Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Всичко за: Ubuntu

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4563
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от бат-начо »

Ще се принизяваш до Debian Sid ли ;) https://github.com/evilsocket/opensnitch/wiki

https://github.com/evilsocket/opensnitch#download
Проблемите, доколкото виждам, си ги измисля/създава сам.
Прочетено: 37672 пъти
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
xUbuntu
Начинаещ
Мнения: 55
Регистриран: нед мар 19, 2023 15:18
Репутация: 30
пол: Мъж

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от xUbuntu »

бат-начо написа:
чет апр 13, 2023 01:59
https://github.com/evilsocket/opensnitch#download
Проблемите, доколкото виждам, си ги измисля/създава сам.
И какво? Отварям линка. Търся download секция. Намирам последна стабилна версия 1.5.2 (не съм опитно зайче да слагам pre-release). Тегля .deb x86_64 пакета. Кликам го с десен бутон > GDebi. .|. Аха, то на първа страница си имало команда за инсталиране:

Код: Избери всички

sudo apt install ./opensnitch*.deb ./python3-opensnitch-ui*.deb
Пак .|. - липсвал питона. Щото някой решил, че трябва да си го теглим отделно, а не заедно с програмата, която го иска. ОК, тегля .deb пакета под надписа GUI. Пак:

Код: Избери всички

sudo apt install ./opensnitch*.deb ./python3-opensnitch-ui*.deb
Маже там нещо, пита, отговарям с "Y". Свършва да маже и се появява OpenSnitch в старт менюто. Кликам го - отново .|., нищо не се стартира. Чета из форумите, че ако не се стартирало, трябвало да се изпълни:

Код: Избери всички

sudo systemctl enable opensnitch
sudo systemctl start opensnitch
Поредния .|., пак нищо не се случва като кликна после OpenSnitch. В друг форум - трябвало да се пусне:

Код: Избери всички

sudo apt --fix-broken install
systemctl --now enable opensnitched
Маже, маже... накрая пак никакъв резултат.
След всеки неуспешен опит - рестарт, може да тръгне след него. За кой ли път - .|.
В трети форум някой обяснява, че не ставало с оня питон, трябвало да се изтегли тоя. Възстановявам омазаната виртуалка от копието. Тегля пакета и пак отначало. Накрая - същия резултат: в старт менюто се появява икона OpenSnitch, ама като я кликна, нищо не прави. Накрая възстановявам пак виртуалката от копието.
Mozo написа:
чет апр 13, 2023 01:00
Инсталация на Opensnitch на нормална дистрибуция:

Код: Избери всички

sudo pacman -S opensnitch
Ни повече, ни по-малко.
Пробвах го и това, въпреки че искам да си инсталирам firewall-а от изтеглените пакети, а не online. В резултат:

Код: Избери всички

sudo: pacman: command not found
Досега под Windows щях да съм инсталирал стената, да съм създал правила за всички инсталирани програми, да съм създал резервно копие на актуалната конфигурация и да съм забравил. А тук - няколко часа изгубени без никакъв краен резултат.

----------------------------------

Какво изобщо правят тези команди?
spoiler:
П.П. Хайде да махаме, вероятно ще пропусна нещо

Код: Избери всички

sudo apt autoremove --purge \
unattended-upgrades \
apport* \
popularity-contest \
ubuntu-release-upgrader-core \
update-notifier-common \
update-manager-core \
whoopsie \
whoopsie-preferences \
ubuntu-advantage-tools \
appstream \
snapd \
gnome-software-common \
packagekit \
aptdaemon
Изпълних втората - "unattended-upgrades \" - иска системни права. Сложих отпред sudo - влезе в някакъв промпт и нищо не прави. Излиза се само с Ctrl/C.
Без Фашистбук от 27 Декември 1968 г. :mrgreen:
ArchEnemy
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 567
Регистриран: пон окт 12, 2020 17:07
Репутация: 387
пол: Мъж

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от ArchEnemy »

@xUbuntu
Предлагам ти да пробваш MX Linux. Използва XFCE като Xubuntu но инсталирането на стабилни, тестови и най-нови версии на софтуер от хранилището на дебиан е улеснен. OpenSnich я има в хранилището и работи без проблем въпреки че не я използвам вече. Като опция за firewall има също Portmaster въпреки че при мен нещо не тръгна.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11074
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40021
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от Валсо »

