Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Alias на клавиатурата

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11170
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40480
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Alias на клавиатурата

Мнение от Валсо »

За да не хайджаквам темата на спрог, реших да пусна нова такава.
Гугъл не ме разбира какво искам от него, така че остава да питам тук.
Всички знаем какво е alias и как работи. Обаче това, което аз искам е хардуерен alias - да натисна едно копче, а то да изпълни команда, все едно съм натиснал две копчета. В случая най-много искам да си спестя пръстовия шпагат с Ctrl+H. Да кажем, че съм избрал копчето Favorites, което в Линукс няма никаква функция. Искам като го натисна него, да изпълнява Ctrl+H и да показва скритите файлове. Ако имате идеи как този клавиатурен alias да стане, давайте ги, защото всичко, което аз пробвах, вкл. и това от темата на спрог, не сработи и съм на път да се откажа вече.
Xdotool не сработи, потребителски шорткът, подобен на начина за scrot (като натисна printscreen, изпълнява "scrot -q 85 /path/to/save/screenshot.png") също не сработи. Всякакви други CLI & GUI програми за ремапване бяха също толкова безполезни.
Прочетено: 252 пъти
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4579
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34252
пол: Мъж

Re: Alias на клавиатурата

Мнение от бат-начо »

Амиии ти не искаш с един бутон да ти показва скритите. Искаш точен бутон да изпълява ctrl+h (който , в случая, показва скритите). Което не е едно и също.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
cprog
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1426
Регистриран: нед юли 19, 2015 08:19
Репутация: 12986
пол: Мъж

Re: Alias на клавиатурата

Мнение от cprog »

Може да разгледаш този проект - https://github.com/jtroo/kanata/tree/main, изглежда, че той прави каквото желаеш. Но тя има изглежда сравнително сложна конфигурация и трябва доста да се чете. Не съм я пробвал и не мога да споделя някакви практични съвети, но се каня да я разуча. :)
CPU~Dual core AMD Athlon 64 X2 5200+ (-MCP-) speed~2700 MHz (max) Kernel~4.15.0-33-generic x86_64 Up~1 day Mem~4869.6/7976.7MB HDD~2400.5GB(45.8% used) Procs~313 Client~Shell inxi~2.3.56
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11170
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40480
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Alias на клавиатурата

Мнение от Валсо »

Зае*и, отказвам се! Пробвах дори и подобните проекти, които са дадени в гитхъба на канàта. Намирам имената на клавишите, пиша конфиги, пускам демона и... [insert любимата дума на руснаците].

Изглежда, че всичките тези проекти са такива:

Изображение
Потребителски аватар
beggginer
Доктор
Доктор
Мнения: 6342
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 33114
пол: Мъж

Re: Alias на клавиатурата

Мнение от beggginer »

Как да си върнем контрола над Windows 10 Home :violent1:
Изображение
Валсо написа:
съб яну 21, 2023 12:28
Знам какво правя.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11170
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40480
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Alias на клавиатурата

Мнение от Валсо »

beggginer написа:
ср мар 13, 2024 23:04
Опитай тези:

https://github.com/snyball/Hawck
https://github.com/sezanzeb/input-remapper
Input remapper беше първото, което намерих преди няколко дни. Другото обаче не съм го чувал и ще го пробвам.
Потребителски аватар
petie
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 963
Регистриран: съб май 18, 2019 22:35
Репутация: 2714
пол: Мъж

Re: Alias на клавиатурата

Мнение от petie »

Я да се обадя дет не ми е работата :lol: :lol: :lol:
Можеш да напишеш програма на някой машинен език С, С++ Питон... И да я закачиш като стартираш процес :)
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1106
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10711
пол: Мъж

Re: Alias на клавиатурата

Мнение от Fernando Sucre »

бат-начо написа:
ср мар 13, 2024 18:43
Амиии ти не искаш с един бутон да ти показва скритите. Искаш точен бутон да изпълява ctrl+h (който , в случая, показва скритите). Което не е едно и също.
Всъщност, точно поради тази причина може и да стане сравнително лесно. Има такива дето го правят - така да модифицира входа, за да излъчи комбинация от два клавиша.
petie написа:
чет май 02, 2024 16:51
Я да се обадя дет не ми е работата :lol: :lol: :lol:
Можеш да напишеш програма на някой машинен език С, С++ Питон... И да я закачиш като стартираш процес :)
Благородно, ама хич няма да му е от полза. Трябва да се интегрира по много специфичен начин в системата.

