Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1008
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10390
пол: Мъж

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Аве, що се умълчахте нещо?
Plasma 6 - беше ахууу, ихууу, а сега тихо. :lol:

Ъпдейтнах току-що, при мен Discover e же-ле-зен! Но си има и недостатък - баа-а-а-вен. Един ъпдейт ми трае ~ 6-7 минути. Но ако е 2-4 пъти месечно се търпи.
Обаче попаднах на първите неработещи програми при мен в Wayland сесия:
- QTerminal се троши безобразно, видях че в Neon-a бил версия 0.17, докато чак в v.1.3 е съвместим с. Wayland. E, и той уент то дъ Канале, да прави дружка на Конзоле. Сложих си saKura да съм в унисон с K-нотацията. O:) Чуден терминал се оказва;
- Flameshot, предпочитаният ми от години скрийн кепчър не работи въобще под Wayland, превключих на Spectacle - сравнително добър, a и могъл да прави запис видео от екрана;
- mpv също не работи, но пък VLC работи;
- геймовете, особено тези отпреди повече от 3 години - или лагват, или увисват, или директно си крашват. Само най-последните и непрекъсното обновяващи се вървят безпроблемно, даже ми се струва и по-добре отколкото под X11, навярно са специално wayland съвместени.

Ползването на Wayland към този момент си иска жертви,
но дали фукнята че ползваш Wayland си заслужава ...
Та така при мен в плазмоидния свят.
Прочетено: 6725 пъти
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284158
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335223
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от Mozo »

Не си заслужава, разлика при мен - нулева.
tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
нед мар 31, 2024 09:43
Аве, що се умълчахте нещо?
Plasma 6 - беше ахууу, ихууу, а сега тихо. :lol:
Е, всеки ден да влизаме и да я възхваляваме ли :lol: :lol: :lol:
tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
нед мар 31, 2024 09:43
Flameshot, предпочитаният ми от години скрийн кепчър не работи въобще под Wayland, превключих на Spectacle - сравнително добър, a и могъл да прави запис видео от екрана;
Ама няма анотации. Флеймшот е супер, Ksnip също.
Изображение
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1008
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10390
пол: Мъж

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Mozo написа:
нед мар 31, 2024 11:12
Не си заслужава, разлика при мен - нулева.
Е, всеки ден да влизаме и да я възхваляваме ли :lol: :lol: :lol:

Проглушихте ми ушите с тва КДЕ.
А сега май гузна съвест ви мъчи, щото и аз вече имам реална представа, че е прехвалено. :lol:
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4568
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34162
пол: Мъж

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от бат-начо »

tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
нед мар 31, 2024 09:43

- mpv също не работи, но пък VLC работи;
Гледам, казват че haruna в КДЕ с Въто работи.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1008
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10390
пол: Мъж

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Ставаше въпрос за Wayland сесия.
И при мен mpv си работи под X11 в KDE 6.0.

П.С. Няма как сега да превключа да видя версията на mpv, neon-ци може да търкалят стара версия както в случая с qterminal, защото в последните 2 версии в Git има поддръжка на Wayland.
Но така или иначе в преходен период сме (пак :lol: ), този път X11-->Wayland.

П.С.2.
Познах, древна версия e mpv в Неон-а, Убунтовски загорели манджи отпреди 3 години...

Код: Избери всички

$ mpv --version
mpv 0.34.1 Copyright © 2000-2021 mpv/MPlayer/mplayer2 projects
 built on UNKNOWN
FFmpeg library versions:
   libavutil       56.70.100
   libavcodec      58.134.100
   libavformat     58.76.100
   libswscale      5.9.100
   libavfilter     7.110.100
   libswresample   3.9.100
FFmpeg version: 4.4.2-0ubuntu0.22.04.1
Последна промяна от tmp_ZMx2fK6aL4 на нед мар 31, 2024 16:53, променено общо 2 пъти.
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
cprog
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1420
Регистриран: нед юли 19, 2015 08:19
Репутация: 12926
пол: Мъж

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от cprog »

tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
нед мар 31, 2024 09:43
Сложих си saKura да съм в унисон с K-нотацията. O:) Чуден терминал се оказва;
Сложи си wezterm :)
CPU~Dual core AMD Athlon 64 X2 5200+ (-MCP-) speed~2700 MHz (max) Kernel~4.15.0-33-generic x86_64 Up~1 day Mem~4869.6/7976.7MB HDD~2400.5GB(45.8% used) Procs~313 Client~Shell inxi~2.3.56
Потребителски аватар
bvbfan
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2718
Регистриран: нед юни 14, 2015 07:02
Репутация: 17546
пол: Мъж

