Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
Zeroadhesion
       
Мнения: 19071
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 36682
пол: Мъж

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от Zeroadhesion »

Mozo написа:
чет апр 25, 2024 14:49
Що храниш ти GNOME, бе :idea: :idea: :idea:
Офтопик:
Тва във връзка с изказването на Росен - ние плюем KDE, той вика, че идваме да плюем GNOME :p
Моля! Да не забравяме, че сме "еуглени" (Валсо).
Също така и "група от хора, отделила се от официалната църква" (Други)
Прочетено: 7475 пъти
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284580
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336054
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от Mozo »

Аз съм Волвокс, ще ме прощаваш :lol: :lol: :lol:
Изображение
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5141
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34897
пол: Мъж

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от Shaker »

Да са живи и здрави пичовете от Reddit. Разреших си проблемите с KDE PIM и в момента е използваемо. Трябвало да се стартират програмите с аргумент "%u".
Направих го за Хромавия и о, чудо! Логнах се и ми се синхронизираха контактите и календарите.
Въпросът е, че трябва да се правят еб@ти гиманистките, за да си добавиш Gmail, Google календарите и контактите. В това отношение при GNOME е много по-лесно и интуитивно.
Изображение
Офтопик:
Zeroadhesion написа:
пет апр 26, 2024 00:46
Mozo написа:
чет апр 25, 2024 14:49
Що храниш ти GNOME, бе :idea: :idea: :idea:
Офтопик:
Тва във връзка с изказването на Росен - ние плюем KDE, той вика, че идваме да плюем GNOME :p
Моля! Да не забравяме, че сме "еуглени" (Валсо).
Също така и "група от хора, отделила се от официалната църква" (Други)
То станах хем еуглена, хем човек с "Windows навици", защото не разбирам филосифията на онази светиня и дръзвам да я критикувам. Също така, който не харесва GNOME, то той автоматично е в блатото. Съжалявам пичове...
Единствено се излиза от блатото, ако критикуваш KDE и възхваляваш светинята, колко е безпроблемна и безгрешна. Аз лично си оставам в блатото, защото си ги храня стабилно и двете графични среди. Не ми дреме, как ме квалифицират последователите на онази светиня.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284580
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336054
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от Mozo »

@bvbfan
Ето някои проблеми на първо четене:
1. При копиране на файл той понякога изчезва и не се появява докато не дадеш рефреш.
2. Sub-pixel рендирането не се спира при дроп даун менюто на Alt+F2, въпреки че е спряно за цялата система.
3. Понякога мишката губи фокус ако се е показал попъп от системния трей. Клавиатурата продължава да работи, но с мишката не може да се цъкне никъде, решението е рестарт.
4. Няма диалог за копиране и пействане. Да, в 21-и век, средата, която се хвали, че може всичко, няма елементарно нещо като диалог за копиране...
5. Опциите за запаметяване на положението на отворени прозорци на програми не работят освен ако не бъдат форснати. Всички други възможности биват игнорирани все едно не са зададени.
6. Не може да бъде сменена иконата на даден MIME тип под X11, диалоговият прозорец просто се затваря и не ти дава възможност да избереш икона.
7. Няма текстово скролиране извън границите на текстовия редактор (kate и kwrite) при положение че така беше през последните 30 години, а и няма еквивалент с клавиши. Проблемът е само при X11.
8. GTK приложенията не помнят нищо извън текущата сесия. В момента, в който ги затвориш, забравят всичко.
9. Някои Qt приложения като Ark например, не виждат всички дискове и дялове, а само половината от тях.
10. При преименуване на файлове името се изнася най-вляво.
11. При преименуване на файл на десктопа, текущото име на файла е двойно, но с различна дължина и става каша.
Изображение
Потребителски аватар
bvbfan
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2732
Регистриран: нед юни 14, 2015 07:02
Репутация: 17606
пол: Мъж

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от bvbfan »