Ето една връзка от мен: Key Remapping in Linux — 2021 Edition
https://medium.com/@canadaduane/key-rem ... 320999d2aa
Потребителски аватар
petie
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 963
Регистриран: съб май 18, 2019 22:35
Репутация: 2714
пол: Мъж

Re: Alias на клавиатурата

Мнение от petie »

Fernando Sucre написа:
чет май 02, 2024 17:10
petie написа:
чет май 02, 2024 16:51
Я да се обадя дет не ми е работата :lol: :lol: :lol:
Можеш да напишеш програма на някой машинен език С, С++ Питон... И да я закачиш като стартираш процес :)
Благородно, ама хич няма да му е от полза. Трябва да се интегрира по много специфичен начин в системата.

Ето една връзка от мен: Key Remapping in Linux — 2021 Edition
https://medium.com/@canadaduane/key-rem ... 320999d2aa
Ми мойто става за TTY а за графичната среда е най добре да се напише с фриймуърка й поне това се сетих,,,
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11170
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40480
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Alias на клавиатурата

Мнение от Валсо »

Fernando Sucre написа:
чет май 02, 2024 17:10
Всъщност, точно поради тази причина може и да стане сравнително лесно. Има такива дето го правят - така да модифицира входа, за да излъчи комбинация от два клавиша.
Само дето всичките програми, които пробвах, изобщо не откриват натиснатия клавиш. Дистрото го открива и прави това, което му е зададено по подразбиране (примерно да отвори браузъра), но програмите не реагират на това копче и на другите 4 след него, така че просто се отказах от тази идея.
Потребителски аватар
petie
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 963
Регистриран: съб май 18, 2019 22:35
Репутация: 2714
пол: Мъж

Re: Alias на клавиатурата

Мнение от petie »

Валсо написа:
пет май 03, 2024 22:14
Fernando Sucre написа:
чет май 02, 2024 17:10
Всъщност, точно поради тази причина може и да стане сравнително лесно. Има такива дето го правят - така да модифицира входа, за да излъчи комбинация от два клавиша.
Само дето всичките програми, които пробвах, изобщо не откриват натиснатия клавиш. Дистрото го открива и прави това, което му е зададено по подразбиране (примерно да отвори браузъра), но програмите не реагират на това копче и на другите 4 след него, така че просто се отказах от тази идея.
Те програмите трябва да са написани да реагират на даден клавиш а не както ти си го мислиш ако правилно съм те разбрал :)
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11170
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40480
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Alias на клавиатурата

Мнение от Валсо »

petie написа:
пет май 03, 2024 23:51
Те програмите трябва да са написани да реагират на даден клавиш а не както ти си го мислиш ако правилно съм те разбрал :)
Натискам копчето WWW и те не го отчитат, все едно не съм го натиснал. Ако затворя програмата и пак го натисна, то отваря браузъра. Само че на мен тази функция не ми трябва. Лесно ще махна функцията от клавишите в десктоп средата, за да не отваря браузъра. Обаче ремапърите като не го отчитат, все в г*з. :roll:
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1106
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10711
пол: Мъж

Re: Alias на клавиатурата

Мнение от Fernando Sucre »

petie написа:
пет май 03, 2024 23:51
.....
Те програмите трябва да са написани да реагират на даден клавиш а не както ти си го мислиш ако правилно съм те разбрал :)
Това е, че се генерира събитие и въз основа на него, различните компоненти на Линукс дистрибуцията го „оцветяват“, докато стигне до апликацията. Не е както си мислиш. Тази схема, която я описваш, би сработила в DOS. В Linux, даже и да прихванеш кой клавиш е натиснат (ако на системата и е разрешено да ти издаде), как ще инжектираш нова комбинация обратно във веригата за изпълнение? Нямаш такова API. Тази програма трябва да е най-малко сървис, който попада във веригата на обработка, така че да може да подава информация нататък.
Валсо написа:
пет май 03, 2024 22:14
.....
Само дето всичките програми, които пробвах, изобщо не откриват натиснатия клавиш. Дистрото го открива и прави това, което му е зададено по подразбиране (примерно да отвори браузъра), но програмите не реагират на това копче и на другите 4 след него, така че просто се отказах от тази идея.
Затова публикувах тази статия. Имаш няколко шанса да модифицираш събитието. Единия е през evdev. Другият, през сървис, който стои много долу и може да ги види и модифицира (keyd например). Друг шанс е през X Org, както се правило отдавна. Друг е през конфигурацията на клавиатурата. Още един шанс е през драйвърните модули на ядрото. И т.н. и т.н. Всеки подход си има своите предимства.

Изображение

Сега виждаш най-вероятната причина. Навярно до теб не достига събитие за натиснат клавиш, защото по-долните системи не го идентифицират като мултимедиен WWW и просто го изхвърлят от веригата. Вероятно ако настроиш клавиатурата да е твоят модел или съвместим, ще почне да се разпознава.
Нова тема Отговори

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”