Mozo написа:
ср апр 12, 2023 18:07
PPA не са на Mint. Брато, спри се, че вече вместо смешно стана трагично...
Никъде не съм казал, че са на Минт. Казах, че Минт използва PPA хранилища, а не, че са техни. Разликата е голяма и го написах достатъчно разбираемо.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11074
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40021
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от Валсо »

xUbuntu написа:
чет апр 13, 2023 03:27
бат-начо написа:
чет апр 13, 2023 01:59
https://github.com/evilsocket/opensnitch#download
Проблемите, доколкото виждам, си ги измисля/създава сам.
И какво? Отварям линка. Търся download секция. Намирам последна стабилна версия 1.5.2 (не съм опитно зайче да слагам pre-release). Тегля .deb x86_64 пакета. Кликам го с десен бутон > GDebi. .|. Аха, то на първа страница си имало команда за инсталиране:

Код: Избери всички

sudo apt install ./opensnitch*.deb ./python3-opensnitch-ui*.deb
Пак .|. - липсвал питона. Щото някой решил, че трябва да си го теглим отделно, а не заедно с програмата, която го иска. ОК, тегля .deb пакета под надписа GUI. Пак:

Код: Избери всички

sudo apt install ./opensnitch*.deb ./python3-opensnitch-ui*.deb
Маже там нещо, пита, отговарям с "Y". Свършва да маже и се появява OpenSnitch в старт менюто. Кликам го - отново .|., нищо не се стартира. Чета из форумите, че ако не се стартирало, трябвало да се изпълни:

Код: Избери всички

sudo systemctl enable opensnitch
sudo systemctl start opensnitch
Поредния .|., пак нищо не се случва като кликна после OpenSnitch. В друг форум - трябвало да се пусне:

Код: Избери всички

sudo apt --fix-broken install
systemctl --now enable opensnitched
Маже, маже... накрая пак никакъв резултат.
След всеки неуспешен опит - рестарт, може да тръгне след него. За кой ли път - .|.
В трети форум някой обяснява, че не ставало с оня питон, трябвало да се изтегли тоя. Възстановявам омазаната виртуалка от копието. Тегля пакета и пак отначало. Накрая - същия резултат: в старт менюто се появява икона OpenSnitch, ама като я кликна, нищо не прави. Накрая възстановявам пак виртуалката от копието.
Mozo написа:
чет апр 13, 2023 01:00
Инсталация на Opensnitch на нормална дистрибуция:

Код: Избери всички

sudo pacman -S opensnitch
Ни повече, ни по-малко.
Пробвах го и това, въпреки че искам да си инсталирам firewall-а от изтеглените пакети, а не online. В резултат:

Код: Избери всички

sudo: pacman: command not found
Досега под Windows щях да съм инсталирал стената, да съм създал правила за всички инсталирани програми, да съм създал резервно копие на актуалната конфигурация и да съм забравил. А тук - няколко часа изгубени без никакъв краен резултат.

----------------------------------

Какво изобщо правят тези команди?
spoiler:
П.П. Хайде да махаме, вероятно ще пропусна нещо

Код: Избери всички

sudo apt autoremove --purge \
unattended-upgrades \
apport* \
popularity-contest \
ubuntu-release-upgrader-core \
update-notifier-common \
update-manager-core \
whoopsie \
whoopsie-preferences \
ubuntu-advantage-tools \
appstream \
snapd \
gnome-software-common \
packagekit \
aptdaemon
Изпълних втората - "unattended-upgrades \" - иска системни права. Сложих отпред sudo - влезе в някакъв промпт и нищо не прави. Излиза се само с Ctrl/C.
Това са библиотечните клизми, които често се споменават, когато стане въпрос за дебиан/мента/убунту. Ти му правиш клизма, за да подкараш само едно нещо. Клизмите за игри са съвсем други и докато инсталираш всичко, ти се е отщяло да играеш. :lol:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284008
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334817
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от Mozo »

xUbuntu написа:
чет апр 13, 2023 03:27

Код: Избери всички

sudo: pacman: command not found
Кажи, честно ли го направи това :lol: :lol: :lol: Написал съм, че така се инсталира на ЧИТАВА ДИСТРИБУЦИЯ, не на КИРЛИВОТО Ubuntu. Сега светна ли се? Едва ли, само пишеш, но не четеш, като чукчите, но в добавка с хвалебствия за Говняндоус, а после друг ти е виновен. pacman е пакетен мениджър за Arch и неговите производни, как въобще ти хрумна да го ползваш под Ubuntu? Що не пробва pacman на Говняндоус?