Mozo написа:
пон май 13, 2024 15:55
@bvbfan
Ето някои проблеми на първо четене:
1. При копиране на файл той понякога изчезва и не се появява докато не дадеш рефреш.
2. Sub-pixel рендирането не се спира при дроп даун менюто на Alt+F2, въпреки че е спряно за цялата система.
3. Понякога мишката губи фокус ако се е показал попъп от системния трей. Клавиатурата продължава да работи, но с мишката не може да се цъкне никъде, решението е рестарт.
4. Няма диалог за копиране и пействане. Да, в 21-и век, средата, която се хвали, че може всичко, няма елементарно нещо като диалог за копиране...
5. Опциите за запаметяване на положението на отворени прозорци на програми не работят освен ако не бъдат форснати. Всички други възможности биват игнорирани все едно не са зададени.
6. Не може да бъде сменена иконата на даден MIME тип под X11, диалоговият прозорец просто се затваря и не ти дава възможност да избереш икона.
7. Няма текстово скролиране извън границите на текстовия редактор (kate и kwrite) при положение че така беше през последните 30 години, а и няма еквивалент с клавиши. Проблемът е само при X11.
8. GTK приложенията не помнят нищо извън текущата сесия. В момента, в който ги затвориш, забравят всичко.
9. Някои Qt приложения като Ark например, не виждат всички дискове и дялове, а само половината от тях.
10. При преименуване на файлове името се изнася най-вляво.
11. При преименуване на файл на десктопа, текущото име на файла е двойно, но с различна дължина и става каша.
2. Имаш предвид KRunner?
3. Никога не ми се случвало, не разбирам и какво може да е
4. Работи се по него
5. Напълно си работят, тествах с Долфин
6-7 X11 неща не тествам :lol:
8. GTK не ползвам
9. Не ми се е случвало, може би пак ntfs? Ако питаш мен качи си данните на външен диск и затрий тая пародия на файлова ситема
10. В Долфин ли, скрийншот?
11. Репортни бъг със скрийншот, забелязал съм го това, но има визуален тим, който отговаря за това, няма да ми позволят да пипам. Сложи шот за преименуване от дълго на късо име, тогава е най-объркващо.
от p4p » пет окт 07, 2016 19:13 написа:В тоя раздел нищо не разбираме от Windows. :)
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284580
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336054
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от Mozo »

2. Да
3. Като си поиграеш да цъкаш из сис трея и им се показват попъпите, тогава се случва. Последните два пъти със сигурност ми го направи от Tixati.
4. Дано, че нещо не отговарят в бъга, ще е супер яко да ни го върнат :headbang: :headbang: :headbang:
5. Не в Dolphin, странични приложения. Най-лесно е да отвориш усмивките тук във форума и да видиш, че където и да им зададеш, на следващото отваряне не го спазва. Пробвах и на Wayland, не бачка. Пробвах и с TeamViewer - винаги се отваря долу вдясно, а аз искам по средата. Дадох му Remember по средата - не ще. Само с Force стои там, ама знаеш, че не е много ок с Force, че не можеш да го лестиш.
6-7. Това не променя факта, че са там :mrgreen:
8. Ок, но си е проблем, при Plasma 5 не беше така.
9. Не, не ми нижда ext4 дял и то при доста приложения - Ark, qBittorrent, Virtualbox и т.н.
10. Да, в Dolphin:
Изображение
След като го преименуваш си идва в средата, но това подскачане е особено дразнещо. Преди си ги преименуваше по средата, където си е първоначално и текстът. Уточнение - това става само при кратки имена. При дълги си е ок.
11. Уморих се, но добре, ще пусна... някога. Че нещо и внимание не ми обръщат и не е особено окуражаващо :lol: :lol: :lol:
Изображение
Потребителски аватар
bvbfan
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2732
Регистриран: нед юни 14, 2015 07:02
Репутация: 17606
пол: Мъж

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от bvbfan »

Mozo написа:
пон май 13, 2024 18:35
3. Като си поиграеш да цъкаш из сис трея и им се показват попъпите, тогава се случва. Последните два пъти със сигурност ми го направи от Tixati.
5. Не в Dolphin, странични приложения. Най-лесно е да отвориш усмивките тук във форума и да видиш, че където и да им зададеш, на следващото отваряне не го спазва. Пробвах и на Wayland, не бачка. Пробвах и с TeamViewer - винаги се отваря долу вдясно, а аз искам по средата. Дадох му Remember по средата - не ще. Само с Force стои там, ама знаеш, че не е много ок с Force, че не можеш да го лестиш.
9. Не, не ми нижда ext4 дял и то при доста приложения - Ark, qBittorrent, Virtualbox и т.н.
10. Да, в Dolphin:
3. Никога не съм имал подобен проблем, това ми е редовна играчка да преминавам през аплети, Akregator, KMail, Yakuake
5. Разбрах проблема, класът на прозореца е същият като на основното приложение, т.е. няма как да се зададе на подпрозорец. TeamViewer е wine приложение нали, вероятно също не го класифицира както трябва. Отворих бъг https://bugs.kde.org/show_bug.cgi?id=487001
9. Това няма нищо общо с KDE значи, Qt приложения може да не го виждат по различни причини...
10. Да видях, в изглед икони го прави, отвори бъг към Dolphin, пише че става въпрос за icon view и след като почнеш да преименуваш маркерът се позиционира най-вляво, а трябва да е в центъра.

