Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Всичко за: Ubuntu

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11080
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40031
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от Валсо »

Win_user не е ли един от alias-ите (pun intended) на tmp?
Прочетено: 37675 пъти
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4564
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от бат-начо »

Не е tmp, друг е. Win_user - възможно е. И друг път е пробвал, мисля, пак нещо *бунту, стигал е до някъде... Имах дежавю.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284021
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334853
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от Mozo »

Валсо написа:
ср мар 29, 2023 13:38
Win_user не е ли един от alias-ите (pun intended) на tmp?
Не.
Изображение
Потребителски аватар
xUbuntu
Начинаещ
Мнения: 55
Регистриран: нед мар 19, 2023 15:18
Репутация: 30
пол: Мъж

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от xUbuntu »

Не я разбирам тая ваша фенщина - непременно да плюем или по една ОС, или по друга, вместо да ползваме всяка от тях по предназначение... Ето, аз вече ползвам браузъри само под Линукс във виртуалката под Win 10 и ми върши чудесна работа.

Сега - един въпрос по същество. Повечето програми се научих да ги ъпдейтвам с клик с десен бутон върху .deb файла и "Open with GDebi". От любопитство обаче се опитах да си ъпдейтна и Libre Office до в. 7.4.6 (беше инсталирана 7.3.7.2). И се натъкнах на два проблема. Първо, че няма само един .deb файл, а архив с 42 отделни файла. Защо не е направен общ .deb файл, както е направен общ .msi за под Windows - ЕГЗ... Маркирах ги всички > "Open with GDebi" и ми се отвориха 42 GDebi-та, вместо да ги инсталира един след друг. Как да е, примирих се да кликна 42 пъти "Install".

Обаче тук се появи втори проблем - GDebi ми дава грешка "Error: Dependency is not satisfable...". И се наложи да играя на тото - опитвам се да инсталирам файловете един по един, докато попадна на такъв, който не дава грешка, след това го изтривам, пробвам със следващ... И така, докато накрая успях да инсталирам и 42-та.

Та, питането ми е - има ли някакъв по-нормален начин за ъпдейтване на Libre Office от инсталационните файлове? Зная как да го актуализирам през Package Manager-а, но въпросът ми е за нормална, offline инсталация. Защото ако сложа Линукс на гола машина някъде, където няма интернет, това ще е единственият възможен начин.
Без Фашистбук от 27 Декември 1968 г. :mrgreen:
Потребителски аватар
beggginer
Доктор
Доктор
Мнения: 6341
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 33104
пол: Мъж

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от beggginer »

Код: Избери всички

sudo dpkg -i *.deb
в папката с .deb пакетите
Как да си върнем контрола над Windows 10 Home :violent1:
Изображение
Валсо написа:
съб яну 21, 2023 12:28
Знам какво правя.
Потребителски аватар
xUbuntu
Начинаещ
Мнения: 55
Регистриран: нед мар 19, 2023 15:18
Репутация: 30
пол: Мъж

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от xUbuntu »

Благодаря!

Само че забелязвам нещо странно - и след инсталирането с GDebi пакет по пакет, и след "sudo dpkg -i *.deb", която се изпълнява без съобщения за грешки, версията на Libre Office си стои 7.3.7.2. Не че е нещо важно, не съм тръгнал да правя сериозна текстообработка под Линукс (опазил ме господ!), но дразни... Свалих инсталационния пакет от ето този линк, ако това има значение.

@Mozo
Вярно, че имало и UltraEdit, и HD Sentinel за Линукс. Само едно нещо ме притеснява - по принцип и двете програми са платени. Както и Better File Rename, но тя се "лекува" със сериен номер, който вероятно ще стане и за Линукс версията. Но първите две искат пач, какъвто за Линукс никъде не успях да открия дори в най-големите руски тракери.
Без Фашистбук от 27 Декември 1968 г. :mrgreen:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284021
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334853
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от Mozo »

Когато използваш стабилна дистрибуция, не можеш да си ъпгрейдваш официалните пакети както ти скимне. Има защо това да се нарича стабилна дистрибуция и има защо да се предлагат само minor версии без major.

