Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Вашият десктоп

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11144
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40293
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Вашият десктоп

Мнение от Валсо »

Mozo написа:
съб апр 27, 2024 14:20
Е,не съм необективен, ползвам различни дистрибуции, по-удобно от Arch няма.
Особено по въпроса за alias-ите. В ментата (18.х) така и не сработиха. А в Арч работят без грешка. Оттам линукс животът ми стана не само по-удобен, но и по-мързелив, защото пишеш нещо дълго само веднъж и после го активираш с 1-2-3-4 букви. :mrgreen:
Прочетено: 267006 пъти
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284400
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335794
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Вашият десктоп

Мнение от Mozo »

Алайъсите са най-прекия път да забравиш всичко, не съм ок с тях. А и те си работят навсякъде, удобството е на съвсем друго място.
Изображение
Потребителски аватар
hunter4o83
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2844
Регистриран: пон авг 01, 2016 19:24
Репутация: 18972
пол: Мъж
Местоположение: Шумен

Re: Вашият десктоп

Мнение от hunter4o83 »

Един Чист Арч Линукс

Изображение
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5139
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34887
пол: Мъж

Re: Вашият десктоп

Мнение от Shaker »

hunter4o83 написа:
чет май 09, 2024 15:22
Един Чист Арч Линукс

Изображение
Добре дошъл в полу-блатото :p
На стария лаптоп сложих GNOME, XFCE и Cinnamon. Във тези среди (+ KDE) го имам този проблем след "събуждане". Все още не мога да открия причината за това. В lsusb излиза, гледах логове и там всичко е точно. На новия лаптоп нямам проблем с това. На стария използвам безжична мишка, която няма bluetooth. Не знам каква мизерия става, ама е супер дразнещо това, че трябва да си махам и слагам донгъла на мишката всеки път след "събуждане".
Та проблемите при мен не идват от KDE, а на системно ниво. Е, поне при мен де, защото при теб нали само това клето KDE прави проблеми :p
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284400
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335794
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Вашият десктоп

Мнение от Mozo »

Аз съм спрял всякакви приспивания, така или иначе ме дразнят.
Изображение
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5139
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34887
пол: Мъж

Re: Вашият десктоп

Мнение от Shaker »

Най-добрата дистрибуция с най-добрата графична среда е тук. Малко да обновя Федората и да се заредя с положителна енергия от 'Свещената крава', защото това KDE и Мак-а в работата само негативни емоции ми допринасят :lol:
Изображение

Е, иконите ми се разместиха като пуснах скрийншот, ама все пак те са от външна добавка, защото светинята не поддържа такива. Икони на десктопа използват само 'талибани' и малоумници с 'Windows' навици'.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11144
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40293
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Вашият десктоп

Мнение от Валсо »

Лошото на тия екстенжъни за гном е, че повечето, ако не и всичките, са на по 10-12 години, никой никога не ги ъпдейтва и рискът да се почупят всичките при всеки следващ системен ъпдейт е огромен. :lol: Затова си предпочитам Канелата - всичките функции, които гномските екстенжъни предлагат, са вградени в средата под формата на настройки.
А тия заоблени горни ъгли ми идват много грозни. Ако мониторът ти е със заоблени горни ъгли, ще изглежда добре, ама на правоъгълен монитор - тцъ.

P.S. Proud desktop icons taliban here! :mrgreen:
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5139
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34887
пол: Мъж

Re: Вашият десктоп

Мнение от Shaker »

По-известните добавки в ГНОМ се обновяват периодично. Е, има някои други, които тъкмо да ти харесат, то спират да се разработват и не са съвместими в новите версии. В моя случай исках да изполвам добавката 'Dash To Dock', но е доста бъгавичка, та превключих на икони.
Иначе аз използвам тези добавки и съм много доволен:
Изображение
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4576
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34232
пол: Мъж

Re: Вашият десктоп

Мнение от бат-начо »

Валсо написа:
пет май 10, 2024 19:25
Лошото на тия екстенжъни за гном е, че повечето, ако не и всичките, са на по 10-12 години, никой никога не ги ъпдейтва и рискът да се почупят всичките при всеки следващ системен ъпдейт е огромен.
Знаеш ли от коя приказка е нарицателният израз "посмали манго"? ;)

Не ползвам/харесвам Гном, но твоето е "по-благ и от господ".
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11144
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40293
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Вашият десктоп

Мнение от Валсо »

бат-начо написа:
пет май 10, 2024 21:47
Не ползвам/харесвам Гном, но твоето е "по-благ и от господ".
Не ме карай да почвам за "благостта" на въображаемия ти приятел, че не знам къде ще му излезе краят. Колко мемета имам само за "благостта" на оня, дето съществува единствено в човешкия мозък...