Използваш най-некадърната дистрибуция на света и ревеш във всеки пост. Няколко пъти ти се каза, ти продължаваш да си държиш на нея, ама изборът си е твой, със здраве си я ползвай, губи си часове за елементарни неща, щом те влече, ние нямаме против.

И, моля, не ми давай примери кое как ставало на Говняндоус, защото ако тръгнем да сравняваме кое е по-удобно, Говното ще загуби с много дори и сравнено с некадърното Ubuntu. Ако инсталираш пък читава дистрибуция, разликата ще е вече огромна в полза на Linux.
Валсо написа:
чет апр 13, 2023 10:57
Mozo написа:
ср апр 12, 2023 18:07
PPA не са на Mint. Брато, спри се, че вече вместо смешно стана трагично...
Никъде не съм казал, че са на Минт. Казах, че Минт използва PPA хранилища, а не, че са техни. Разликата е голяма и го написах достатъчно разбираемо.
Напротив, изказването ти е така формулирано, че да изкара Mint виновен. Всяка една Ubuntu-базирана дистрибуция използва некадърните PPA. Готини или не, това е и Mint няма никаква вина в цялата тази работа. Каквото за него, такова и за цялата *buntu фамилия.
Изображение
Потребителски аватар
beggginer
Доктор
Доктор
Мнения: 6341
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 33104
пол: Мъж

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от beggginer »

@xUbuntu Всичко това е контрапродуктивно. В Линукс има зависимости и пакетни мениджъри, както и синхронизирани хранилища, за да се удовлетворяват точно тези зависимости. И също има интернет от 30тина години.

Ако упражнението е да се инсталира нещо офлайн, без да има нужда от зависимости, има flatpak, snap и AppImage - https://phoenixnap.com/kb/flatpak-vs-snap-vs-appimage

Приложения, които работят екслузивно онлайн, нямат такива (можеш да си пакетираш сам), но тук идва и въпроса защо по дяволите ти е opensnitch (app-level firewall), щом ще ползваш системата офлайн.

Заключението е, че си измисляш проблеми, за които няма нужда от решения, за да плюеш по работещи системи и да си чешем езиците. :evil3:
Как да си върнем контрола над Windows 10 Home :violent1:
Изображение
Валсо написа:
съб яну 21, 2023 12:28
Знам какво правя.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11074
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40021
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от Валсо »

Mozo написа:
чет апр 13, 2023 11:20
Напротив, изказването ти е така формулирано, че да изкара Mint виновен. Всяка една Ubuntu-базирана дистрибуция използва некадърните PPA. Готини или не, това е и Mint няма никаква вина в цялата тази работа. Каквото за него, такова и за цялата *buntu фамилия.
Всички знаем, че ментата е лустросано убунту, който пък е лустросан дебиан. Само че съм ползвал повече мента, отколкото убунту и затова споменах нея. И както казах - не съм изкарал ментата виновна. Поне не и за неработещите PPA хранилища. Но е виновна за използването им. :lol: Ако искаш най-новия видео драйвър - PPA. Ако не искаш PPA, караш с древен драйвър от официалното хранилище, който може и да не поддържа твоята енвидия. Just peachy...

Можеха да направят нещата подобни на арч: едно официално хранилище с най-новите пакети за дистрибуцията, едно неофициално потребителско хранилище и един архив, който да съдържа стари версии на пакетите. И трите вида хранилища да бъдат поддържани от екипа на мента, за да е сигурно, че няма да има неработещи хранилища или поне да не гушват букета толкова често, колкото частните хранилища.
Да кажем, че съм 90% сигурен, че ако направят нещата по този начин, нещата ще са различни и ще е към по-добро.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284008
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334817
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от Mozo »

Валсо написа:
чет апр 13, 2023 12:52
Mozo написа:
чет апр 13, 2023 11:20
Напротив, изказването ти е така формулирано, че да изкара Mint виновен. Всяка една Ubuntu-базирана дистрибуция използва некадърните PPA. Готини или не, това е и Mint няма никаква вина в цялата тази работа. Каквото за него, такова и за цялата *buntu фамилия.
Всички знаем, че ментата е лустросано убунту, който пък е лустросан дебиан. Само че съм ползвал повече мента, отколкото убунту и затова споменах нея. И както казах - не съм изкарал ментата виновна. Поне не и за неработещите PPA хранилища. Но е виновна за използването им. :lol: Ако искаш най-новия видео драйвър - PPA. Ако не искаш PPA, караш с древен драйвър от официалното хранилище, който може и да не поддържа твоята енвидия. Just peachy...