И не пиши повече от веднъж в репортите, ако някой те пита тогава отговори.
от p4p » пет окт 07, 2016 19:13 написа:В тоя раздел нищо не разбираме от Windows. :)
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284580
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336054
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от Mozo »

Не, TeamViewer отдавна е нейтив приложение, Firefox също :) Това с мишката току-що си го причиних изкуствено - сваляш Tixati в систем трея и просто ховърваш мишката няколко пъти нат иконата му, за да му се появи попъпът. Директно приключва всичко, само рестарт оправя положението :mrgreen:

Благодаря за бъга, но имената на прозорците са различти. Примерно сега пиша във Firefox и отгоре пише "Публикувай отговор ала-бала, а като отвоиря усмивките, си пише "Безплатни есета, реферати, анализи - Камината Усмивки - Mozilla Firefox". Та, взема си имената на прозорците, не е в това проблемът явно, някъде от другаде е. Например при Tixati пробвах и си бачка. Друго, което ми направи впечатление е следното - Plasma преди си помнеше къде си оставил приложението и при следващото стартиране ти го пускаше в същата позиция. Сега това за някои приложения не важи като вече споменатите Firefox и TeamViewer, но в същото време за Tixati и Konsole важи, доста странно и със сигурност е свързано с гореописания проблем.
Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284580
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336054
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от Mozo »

Пуснах хиляда бъга, моят ом вече е спокоен, в духовно равновеси съм :mrgreen:
Изображение
Потребителски аватар
bvbfan
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2732
Регистриран: нед юни 14, 2015 07:02
Репутация: 17606
пол: Мъж

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от bvbfan »

Mozo написа:
вт май 14, 2024 11:42
Благодаря за бъга, но имената на прозорците са различти. Примерно сега пиша във Firefox и отгоре пише "Публикувай отговор ала-бала, а като отвоиря усмивките, си пише "Безплатни есета, реферати, анализи - Камината Усмивки - Mozilla Firefox". Та, взема си имената на прозорците, не е в това проблемът явно, някъде от другаде е. Например при Tixati пробвах и си бачка. Друго, което ми направи впечатление е следното - Plasma преди си помнеше къде си оставил приложението и при следващото стартиране ти го пускаше в същата позиция. Сега това за някои приложения не важи като вече споменатите Firefox и TeamViewer, но в същото време за Tixati и Konsole важи, доста странно и със сигурност е свързано с гореописания проблем.
Помненето на прозорците го прави KWin, освен това аз имам името на класа не името на прозореца (макар че точно името на прозореца може да се ползва)
Изображение
Клас на прозорец (пълно съвпадение) dolphin org.kde.dolphin - това се използва, за да се запомни позиция или размер на прозорец. Но както се вижда името е просто основното име на програмата - това е грешка и сега няма как да задаваш позиция и размер на прозорец, т.е. цялата опция конфигуриране на специални настройки на прозорец - не работи (предпоследната опция като натиснеш десен бутон на заглавието и допълнителни настройки)
от p4p » пет окт 07, 2016 19:13 написа:В тоя раздел нищо не разбираме от Windows. :)
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284580
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336054
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от Mozo »

Ясно, дано го оправят, че имат бая работа - фрашкано е с бъгове :)
Изображение
Потребителски аватар
bvbfan
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2732
Регистриран: нед юни 14, 2015 07:02
Репутация: 17606
пол: Мъж

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от bvbfan »

Почти всичко от това, което казваш са регресии. Т.е. нещо е работело, но в даден момент се пренаписва или започва да се ползва нов алгоритъм или по-често в KWin се добавят нови протоколи за Wayland и кода трябва да работи и за X11 и за Wayland, обаче не винаги се получава. Така се получават такива регресии, ще ги оправят но ще отнеме време, щото и други неща има да се променят и да се оправят. А добавят и HDR това налага нови структурни промени в кода, това пак може да доведе до регресии и така до безкрай :lol: Когато се добавят нови неща винаги се случва, а 5-цата когато казаха, че няма да има нищо ново, за няколко релийза и се оправи всичко, ама сега не е така. Трябва може би да има по-големи периоди без нищо ново да се слага, само бъгове да се чистят, ама не го приеха, някой беше предложил само 2 пъти в годината да има нова версия, другото да са бъг фиксове.
от p4p » пет окт 07, 2016 19:13 написа:В тоя раздел нищо не разбираме от Windows. :)
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284580
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336054
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от Mozo »

Сериозно трябва да помислят по въпроса, че иначе става една огромна камара от бъгове. Аз няколко пъти съм питал и казвал, но всеки път ми се отговаря, че всеки прави каквото му е на сърце и не можели да задължават хората, щото били там доброволно...
Изображение
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1022
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10470
пол: Мъж

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Plasma 6 цъфна и във Void.
Оказа се абсолютно безпроблемен ъпгрейд 5.27.11 --> 6.0.4
Направо съм изумен как така да няма проблеми както беше с Neon и където па си играх, па си ръчках да го оправя тогава. Явно подходът във Void е по-професионален от гледна точка ъпгрейд - постепенно внимателно наливане в продължение на седмици без да се счупи системата, и днес окончателният краен ъпгрейд за нещата, които трябва да се ъпгрейднат наведнъж - само 230 пакета, за 3 минути.

Изображение

Тоя приятел си дочака ъпгрейда във виртуалката си: O:)
Изображение

Изображение

Единственото, което не разбрах е пръстовият отпечатък за избора на клавиатура?! Тук и на входния екран.
Това дали означава, че Plasma 6 работи с тъч-скрийн? Някой с такъв екран да потвърди?
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284580
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336054
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от Mozo »

Работи от много отдавна, не само от 6-а версия.
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”