А кое не е вярно? В чистия гном ти трябва екстенжън, за да сложиш икони на десктопа и за да го направиш с един панел, да не говорим за иконите в трея. Даже и за маханат на client side decoration пак трябва екстенжън. Ти въобще виждал ли си как изглежда гномски прозорец на програма или си говориш наизуст? Няма бутон Х за затваряне, тези за минимизиране и максимизиране са някаква химера и за да затвориш прозорец, трябва да цъкнеш с десния бутон там, където трябва да му е заглавната лента и да се надяваш да има опция "затваряне".

В Канелата, както и във всяка друга нормална десктоп среда (даже и в Краш десктопа) ние тези неща си ги имаме по подразбиране с инсталирането на средата и не ни трябват 10 000 екстенжъна, за приведем десктопа в използваемо състояние.

@Shaker, на този чист гном конки изобщо може ли да работи или и това са прее*али и трябва екстенжън? :lol:
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4576
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34232
пол: Мъж

Re: Вашият десктоп

Мнение от бат-начо »

От 10 годин е така, го прскочи.

На телефон се работи по друг начин, а те са се засилили на там. И още се засилват. Сега, кога Вайланд се угрезе прилично, може и да пробват скока.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5139
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34887
пол: Мъж

Re: Вашият десктоп

Мнение от Shaker »

Валсо написа:
пет май 10, 2024 22:57
В чистия гном ти трябва екстенжън, за да сложиш икони на десктопа и за да го направиш с един панел, да не говорим за иконите в трея.
Това е факт! Чистият ГНОМ няма икони на десктопа. За да имаш такива - добавка. Колкото до панелите, имаш един панел горе, който не може да го персонализираш кой знае какво. Това е общо взето.
Оправя се с добавки, там където може :)
Валсо написа:
пет май 10, 2024 22:57
Даже и за маханат на client side decoration пак трябва екстенжън. Ти въобще виждал ли си как изглежда гномски прозорец на програма или си говориш наизуст? Няма бутон Х за затваряне, тези за минимизиране и максимизиране са някаква химера и за да затвориш прозорец, трябва да цъкнеш с десния бутон там, където трябва да му е заглавната лента и да се надяваш да има опция "затваряне".
CSD май вече не може да се маха при GNOME 40+. Може и да греша, не съм сигурен. Само намерих една добавка, която не работи с новите версии -> https://github.com/tbranyen/gnome-shell ... undecorate
GNOME идва с един X бутон по подразбиране и няма никакъв проблем. Ако искаш останалите бутони, трябва да се инсталира 'GNOME Tweaks' и да си ги пуснеш.
Онзи с "правилните навици" в Калдата ме е обиждал много пъти и ми е давал акъли, че затварянето на прозорци е "Windows навик". Концепцията на GNOME е да не затваряш прозорци и да си работиш с тях по workspace-овете (баси яката дума). Обиждаше ме, че щом не ми харесва тази концепция, значи съм с 'Windows навици' и намекваше, че съм тъп. Даже вече съм станал и 'Талибан'. Да е жив и здрав. Поне сега живеем в уж свободни времена.
Валсо написа:
пет май 10, 2024 22:57
@Shaker, на този чист гном конки изобщо може ли да работи или и това са прее*али и трябва екстенжън? :lol:
За Конки не ти трбява да добавка. Работи си идеално в GNOME.
cybercop
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1438
Регистриран: чет юни 04, 2015 19:27
Репутация: 11898
пол: Мъж

Re: Вашият десктоп

Мнение от cybercop »

Shaker написа:
съб май 11, 2024 17:07
Онзи с "правилните навици" в Калдата ме е обиждал много пъти и ми е давал акъли, че затварянето на прозорци е "Windows навик".
А, питаш ли ме мен, колко назадничав в очите на такива естети съм, щом още работя с един панел в долната част на екрана. Да не говорим, че иконите ми не са ми модерно плоски и още ползвам скандалните си бутони, подобни на тези на някогашната Vista, но в действителност беше опит за възпроизвеждане Crystal бутоните на една от рамките за прозорци за KDE3, които ми бяха от любимите.
https://i.postimg.cc/MK3jbNqK/2024-05-11.png
Изображение
Последна промяна от cybercop на нед май 12, 2024 17:19, променено общо 2 пъти.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284400
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335794
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Вашият десктоп

Мнение от Mozo »

Не работят и двете изображения. Ползвай бутона за автоматично прикачване в imgur.

Иначе има Crystal Remix:

https://github.com/dangvd/crystal-remix-icon-theme
cybercop написа:
съб май 11, 2024 18:35
А, питаш ли ме мен, колко назадничав в очите на такива естети съм, щом още работя с един панел в долната част на екрана

Повечето сме така.
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11144
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40293
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Вашият десктоп

Мнение от Валсо »

Shaker написа:
съб май 11, 2024 17:07
CSD май вече не може да се маха при GNOME 40+
Може, ама не и с добавки.

Код: Избери всички

[rado@arch]: ~>$ gedit --version
gedit - Version 46.2
Изображение
Нова тема Отговори

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”