Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 1000
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10330
пол: Мъж

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Зная ли...
По-принцип продължавам да предпочитам зареждане без display manager,
Slim даже ми е много графичен :lol:
Startx - rulz.

Преди време видях, че така са и във Void - еднакви предпочитания имаме.
Те пък го прилагат възможно най-опростено за Плазмата:

$ xlocate startplasma
plasma-workspace-5.27.11_1 /usr/bin/startplasma-wayland
plasma-workspace-5.27.11_1 /usr/bin/startplasma-x11

Яснота и изящество. :salute:
Прочетено: 6529 пъти
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 1000
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10330
пол: Мъж

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Не е много читав Wayland (NVidia) при мен при връщане от съспенд режим в плазма 6-цата, графиката му не се обновява и трябва като с четка да шаря с мишката по екрана да се появи графиката. При плазма 5-цата нямаше такива изпълнения. Някой да му се случва същото в 6-цата?
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5123
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34677
пол: Мъж

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от Shaker »

tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
ср мар 20, 2024 11:25
Не е много читав Wayland (NVidia) при мен при връщане от съспенд режим в плазма 6-цата, графиката му не се обновява и трябва като с четка да шаря с мишката по екрана да се появи графиката. При плазма 5-цата нямаше такива изпълнения. Някой да му се случва същото в 6-цата?
При мен няма проблем след връщане от sleep или hibernate в Wayland. Странно, защото и аз съм с Nvidia :roll:

Аз имам друг въпрос. Някой с NVIDIA, лаптоп и допълнителен монитор? Като свържа външен монитор, няма сигнал към него, а пък дисплеят на лаптопа се гаси. Това се случва в Wayland. Ако съм с X11, тогава има сигнал към монитора, дисплеят на лаптопа си свети, ама производителността е отврат. Разгледах логовете и видях, че NVIDIA плюе едни и същи грешки като луд. Странно, защото в Tumbleweed единствено ми се обнови ядрото, Mesa драйверите на Intel и някакви системни пакети. Нямах нито един ъпдейт нито за KDE, нито за NVIDIA.
Та при мен ли е само този проблем или съм единственият мъченик, който използва openSUSE :lol:
Последна промяна от Shaker на ср мар 20, 2024 16:57, променено общо 1 път.
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 1000
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10330
пол: Мъж

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

KDE-помазаните от Neon, пак са отличници O:)

Голям ъпдейт доде - KDF 6.1.0
Изображение
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 1000
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10330
пол: Мъж

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

@Shaker
Такова гаснене на монитори се получава по принцип когато имаш настройка на алтернативни екрани.
Примерна полза кога си забучиш ноутбука на шиша на дека и превключи към външен екран.
Да не би пък грешката да е в X11 - щото той се държи некорктно-размазано, ако настройките са за алтернативни екрани.
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
stany
Дарител
Дарител
Мнения: 75
Регистриран: пон окт 28, 2019 22:59
Репутация: 948
пол: Мъж

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от stany »

tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
ср мар 20, 2024 11:25
Не е много читав Wayland (NVidia) при мен при връщане от съспенд режим в плазма 6-цата, графиката му не се обновява и трябва като с четка да шаря с мишката по екрана да се появи графиката. При плазма 5-цата нямаше такива изпълнения. Някой да му се случва същото в 6-цата?
При мен сле случва от време на време. Не е постоянно. Имам чувството, че проблема зависи от някой апп който съм отворил.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11072
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40021
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от Валсо »

tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
пон мар 18, 2024 19:56
Зная ли...
По-принцип продължавам да предпочитам зареждане без display manager,
Slim даже ми е много графичен :lol:
Startx - rulz.