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от bvbfan »

tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
нед мар 31, 2024 11:34
Познах, древна версия e mpv в Неон-а, Убунтовски загорели манджи отпреди 3 години...
Направо загорели манджи, защо не ползваш vlc?
от p4p » пет окт 07, 2016 19:13 написа:В тоя раздел нищо не разбираме от Windows. :)
Потребителски аватар
bvbfan
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2718
Регистриран: нед юни 14, 2015 07:02
Репутация: 17546
пол: Мъж

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от bvbfan »

cprog написа:
нед мар 31, 2024 15:11
tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
нед мар 31, 2024 09:43
Сложих си saKura да съм в унисон с K-нотацията. O:) Чуден терминал се оказва;
Сложи си wezterm :)
Защо не конзоле?
от p4p » пет окт 07, 2016 19:13 написа:В тоя раздел нищо не разбираме от Windows. :)
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11107
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40111
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от Валсо »

tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
нед мар 31, 2024 11:34
Познах, древна версия e mpv в Неон-а
Радвай се! 0.37 е адски бъгава и скоро може и да не я оправят. От време на време без видима причина, като сложиш видео на пауза или пък цъкнеш копче, за да излезеш от фулскрийн режима, видеото почва да буферира подобно на онлайн стрийм. При това говорим за видео, което е на харда, не е в интернет. Заради това SMPlayer замръзва и почти целият десктоп става неизползваем. Като стане ей това (при опит за излизане от фулксрийн):

Изображение

не ти остава друго, освен да рестартираш Xorg. В гитхъб има теми по въпроса. Според едни причината е енвидия драйвърът, според други - mpv 0.37. Сега тествам с по-стар драйвър да видим дали пак така ще прави. Дано да се окаже драйвърът, защото той е по-лесен за даунгрейдване. MPV е dependency hell и ще ти се родят правнуци, докато успееш да го даунгрейднеш заедно с всичките му зависимости, които пък са зависимости на нещо друго и е пълен кошмар.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284158
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335223
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от Mozo »

bvbfan написа:
нед мар 31, 2024 17:35
cprog написа:
нед мар 31, 2024 15:11
tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
нед мар 31, 2024 09:43
Сложих си saKura да съм в унисон с K-нотацията. O:) Чуден терминал се оказва;
Сложи си wezterm :)
Защо не конзоле?
Не му харесвало, зле било :lol: :lol: :lol:
tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
нед мар 31, 2024 11:31
А сега май гузна съвест ви мъчи, щото и аз вече имам реална представа, че е прехвалено. :lol:
Абсолютно не, дори е малко хвалено :evil3:
Изображение
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5131
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34787
пол: Мъж

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от Shaker »

tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
нед мар 31, 2024 09:43
Аве, що се умълчахте нещо?
Plasma 6 - беше ахууу, ихууу, а сега тихо. :lol:
Екстра си работи KDE 6 при мен, поне за сега :lol:
Направих си циганията, като пуснах Mica и Acrylic ефектите и си ми плакнат окото. Мога да се оплаквам от nvidia, как ако вържа допълнителен монитор към лаптопа, положението става - "Майка плаче, грамофон свири". Производителността става ужасна, особено на втория монитор. лаг та се не трае. Поне ако си използвам само дисплея на лаптопа, всичко е точно, за сега...
Обвиних KDE несправедливо, докато не пробвах инсталираната ми Fedora с GNOME. Там положението с nvidia е същото, отделно пък GNOME под X11 е по-нестабилно и от KDE Х11.
Другото, което забелязах, че споделянето на екрана в Zoom при използване на KDE Wayland - не работи, а при X11 е пушка. Гледах по форумите, какво става с този Zoom и открих, че това са го оправили, но само за GNOME Wayland и то в избрани дистрибуции като Ubuntu, нали все пак ентърпрайзът в ДПС регионите използва усилено GNOME - няма как.
Относно Flameshot, доколкото знам, в GNOME Wayland работи (не съм го пробвал лично), но в KDE Wayland - не. За щастие, Spectacle покрива функционалностите на Flameshot чудесно, та даже предлага и отгоре.
Айде, пак да си покажа циганията...
Изображение
tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
нед мар 31, 2024 09:43
- QTerminal се троши безобразно, видях че в Neon-a бил версия 0.17, докато чак в v.1.3 е съвместим с. Wayland. E, и той уент то дъ Канале, да прави дружка на Конзоле. Сложих си saKura да съм в унисон с K-нотацията. O:) Чуден терминал се оказва;
- mpv също не работи, но пък VLC работи;
При мен работят :усмивка1:


Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284158
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335223
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от Mozo »

Shaker написа:
пон апр 01, 2024 10:00
tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
нед мар 31, 2024 09:43
Аве, що се умълчахте нещо?
Plasma 6 - беше ахууу, ихууу, а сега тихо. :lol:
Екстра си работи KDE 6 при мен, поне за сега :lol:
Направих си циганията, като пуснах Mica и Acrylic ефектите и си ми плакнат окото. Мога да се оплаквам от nvidia, как ако вържа допълнителен монитор към лаптопа, положението става - "Майка плаче, грамофон свири". Производителността става ужасна, особено на втория монитор. лаг та се не трае. Поне ако си използвам само дисплея на лаптопа, всичко е точно, за сега...
Обвиних KDE несправедливо, докато не пробвах инсталираната ми Fedora с GNOME. Там положението с nvidia е същото, отделно пък GNOME под X11 е по-нестабилно и от KDE Х11.
Другото, което забелязах, че споделянето на екрана в Zoom при използване на KDE Wayland - не работи, а при X11 е пушка. Гледах по форумите, какво става с този Zoom и открих, че това са го оправили, но само за GNOME Wayland и то в избрани дистрибуции като Ubuntu, нали все пак ентърпрайзът в ДПС регионите използва усилено GNOME - няма как.
Относно Flameshot, доколкото знам, в GNOME Wayland работи (не съм го пробвал лично), но в KDE Wayland - не. За щастие, Spectacle покрива функционалностите на Flameshot чудесно, та даже предлага и отгоре.
Айде, пак да си покажа циганията...
Изображение
tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
нед мар 31, 2024 09:43
- QTerminal се троши безобразно, видях че в Neon-a бил версия 0.17, докато чак в v.1.3 е съвместим с. Wayland. E, и той уент то дъ Канале, да прави дружка на Конзоле. Сложих си saKura да съм в унисон с K-нотацията. O:) Чуден терминал се оказва;
- mpv също не работи, но пък VLC работи;
При мен работят :усмивка1:


Изображение
Е, GNOME е леш, въпреки че толкова много го подкрепят. Като Windows - същата история. Всичкото разработчик работи за него и пак е лайно :evil3:
Изображение
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1008
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10390
пол: Мъж

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Mozo написа:
нед мар 31, 2024 21:48
bvbfan написа:
нед мар 31, 2024 17:35
cprog написа:
нед мар 31, 2024 15:11
tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
нед мар 31, 2024 09:43
Сложих си saKura да съм в унисон с K-нотацията. O:) Чуден терминал се оказва;
Сложи си wezterm :)
Защо не конзоле?
Не му харесвало, зле било :lol: :lol: :lol:
Защо трябва да ми харесва?
Konsole e най-идиотският за мен терминал, с който съм работил някога. А съм работил с много терминали.
Колко пъти вече сбърках при копиране в Konsole при работа в него? Десетки ще са. Нямам намерение да си променям навиците, които важат за всички други терминали освен Konsole.
С Dolphin съм на път да свикна, при все че са забили по най-тъпунгерски начин Konsole директно в кода си. Що за малоумно KDE решение е това?? Без възможност за конфигурация? Нали са Linux? Или вече се изживяват като Windows?

Затова ще ползвам Sakura, докато QTerminal го обновят до v.1.3+
Е, когато ще ползвам Плазма...
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284158
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335223
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от Mozo »

Нормално е да интегрират Коnsole, все пак KDE е техен продукт. Значи Майкрософт като интегрират е готино, но други като го правят е гадно :evil3:

Konsoleси копира идеално, нямам никакви грешки и проблеми. И други ти казаха, че няма проблем с копирането, но ти си знаеш твоето :booty:
Изображение
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5131
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34787
пол: Мъж

Re: Plasma 6 - споделяне на впечатления и проблеми

Мнение от Shaker »

Да ви представя на внимането урок, как се прави copy-paste в Konsole. Ще ви покажа, как се прави сложната комбинация от Ctrl + Shift + C (Ctrl + C няма как да стане, защото причините са ясни), Ctrl + Shift + V, копиране и пействане с мишката, пействане със средния бутон на мишката. А, и настройка, от къде да си настроиш paste-a
Благодаря на ScreenKey за помощта, защото някои хора нямаше да ми повярват какви бутони натискам :)
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”