Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Вашият десктоп

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5131
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34787
пол: Мъж

Re: Вашият десктоп

Мнение от Shaker »

tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
пет апр 19, 2024 16:31
А що не ползваш и двете - KDE и Gnome паралелно - според настроението за деня... O:)
Това GNOME си го качих основно да се заяждам и да оборя с факти, че не е толкова стабилно и бързо, колкото го представят. Плюс това ми е любопитно до къде са стигнали.
От наблюденията ми до момента, стигам до извода, че по-добре да си използвам KDE, защото:
- Производителността на KDE е по-добра от тази на GNOME. Това е факт при мен, защото KDE използва по-малко ресурси. KDE, при мен, е много по-пъргава графична среда. Всичко върви "мазно" и това си личи на 144 Hz монитор. GNOME е пъргав, при мен, само и единствено без добавки, но сложа ли някои по-известни, става голяма веселба. Мога да покажа скрийншоти и видеоклипове със сравнения.
- GNOME не ми предоставя възможност да персонализирам, както аз искам. За да го направя това ми трябват - Settings, Tweaks и Gnome Extensions. Не, мерси. Предпочитам всичко да ми е на едно място.
- Управлението на периферията ми е с два клика на мишката в KDE, докато при GNOME или го няма, или трябва да се ровя там, където слънце не огрява.
- Qt софтуерът изглежда мега ужасно в GNOME. KDE-йците са унифицирали нещата с Breeze и изглеждат почти еднакво, докато обратното също е възможно, но с допълнителни настройки и загуба на време.
- Държа полезната ми информация да е на един клик разстояние. При GNOME абсурд.
- Имам Windоws навици. То и macOS навици имам, ама там нещата са други. GNOME иска да прилича на macOS, взели са някакви неща от там, но много неща липсват. Даже вчера видях, как са копирали една фунцкия от macOS. Като кликнеш два пъти на архив и той се разархивира в същата директория и то без да те пита. Това супер много ме дразни от macOS.

Мога да изброя и други. Просто GNOME не е за мен. Нито ми дава гъвкавост и производителност при работата с приложенията, нито и използването на малко ресурси, което е неоправдано за орязана графична среда. Лично на мен не ми трябва ресурсоемка графична среда, която е орязана до неузнаваемост. Не искам софтуерът, който трябва да използвам, да е направен за смартфони и таблети, а да го използвам на PC. Искам свобода на системата си!
Едно XFCE е супер леко, много стабилно и много по-фунцкионално от това GNOME.
Неведнъж съм споменавал, че GNOME 2.x беше страхотна среда с много възможности, но фесовете решиха да я съсипят, защото "контролът е важен".
Прочетено: 262322 пъти
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1007
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10390
пол: Мъж

Re: Вашият десктоп

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Shaker написа:
пет апр 19, 2024 17:58
Това GNOME си го качих основно да се заяждам и да оборя с факти, че не е толкова стабилно и бързо, колкото го представят ...
... Държа полезната ми информация да е на един клик разстояние ...
С това трябваше да започнеш - клик.
Gnome e за хора, които приоритизират шоркътите на клавиатурата пред кликовете на мишката - за навигация из GUI, всякакъв вид текстообработка - скоростта в Gnome практически e значително по-бърза отколкото кликането на мишка в KDE. Затова и многото workspace-овe са за Gnome, за KDE и два са му много. Два различни стила на работа са Gnome и KDE.
За последното - стабилност, тук вече си в грешка, Gnome e доста по-малко чуплив от KDE, по-простите системи са по-здрави - факт.

Щом си харесваш KDE повече - ми работи си с KDE.
Да си инсталираш специално Gnome за да търсиш недъзи с цел тролене, че бил зле - някакси не ти подхожда ...
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
hunter4o83
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2843
Регистриран: пон авг 01, 2016 19:24
Репутация: 18942
пол: Мъж
Местоположение: Шумен

Re: Вашият десктоп

Мнение от hunter4o83 »