Преди време видях, че така са и във Void - еднакви предпочитания имаме.
Те пък го прилагат възможно най-опростено за Плазмата:

$ xlocate startplasma
plasma-workspace-5.27.11_1 /usr/bin/startplasma-wayland
plasma-workspace-5.27.11_1 /usr/bin/startplasma-x11

Яснота и изящество. :salute:
Може и с whereis.
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5123
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34677
пол: Мъж

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от Shaker »

tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
ср мар 20, 2024 13:05
KDE-помазаните от Neon, пак са отличници O:)

Голям ъпдейт доде - KDF 6.1.0
Изображение
Това е така, защото използваш тестовата версия на KDE Neon. На "User Edition" би трябвало да е 6.0.2
tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
ср мар 20, 2024 13:12
@Shaker
Такова гаснене на монитори се получава по принцип когато имаш настройка на алтернативни екрани.
Примерна полза кога си забучиш ноутбука на шиша на дека и превключи към външен екран.
Да не би пък грешката да е в X11 - щото той се държи некорктно-размазано, ако настройките са за алтернативни екрани.
Проблемът е, че Wayland сесията се троши, когато забуча HDMI към лаптопа, при X11 не е така, въпреки лошия пърформанс. При преглед на логовете, гледам, че NVIDIA драйверът храчи това нон стоп при забучване на външния монитор:
Изображение:
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5123
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34677
пол: Мъж

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от Shaker »

Пореден пропуск на KDE. Персонализацията си има лоша страна:
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11072
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40021
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от Валсо »

Shaker написа:
ср мар 20, 2024 17:25
Пореден пропуск на KDE. Персонализацията си има лоша страна:
:toothy10: :toothy10: :toothy10: :toothy10: :toothy10:
Явно са копирали код от chkdsk на говното (без да знаят какво означава and as a result their code is garbage. Again!), което има навика да ти затрива цялата информация, ако нещо по файловата система не му хареса. :lol:
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 1000
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10330
пол: Мъж

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Shaker написа:
ср мар 20, 2024 17:25
Пореден пропуск на KDE. Персонализацията си има лоша страна:
https://www.reddit.com/r/kde/comments/1 ... e_out_all/
Това е ужасно, по-ужасно от пробитостта на Уиндоус.
Нямах си на идея, че KDE разкрасяването е толкова безумно и безотговорно проектирано - да изпълнява всякакъв код и да не е в sandbox.
Въобще цялата идея на разкрасяване/плъгини за допълнителна функционалност към Десктопа от външни 3d party източници започва все повече да ми се струва много, ама много тъпа. Като се замисля такава е и ориентацията в Gnome и екстеншъните му от знайни и незнайни хора, където също се връткат скриптове и пак не са в sandbox.

Правилно съм си избрал LXQt, където в разкрасяването няма скриптове и PCManFM-Qt, в който няма плъгини, па вие си ги тролете че били куци.
Значи за мен след Windows, сега вече и KDE и Gnome могат да ходят да се факат!
Но докато за Windows e временно, за тея ще е окончателно - егаси и пробитите by-design откъм сигурност десктопи!!
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5123
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34677
пол: Мъж

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от Shaker »

tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
чет мар 21, 2024 07:00
Това е ужасно, по-ужасно от пробитостта на Уиндоус.
Нямах си на идея, че KDE разкрасяването е толкова безумно и безотговорно проектирано - да изпълнява всякакъв код и да не е в sandbox.
Въобще цялата идея на разкрасяване/плъгини за допълнителна функционалност към Десктопа от външни 3d party източници започва все повече да ми се струва много, ама много тъпа. Като се замисля такава е и ориентацията в Gnome и екстеншъните му от знайни и незнайни хора, където също се връткат скриптове и пак не са в sandbox.