HD Sentinel е напълно безплатен под Linux, защото разработчикът е пич ;)
Изображение
Потребителски аватар
xUbuntu
Начинаещ
Мнения: 55
Регистриран: нед мар 19, 2023 15:18
Репутация: 30
пол: Мъж

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от xUbuntu »

Е, аз ъпгрейдвам до стабилен релийз - 7.4.6, не до последния 7.5.2. За HD Sentinel - благодаря! :thumbright:
Без Фашистбук от 27 Декември 1968 г. :mrgreen:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284021
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334853
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от Mozo »

Ама не можеш така да чупиш зависимости. Или си използваш пакетния мениджър и се радваш на това, което ти дава разработчикът, или добавяш PPA, или ползваш Snap/Flatpak/Appimage, или използваш нормална дистрибуция, при която с един клик си инсталираш най-новата версия.
xUbuntu написа:
чет апр 06, 2023 23:05
За HD Sentinel - благодаря! :thumbright:
Моля :)
Изображение
Потребителски аватар
xUbuntu
Начинаещ
Мнения: 55
Регистриран: нед мар 19, 2023 15:18
Репутация: 30
пол: Мъж

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от xUbuntu »

А има ли как да разбера дадена версия на Libre Office (и на други програми, ако има подобни) дали ще се инсталира на стабилна дистрибуция, без да я тегля и да се опитвам да я инсталирам? Например обичайна практика ли е разработчикът някъде да посочва, че се иска минимално еди-коя версия на ядрото? Или може би някъде в самите пакети е записано?
Без Фашистбук от 27 Декември 1968 г. :mrgreen:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284021
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334853
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от Mozo »

Не, това е работа на разработчика на дистрибуцията, която използваш. Всичко зависи от версиите на библиотеките и дали съответната версия на приложението ще работи с тях.
Изображение
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4564
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от бат-начо »

:lol: Да, Уйн-навици. Какво ли е това ppa (латиница е)? Или пък "какво е това снап" (тук пък е кирилица)?

Логиката ми от едно време винаги е била - ако ще е деб-пакет, то да е за само нящо, дето не може да се инсталира по никакъв друг начин, така че да не може да се обновява по нормалния за системата начин, а трябва аз да се грижа за това.

Ако Убунту предлага мнооого удължена поддръжкана на ЛибреОфис в 16.04 версията, то трябва ли да е от хранилище или аз да съм правил нещо? Интересно ми е и си задавам ей такива риторични въпроси.

А кво е esm, аз не знам, ама важало за 5 машини (кви пък са тез машини), само сега и само сега... /май още важи/
Има и нещо странно в това unattended-upgrades, казват, хващало и от esm-a, ама как? Не може ли да хваща регулярното налично? (пак риторични въпроси, май съм сбъркан, много се питам, пък в Делфи не съм стъпвал ;))



Знам само, че след няколкогодишно безпроблемно ползване на УСУ (мир на прахта му) + мноооого ранна версия на unattended-upgrade ми се наложи да махна 57 (май бяха толкова) стари ядра у един приятел. Или бях забравил да го инструктирам как се чисти, или него го беше страх да го прави.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
beggginer
Доктор
Доктор
Мнения: 6341
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 33104
пол: Мъж

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от beggginer »

бат-начо написа:
пет апр 07, 2023 11:19
Знам само, че след няколкогодишно безпроблемно ползване на УСУ (мир на прахта му) + мноооого ранна версия на unattended-upgrade ми се наложи да махна 57 (май бяха толкова) стари ядра у един приятел. Или бях забравил да го инструктирам как се чисти, или него го беше страх да го прави.
Същата работа. Оплакват ми се, че интернета бил гигабитов, а ъпдейтите отнемали твърде много време в ментата.

