Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Прехвърляне на инсалация на Arch от стар на нов лаптоп

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Нова тема Отговори
larix
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 717
Регистриран: съб фев 24, 2018 11:35
Репутация: 5848
пол: Мъж

Прехвърляне на инсалация на Arch от стар на нов лаптоп

Мнение от larix »

Сдобих се с нов лаптоп Acer Nitro V15 и се питам възможно ли е по някакъв начин да прехвърля инсталацията на Арча от стария лаптоп също Acer ? Разликата естестествено е че новия е на UEFI , и въобще да се подкара нещо различно от Win 11 беше цяло приключение но най накрая успях да сложа Mint 21 за пробата :lol: Не ми се ще да правя нова исталация на Арча,през годините съм правил много настройки които съм видял във форума и не ги помня ! :mrgreen:
Прочетено: 243 пъти
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284581
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336074
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Прехвърляне на инсалация на Arch от стар на нов лаптоп

Мнение от Mozo »

Има начин, но първо трябва да подготвиш инсталацията за миграцията. На текущата инсталация инсталираш efibootmgr, efitools и efivar. След това на новия създаваш esp дял с размер 550 MB и добавяш boot и esp флагове към него. Правиш имидж прехвърляш инсталацията, сваляш Manjaro или Arch и в live сесия конвертираш от mbr в gpt, ако новият дял не е, ама то щом няма легаси, би трябвало да си е gpt.

Докато си в Live CD, чруутваш и инсталираш GRUB. Тук показвам процеса през Manjaro Live CD

Код: Избери всички

sudo manjaro-chroot -a
 
sudo mkdir /boot/efi
 
sudo mount /dev/sdXY /boot/efi # - sdXY е ESP дялът!
 
sudo grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=Arch --recheck
Ако се получи грешка "EFI variables are not supported on this system", изпълняваш:

Код: Избери всички

sudo modprobe efivarfs # - тук дори и да даде грешка, следващата команда ще проработи.

mount -t efivarfs efivarfs /sys/firmware/efi/efivars)

sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
Заместваш sdXY според твоите инициализации. Така съм конвертирл моите инсталации, когато най-сетне реших да минавам към тъмната страна :lol: :lol: :lol: Онзи ден се чудех как съм направил и Mint, ама не помня :lol: :lol: :lol:
Изображение
Потребителски аватар
cprog
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1426
Регистриран: нед юли 19, 2015 08:19
Репутация: 12986
пол: Мъж

Re: Прехвърляне на инсалация на Arch от стар на нов лаптоп

Мнение от cprog »

Mozo написа:
чет май 02, 2024 01:22
Има начин, но първо трябва да подготвиш инсталацията за миграцията. На текущата инсталация инсталираш efibootmgr, efitools и efivar. След това на новия създаваш esp дял с размер 550 MB и добавяш boot и esp флагове към него. Правиш имидж прехвърляш инсталацията, сваляш Manjaro или Arch и в live сесия конвертираш от mbr в gpt, ако новият дял не е, ама то щом няма легаси, би трябвало да си е gpt.

Докато си в Live CD, чруутваш и инсталираш GRUB. Тук показвам процеса през Manjaro Live CD

Код: Избери всички

sudo manjaro-chroot -a
 
sudo mkdir /boot/efi
 
sudo mount /dev/sdXY /boot/efi # - sdXY е ESP дялът!
 
sudo grub-install --target=x86_64-efi --efi-directory=/boot/efi --bootloader-id=Arch --recheck
Ако се получи грешка "EFI variables are not supported on this system", изпълняваш:

Код: Избери всички

sudo modprobe efivarfs # - тук дори и да даде грешка, следващата команда ще проработи.

mount -t efivarfs efivarfs /sys/firmware/efi/efivars)

sudo grub-mkconfig -o /boot/grub/grub.cfg
Заместваш sdXY според твоите инициализации. Така съм конвертирл моите инсталации, когато най-сетне реших да минавам към тъмната страна :lol: :lol: :lol: Онзи ден се чудех как съм направил и Mint, ама не помня :lol: :lol: :lol:
Когато си chroot има ли смисъл да ползваш sudo ? Тоест след manjaro-chroot
На мен преди за sudo в chroot ми е давало грешки
Сигурен ли си в това sudo ?
CPU~Dual core AMD Athlon 64 X2 5200+ (-MCP-) speed~2700 MHz (max) Kernel~4.15.0-33-generic x86_64 Up~1 day Mem~4869.6/7976.7MB HDD~2400.5GB(45.8% used) Procs~313 Client~Shell inxi~2.3.56
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284581
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336074
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Прехвърляне на инсалация на Arch от стар на нов лаптоп

Мнение от Mozo »

Няма, то си в root, техническа грешка :)
Изображение
larix
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 717
Регистриран: съб фев 24, 2018 11:35
Репутация: 5848
пол: Мъж

Re: Прехвърляне на инсалация на Arch от стар на нов лаптоп

Мнение от larix »

