Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11081
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40041
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от Валсо »

ArchEnemy написа:
ср юни 15, 2022 19:52
Не, линукс дяла на който правя бекъп не е монтиран.
Ха така! :thumbright:
Прочетено: 23672 пъти
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11081
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40041
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от Валсо »

Mozo написа:
ср юни 15, 2022 13:24
Наскоро изпробвах Foxclone и последната Rescuezilla - прекрасно са направени и двете, който и да ги пробва, няма да остане разочарован. Пълно GUI и най-различни опции, бекъпи, клониране и какво ли още не. Дори се замислих да изоставя fsarchiver :mrgreen:
Rescuezilla-та не е зле, но ѝ липсват основни функции, които обикновената clonezilla има. Ще им пиша на разработчиците на RZ да ги добавят. Ако не ги добавят, все в газ, ще си ползвам TUI CloneZilla-та. :mrgreen:

Едит: ах, зàе*и, на тия "форумът" им е в сорсфордж, а пък тия от сорсфордж искат да им пращам имейл, за да пусна тема във форума... Бахти олигофренията, честно! Все едно да трябва да ти пращам имейл на теб, за да пусна тема тук, нали... #-o
Ще си ползвам обикновената, която си има всичко.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4564
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34152
пол: Мъж

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от бат-начо »

От мен това - LMDE-6-rescue-64bit
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284023
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334903
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от Mozo »

Чудесно, благодаря :headbang: :headbang: :headbang:
Изображение
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4564
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34152
пол: Мъж

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от бат-начо »

Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4564
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34152
пол: Мъж

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от бат-начо »

Оставих само невидимката, на която направих няколко корекции, уж за хубаво.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284023
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334903
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от Mozo »

Пробвах и двете издания, бачкат чудесно :headbang: :headbang: :headbang:
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11081
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40041
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от Валсо »

Mozo написа:
чет дек 14, 2023 11:15
Пробвах и двете издания, бачкат чудесно :headbang: :headbang: :headbang:
Неговите издания работят прекрасно, в това спор няма. Лошото е, че fsarchiver не вижда по-далеч от носа си и като го инсталираш на жива среда, каквито са изданията на бат начо, FSA не вижда дисковете, а вижда само флашката с Вентой, на която съм качил ИСО-то на живата среда. Което реално погледнато прави fsarchiver в жива среда напълно безполезно. За сравнение, clonezilla в жива среда вижда всичките дискове без никакъв проблем, наред с Вентой флашката.

Edit: за неразбралите - от снимката е видно, че FSA вижда съществуващите партишъни, от които може да направи бекъп, но същите ги НЯМА в прозорчето "backup directory" и там вижда само и единствено флашката. Интересното при тази снимка е, че живата среда на бат начо я изпекох на DVD и въпреки това пак не ми дава да си запазя бекъпа на дяла, който съм отредил за бекъпи - 500-гигабайтовото SSD (465 GiB), вижда само флашката. Положението е абсолютно същото и когато стартирам респин-а от Вентой.
Има нещо много недъгаво в тоя fsarchiver. Как ще правиш бекъп на работеща система - не е ясно. Всички нормални програми за бекъп искат да ги стартираш от буутващо ИСО извън системата, на която ще правиш бекъп, за да може да архивираш всички файлове и да няма пропуснати.

Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284023
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334903
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от Mozo »

За пореден път доказваш, че си много зле :lol: :lol: :lol: Всичко си е там, само някой трябва да помисли, а ако не може да мисли, с черноработничество да си ги намери чрез цъкане. Всичко си вижда програмката, винаги и навсякъде. И не ми сравнявай неудобната clonezilla, тук с два крика си правиш бекъп като бял човек и не се мъчиш с TUI :idea:
Офтопик:
Подсказка:
Това, че ти си маунтваш дисковете в media, не означава, че и другите така правят. Същото се отнася и за програмите :съгласен:
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11081
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40041
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от Валсо »

В /run/media също ги няма. Там монтира всичко, което не е в fstab, но и там ги няма. Проверих всички налични папки, само флашката вижда и толкоз.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284023
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334903
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от Mozo »

Все на теб :booty: :mrgreen:
Изображение
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4564
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34152
пол: Мъж

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от бат-начо »

Mozo написа:
чет дек 14, 2023 11:15
Пробвах и двете издания, бачкат чудесно :headbang: :headbang: :headbang:
Би следвало. Но предишните махат /ако се инсталират/ и част от mint-meta-codecs.
Реших да оставя пакета live-installer, a да променя какво се маха след инсталиране (по-трудното) , съответно пък оставих варианта с невидимката, понеже не пречи ако го има на другите видео карти. (Не препоръчвам да се инсталира въпреки всичко).
Варианта, който пробва Валсо е много орязан и е възможно да съм махнал нещо което не е трябвало.
Щото при старт на qt-fsarchiver, той монтира автоматично откритите устройства.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4564
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34152
пол: Мъж

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от бат-начо »

Не знам ventoy с gpt как се покажда с устройства с mbr. Флашка която ползвам постоянно и без проблем, ventoy има проблем с нея и програмчето ми е в черния списък.
А и не съм фен на милти всичко.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284023
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334903
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от Mozo »

Аз съм с GPT ими вижда всичко. Вчера правих компютър на приятел с mbr, там също вижда всичко.
Изображение
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4564
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34152
пол: Мъж

Re: Как да не преинсталираме всеки път Linux или как да си направим бекъп с fsarchiver

Мнение от бат-начо »

Аз съм виновника, казваш. Признавам без бой.
Селски, Начо Селски.
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”