата по корпорациите.
Чак пък до такива крайности не се стига. Трябва системно да го правя, за да имам жълт картон. Сега, ако изтегля пиратски софтуер, директен червен картон.
Просто не ми го побира акъла, как софтуер с отворен код ще бъде определян за "ненадежден".Поради тази причина, че коропорацията ми пречи да си свърша работата, няма да довърша няколко таска. Хем ще загубят пари, че не съм си свършил работата по тяхна вина, хем ще ми платят лиценз Parallels, но нещата стават бавно.
Както се казва - "Имат пари - дават".
Fernando Sucre написа:
съб апр 20, 2024 11:10
Най-добре проучи опцията да си носиш собствен компютър на работа, много компании дават. Поне няма да ти бъркат в компютъра и душата. :усмивка1:
Собствен компютър и смартфони за достъп към фирмените ресурси са позволен, но ако са регистрирани в фирмения InTune. Също така се съгласяваш, че при форсмажорни обстоятелства, могат да изтрият всичката информация на компютъра или смартфона. Тоест искаш достъп до фирмените ресурси, даваш ти контролират личния компютър изцяло и да се водиш по техните правила. А, забравих, Linux десктоп система не можеш да вържеш към фирмените ресурси, само Windows и macOS. Един от IT съпорта с половин уста ми каза, че не могат да контролират лесно Linux машини.
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5131
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34787
пол: Мъж

Re: Линукс лафче

Мнение от Shaker »

cprog написа:
съб апр 20, 2024 10:12
System Monitor в Plasma 6 ми изглежда съвсем функционален, без да съм задълбълвал да го оглеждам.
Има overview, процеси, приложения, история на натоварването, какво му е лошото ?
Просто ми е интересно.
Прекалено е бъгав и UX му е ужасен. В тази програма всичко е един миш-маш. Отделно с това има нон-стоп проблеми с информацията от NVIDIA драйвера. Горните приложения нямат този проблем
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284138
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335223
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Линукс лафче

Мнение от Mozo »

Shaker написа:
нед апр 21, 2024 20:06
Един от IT съпорта с половин уста ми каза, че не могат да контролират лесно Linux машини.
Щото са бездарни глупаци и зомбирани майкрософтогъзолизачи.
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”