Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Създаване на жив диск на Linux Mint - ръчен метод  [РЕШЕНА]

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4564
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Създаване на жив диск на Linux Mint - ръчен метод

Мнение от бат-начо »

Цъкаш таб/е (в зависимост легаси/уефи) - и преди двете тирета го слагаш. Като всеки друг възможен параметър който се подава.
Прочетено: 2019 пъти
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 1000
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10330
пол: Мъж

Re: Създаване на жив диск на Linux Mint - ръчен метод

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Още ли се мъчите с ментака - Mint?
Ако бяхте ползвали live-build-a на Debian/Devuan да сте забравили вече за мъките си.
В live-build-a вие определяте в текстови списъци кои да се пакетите в live/install вместо касапски и по слух :lol: да режете от готова сглобка като Минт-live.
Мда, макар и нескромно като самоизтъкване ви препоръчвам live-build, с които вече 4 години си билдвам безпроблемно моето лично zfs-live дистро - ZoR.
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
cprog
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1418
Регистриран: нед юли 19, 2015 08:19
Репутация: 12926
пол: Мъж

Re: Създаване на жив диск на Linux Mint - ръчен метод

Мнение от cprog »

бат-начо написа:
нед яну 21, 2024 21:59
Цъкаш таб/е (в зависимост легаси/уефи) - и преди двете тирета го слагаш. Като всеки друг възможен параметър който се подава.
Мдаа малко елементарен въпрос питах, ама да потвърдя методологията на тестване за по-сигурно :mrgreen:
CPU~Dual core AMD Athlon 64 X2 5200+ (-MCP-) speed~2700 MHz (max) Kernel~4.15.0-33-generic x86_64 Up~1 day Mem~4869.6/7976.7MB HDD~2400.5GB(45.8% used) Procs~313 Client~Shell inxi~2.3.56
Потребителски аватар
cprog
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1418
Регистриран: нед юли 19, 2015 08:19
Репутация: 12926
пол: Мъж

Re: Създаване на жив диск на Linux Mint - ръчен метод

Мнение от cprog »

tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
нед яну 21, 2024 22:00
Още ли се мъчите с ментака - Mint?
Ако бяхте ползвали live-build-a на Debian/Devuan да сте забравили вече за мъките си.
В live-build-a вие определяте в текстови списъци кои да се пакетите в live/install вместо касапски и по слух :lol: да режете от готова сглобка като Минт-live.
Мда, макар и нескромно като самоизтъкване ви препоръчвам live-build, с които вече 4 години си билдвам безпроблемно моето лично zfs-live дистро - ZoR.
Aз лично не се мъча, а се кефя, но ако ми опишеш постъпково и ли с линкче как да тествам с твоя метод съм отворен за тестове :)
CPU~Dual core AMD Athlon 64 X2 5200+ (-MCP-) speed~2700 MHz (max) Kernel~4.15.0-33-generic x86_64 Up~1 day Mem~4869.6/7976.7MB HDD~2400.5GB(45.8% used) Procs~313 Client~Shell inxi~2.3.56
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4564
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Създаване на жив диск на Linux Mint - ръчен метод

Мнение от бат-начо »

Режа само изсипаните на килограм икони и показалци, и пак не мога да махна всичките които искам, щото е твърда ядрова зависимост.
Сега сме на полирането. :lol:

Той има предвид точно live-build-ването. Примерно можеш да видиш как е билдната Спиралата. https://github.com/SpiralLinux/SpiralLinux-project

Но, вероятно това не те интересува, по-скоро как да си направиш твой Арч, който ще се износи за няколко месеца, обаче.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
cprog
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1418
Регистриран: нед юли 19, 2015 08:19
Репутация: 12926
пол: Мъж

Re: Създаване на жив диск на Linux Mint - ръчен метод

Мнение от cprog »

бат-начо написа:
нед яну 21, 2024 22:50
Режа само изсипаните на килограм икони и показалци, и пак не мога да махна всичките които искам, щото е твърда ядрова зависимост.
Сега сме на полирането. :lol:

Той има предвид точно live-build-ването. Примерно можеш да видиш как е билдната Спиралата. https://github.com/SpiralLinux/SpiralLinux-project

Но, вероятно това не те интересува, по-скоро как да си направиш твой Арч, който ще се износи за няколко месеца, обаче.
Позна за моя Арч, то даже имат Archiso система някаква, но засега Ментата е по-лесна, защото е отработена :)
CPU~Dual core AMD Athlon 64 X2 5200+ (-MCP-) speed~2700 MHz (max) Kernel~4.15.0-33-generic x86_64 Up~1 day Mem~4869.6/7976.7MB HDD~2400.5GB(45.8% used) Procs~313 Client~Shell inxi~2.3.56
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4564
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Създаване на жив диск на Linux Mint - ръчен метод

Мнение от бат-начо »

Е, то е подобно на това за квото казва Темп.
Но има нюанси - такива, като мене, дето са чели-недочели (и неразбрали) правят недоправени резултати (има много такива и с имена даже). А Ментата, и тя е направена по същия начин... Значи може.
И да, трябва да знаеш едно друго точно за Дебиан, не за Киро или Стайка.

