Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Възстановяване на GRUB 2 при Linux Ubuntu, Arch, Mint и др.

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283774
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334137
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Възстановяване на GRUB 2 при Linux Ubuntu, Arch, Mint и др.

Мнение от Mozo »

Не ти трябва да правиш тази глупост, ако все пак се откажеш от Linux, просто ще изтриеш GRUB, което ще стане много лесно. Да не говорим, че само с едно буутване от диска на Windows и изпълняването на няколко команди, слонът в стъкларския магазин ще затрие всичко различно като буутлоудъри.
Отделно, че хич не знам защо го държиш тоя допълнителен дял, абсолютно ненужен е. Вкарваш буутлоудъра към руут дяла на Windows и хем имиджи се правят по-лесно, хем дискът е по-малко фрагментиран от гледна точка на дялове.

Триеш тоя дял, буутваш от диск с Win7, Repair My Computer->цъкаш Command Prompt, ако не се покаже Shift+F10, след това пишеш:

Код: Избери всички

C:
cd boot
bootrec /FixMbr
bootrec /FixBoot
bootrec /RebuildBcd
bcdboot C:\Windows /s C:
Всяка една команда поотделно и ентър след нея. Готов си :съгласен:

И другото, което е много важно да разбереш - не ти трябват никакви програми, Windows и Linux не си пречат по никакъв начин, като Linux не внася никакви промени по Windows инсталацията ти, ако го инсталираш по правилния начин, който можеш да видиш тук:

kak-da-instaliram-linux-i-windows-na-ed ... 98648.html

Елементарно е :съгласен:
Прочетено: 14033 пъти
Изображение
Потребителски аватар
тед
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 941
Регистриран: пон май 08, 2017 18:33
Репутация: 10356
пол: Жена

Re: Възстановяване на GRUB 2 при Linux Ubuntu, Arch, Mint и др.

Мнение от тед »

Mozo написа:
съб дек 25, 2010 13:56
Ако по някаква причина сте затрили GRUB 2 има доста лесен начин да го възстановим. Буутвате от Live CD, от Ubuntu версия 9.04 нагоре, най-добре от някое ново издание на която и да било Linux дистрибуция.

За възстановяване при BIOS/MBR:

Отваряте конзола и пишете следното:

Код: Избери всички

sudo mount /dev/sda1 /mnt && sudo mount --bind /dev /mnt/dev && sudo mount --bind /proc /mnt/proc && sudo mount --bind /sys /mnt/sys && sudo chroot /mnt

grub-install /dev/sda

exit

sudo umount /mnt/dev && sudo umount /mnt/sys && sudo umount /mnt/proc && sudo umount /mnt
Забележка:

В първия ред, в началото, "sudo mount /dev/sda1 /mnt" заместваме цифрата с тази, която отговаря на дяла, където е инсталиран Linux. Ако не знаете кой дял се пада при вас, стартирайте Gparted и вижте или за по-лесно изпълнете "sudo fdisk -l" (без кавичките) в терминал.
Този метод ставали за възстановяване на GRUB при manjaro, понеже съм чела тук че GRUB на manjaro e малко по специален.
Потребителски аватар
fifi_fifito
Дарител
Дарител
Мнения: 3352
Регистриран: пон фев 10, 2014 10:17
Репутация: 18393
пол: Мъж
Местоположение: Търговище

Re: Възстановяване на GRUB 2 при Linux Ubuntu, Arch, Mint и др.

Мнение от fifi_fifito »

Да :thumbright:
Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283774
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334137
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Възстановяване на GRUB 2 при Linux Ubuntu, Arch, Mint и др.

Мнение от Mozo »

Става :)
Изображение
Потребителски аватар
тед
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 941
Регистриран: пон май 08, 2017 18:33
Репутация: 10356
пол: Жена

Re: Възстановяване на GRUB 2 при Linux Ubuntu, Arch, Mint и др.

Мнение от тед »

Понеже нямаше какво да правя и реших да прецакам нарочно GRUB :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: , за да пробвам тези команди дали работят за възстановяването на GRUB при manjaro, и да мога да потвърдя ,че работят без никакъв проблем.

Според мен трябва да се сложи още една забележка към темата за възстановяването на grub, забележката трябва да се отнася за ето този ред "grub-install /dev/sda"
Потребителят ако има ssd или ssd nvme трябва сам да промени командата.
А както е така командата без забележка потребителя (ако си няма хал хабер) директно ще копира и ще изпълни командата.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283774
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334137
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Възстановяване на GRUB 2 при Linux Ubuntu, Arch, Mint и др.

Мнение от Mozo »

Готово :)
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11049
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 39781
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Възстановяване на GRUB 2 при Linux Ubuntu, Arch, Mint и др.

