Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Myah OS

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283773
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334127
Местоположение: Somewhere In Time

Myah OS

Мнение от Mozo »

Официалният сайт, от който може да свалите дистрибуцията, е http://www.myah.org. Тя се разпространява и чрез хитовата торент система, но ще трябва да се въоръжите с малко търпение, тъй като за момента популярността й не е много висока. В бъдеще обаче това със сигурност ще се промени.

В момента актуалната версия е 2.3, но вече е достъпно и технологично превю на 3, за финалната версия на която ще се наложи може би малко да почакаме. Инсталационният компактдиск е само един и поради тази причина първоначалните ми очаквания не бяха много високи. Просто не мога да си представя, че в днешния момент на едно CD, което освен всичко останало съдържа и Live ОС, може да има всичко нужно на един средностатистически потребител. Но Myah ме изненада изключително приятно в това отношение.

Изображение

Както казах, ако не желаете да инсталирате операционната система върху твърдия диск или просто да й хвърлите един предварителен поглед, може да я заредите директно от компактдиска, въпреки че така бързодействието й е сериозно затруднено. Тук имам малка забележка: върху работния плот няма икона за нормално инсталиране, каквато присъства в други дистрибуции, като Ubuntu например. Тази опция е скрита в стартовото меню – Myah Tools. Самата инсталация е една от най-лесните и бързите, които съм срещал. След като зареди LiveCD, стартирайте Myah Installer. Обикновено той се отваря след кратка пауза, така че имайте търпение. В трите полета трябва да се въведат локациите на инсталацията, на дела, върху който ще се инсталира, и мястото, на което да се запише MBR. След това има избор между нормална инсталация върху твърд диск и Live вариант върху USB устройство. Обикновено системата сама засича оптималните настройки и ако разполагате с предварително подготвени дялове, всичко, което трябва да направите, е да натиснете бутона Install. След това ви остава да изчакате известно време, през което файловете се копират, и това е всичко. Липсват постоянно появяващи се екрани за настройки, което е огромен плюс за потребителите с по-малко опит.

Какво прави впечатление след зареждане на Myah? На първо място, това е стремежът на авторите да създадат една максимално подобна на Windows система, която предлага същото удобство за използване, като същевременно запазят оригиналния облик и дух на Linux. Просто в Myah са пипнати някои дребни детайли, без да се правят драстични промени като в Linspire или Xandros например. Нещо дребно на пръв поглед, но много правилен ход според мен, защото така шокът за потребителите, свикнали с операционната система на Microsoft, ще е по-малък и те няма да се почувстват като захвърлени изведнъж сред бурните вълни на океана. Точно това беше първият факт, който ме накара да се запозная с тази дистрибуция.

Следващата приятна изненада е софтуерът, който е включен в нея. Основното, на което се набляга в рекламата на Linux, е свободата да се променя системата с отворен код , но съгласете се, малка част от потребителите (дори и някои, притежаващи по-голям опит) се възползват наистина от тази възможност. А познавам и много хора, които използват само това, което е включено в конкретно издание, и не си правят труда да инсталират нещо ново. Затова мисля, че Myah ще се хареса на широк кръг хора, понеже в нея може да се открие един много добър подбор на софтуер. Включените програми наистина са разнообразни и е помислено за всяка нужда, дори е обърнато внимание на някои сфери, които липсват в много от конкурентните продукти.

Изображение

Няма да изброявам всичко, което ще откриете на диска, а това е и невъзможно – само ще кажа, че бях изумен от наличието на толкова много приложения, събрани върху един CD-ROM. Срещал съм дори DVD дистрибуции, които са били много по-бедни, и с Myah много трудно може изпитате нужда от нещо допълнително. Може би най-същественият пропуск е Open Office, но винаги може да го добавите. Мислех си, че няма с какво да бъда изненадан по отношение на игрите под Linux, но това беше, преди да срещна Myah, която ме впечатли с няколко малки и непознати, но много зарибяващи заглавия.