Правилно съм си избрал LXQt, където в разкрасяването няма скриптове и PCManFM-Qt, в който няма плъгини, па вие си ги тролете че били куци.
Значи за мен след Windows, сега вече и KDE и Gnome могат да ходят да се факат!
Но докато за Windows e временно, за тея ще е окончателно - егаси и пробитите by-design откъм сигурност десктопи!!
Зависи от ситуацията. Ако инсталираш дадени теми и ти искат root достъп, то трябва да ти светне червената лампа. В KDE всички теми се инсталират в ~/.local/share/*, но опиташ ли се да инстлираш тема за SDDM, то тогава ти искат root достъп. Точно от тук идва проблемът с глобалните теми, защото те включват теми и за SDDM. Аз лично не съм инсталирал такива, но фактът, че се позволява да се вкарат скриптове, които да ти премахнат цялата ситема, е безумие.
Не знам, дали има модерация в GNOME Extensions, но в KDE Store разбрахме, че със сигурност няма такава. Трябва да има някакъв модератор, който да следи тези добавки, да ги тества в sandbox и тогава да ги одобри, иначе резултатите са такива...
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 1000
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10330
пол: Мъж

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Shaker написа:
чет мар 21, 2024 08:20

... Зависи от ситуацията. Ако инсталираш дадени теми и ти искат root достъп, то трябва да ти светне червената лампа... че се позволява да се вкарат скриптове, които да ти премахнат цялата ситема, е безумие ...
За мен аз нямам особени притеснения, но като си помисля че щях да инсталирам Плазма на други неразбиращи от Линукс, просто изтръпвам от мисълта, че можех да потенциално да стана съучастник в техни загуби с терабайти ценна информация. А като ги знам колко са 'прилежни' в бекъпите - мани, мани ...
Пу-пу-пу да си плюя в пазвата, че не стигнах до инсталации. O:)
Shaker написа:
чет мар 21, 2024 08:20
Не знам, дали има модерация в GNOME Extensions, но в KDE Store разбрахме, че със сигурност няма такава. Трябва да има някакъв модератор, който да следи тези добавки, да ги тества в sandbox и тогава да ги одобри, иначе резултатите са такива...
Мисля, че можеш да бъдеш сигурен, че и в https://extensions.gnome.org/ няма модератори:
213 (страници) х 10 (на страница) = 2130 extensions.
Другите Авгиеви обори.

------------------
П.С.
Допълнителна светлина по конкретния проблем:
“Grey Layout,” has nearly four thousand downloads and was previously used in Plasma 5 without any issues
https://linuxiac.com/usage-of-plasma-6- ... ous-risks/

Ситуацията е още по-сериозна - на нещо, което си проверил при инсталацията му, вярвал, и работило, изведнъж при актуализацията си и получените отпреди права ти изтрива дисковете. Кой ще тръгне да проверява ъпдейт, аз също не бих.
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Xxxx
Регистриран
Мнения: 34
Регистриран: ср фев 21, 2024 22:17
Репутация: 210
пол: Мъж

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от Xxxx »

А да питам, в Plasma 6 има ли възможност да се логнеш като root в графичната среда? Защото в някоя от последните версии на 5-цата изключиха тази възможност и sddm не позволяваше по никакъв начин логин като root. Разбира се, с цел сигурност. Аз винаги съм твърдял, че няма никаква опасност за сигурността, ако се логнеш като root, стига да знаеш какво правиш, и че ограничения потребител не е никаква панацея. Ето, че съм бил прав :lol:
В GNOME по подразбиране също не може да се логнеш като root, но с редакция на няколко реда може без никакъв проблем, даже аутологина работи :cool: Остава проблемът, че много от графичните приложения също не искат да стартират като root и за да ги подкараш трябва ръчно да редактираш конфиг. файлове, но толкова им е акъла на разработчиците :mrgreen:
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11072
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40021
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от Валсо »

Xxxx написа:
нед мар 24, 2024 23:43
В GNOME по подразбиране също не може да се логнеш като root, но с редакция на няколко реда може без никакъв проблем, даже аутологина работи :cool: Остава проблемът, че много от графичните приложения също не искат да стартират като root и за да ги подкараш трябва ръчно да редактираш конфиг. файлове, но толкова им е акъла на разработчиците :mrgreen:
С GDM (който също е на гном) може. Просто трябва да си напишеш ръчно юзър root и паролата и готово.
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”