Shaker написа:
пет апр 19, 2024 17:58
tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
пет апр 19, 2024 16:31
А що не ползваш и двете - KDE и Gnome паралелно - според настроението за деня... O:)
Това GNOME си го качих основно да се заяждам и да оборя с факти, че не е толкова стабилно и бързо, колкото го представят. Плюс това ми е любопитно до къде са стигнали.
От наблюденията ми до момента, стигам до извода, че по-добре да си използвам KDE, защото:
- Производителността на KDE е по-добра от тази на GNOME. Това е факт при мен, защото KDE използва по-малко ресурси. KDE, при мен, е много по-пъргава графична среда. Всичко върви "мазно" и това си личи на 144 Hz монитор. GNOME е пъргав, при мен, само и единствено без добавки, но сложа ли някои по-известни, става голяма веселба. Мога да покажа скрийншоти и видеоклипове със сравнения.
- GNOME не ми предоставя възможност да персонализирам, както аз искам. За да го направя това ми трябват - Settings, Tweaks и Gnome Extensions. Не, мерси. Предпочитам всичко да ми е на едно място.
- Управлението на периферията ми е с два клика на мишката в KDE, докато при GNOME или го няма, или трябва да се ровя там, където слънце не огрява.
- Qt софтуерът изглежда мега ужасно в GNOME. KDE-йците са унифицирали нещата с Breeze и изглеждат почти еднакво, докато обратното също е възможно, но с допълнителни настройки и загуба на време.
- Държа полезната ми информация да е на един клик разстояние. При GNOME абсурд.
- Имам Windоws навици. То и macOS навици имам, ама там нещата са други. GNOME иска да прилича на macOS, взели са някакви неща от там, но много неща липсват. Даже вчера видях, как са копирали една фунцкия от macOS. Като кликнеш два пъти на архив и той се разархивира в същата директория и то без да те пита. Това супер много ме дразни от macOS.

Мога да изброя и други. Просто GNOME не е за мен. Нито ми дава гъвкавост и производителност при работата с приложенията, нито и използването на малко ресурси, което е неоправдано за орязана графична среда. Лично на мен не ми трябва ресурсоемка графична среда, която е орязана до неузнаваемост. Не искам софтуерът, който трябва да използвам, да е направен за смартфони и таблети, а да го използвам на PC. Искам свобода на системата си!
Едно XFCE е супер леко, много стабилно и много по-фунцкионално от това GNOME.
Неведнъж съм споменавал, че GNOME 2.x беше страхотна среда с много възможности, но фесовете решиха да я съсипят, защото "контролът е важен".
Е сега сякаш правиш персонализация на КДЕ без външни добавки. Бих искал да го видя как става :angel4:
Потребителски аватар
hunter4o83
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2843
Регистриран: пон авг 01, 2016 19:24
Репутация: 18942
пол: Мъж
Местоположение: Шумен

Re: Вашият десктоп

Мнение от hunter4o83 »

Cinnamon си е супер няма дразнещият бъг с неработеща мишка след приспиване и събуждане \:D/ :hello1: :headbang:

Изображение

Изображение
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1007
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10390
пол: Мъж

Re: Вашият десктоп

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

hunter4o83 написа:
пет апр 19, 2024 19:34
Cinnamon си е супер няма дразнещият бъг с неработеща мишка след приспиване и събуждане \:D/ :hello1: :headbang:
Debian няма да е те подведе - никога. O:)
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4566
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34152
пол: Мъж

Re: Вашият десктоп

Мнение от бат-начо »

Тогава излиза, че е от ... нещо си. Което у Дебиан е еди как си. Нали. Само требе да се види как. И да се използува/прилага и по-нататък.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284144
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335223
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Вашият десктоп

Мнение от Mozo »

hunter4o83 написа:
пет апр 19, 2024 19:21
Е сега сякаш правиш персонализация на КДЕ без външни добавки. Бих искал да го видя как става :angel4:
Всъщност това е много по-лесно при KDE и напълно възможно, за разлика от при GNOME където всичко разчита само на добавки. KDE има достатъчно вградена функционалност.
hunter4o83 написа:
пет апр 19, 2024 19:34
Cinnamon си е супер няма дразнещият бъг с неработеща мишка след приспиване и събуждане \:D/ :hello1: :headbang:
При еднакви условия ли се пробва? И онова ли беше същото издание на Debian, но с KDE?
Изображение
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5131
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34787
пол: Мъж

