Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Всичко за: Ubuntu

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
xUbuntu
Начинаещ
Мнения: 55
Регистриран: нед мар 19, 2023 15:18
Репутация: 30
пол: Мъж

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от xUbuntu »

@ArchEnemy
Наистина се оказа много удобна и приятна дистрибуция MX-а. Ще си поиграя още малко с настройките и май ще заменя xUbuntu-то с него. Успях да деинсталирам напълно досадния Conky. Само една настройка по интерфейса не мога да намеря - когато NumLock-а ми е изключен и използвам комбинация от Shift и клавиш от цифровия блок, в MX ми пише цифри, а не маркира текста, както би трябвало. Да знаеш случайно откъде се настройва?

@Валсо
Казано като типичен дъртак, роден преди 1970 г., който е писал на асемблер и е дебъгвал Turbo Debugger-а, за да му оправи псевдографичните символи от кодова таблица IBM на MIK по времето, когато не съществуваше нито Линукс, нито Windows, аз намирам компютърните игри за чиста загуба на време. Защото там влагаш време и усилия, за да изучиш една абстрактна система от правила, която няма никакво приложение извън конкретната игра. По-разумно е да вложиш същите усилия за усвояването на даден продукт, напр. CorelDRAW, или Photoshop, или SolidWorks, или някакъв програмен език. Които после можеш да ползваш през целия си живот. Отделен въпрос е, че бях на 15, когато в един момент си дадох сметка, че дори да доживея до 120 и през тях да не правя нищо друго, освен да чета книги, не мога да прочета дори 1% от всичко написано. А написването само на една книга е отнемало по 1-2 десетилетия на някои автори. Или целия им живот... Та така - не се опитвам да те "засрамя", но според мен на възраст над 20 да си губиш времето с игри действително е проява на инфантилност. Извинявам се за лиричното отклонение.
Прочетено: 37796 пъти
Без Фашистбук от 27 Декември 1968 г. :mrgreen:
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4566
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34152
пол: Мъж

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от бат-начо »

xUbuntu написа:
чет апр 13, 2023 14:42
Това изглежда добре като описание, ще го пробвам.
Сутринта успя да ми развалиш настроението и мислех да казвам 'прошчай Григорий"...
Имаш, имаш, имаш Уйн-навици! Ако продължаваш да ги имаш - не се захващай пак. "Пак" - сетих се кога приключих предния път. Спомени още веднъж "култувото" /opt и мен "ме губиш".
MX е висока летва за теб. Но и нужна. Спираш се на най-котираното дистро в Дистроуоч - сега си ти, докажи че не всичко което фърчи става за едене.
В МХ opensnitch изглежда/съдържа следните пакети (и те са версиите преди форка, май) -
Изображение
Не, не съм на МХ, Бънсенлабс се казва.


И да, опитно зайче си. А Червените Фесове не са платени (и са). Това като допълнение.


П.П.

Код: Избери всички

sudo unattended-upgrades \
Командата и в MX прави точно същото и върши точно същото (ама без никаква разлика) каквото и командата

Код: Избери всички

sudo bla-bla-blaaaaa
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284122
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335153
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от Mozo »

xUbuntu написа:
чет апр 13, 2023 22:49
Наистина се оказа много удобна и приятна дистрибуция MX-а.
А сега си представи, че Mint е поне 100 пъти по-добре от "MX-а". Но ти явно си решил да караш по трудния път. Щом те влече, давай, само не плюй по Linux, че нямаш бекграунда за това.
Изображение
Потребителски аватар
xUbuntu
Начинаещ
Мнения: 55
Регистриран: нед мар 19, 2023 15:18
Репутация: 30
пол: Мъж

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от xUbuntu »

@бат-начо
Продължавам да ровичкам MX-а. Версията е 21.3 AHS x64. Проблемът с Shift + клавиши от цифровата клавиатура стои. Следващ - липсва screensaver. Някаква идея защо липсва и как се инсталира?

Това за "/opt" не го разбрах. В MX FireFox е инсталиран точно в папка "/opt/firefox", така че мисля, че ще е много по-лесно да сменя нормалната версия с ESR - само ще разархивирам върху старата.

Между другото, още един голям плюс за MX - при инсталация дава възможност да се оставят празни полетата за потребителска и root парола и след това никъде не я иска, без никакви гимнастики по конфигурационните файлове.

Относно червените фесове и безплатните им форкове - виждал съм как се прехвърлят сървъри от CentOS на Alma. Колегата сисадмин има поне още стотина бели косъма от това...

-----------------

Проблемите продължават... Опитвам се да инсталирам VirtualBox Guest Additions. Изпълнявам същите стъпки като в xUbuntu:
1. Монтирам ISO-то
2.