Разполагате и с възможност за конфигуриране на всичко, за което се сетите, а с това не могат да се похвалят някои конкурентни дистрибуции. Особено ценя наличието на лесен инструмент за мрежовите настройки, намиращ се в Myah Tools. Ако външният облик на KDE не ви харесва или ви е омръзнал, препоръчвам ви да промените системните икони от Appearance & Themes, Icons. Една от любимите ми теми е Kids, при която иконите имат забавни изкривени форми.

Най-големият проблем, който срещнах, беше с кирилизацията. Вградените шрифтове не поддържаха нашата азбука и се наложи да добавя наличните в Windows. Това може да се направи от контролния център – System Administration –> Font Installer. За да ги импортирате, трябва да ги вземете от системната папка на Windows, от инсталационен диск или предварително да си подготвите папка с произволни кирилизирани шрифтове. След това вече можех да пиша на български, но остана невъзможността за преглед на вече готови текстове. Все пак версията, с която работя, не е най-актуалната и този проблем може да е намерил своето разрешение.

Трябва да отбележа недоволството си от инструмента за манипулиране на дискови дялове – известният QTParted, който не успя да се справи с един проблемен диск. Случваше се и отделни приложения да увиснат, но общо взето, стабилността и съвместимостта бяха на сравнително добро ниво.

Накрая ще ви обърна внимание на няколко опции, които могат да улеснят съжителството ви с Linux. Отворете контролния център. После отидете на KDE Components и Session Manager. По подразбиране е включена опцията On Login, Restore previous session, което означава, че при всяко рестартиране отново ще се зарежда софтуерът, стартиран предишния път. А за по-голямо удобство при спиране на машината може да щракнете с десния бутон върху полето за задачи в долната част на екрана, да изберете Unlock Panels, след което отново десен бутон и Add Applet to Panel. После намерете Lock/Logout Buttons, за да поставите тези два бутона. Разгледайте и останалите аплети – вероятно ще откриете полезни за себе си.

В Regional & Accessibility, Input Actions могат да се настроят движения с мишката и клавишни комбинации за по-бързо и лесно управление на приложенията.

Адриан Банчев
Прочетено: 334 пъти
Изображение
Потребителски аватар
beggginer
Доктор
Доктор
Мнения: 6340
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 33094
пол: Мъж

Re: Myah OS

Мнение от beggginer »

Колко ми е грозно това KDE.. =; :mrgreen:
Как да си върнем контрола над Windows 10 Home :violent1:
Изображение
Валсо написа:
съб яну 21, 2023 12:28
Знам какво правя.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283773
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334127
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Myah OS

Мнение от Mozo »

И мен не ме кефи KDE, но е широко разпространено :mrgreen: .
Изображение
Потребителски аватар
v0x
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 480
Регистриран: съб юни 30, 2007 21:42
Репутация: 10
Местоположение: Ямбол
Контакти:

Re: Myah OS

Мнение от v0x »

слаба работа е тая "ОС", ама може да се разгледа, еи така от любопитство.Вече я тегля, след 10 мин ще е при мен, още 10 да я изпеча, ама си мисля, че не си струва все пак, нито времето, нито диска. :mrgreen:
Потребителски аватар
cleaver
Ентусиаст
Ентусиаст
Мнения: 479
Регистриран: нед апр 13, 2008 19:42
Репутация: 356
пол: Мъж
Контакти:

Re: Myah OS

Мнение от cleaver »

v0x написа:слаба работа е тая "ОС", ама може да се разгледа, еи така от любопитство.Вече я тегля, след 10 мин ще е при мен, още 10 да я изпеча, ама си мисля, че не си струва все пак, нито времето, нито диска. :mrgreen:
Няма слаб Линукс. Дори и да е на 1 дискета.
Няма слаб Линукс. :)
Нова тема Отговори

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”