Re: Вашият десктоп

Мнение от Shaker »

tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
пет апр 19, 2024 18:33
С това трябваше да започнеш - клик.
Gnome e за хора, които приоритизират шоркътите на клавиатурата пред кликовете на мишката - за навигация из GUI, всякакъв вид текстообработка - скоростта в Gnome практически e значително по-бърза отколкото кликането на мишка в KDE. Затова и многото workspace-овe са за Gnome, за KDE и два са му много. Два различни стила на работа са Gnome и KDE.
Тук не съм съгласен. В KDE можеш да си персонализираш шоркътите на клавиатурата за всичко. Имаш тъй наречените хот корнъри на всички ъгли, мощният KRunner е страхотен. Единствено жестовете на тъчпада са хардкоднати, но и в GNOME е така.
tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
пет апр 19, 2024 18:33
За последното - стабилност, тук вече си в грешка, Gnome e доста по-малко чуплив от KDE, по-простите системи са по-здрави - факт.
KDE и стабилност е оксиморон :lol:
KDE е най-нестабилната графична среда с какви ли не творения от бъгове. GNOME в това отношение е супер, но без добавки. Сложиш ли някои добавки, ето тогава става весело.
Имах в предвид като бързина. KDE е по-бърз от GNOME и заема по-малко ресурси. Лично съм се убедил в това. Иначе за стабилност - XFCE.
tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
пет апр 19, 2024 18:33
Да си инсталираш специално Gnome за да търсиш недъзи с цел тролене, че бил зле - някакси не ти подхожда ...
Аз разбирам под тролене, да се пишат всякакви глупости и измишльотини, но не и истината. Понеже много се хвали тази графична среда, че е без проблеми, как е без никакви бъгове и как е перфектна. Просто искам да докажа пред аудиторията, че има трески за дялане. Нищо повече. Инсталирах Fedora с GNOME, защото няма никаква критика към тази графична среда и се представя като божество. Неслучайно преди време @Mozo я нарече "Свещена крава", защото ако напишеш нещо критично за GNOME, феновете на тази графична среда едва ли не ще те убият. Отделно искам да видя, как се развива, но не е моето. Може би в друга версия.

Има и положителни за мен качества, които ги няма в KDE, като например:
- Evolution! Тук KDE PIM е едно бъгаво недоносче и пародия спрямо Evolution. KDE PIm хем е тежък, хем е мега бъгав. Като концепция е супер, но на практика е "Пълна скръб" :lol:
- Онлайн акаунти! Перфектна е имплементацията на GNOME. Даже в GNOME 46 са вкарали поддръжка на Onedrive. В KDE нещата са мега зле по отношение на акаунтите. Никаква синхронизация няма, освен с Google Drive. В GNOME въвеждаш си Гугълския акаунт и имаш - снимки от Google Photos, поща и календар в Evolution, Google Drive интеграция в Nautilus. Въвеждаш си Microsoft-ски акаунт и ти се показват всички снимки в приложението за снимки, пощата и календарите са синхронизирани, както и интеграция на OneDrive с Nautilus. Това KDE го няма и трябва да отделиш доста време, за да си настроиш нещата. Безумие е!
- Преди беше идеалната Wayland поддръжка, но KDE вече настигна GNOME с версия 6+ по отношение на стабилност и бързина в Wayland сесия.
hunter4o83 написа:
пет апр 19, 2024 19:21
Е сега сякаш правиш персонализация на КДЕ без външни добавки. Бих искал да го видя как става :angel4:
Тук си частично прав. Персонализацията е с външни добавки почти изцяло. Също така може да се персонализира с вградените инструменти - например да си го направиш да изглежда на macOS без никакви добавки :)
Потребителски аватар
hunter4o83
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2843
Регистриран: пон авг 01, 2016 19:24
Репутация: 18942
пол: Мъж
Местоположение: Шумен

Re: Вашият десктоп

Мнение от hunter4o83 »

