Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

Ако не знаете как, кликнете тук

Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
larix
Редовен потребител
Редовен потребител
Регистриран: съб фев 24, 2018 11:35

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от larix » ср мар 27, 2019 23:39

Само като жив диск ли работи?
Прочетено: 7669 пъти

Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от Mozo » чет мар 28, 2019 00:44

Да, това е принципът на работа на подобни програми :)
Изображение

Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Контакти:

Мнение от Валсо » чет мар 28, 2019 01:10

Тоя fsarchiver никога не съм го харесвал. Clonezilla е много по-лесна за работа, стига да знаеш английски.

Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit

Мнение от Mozo » чет мар 28, 2019 10:08

Clonezilla е доста по-сложна. При fsarchiver нещата се свеждат до три клика с мишката, както при всяка друга програма за бекъп. Тези за Windows дори са доста по-сложни. Един Acronis да вземем за пример - ми там имаш хиляда стъпки и сто неясни менюта. Тук всичко е пред теб, избираш име, ниво на компресия и дестинация - хоп, готово. Баси сложното...
Изображение

Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Контакти:

Мнение от Валсо » чет мар 28, 2019 11:56

Clonezilla е трудна първите 3-4 пъти заради ДОС-овския интерфейс, на който не сме свикнали. Аз вече така наизустих процеса, че даже и не гледам какво пише, само машинално избирам опциите и клонирането/възстановяването започва. :lol:

Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit

Мнение от Mozo » чет мар 28, 2019 12:38

При всички положения fsarchiver е по-лесен и по-бърз. Освен това чак сега ми се изяснява защо се чудиш какви гимнастики да правиш с разни грубове и MBR. Подобни проблеми с fsarchiver не съществуват :thumbright:
Изображение

Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Контакти:

Мнение от Валсо » чет мар 28, 2019 13:29

Mozo написа:
чет мар 28, 2019 12:38
При всички положения fsarchiver е по-лесен и по-бърз. Освен това чак сега ми се изяснява защо се чудиш какви гимнастики да правиш с разни грубове и MBR. Подобни проблеми с fsarchiver не съществуват :thumbright:
Гимнастиките с МБР бяха заради недъгавата Манджа, която го чупи. А гръб го инсталирам във файловата система по много причини, които мисля вече съм ги казвал - бекъп на дяла с линукс означава и бекъп на гръб, така че при възстановяване няма нужда да си играя да го ъпдейтвам, а директно паля системата и не се занимавам с глупости. По същата причина ползвах GParted, за да форматирам дял и излъжа уиндоус да се инсталира без допълнителен 500-мегабайтов дял. Освен това такъв бекъп мога да го плясна на всяка една машина, вместо да инсталирам от нулата и отново няма да трябва да си губя времето с глупости след това. Е, видео драйвърът вероятно няма да работи на новата машина, но това се оправя лесно, така че не е болка за умиране.

Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit

Мнение от Mozo » чет мар 28, 2019 13:42

Пишеш без да мислиш. Нали не искаш да ми кажеш, че при всяко връщане от имидж възстановяваме и GRUB? Не позна - нито веднъж не съм го правил, а причината е, че той си е там и fsarchiver не го пипа. Ей сега правя бекъп, връщам и всичко работи без да пипам GRUB, такаче не се занимавай с глупости, а използвай читава и лесна програма. Само при нова инсталация ще ти се наложи да инсталираш и възстановиш GRUB, но това отнема около 30 секунди и не мисля, че е някакъв огромен проблем, плюс това не местиш инсталации всеки ден, така че аргументът ти спихва отвсякъде :thumbright:
Изображение

Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Контакти:

Мнение от Валсо » чет мар 28, 2019 13:51

Няма да се разберем с теб - аз си имам мои виждане и причини да го правя така. :roll:

Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit

Мнение от Mozo » чет мар 28, 2019 14:34

Няма и как да се разберем, защото причините, които даваш, не са аргументирани. Ти ми казваш - като връщам от имидж трябва след това да възстановявам и GRUB. Аз ти казвам, че това е изключително невярно, но ти въпреки това не си променяш мнението, което е 100% грешно. Да, така няма как да се разберем :thumbright:

Ей сега си направи имидж с fsarchiver и върни от него, да видиш дали ще трябва да възстановяваш GRUB. Научи се да пробваш и да опитваш, вместо да трябва човек да те убеждава с думи. fsarchiver не пипа по никакъв начин GRUB/MBR, както и повечето програми от този тип. Това означава, че той ти бекъпва само дяла с ОС и съответно при възстановяване GRUB си е там и всичко си тръгва без да правиш нищо повече.
Изображение

Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Контакти:

Мнение от Валсо » чет мар 28, 2019 15:15

Mozo написа:
чет мар 28, 2019 14:34
той ти бекъпва само дяла с ОС и съответно при възстановяване GRUB си е там и всичко си тръгва без да правиш нищо повече.
И Clonezilla прави същото. :roll:

Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit

Мнение от Mozo » чет мар 28, 2019 15:43

Но е далеч по-неудобна :съгласен:
Изображение

Потребителски аватар
бат-начо
Ветеран
Ветеран
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17

Мнение от бат-начо » пет мар 29, 2019 02:42

@Моз, има една причина Клонираната годзила да е по-* - справя се и с Уйн. А ти изрично си казал - тва не стаа за Уйн.
Има 2 причини да не харесвам всякакъв такъв бекъп - обичам да почвам винаги на чисто и натъманявам (ако требе) каквото правя според човека и не ползвам такива дистра с плаващо освобождаване (изприщих се докато го напиша, ама така го казва/пише Кибер, и така се води).

Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Контакти:

Мнение от Валсо » пет мар 29, 2019 02:57

бат-начо написа:
пет мар 29, 2019 02:42
@Моз, има една причина Клонираната годзила да е по-* - справя се и с Уйн. А ти изрично си казал - тва не стаа за Уйн.
Има 2 причини да не харесвам всякакъв такъв бекъп - обичам да почвам винаги на чисто и натъманявам (ако требе) каквото правя според човека и не ползвам такива дистра с плаващо освобождаване (изприщих се докато го напиша, ама така го казва/пише Кибер, и така се води).
Е, като инсталираш за някой друг - да. Ама като е на твоя компютър, що пък да не си улесниш живота, вместо да инсталираш наново и да настройваш всичко от нулата? :roll:

Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit

Мнение от Mozo » пет мар 29, 2019 09:58

бат-начо написа:
пет мар 29, 2019 02:42
То си е начисто - нагласяш си системата, инсталираш всичко, което ти е необходимо, правиш всички насторйки и бекъпваш. След това връщаш именно от това нагласено, ново и работещо състояние :thumbright: Вече при ролинг дистрибуциите ще си ги актуализираш през три месеца, но и това не е болка за умиране. Аз имам настройки поне два месеца, няма как да започна начисто, тотален абсурд.
Изображение

Нова тема Отговори

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”