Код: Избери всички

sudo -i
cd /media/LinuxMX/VBox_GAs_7.0.6/
sh ./VBoxLinuxAdditions.run
sudo adduser LinuxMX vboxsf
sudo adduser root vboxsf
3. Рестартирам.
4. Поредния голям .|. Шернатите дискове липсват във файл мениджъра.

Някакви съвети? По възможност - различни от този да пробвам друга дистрибуция, която наистина, ама съвсем наистина работи без проблеми, да ми умре кварталния, ако лъжа! :banghead:

И още два въпроса - случайно някой да знае защо в около една трета от случаите след стартиране на LinuxMX във виртуална машина екранът става чисто черен? И за да се появи десктопа, се налага да се излезе от full screen и пак да се влезе? Нали уж е последна версия, че и AHS (Advanced Hardware Support) на всичкото отгоре. И защо при начално зареждане първо се показва екрана с шарения тапет от началната инсталация и едва секунда по-късно - едноцветния десктоп, който съм настроил? Под xUbuntu няма такива проблеми.
Последна промяна от xUbuntu на пет апр 14, 2023 22:49, променено общо 1 път.
Без Фашистбук от 27 Декември 1968 г. :mrgreen:
ArchEnemy
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 574
Регистриран: пон окт 12, 2020 17:07
Репутация: 387
пол: Мъж

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от ArchEnemy »

xUbuntu написа:
чет апр 13, 2023 22:49
@ArchEnemy
Наистина се оказа много удобна и приятна дистрибуция MX-а. Ще си поиграя още малко с настройките и май ще заменя xUbuntu-то с него. Успях да деинсталирам напълно досадния Conky. Само една настройка по интерфейса не мога да намеря - когато NumLock-а ми е изключен и използвам комбинация от Shift и клавиш от цифровия блок, в MX ми пише цифри, а не маркира текста, както би трябвало. Да знаеш случайно откъде се настройва?
Аз не използвам Numpad-а но и при мен също не маркира текста, но не ми изписва цифри само мести курсора през един символ. Това може да е решение, но не съм го тествал. Може да питаш във форума на MX Linux, или виж в google за информация свързана с този проблем.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4566
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34152
пол: Мъж

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от бат-начо »

xUbuntu написа:
пет апр 14, 2023 00:45

Това за "/opt" не го разбрах. В MX FireFox е инсталиран точно в папка "/opt/firefox", така че мисля, че ще е много по-лесно да сменя нормалната версия с ESR - само ще разархивирам върху старата.
:toothy10:
Ако използвах МХ аз щях да направя

Код: Избери всички

sudo apt install firefox-esr firefox-esr-l10n-bg
и, о, изненада firefox-esr нямаше да е в /opt. ЗАЩО ЛИ?
И щях да махна firefox-opt със

Код: Избери всички

sudo apt purge firefox firefox-l10n*
Не, това ми е последния жокер!


П.П. Я, ahs във виртуална машина, хитър избор, пореден.

П.П. 2 Задача - имам firefox-102.10.0esr.tar.bz2 в домашната папка, може ли тя да работи от домашната папка /home/na4o и ако може, може ли да се обновява пак от там? Аз съм потребителя, но sudo/root правата са ми отрязани някак.
Последна промяна от бат-начо на пет апр 14, 2023 16:51, променено общо 1 път.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11092
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40071
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от Валсо »

Това МХ дебианско ли беше или убунтувско? Звучи ми познато като име, но в момента не мога да го проверя на какво беше базирано.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4566
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34152
пол: Мъж

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от бат-начо »

МХ е Дебиан без systemd, но не е Девуан.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4566
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34152
пол: Мъж

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от бат-начо »

Mozo написа:
пет апр 14, 2023 00:38
А сега си представи, че Mint е поне 100 пъти по-добре от "MX-а".
Ммм, не, не е така. МХ и Спарки залагат на нативни пакети, не на flatpak. Може да не изглеждат добре (за някои пък изглеждат добре). Предлагат и различни десктопи от Ментата. И под капака са пак барнати като Ментата. И са на различна база - Спарки ти дава почти всички графични среди + всичкия наличен Дебиан + no systemd (не съм обръщал внимание, но вярвам на tmp_ZMx2fK6aL4). ;) И има много bloatware щото pavroo си пада по него.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284122
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335153
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от Mozo »

бат-начо написа:
пет апр 14, 2023 15:01
Ммм, не, не е така. МХ и Спарки залагат на нативни пакети, не на flatpak
Че Mint да не наблягат на Flatpak? Кеф ти нейтив, кеф ти Flatpak, всичко има в магазина.
Изображение
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4566
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34152
пол: Мъж

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от бат-начо »

Нямат "култовата стена".
И много друго нямат. А това което могат да имат с PPA, да, не всичко, в Спарки може да се намери в софтуерния им център. Не мисля да обяснявам защо.
Но пък Ментата, така както си е, си е напълно добър избор за хора без щения да имат целия световен софтуер на тяхната машина с един клик.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
xUbuntu
Начинаещ
Мнения: 55
Регистриран: нед мар 19, 2023 15:18
Репутация: 30
пол: Мъж

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от xUbuntu »

ArchEnemy написа:
пет апр 14, 2023 11:21
Това може да е решение, но не съм го тествал.
Благодаря, това работи :съгласен:

Сега остава само да подкарам някак си VirtualBox Guest Additions. Защото от виртуална машина, която няма достъп до споделените дялове на доста, няма никаква полза...