Отварям и гледам над 30 ядра със съответните fallbacks, hooks и grub entries :lol:

истинско чудо, че mkinitcpio инстанциите не зависват след ъпдейт
Как да си върнем контрола над Windows 10 Home :violent1:
Изображение
Валсо написа:
съб яну 21, 2023 12:28
Знам какво правя.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284021
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334853
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от Mozo »

бат-начо написа:
пет апр 07, 2023 11:19
ако ще е деб-пакет, то да е за само нящо, дето не може да се инсталира по никакъв друг начин, така че да не може да се обновява по нормалния за системата начин, а трябва аз да се грижа за това.
Беше то, едно време, сега в 99.9% от случаите си се ъпгрейдват със системата.
beggginer написа:
пет апр 07, 2023 11:56
Отварям и гледам над 30 ядра със съответните fallbacks, hooks и grub entries :lol:

истинско чудо, че mkinitcpio инстанциите не зависват след ъпдейт
Затова хората са сложили настройка само с една чавка да трие всички стари ядра, оставяйки едно за бекъп.
Изображение
Потребителски аватар
xUbuntu
Начинаещ
Мнения: 55
Регистриран: нед мар 19, 2023 15:18
Репутация: 30
пол: Мъж

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от xUbuntu »

Привет! При мен - отново проблеми... Излезе нова версия на FireFox ESR - 102.10.0 x64. Досега старата ESR - 102.9.0 x64 си работеше нормално. Инсталирах съвсем културно новата версия върху старата:
- изтеглих инсталационния пакет от официалния сайт, който се оказа .tar.bz2 архив, а не .deb пакет;
- разархивирах съдържащата се в архива папка "firefox" заедно с цялото и съдържание в папка "/opt/firefox/", припокривайки всички съществуващи файлове; това с файлов мениджър, работещ с root права, разбира се;
- изтрих излишните файлове, започващи с "update*" и с "crashreport*", както направих и при инсталирането на предната версия.
Обаче при опит да стартирам FireFox ми дава грешка, че нещо си нямало някакви си пермишъни. Сложих на папка "/opt/firefox/", както и на всички подпапки и файлове в тях, право да правят всичко (Read and Write) за Owner, Group и за Other. И пак същата работа - "Failed to execute command "/opt/firefox/firefox (Permission denied)". Къде още какво трябва да му разреша, за да тръгне да работи?

Edit: Докато чакам, повиках неволята и се оправих. Просто дадох всички права на цялата папка "/opt/" и заработи. След ъпдейта се изгуби иконата на shortcut-ите за стартиране в Start menu, на десктопа и в Quicklaunch-а (Panel-а). За да се появи отново, клика се съответният shortcut с десен бутон > Edit Launcher... > Icon > избира се файла "/opt/firefox/browser/chrome/icons/default/default16.png" > OK > Save

И един полезен трик за FireFox: за да му забраните да се ъпдейтва когато си иска, а не когато Вие искате, след като го разархивирате в папка "/opt/firefox/", създавате в нея подпапка с име "distribution" и в нея - текстов файл с име "policies.json" и следното съдържание:

Код: Избери всички

{
 "policies": {
    "DisableAppUpdate": true
  }
}
Само че ако файлът "policies.json" е създаден с нормален Windows-ки редактор - не работи. Трябва да го създадете с Linux-ки редактор (напр. Mousepad), който вмъква по два символа за нов ред в края на всеки ред, а не по един.

------------------------------------

И още един въпрос, не толкова съществен: как да изтрия окончателно вградената версия на нормалния (не ESR) FireFox, която е 111.0? Опитвам се да търся в Synaptic Package Manager по ключова дума "firefox", показва ми един дълъг списък, но като кликна каквото и да е от него, имам опция "Install", а не "Uninstall". И физически не мога да намеря в коя папка е заврян, за да го изтрия.

бат-начо написа:
пет апр 07, 2023 11:19
:lol: Да, Уйн-навици. Какво ли е това ppa (латиница е)?
Хубаво де, прочетох, че PPA e "A power purchase agreement, or electricity power agreement, is a long-term contract between an electricity generator and a customer, usually a utility, government or company." Но не ми стана ясно какво общо има това с въпроса ми за новите версии. Ако ще обясняваш нещо - обяснявай. Или поне дай линк, където е обяснено човешки. Никой не се е родил научен.
Последна промяна от xUbuntu на ср апр 12, 2023 02:07, променено общо 3 пъти.
Без Фашистбук от 27 Декември 1968 г. :mrgreen:
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”