Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Вашият десктоп

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
fifi_fifito
Дарител
Дарител
Мнения: 3352
Регистриран: пон фев 10, 2014 10:17
Репутация: 18393
пол: Мъж
Местоположение: Търговище

Re: Вашият десктоп

Мнение от fifi_fifito »

mate
Изображение
xfce
Изображение
plasma
Изображение
Прочетено: 261490 пъти
Изображение
Потребителски аватар
ROKO__
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 382
Регистриран: вт юни 14, 2011 18:20
Репутация: 3256
пол: Мъж
Местоположение: Свищов

Re: Вашият десктоп

Мнение от ROKO__ »

Все така непроменен вече няколко години.

Или... Съвършенството няма нужда от промени?

Изображение

Изображение
MSI MPG X570 Gaming Plus, Ryzen 7 5800x+NH-D15 Chromax (PBO Curve Optimizer), 64GB DDR4 Corsair Vengeance LPX, MSI RX6750XT Gaming X Trio, Samsung QVO 860 1TB SSD, Samsung 970 Evo Plus 1TB NVME, Western Digital Red 1TB, Seasonic PX-750 Platinum
ОС: Gentoo
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5123
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34677
пол: Мъж

Re: Вашият десктоп

Мнение от Shaker »

ROKO__ написа:
нед мар 17, 2024 07:24
Или... Съвършенството няма нужда от промени?
Да, видях го това съвършенство във Fedora. Толкова много ми "хареса", че KDE ми се стори бетон. Крашовете в X11 и забиванията на GNOME Shell наистина са съвършени, факт :съгласен:
Жалко подобие на macOS, ама имплементирано по мега малоумен начин. Милиони дарения от M$, фесовете и други, та накрая виждаш един скопен кенеф. Толкова съвършено, че ентрърпрайзът се "избива" да маха Windows и macOS и да инсталира това божество на софтуерното инженерство. Такова "съвършенство", че като излезе третата версия, Cinnamon и Mate се пръкнаха на бял свят, та първата графична среда е по-използвана от "божественото съвършенство".
Забелязах, че любимият цвят на най-крайните последователи на GNOME e кафяв. Какво толкова ви влече този цвят по десктопите? Да не би шаманът така да ви е наредил?

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mozo написа:
съб мар 16, 2024 20:15
За Futura говорех, там не го лови :thumbright:
Използвам Kora и там няма икона за "Show Desktop" все още. Примерно при някои други икони като "Buuf" и "Uos" - има. Лесно може да се замени. Това ти го бях показал още в алфата на Plasma 6 :съгласен:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284008
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334817
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Вашият десктоп

Мнение от Mozo »

Офтопик:
Shaker написа:
нед мар 17, 2024 10:11
Лесно може да се замени.
Съжалявам, но не помня, би ли ми припомнил пак? Щото аз замених иконата в темата, но отново не я лови. При петицата става, при шестицата - не 8-[
Изображение
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5123
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34677
пол: Мъж

Re: Вашият десктоп

Мнение от Shaker »

Mozo написа:
нед мар 17, 2024 12:06
Офтопик:
Shaker написа:
нед мар 17, 2024 10:11
Лесно може да се замени.
Съжалявам, но не помня, би ли ми припомнил пак? Щото аз замених иконата в темата, но отново не я лови. При петицата става, при шестицата - не 8-[
begbi
Регистриран
Мнения: 40
Регистриран: нед мар 17, 2024 13:55
Репутация: 205
пол: Мъж

Re: Вашият десктоп

Мнение от begbi »

Здравейте :wave:

Изображение
Потребителски аватар
ROKO__
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 382
Регистриран: вт юни 14, 2011 18:20
Репутация: 3256
пол: Мъж
Местоположение: Свищов

Re: Вашият десктоп

Мнение от ROKO__ »

Да, видях го това съвършенство във Fedora. Толкова много ми "хареса", че KDE ми се стори бетон. Крашовете в X11 и забиванията на GNOME Shell наистина са съвършени, факт :съгласен:
Извади си ръцете от гъза, и стига обобщава проблемите на КДЕ, и да ги приписваш в Гном. :>