@бат-начо
Колега, благодарен съм ти за високото ти мнение за мен, но все пак имай предвид, че поне на този етап леко ме надценяваш ;) В момента аз съм доволен, когато успея изобщо да подкарам нужната програма под Линукс. Кими сикинде ми е дали е от папка "/opt/", дали е от потребителската папка, или от споделения диск на хост машината. Нито зная защо не трябва (според теб, но явно не и според авторите на MX-а) една програма да работи от папка "/opt/", нито ме вълнува особено. Все пак, ако ми обясниш човешки какво лошо има програмите да се изпълняват от тази папка, нямам нищо против да науча нещо ново.

Пък хипотетичния случай, в който някой с еди-какви права стартирал нещо от еди-къде - просто идея си нямаш колко малко ме вълнува. Аз не съм сисадмин и нямам намерение да ставам. Единственото, което искам, е да подкарам стабилно работеща ОС с определени програми на моя персонален компютър (или на машината на клиент). На инсталирани от мен компютри няма и никога няма да има потребители, работещи с орязани права. Както и в изградени от мен мрежи. Принцип. Имам клиенти от 30 години насам (магазини, стокови борси) с двуцифрен брой машини. И навсякъде всички, от шефа до пазача, имат пълни права за достъп до всяка папка, вкл., и до системния дял на сървъра. Така беше и в мрежите с Win 3.11, и в Лантастик, и в Новел-ските, и сега в Windows-ките. И никога никъде не съм имал проблеми. Просто на всеки се обяснява какво може и какво не може да пипа и това е. Но не се ограничава принудително! И на всичко се правят бекъпи за всеки случай, разбира се ;)
Без Фашистбук от 27 Декември 1968 г. :mrgreen:
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4566
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34152
пол: Мъж

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от бат-начо »

Имаш ФФ-1, ФФ-2 и ФФ-3. Всички те са ФФ, но ги правят три различни хора. Ако едно ФФ го има в системата и инсталираш друго то най-малкото ще презапише съществуващото.
Firefox в Дебиан го има и може да дойде от testing или unstable. Тези хранилища ги няма, но какво пречи да ги има. Затова правилния подход, ако страничен за дистрото разработчик използва версия на ФФ е да я постави на легитимно място и тя да не се припокрива като място с оригиналната, макар и несъществуваща в момента версия.
ФФ-esr е подразбиращия уеб браузър в Дебиан. МХ е базирана на Дебиан. Но те (MХ) са решили да използват ФФ а не ФФ-esr, защото се целят в друг тип потребители, не тези на типичния stable Дебиан. https://www.debian.org/releases/
Не смятам, че е мое задължение да ти открия кое какво е в Линукс света, нито какво е apt https://en.wikipedia.org/wiki/APT_(software)
Ти си заплюваш какво да ползваш и пак ти не искаш да разбереш какво използваш и защо така са го направили.
Селски, Начо Селски.
ArchEnemy
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 574
Регистриран: пон окт 12, 2020 17:07
Репутация: 387
пол: Мъж

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от ArchEnemy »

@xUbuntu
За VirtualBox Guest Additions мисля че трябва да инсталираш тези пакети:

Код: Избери всички

sudo apt install build-essential dkms linux-headers-$(uname -r)
Не съм имал проблем със споделяне на дялове когато използвах Vritualbox, но в момента използвам virt-manager+qemu което за мен е по добър вариант от VirtualBox и VMware.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4566
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34152
пол: Мъж

Re: Всичко за: Ubuntu

Мнение от бат-начо »

https://www.fosslinux.com/18881/how-to- ... -linux.htm

https://kifarunix.com/install-virtualbo ... debian-11/


Винаги съм се чудил - това "sudo" го имат за задължително. А ако през файловия мениджър си го "чукнеш" - какво става, не се монтира ли. Да, трябва да имаш пълния набор за това за съответния файлов мениджър, показват уж за всички, универсално... Но според мен е правилно да се пробва монтиране без култовото и ако не стане, чак тогава. Вероятността да не се монтира без sudo е 1%.
spoiler:
Не трябва ли да се създаде/премести дискусията в тема "MX - как се работи с него", примерно.
Селски, Начо Селски.
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”