И съм много доволен от полученото, резултата - тук, убунтувския вариант трябва да се наканя да го уеднаквя с другия някой ден, то са само настройки за поставяне.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
cprog
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1418
Регистриран: нед юли 19, 2015 08:19
Репутация: 12926
пол: Мъж

Re: Създаване на жив диск на Linux Mint - ръчен метод

Мнение от cprog »

бат-начо написа:
нед яну 21, 2024 23:24
Е, то е подобно на това за квото казва Темп.
Но има нюанси - такива, като мене, дето са чели-недочели (и неразбрали) правят недоправени резултати (има много такива и с имена даже). А Ментата, и тя е направена по същия начин... Значи може.
И да, трябва да знаеш едно друго точно за Дебиан, не за Киро или Стайка.

И съм много доволен от полученото, резултата - тук, убунтувския вариант трябва да се наканя да го уеднаквя с другия някой ден, то са само настройки за поставяне.
Аз именно този твой респин ползвах , за да си играя с remaster-iso и да сложа nomachine и се получи чудесно.
Точно каквото исках.
Тествах и параметъра toram -работи - на виртуална машина с 8 ГБ и на реална с 64 GB памет.
Реалната мааалко се забави с копирането, но после живата мента беше много пъргава и на виртуална, и на реална . Мисля да го ползвам и занапред тоя параметър, за който бях забравил дефакто.
CPU~Dual core AMD Athlon 64 X2 5200+ (-MCP-) speed~2700 MHz (max) Kernel~4.15.0-33-generic x86_64 Up~1 day Mem~4869.6/7976.7MB HDD~2400.5GB(45.8% used) Procs~313 Client~Shell inxi~2.3.56
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4564
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Създаване на жив диск на Linux Mint - ръчен метод

Мнение от бат-начо »

Ами аз го "преправях" още няколко пъти, заради за мене нужни настройки. То само настройките променям/добавям, ама искам "да е така" "от въздуха".
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
cprog
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1418
Регистриран: нед юли 19, 2015 08:19
Репутация: 12926
пол: Мъж

Re: Създаване на жив диск на Linux Mint - ръчен метод

Мнение от cprog »

бат-начо написа:
пон яну 22, 2024 00:57
Ами аз го "преправях" още няколко пъти, заради за мене нужни настройки. То само настройките променям/добавям, ама искам "да е така" "от въздуха".
ТоDo.txt ме впечатли, почти професионална организация имаш на нещата - какво да се напави, друг файл какво е направено, супер наистина :headbang: :headbang:
CPU~Dual core AMD Athlon 64 X2 5200+ (-MCP-) speed~2700 MHz (max) Kernel~4.15.0-33-generic x86_64 Up~1 day Mem~4869.6/7976.7MB HDD~2400.5GB(45.8% used) Procs~313 Client~Shell inxi~2.3.56
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4564
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Създаване на жив диск на Linux Mint - ръчен метод

Мнение от бат-начо »

Със "текст" накрая, за да се чете без да се сваля. ;) И който иска - да си го ползва със здраве.
spoiler:
Което ме подсети, че трябва да дам и съдържанието на
.disk/mkisofs
boot/grub/grub.cfg
isolinux/live.cfg
щото съм променял и там.

И "нюансите" там са (Ubuntu vs Debian) - едното "кълве" на locale, другото на locales, по едно време сработваше timezone='каквото\трябва', сега "не кълве" - иска dpkg-reconfigure tzdata "твърдо", на едното "схемата" на живата система е в /rofs, на другото си е "класически" .... :toothy10: М-да, скоро не съм гледал ман-а на Убунту, щото съм куха лейка, да си го опресня.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4564
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Създаване на жив диск на Linux Mint - ръчен метод

Мнение от бат-начо »

:toothy10: Тъй, стига му полирането. Остана само "да дам 'видим' отчет" за кое е променено. И "тъй кто такой - давай, дасвидания ".
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4564
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Създаване на жив диск на Linux Mint - ръчен метод

Мнение от бат-начо »

@cprog , знаеш ли, "измислих" да създам продължение на темата, нещо като - "как да променим леко живия LMDE-6 с remaster-iso", от която само да копираш и поставяш, и да си стоиш само в папката, "дето строиш", и да имаш "моето" накрая (щом ще е копи-пасте).
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
cprog
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1418
Регистриран: нед юли 19, 2015 08:19
Репутация: 12926
пол: Мъж

Re: Създаване на жив диск на Linux Mint - ръчен метод

Мнение от cprog »

бат-начо написа:
вт яну 23, 2024 12:07
@cprog , знаеш ли, "измислих" да създам продължение на темата, нещо като - "как да променим леко живия LMDE-6 с remaster-iso", от която само да копираш и поставяш, и да си стоиш само в папката, "дето строиш", и да имаш "моето" накрая (щом ще е копи-пасте).
Подкрепям идеята и като напишеш продължението съм готов да се включа да тестваме.
Звучи ми интересно и много удобно.
CPU~Dual core AMD Athlon 64 X2 5200+ (-MCP-) speed~2700 MHz (max) Kernel~4.15.0-33-generic x86_64 Up~1 day Mem~4869.6/7976.7MB HDD~2400.5GB(45.8% used) Procs~313 Client~Shell inxi~2.3.56
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4564
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34142
пол: Мъж

Re: Създаване на жив диск на Linux Mint - ръчен метод

Мнение от бат-начо »

Не ме бива в обясненията. Иначе - виж тука.

А Ментите в облака ги ликвидирам, щото нямам място.
Селски, Начо Селски.
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”