Как за 44 дена ъптайм нямам нито един краш? И изобщо последните 4 години не ми се е случвало. Но помня времето с КДЕ, 1 година някъде и регулярно имаше един прозорец в който "О ужас Kwin се осра", и ти ебава путката майна (ако в този момент си отворил IDE и си правиш Development на ansible) и няколко хиляди реда автоматизация отидат на вятъра заради "Бетон КДЕ-то". Безценно нали? :mrgreen:
MSI MPG X570 Gaming Plus, Ryzen 7 5800x+NH-D15 Chromax (PBO Curve Optimizer), 64GB DDR4 Corsair Vengeance LPX, MSI RX6750XT Gaming X Trio, Samsung QVO 860 1TB SSD, Samsung 970 Evo Plus 1TB NVME, Western Digital Red 1TB, Seasonic PX-750 Platinum
ОС: Gentoo
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5123
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34677
пол: Мъж

Re: Вашият десктоп

Мнение от Shaker »

ROKO__ написа:
нед мар 17, 2024 19:50
Да, видях го това съвършенство във Fedora. Толкова много ми "хареса", че KDE ми се стори бетон. Крашовете в X11 и забиванията на GNOME Shell наистина са съвършени, факт :съгласен:
Извади си ръцете от гъза, и стига обобщава проблемите на КДЕ, и да ги приписваш в Гном. :>

Как за 44 дена ъптайм нямам нито един краш? И изобщо последните 4 години не ми се е случвало. Но помня времето с КДЕ, 1 година някъде и регулярно имаше един прозорец в който "О ужас Kwin се осра", и ти ебава путката майна (ако в този момент си отворил IDE и си правиш Development на ansible) и няколко хиляди реда автоматизация отидат на вятъра заради "Бетон КДЕ-то". Безценно нали? :mrgreen:
Добре, че си пазя инсталацията на Fedora с ГНОМЕ, та малко малко да видиш "съвършенството" при мен. Снимките "говорят" достатъчно:
ИзображениеИзображение

Ако се хващах за най-малкото като вас, щях да се захапя за RАМ-та и температурата на процесора при старт на графичната среда, без да съм стартирал нищо. Твоите ортаци нали съм ги виждал какво правят, натоварят ОС максимално и после пускат скрийншоти, колко е лакомо това КДЕ, гори лаптопи, натоварвала системата нон-стоп. Не на мен тия :съгласен:

Колкото до development-a, занимавам се почти всеки ден с IntelliJ IDEA, VS Code, Java и TypeScript, та и тук удари греда:
1. Двете среди за разработка ти пазят кода (във VS Code трябва да се настрои auto-save), дори и да ти спре тока, то и един ред код не е изгубен. Тук излъга жестоко!
2. Хиляди реда "автоматизация" се качват в някое git хранилищите, било то в ГитХъб или Гитлаб. По този начин не се губи нищо.
3. Пиша код на горните езици и IDE-та през последните години в средата КДЕ и не съм имал никакви проблеми с Kwin. Само да подчертая, че съм използвал Х11, а не Wayland. Последното беше проблемно в петата версия, но с шестата до сега никакви грижи не съм имал с Wayland.

Живи и здрави, ти и ГНОМЕ-то, което използваш :наздраве:
Потребителски аватар
hunter4o83
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2841
Регистриран: пон авг 01, 2016 19:24
Репутация: 18885
пол: Мъж
Местоположение: Шумен

Re: Вашият десктоп

Мнение от hunter4o83 »

Ето какво имам отворено и колко рам лапа КДЕ

Изображение

При затворен браъзър

Изображение
Xxxx
Регистриран
Мнения: 34
Регистриран: ср фев 21, 2024 22:17
Репутация: 210
пол: Мъж

Re: Вашият десктоп

Мнение от Xxxx »

Shaker написа:
нед мар 17, 2024 20:54
Добре, че си пазя инсталацията на Fedora с ГНОМЕ, та малко малко да видиш "съвършенството" при мен....
Не, че съм адвокат на GNOME, но в случая проблема по-скоро е Fedora. Винаги е била и винаги ще бъде бъгаво недоносче :lol:
Shaker написа:
нед мар 17, 2024 20:54
щях да се захапя за RАМ-та и температурата на процесора при старт на графичната среда, без да съм стартирал нищо.
Е, сега. Помага с отоплението през зимата, какво лошо има :lol: :lol:

Debian и Ubuntu ползват т.нар. triple buffering в техните имплементации на GNOME, заради което работи доста по-мазно отколкото в други дистрибуции, които не ползват въпросния пач. И единственият прозорец който ми е крашвал са настройките, иди разбери защо. Явно не искат да се човърка много (то и без това няма кой знае какво за човъркане :lol: )
За KDE, може би ще го пробвам някой ден пак. За щастие в Debian засега все още е последната версия на Plasma 5 :) Защото подозирам, че първите версии на 6-цата едва ли щяха да ме очароват със стабилност :lol: :lol:
Потребителски аватар
ROKO__
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 382
Регистриран: вт юни 14, 2011 18:20
Репутация: 3256
пол: Мъж
Местоположение: Свищов

Re: Вашият десктоп

Мнение от ROKO__ »

Ако се хващах за най-малкото като вас,
Че ти не си спирал, от 15 кладенеца вода да вадиш.
Инсталирал Федора, то това е достатъчно да имаш винаги проблеми.

Аз пак питам, как нито веднъж нямах краш или каквото и да било на 45 дена ъптайм, а да не говорим от самата инсталация от как съм разкарал пълната скръб през 2020та, до в момента не съм имал каквито и да било проблеми с крашове и тн?

Знаех че няма да получа отговор на това което написах в предишния си коментар, а само оправдания и някак овъртане от тема в тема, за да не се обсъдят споменатите проблеми на Великото КДЕ...
Твоите ортаци нали съм ги виждал какво правят, натоварят ОС максимално и после пускат скрийншоти, колко е лакомо това КДЕ
Кое не е така?
На мен компютъра ми е за да го товаря, а не да консервирам ресурсите му...
И спри да приписваш на нас това което ти правиш.

1. Двете среди за разработка ти пазят кода (във VS Code трябва да се настрои auto-save), дори и да ти спре тока, то и един ред код не е изгубен. Тук излъга жестоко!
2. Хиляди реда "автоматизация" се качват в някое git хранилищите, било то в ГитХъб или Гитлаб. По този начин не се губи нищо.
3. Пиша код на горните езици и IDE-та през последните години в средата КДЕ и не съм имал никакви проблеми с Kwin. Само да подчертая, че съм използвал Х11, а не Wayland. Последното беше проблемно в петата версия, но с шестата до сега никакви грижи не съм имал с Wayland.

Да започна да говоря в твой стил..
1. Бла! КДЕ сектант ползващ M$ дрисня, иначе говори как в Гном наливали пари от M$. Пък как реши че и един ред не се губи не те знам.Колкото и autosave да имаш, нали е през определен период, за тая 1 минута можеш да напишеш още 100 реда, и като ти изкара вълшебния прозорец "Kwin се изприщи", и в същия момент и твоята физиономия минава през всички цветове...
2. Бла бла. Добре че беше ти да ми кажеш за git. Просветени гуру!
3. Бла бла. КДЕ съм го ползвал с x11 понеже изобщо не умее с wayland да работи по това време, така че отново лъжеш и клеветиш.

Но както кажеш така е. Няма смисъл изобщо да ти обръщам внимание, беше си добре в списъка с блокирани...
MSI MPG X570 Gaming Plus, Ryzen 7 5800x+NH-D15 Chromax (PBO Curve Optimizer), 64GB DDR4 Corsair Vengeance LPX, MSI RX6750XT Gaming X Trio, Samsung QVO 860 1TB SSD, Samsung 970 Evo Plus 1TB NVME, Western Digital Red 1TB, Seasonic PX-750 Platinum
ОС: Gentoo
Потребителски аватар
ROKO__
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 382
Регистриран: вт юни 14, 2011 18:20
Репутация: 3256
пол: Мъж
Местоположение: Свищов

Re: Вашият десктоп

Мнение от ROKO__ »

Е, сега. Помага с отоплението през зимата, какво лошо има :lol: :lol:
Това си е негова измишльотина за температури натоварване рам и тн.