Можеха да направят нещата подобни на арч: едно официално хранилище с най-новите пакети за дистрибуцията, едно неофициално потребителско хранилище и един архив, който да съдържа стари версии на пакетите. И трите вида хранилища да бъдат поддържани от екипа на мента, за да е сигурно, че няма да има неработещи хранилища или поне да не гушват букета толкова често, колкото частните хранилища.
Да кажем, че съм 90% сигурен, че ако направят нещата по този начин, нещата ще са различни и ще е към по-добро.
Брато... Това са проблеми на Ubuntu, не на Mint. И нека не забравяме, че е стабилна дистрибуция, а не ролинг, та твоите предложения са съвсем не на място.
Изображение
Потребителски аватар
xUbuntu
Начинаещ
Мнения: 55
Регистриран: нед мар 19, 2023 15:18
Репутация: 30
пол: Мъж

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от xUbuntu »

ArchEnemy написа:
чет апр 13, 2023 09:44
@xUbuntu
Предлагам ти да пробваш MX Linux. Използва XFCE като Xubuntu но инсталирането на стабилни, тестови и най-нови версии на софтуер от хранилището на дебиан е улеснен. OpenSnich я има в хранилището и работи без проблем въпреки че не я използвам вече. Като опция за firewall има също Portmaster въпреки че при мен нещо не тръгна.
Това изглежда добре като описание, ще го пробвам. Харесва ми, че е клон на Debian - по-дружелюбно е от останалите, но да не би и в него да има телеметрия? И за да си спестя време, да попитам първо - може ли да работи без парола като xUbuntu-то? Защото тази виртуална шизофрения - да администрирам себе си на собствения си персонален компютър и час по час да въвеждам парола, за да доказвам на себе си, че това съм аз - някак си не ме влече...
beggginer написа:
чет апр 13, 2023 11:32
@xUbuntu Всичко това е контрапродуктивно. В Линукс има зависимости и пакетни мениджъри, както и синхронизирани хранилища, за да се удовлетворяват точно тези зависимости. И също има интернет от 30тина години.
А ти ползвал ли си интернет преди 30 години? Защото аз съм. И много добре си спомням какво е да висиш цяла нощ в нечий офис, за да успееш да изтеглиш една MP3-ка през Napster. Или от някой FTP сървър, преди да се появи Napster... Така че съм си научил урока - не разчитам на нищо, което вече не е изтеглено на моя хард.
beggginer написа:
чет апр 13, 2023 11:32
Приложения, които работят екслузивно онлайн, нямат такива (можеш да си пакетираш сам), но тук идва и въпроса защо по дяволите ти е opensnitch (app-level firewall), щом ще ползваш системата офлайн.

Заключението е, че си измисляш проблеми, за които няма нужда от решения, за да плюеш по работещи системи и да си чешем езиците. :evil3:
Идеята е да имам всичко на инсталационни пакети. Защото днес го има някое хранилище - утре може да го няма. Или да е offline за неизвестно колко време. Или да си смени собственика и в него да наблъскат софтуер с вградена телеметрия - както стана например със софтуера на M$, а доколкото разбирам от коментарите - и с Canonical. Или просто безплатната ОС да стане платена, както се случи с RedHat. А аз искам като ми донесат нова машина, да си включа флашката, да инсталирам последните стабилно работещи, вече изпробвани версии на всички нужни програми, без да имам нужда от интернет. И после като включа нета, всичко да си работи, без да се налага да се ъпдейтва непрекъснато и на компютъра да се инсталира самичко ЕГЗ какво...