Мнение от Валсо »

тед написа:
нед мар 10, 2019 19:27
Според мен трябва да се сложи още една забележка към темата за възстановяването на grub, забележката трябва да се отнася за ето този ред "grub-install /dev/sda"
Потребителят ако има ssd или ssd nvme трябва сам да промени командата.
Нещо не разбрах какво ѝ има на командата. Аз имам SSD и Ментата е на него. В редките случаи, когато ми се е налагало да възстановявам GRUB (legacy grub, a ne GRUB2), командата "grub-install" винаги е сработвала. А по-късно пък открих Grub Customizer и вече не се занимавам с команди. :evil4:
Потребителски аватар
тед
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 941
Регистриран: пон май 08, 2017 18:33
Репутация: 10356
пол: Жена

Re: Възстановяване на GRUB 2 при Linux Ubuntu, Arch, Mint и др.

Мнение от тед »

Валсо написа:
нед мар 10, 2019 21:17
тед написа:
нед мар 10, 2019 19:27
Според мен трябва да се сложи още една забележка към темата за възстановяването на grub, забележката трябва да се отнася за ето този ред "grub-install /dev/sda"
Потребителят ако има ssd или ssd nvme трябва сам да промени командата.
Нещо не разбрах какво ѝ има на командата. Аз имам SSD и Ментата е на него. В редките случаи, когато ми се е налагало да възстановявам GRUB (legacy grub, a ne GRUB2), командата "grub-install" винаги е сработвала. А по-късно пък открих Grub Customizer и вече не се занимавам с команди. :evil4:
Ако не бях редактирала командата, GRUB щеше да се инсталира в един от хард дисковете ми, а за какво да инсталирам GRUB в хард диск при положение че имам ssd nvme, командата си работи нищо и няма просто трябва да се редактира в зависимост къде потребителят иска да бъде инсталиран GRUB.
Ето примерно при мен ssd nvme се отбелязва така: /dev/nvme0n1.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11049
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 39781
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Възстановяване на GRUB 2 при Linux Ubuntu, Arch, Mint и др.

Мнение от Валсо »

тед написа:
нед мар 10, 2019 21:43
Ако не бях редактирала командата, GRUB щеше да се инсталира в един от хард дисковете ми, а за какво да инсталирам GRUB в хард диск при положение че имам ssd nvme, командата си работи нищо и няма просто трябва да се редактира в зависимост къде потребителят иска да бъде инсталиран GRUB.
Ето примерно при мен ssd nvme се отбелязва така: /dev/nvme0n1.
Е то се подразбира, че потребителят трябва да смени буквата/името на устройството. :roll: Все пак сме линуксари, а не роби на майкрософт, 'ку мъ разбираш какво искам да кажа... :lol:
Потребителски аватар
yogle
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2226
Регистриран: чет мар 24, 2016 13:35
Репутация: 22907
пол: Мъж

Re: Възстановяване на GRUB 2 при Linux Ubuntu, Arch, Mint и др.

Мнение от yogle »

Ако може малко помощ с груб. Форматирах без да искам ссд -то . После го разделих върнах арча от имейдж инсталирах на другия дял Go os, но нещо груба се закучи. По тая тема не се получи

Код: Избери всички

lubuntu@lubuntu:~$ sudo mount /dev/sda1 /mnt && sudo mount --bind /dev /mnt/dev && sudo mount --bind /proc /mnt/proc && sudo mount --bind /sys /mnt/sys && sudo chroot /mnt
[root@lubuntu /]# grub-install /dev/sda
Installing for x86_64-efi platform.
grub-install: error: cannot find EFI directory.
Инсталирах и груб костумаизер но и там греда:

Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283774
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334137
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Възстановяване на GRUB 2 при Linux Ubuntu, Arch, Mint и др.

Мнение от Mozo »

Имидж, не имейдж :p

Иначе грешката е ясна - имиджът ти е бил в UEFI, а сега си в Legacy или обратното :)
Изображение
Потребителски аватар
yogle
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2226
Регистриран: чет мар 24, 2016 13:35
Репутация: 22907
пол: Мъж

Re: Възстановяване на GRUB 2 при Linux Ubuntu, Arch, Mint и др.

Мнение от yogle »

И какво правим наново ли трябва да инсталирам? И защо като инсталирам друга ОС не се инсталира груба и дава грешка?
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283774
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334137
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Възстановяване на GRUB 2 при Linux Ubuntu, Arch, Mint и др.

Мнение от Mozo »

Нямам представа, не би трябвало да има проблем. Ще трябва да се сетиш в какъв режим си бил при инсталацията на Arch. Ако си бил в Legacy, връщаш от BIOS на Legacy, ако си бил на UEFI, връщаш на UEFI. В случая едната от двете операционни системи си търси EFI дял, което означава, че го няма. Ако си бил на UEFI с Arch и си сигурен в това, създай един малък дял с размер 512 MB, форматирай го във FAT32 и следвай стъпките за възстановяване на UEFI от първото мнение.
Изображение
Потребителски аватар
yogle
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2226
Регистриран: чет мар 24, 2016 13:35
Репутация: 22907
пол: Мъж

Re: Възстановяване на GRUB 2 при Linux Ubuntu, Arch, Mint и др.

Мнение от yogle »

Благодаря, но ще пробвам довечера, че трябва бягам на бач
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283774
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334137
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Възстановяване на GRUB 2 при Linux Ubuntu, Arch, Mint и др.

Мнение от Mozo »

Моля, ще пишеш после какво става :)
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”