RAM
gnome-shell(2) 285.87 MiB

CPU
gnome-shell 2%

uptime
07:03:06 up 44 days, 22:03, 2 users, load average: 0,13, 0,05, 0,54

Много бе... Ама нали Федора е мерило, и "безпристрастното" мнение на Shaker... :mrgreen:

За dynamic-tripple-buffer можеш реално на всяка дистрибуция да си туриш този patch.
/etc/portage/patches/x11-wm/mutter-45.5/mutter-dynamic-buffering.patch

О да, сега оня ще се хване за това че слагаме пачоне, то сигурно по "Бетон КДЕ" нищо не се кърпи. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
MSI MPG X570 Gaming Plus, Ryzen 7 5800x+NH-D15 Chromax (PBO Curve Optimizer), 64GB DDR4 Corsair Vengeance LPX, MSI RX6750XT Gaming X Trio, Samsung QVO 860 1TB SSD, Samsung 970 Evo Plus 1TB NVME, Western Digital Red 1TB, Seasonic PX-750 Platinum
ОС: Gentoo
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284008
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334817
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Вашият десктоп

Мнение от Mozo »

Дори и част от това, което си написал да е вярно, това не прави GNOME нито по-малко грозен, нито по-малко орязан откъм функции, така че си предпочитам "бъгавото" KDE на милион процента. Само като му видя бездарния интерфейс на GNOME и бягам в обратна посока с 300 :mrgreen:
Изображение
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5123
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34677
пол: Мъж

Re: Вашият десктоп

Мнение от Shaker »

ROKO__ написа:
пон мар 18, 2024 06:45
Аз пак питам, как нито веднъж нямах краш или каквото и да било на 45 дена ъптайм, а да не говорим от самата инсталация от как съм разкарал пълната скръб през 2020та, до в момента не съм имал каквито и да било проблеми с крашове и тн?
Ама аз мога да твърдя по същия начин, че KDE не ми е крашнало нито веднъж и за 145 дни ъптайм. Но когато гледаме логовете и сложим скрийншоти с тях, нещата си идват на мястото. Ето, аз показах, как GNOME ми крашна и ми заби след логин в X11, но ти твърдиш, че това е от Fedora.
Хипотетично ако си прав, то KDE не може да изкара такъв ъптайм без краш и това са фактите.

Какво научих от @ROKO__ :

1. Fedora е толкова бъгава дистрибуция, че влошава божествената репутация на GNOME и поради тази причина не се разбира с тази нея. Щом сте казали така, така да бъде. Въпреки, че се пообърках малко. Едни казват Fedora, други openSUSE и творението на RB - ALF, трети Gentoo...
2. Парите на M$ не миришат. Ако използваш продукт на M$, то ставаш лайнар за очите на ГНОМЕ феновете, но ако M$ даряват пари за GNOME - "Машала, аферим, ашколсун, слава на M$"
3. Ако пишеш 100 реда код в минута, ела при мен във FE екипа. Ще пусна един реферал и ти давам 100% от него. Ти си програмист мечта! На мен лично не ми достига тази минута да копирам парче код от Stackoverflow и да го наместя в програмата. Евалата! Трябва да се уча от теб!

Пак ме блокирай, няма проблем :lol:
и...
Shaker написа:
нед мар 17, 2024 20:54
Живи и здрави, ти и ГНОМЕ-то, което използваш :наздраве:
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11074
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40021
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Вашият десктоп

Мнение от Валсо »

Xxxx написа:И единственият прозорец който ми е крашвал са настройките, иди разбери защо. Явно не искат да се човърка много (то и без това няма кой знае какво за човъркане :lol: )
Това е бъг с локалето. По неясни причини, решава, че не може да ти зареди прозорец с дадения генериран locale и крашва. Това е стар бъг, който аз 9 години нямах, отскоро започна и при мен да се случва, но аз намерих workaround, така че не ми пречи вече. При мен крашваше прозорецът с допълнителни настройки на клавиатурата - този, където си избираш с кои клавиши да сменяш подредба, 3-то ниво и т.н. Създадох му нов десктоп файл със следния Exec и вече не крашва:

Код: Избери всички

Exec=sh -e /B/CLI/SCRIPTS/system/cinnamon-system/keyboard-settings-en.sh
А това е съдържанието на скрипта:

Код: Избери всички

LANG=en_US.UTF-8 cinnamon-settings keyboard
Налага се да е в скрипт, иначе не иска да го изпълнява, ако сложиш "LANG=en_US.UTF-8 cinnamon-settings keyboard" директно на Exec= реда.
Нова тема Отговори

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”