@Валсо
За игрите дори няма да коментирам. Когато човек излезе (психически) от тинейджърска възраст, разбира, че реалният живот предлага значително по-интересни игри от компютрите ;) На времето пропилях известен брой часове с Каратека, Принцът на Персия и Doom, но дори тогава се учудвах на хора, губещи си времето по цели нощи с "Larry in the Land of the Lounge Lizards", вместо да излязат да забият някое реално гадже...
Без Фашистбук от 27 Декември 1968 г. :mrgreen:
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11074
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40021
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от Валсо »

Mozo написа:
чет апр 13, 2023 13:06
Брато... Това са проблеми на Ubuntu, не на Mint. И нека не забравяме, че е стабилна дистрибуция, а не ролинг, та твоите предложения са съвсем не на място.
Не виждам какво общо има това. Просто пакетите ще са за LTS, не за ролинг.
ArchEnemy
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 567
Регистриран: пон окт 12, 2020 17:07
Репутация: 387
пол: Мъж

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от ArchEnemy »

xUbuntu написа:
чет апр 13, 2023 14:42
Това изглежда добре като описание, ще го пробвам. Харесва ми, че е клон на Debian - по-дружелюбно е от останалите, но да не би и в него да има телеметрия? И за да си спестя време, да попитам първо - може ли да работи без парола като xUbuntu-то? Защото тази виртуална шизофрения - да администрирам себе си на собствения си персонален компютър и час по час да въвеждам парола, за да доказвам на себе си, че това съм аз - някак си не ме влече...
Не, не мисля че събират телеметрия, но може да питаш в техния форум за повече информация: https://forum.mxlinux.org/.
За да не въвеждаш парола когато използваш sudo: https://www.cyberciti.biz/faq/linux-uni ... -password/
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284008
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334817
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от Mozo »

xUbuntu написа:
чет апр 13, 2023 14:42
Бла-бла-блааа-блаааа
Насра се.
А за игрите - честно ли? Винаги съм си имал гадже и винаги съм играл. Ще направиш и сам сметката колко е 2 и 2, надявам се.
Изображение
Потребителски аватар
xUbuntu
Начинаещ
Мнения: 55
Регистриран: нед мар 19, 2023 15:18
Репутация: 30
пол: Мъж

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от xUbuntu »

ArchEnemy написа:
чет апр 13, 2023 16:23
За да не въвеждаш парола когато използваш sudo: https://www.cyberciti.biz/faq/linux-uni ... -password/
Да, това го направих на xUbuntu-то, но не бях сигурен става ли за всички дистрибуции.
Без Фашистбук от 27 Декември 1968 г. :mrgreen:
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11074
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40021
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от Валсо »

xUbuntu написа:
чет апр 13, 2023 14:42
И много добре си спомням какво е да висиш цяла нощ в нечий офис, за да успееш да изтеглиш една MP3-ка
Ако не си видял скорост на сваляне 2 Б/сек. от български сървър (някогашния mp3.bol.bg) и да ти изпише, че ще сваляш песента 27 чàса, значи нищо не си видял! :lol: Едно време точно на тази локация в София (голямата червена точка) имаше един интернет клуб на име "Aliens Club". Когато ЛАН интернетът (демек 100 мегабита) беше в разгара си, тия имаха интернет, при който 2 байта в сек. скорост на сваляне се смяташе за нещо нормално... :toothy10: :toothy10: :toothy10:

Изображение

xUbuntu написа:
чет апр 13, 2023 14:42
Когато човек излезе (психически) от тинейджърска възраст, разбира, че реалният живот предлага значително по-интересни игри от компютрите
Казано като типичен дъртак, роден преди 1980 г., който не смее да си пусне компа, че да не би компът да вземе да го ухапе и който не знае как да си пусне и играе дори и най-елементарната игра. Ако кажеш и че си кука, изобщо няма да се учудя. С изключение на отдела на ГДБОП за киберпрестъпления, повечето от останалите куки смятат, че компютърът хапе - в това се убедих лично преди години.
Тия номера с gaming shame-ването не минават при мен. "Понеже не знаем как да подкараме и играем игра, дай да шеймваме всички, които знаят, за да се почувстваме като нещо повече от тях и да скрием факта, че сме компютърно неграмотни." И в техникума учих психология, и в наши дни си я чета за кеф, а и преди техникума си я четях като хоби, така че засрамването на каквато и да било тема ми е ясно като бял ден. Има и една друга специализирана психология, която я изчетох почти цялата, но сега не обсъждаме нея.
В техникума имахме една такава учителка по информационни технологии, която също като теб се опитваше да ни засрамва заради игрите. Ние ѝ го върнахме с лихвите (net user Administrator newpass newpass на нейния компютър, по онова време с Windows XP), а тя отиде при директора ревейки и директорът закри часовете по информационни технологии заради нас. :lol:

Така че шеймването го пробутвай някъде другаде, примерно в калната дата - там 100% някой ще ти се хване на въдицата. :lol:
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”