Аз пробвах първо с имидж но не стана не поиска да го сложи на новия дял! После пробвах с gparted да клонирам диска това стана.Инсталирахefibootmgr efitools efivar, копирах на новия лаптоп ,създадох еsp дял инсталирах grub.Рестарт видя новия grub обаче като му дам да зареди арч не тръгва : стои черен екран! А защо не стана с имидж не схванах :-k
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284581
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336074
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Прехвърляне на инсалация на Arch от стар на нов лаптоп

Мнение от Mozo »

Нямам представа защо не става, аз винаги си използвам имидж. Принципно е хубаво и двете машини да имат UEFI, за да може първо да го подкараш на старата и чак тогава да прехвърлиш всичко, при теб е по-сложният вариант...
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11170
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40480
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Прехвърляне на инсалация на Arch от стар на нов лаптоп

Мнение от Валсо »

larix написа:
чет май 02, 2024 09:42
Аз пробвах първо с имидж но не стана не поиска да го сложи на новия дял!
Коя програма използваш за тази операция? Щото Clonezilla-та има някои условия, за да стане това, което искаш и ако го правиш с нея, без специфичните настройки няма да ти станат нещата.
larix
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 717
Регистриран: съб фев 24, 2018 11:35
Репутация: 5848
пол: Мъж

Re: Прехвърляне на инсалация на Arch от стар на нов лаптоп

Мнение от larix »

Имиджа е направен с qt5-fsarchiver. На стария лаптоп има UEFI ще се пробвам първо там да го обърна и ще видя какво ще стане.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11170
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40480
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Прехвърляне на инсалация на Arch от стар на нов лаптоп

Мнение от Валсо »

За fsarchiver ще трябва да питаш Мозо, той го ползва т'ва нещо.
А за другото - някъде четох, че можело да MBR boot да се конвертира в ЕФИ без преинсталация, но в момента не мога да се сетя къде го четох. Ако успееш да конвертираш старото да стане ЕФИ, може и да стане прехвърлянето.
А що не пробваш с rescuezilla да направиш имидж и да го прехвърлиш? Rescuezilla e GUI на clonezilla. Правиш му на новия сторидж дяла/дяловете за ЕФИ, после прехвърляш от имиджа върху свободния дял и донастройваш за ЕФИ, вместо за MBR.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284581
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336074
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Прехвърляне на инсалация на Arch от стар на нов лаптоп

Мнение от Mozo »

larix написа:
чет май 02, 2024 20:34
Имиджа е направен с qt5-fsarchiver. На стария лаптоп има UEFI ще се пробвам първо там да го обърна и ще видя какво ще стане.
Точно така ще стане на 100%, защото съм го правил няколко пъти :)
Валсо написа:
чет май 02, 2024 22:27
За fsarchiver ще трябва да питаш Мозо, той го ползва т'ва нещо.
А за другото - някъде четох, че можело да MBR boot да се конвертира в ЕФИ без преинсталация, но в момента не мога да се сетя къде го четох. Ако успееш да конвертираш старото да стане ЕФИ, може и да стане прехвърлянето.
А що не пробваш с rescuezilla да направиш имидж и да го прехвърлиш? Rescuezilla e GUI на clonezilla. Правиш му на новия сторидж дяла/дяловете за ЕФИ, после прехвърляш от имиджа върху свободния дял и донастройваш за ЕФИ, вместо за MBR.
Говориш за неща, от които си нямаш и бъкел понятие.
Изображение
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1022
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10470
пол: Мъж

Re: Прехвърляне на инсалация на Arch от стар на нов лаптоп

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

larix написа:
чет май 02, 2024 09:42
Рестарт видя новия grub обаче като му дам да зареди арч не тръгва : стои черен екран!

Почти сигурно проблемът ти е в мапинга на дялове/дискове.
Виж си fstab на оригинала и копието му на новия комп - mount points, при всеки възможен вариант (освен специфичен единичен случай) не би трябвало да са еднакви.
И мапни fstab на новия системен диск да отговаря на топологията на дяловете му спрямо gdisk -l или UUID.
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
ArchEnemy
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 577
Регистриран: пон окт 12, 2020 17:07
Репутация: 387
пол: Мъж

Re: Прехвърляне на инсалация на Arch от стар на нов лаптоп

Мнение от ArchEnemy »

Преди време пробвах да преместя инсталация на Linux Mint от един лаптоп на друг с Clonezilla. Инсталацията на новия лаптоп тръгна, но не работеше както трябва и си наложи да я изтрия и инсталирам на ново. Оказа се че драйвърите за хардуера на стариа лаптоп с в конфликт с драйвърите инсталирани за новия лаптоп. Оттогава си правя само backup на home директорията с rsync когато преинсталирам или местя инсталацията на друга машина.
larix
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 717
Регистриран: съб фев 24, 2018 11:35
Репутация: 5848
пол: Мъж

Re: Прехвърляне на инсалация на Arch от стар на нов лаптоп

Мнение от larix »

Не знам да ли е правилно но понеже очаквах проблеми с fstab от инсталационна флашка с арч генерирах нов fstab и смених стария но няма резултат!
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284581
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336074
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Прехвърляне на инсалация на Arch от стар на нов лаптоп

Мнение от Mozo »

Значи, просто коментираш допълнителните ентрита, ако има такива и на новия лаптоп сменяш UUID да е също за root дяла или просто го променяш в fstab в съответствие :)
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”