Mozo написа:
пет апр 19, 2024 21:36
hunter4o83 написа:
пет апр 19, 2024 19:21
Е сега сякаш правиш персонализация на КДЕ без външни добавки. Бих искал да го видя как става :angel4:
Всъщност това е много по-лесно при KDE и напълно възможно, за разлика от при GNOME където всичко разчита само на добавки. KDE има достатъчно вградена функционалност.
hunter4o83 написа:
пет апр 19, 2024 19:34
Cinnamon си е супер няма дразнещият бъг с неработеща мишка след приспиване и събуждане \:D/ :hello1: :headbang:
При еднакви условия ли се пробва? И онова ли беше същото издание на Debian, но с KDE?
На един и същ лаптоп пробвах 5-6 Дистрота с КДЕ и на всички имах този проблем с мишката след събуждане.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284144
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335223
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Вашият десктоп

Мнение от Mozo »

hunter4o83 написа:
пет апр 19, 2024 23:06
На един и същ лаптоп пробвах 5-6 Дистрота с КДЕ и на всички имах този проблем с мишката след събуждане.
Идеята е да пробваш абсолютно същата версия на Debian, която си инсталирал със Cinnamon :) Ако бъгът пак е там, съответно проблемът е в KDE, колкото и невероятно да звучи, за мен няма обяснение.
Изображение
Потребителски аватар
ROKO__
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 382
Регистриран: вт юни 14, 2011 18:20
Репутация: 3256
пол: Мъж
Местоположение: Свищов

Re: Вашият десктоп

Мнение от ROKO__ »

Аз разбирам под тролене, да се пишат всякакви глупости и измишльотини, но не и истината.
Че ти главно това пишеш по отношение на ГНОМ.
Само неща които нямат общо с истината.
MSI MPG X570 Gaming Plus, Ryzen 7 5800x+NH-D15 Chromax (PBO Curve Optimizer), 64GB DDR4 Corsair Vengeance LPX, MSI RX6750XT Gaming X Trio, Samsung QVO 860 1TB SSD, Samsung 970 Evo Plus 1TB NVME, Western Digital Red 1TB, Seasonic PX-750 Platinum
ОС: Gentoo
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284144
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335223
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Вашият десктоп

Мнение от Mozo »

Ето това твоето вече е тролене. Човекът всеки път се аргументира. Плюе по Plasma, хвали някои неща на GNOME, но ти явно си решил съвсем да го караш през просото. По-субективен човек от теб трудно може да се намери.
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11105
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40101
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Вашият десктоп

Мнение от Валсо »

Офтопик:
Mozo написа:
съб апр 20, 2024 12:30
По субективен
По-субективен
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284144
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335223
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Вашият десктоп

Мнение от Mozo »

Нещо не е хванало :mrgreen:
Изображение
Потребителски аватар
ROKO__
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 382
Регистриран: вт юни 14, 2011 18:20
Репутация: 3256
пол: Мъж
Местоположение: Свищов

Re: Вашият десктоп

Мнение от ROKO__ »

Ето това твоето вече е тролене. Човекът всеки път се аргументира. Плюе по Plasma, хвали някои неща на GNOME, но ти явно си решил съвсем да го караш през просото. По-субективен човек от теб трудно може да се намери.
Сериозно?

Не аз при всеки КДЕ проблем на който се натъкна, влизам да говоря глупости колко лош бил ГНОМ.
Не аз при всеки Гном проблем на който се натъкна, влизам да говоря глупости колко лошо било КДЕ (въпреки че е пълна скръб).

Винаги съм говорил какви проблеми срещам в Гном, но просто тук вие КДЕ сектата сте нещо уникално. Все се натъквате на несъществуващи проблеми, решавате несъществуващи проблеми и тн. Изобщо търсите проблеми там където ги няма :>

Много трудно приемате когато някой човек във форума сподели за проблеми с КДЕ, и го изкарвате какъв ли не. Наблюдавам това поведение от години, не е от вчера.
MSI MPG X570 Gaming Plus, Ryzen 7 5800x+NH-D15 Chromax (PBO Curve Optimizer), 64GB DDR4 Corsair Vengeance LPX, MSI RX6750XT Gaming X Trio, Samsung QVO 860 1TB SSD, Samsung 970 Evo Plus 1TB NVME, Western Digital Red 1TB, Seasonic PX-750 Platinum
ОС: Gentoo
Нова тема Отговори

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”