Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Как да изтрием Линукс?  [РЕШЕНА]

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1008
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10390
пол: Мъж

Re: Как да изтрием Линукс?

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Mozo написа:
нед юли 09, 2023 11:51
Да, отдавна вече няма нужда от swap файл ... Аз например нямам swap и квоооо :twisted:
Linux без swap e като мъж без брада или мустаци, пингвин-кьосе. :lol:
Прочетено: 4091 пъти
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284158
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335233
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да изтрием Линукс?

Мнение от Mozo »

:toothy10: :toothy10: :toothy10:
Изображение
razorramon
Регистриран
Мнения: 27
Регистриран: нед яну 01, 2017 01:47
Репутация: 20
пол: Мъж

Re: Как да изтрием Линукс?

Мнение от razorramon »

Изображение Това ми е в биос-а. Като искам да махна Манджарото, дано да ставе с формат и инсталация на Минт. Изображение А тук се чудя кое да избера?
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284158
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335233
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да изтрием Линукс?

Мнение от Mozo »

Гледам, избрал си Something else, браво, повечето избират някакви автоматични инсталации и после реват, че някой им изтрил Windows-а :lol: :lol: :lol:

А иначе кое да избереш, нямам идея, няма откъде да знам на кой дял искаш да инсталираш Linux. Всичкото е NTFS. Форматирай дяла в ext4 при инсталацията и затай за root /. Няма нищо друго, специфично. Там, клавиатури, региони, всеки би се справил.

Само да попитам - това не е Mint Cinnamon, нали?

Записът за Manjaro няма да се махне, ама ти нагласи всичко да ти тръгва играта, това ти е най-малката грижа. Ще го махнем, не го мисли :thumbright:
Изображение
razorramon
Регистриран
Мнения: 27
Регистриран: нед яну 01, 2017 01:47
Репутация: 20
пол: Мъж

Re: Как да изтрием Линукс?

Мнение от razorramon »

Май си е точно Синамон. Защо? :) Имам дял 30 гиги със Манджарото, ще го форматирам и там ще сложа буутлоудъра. Става ли?

Edit:Хм, ами инсталирах го, Манджаро надписа си остава, Windows си буутва, а Linux Mint го няма никъде. Някакви идеи?
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284158
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335233
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да изтрием Линукс?

Мнение от Mozo »

Щото Cinnamon не е бял по подразбиране освен ако не е крашнала графичната среда :mrgreen: Щото по подразбираве обектите в панела не са правоъгълници, а са като при Windows на квадрати, логото на старт менюто е друго и пр. Залагам, че си свалил MATE версията.
Чакай, нали 21.1 инсталираш, да не е някакъв архаизъм?

Дърпаш това:
https://mirrors.netix.net/LinuxMint/lin ... -64bit.iso

Не слагай буутлоудъра на различно място, използвай си малкия EFI FAT32 дял за тази цел, където са всички други записи.
Офтопик:
Трябва да излизам, но тук има достатъчно грамотни хора, които да помагат, ще се прибера късно и ще видя какво става :)
Изображение
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4568
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34162
пол: Мъж

Re: Как да изтрием Линукс?

Мнение от бат-начо »

Никъде не му каза да има efi дял описан при инсталацията. Освен това Ментака трябва да има изключено сигурно стартиране все още задължително.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284158
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335233
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да изтрием Линукс?

Мнение от Mozo »

Щом Manjaro е тръгнало, ще трътне и Mint. Но при всички положения е хубаво да е спрян Secure Boot, да. въпреки че Mint си има подписани ядра, тая майкрософтска измишльотина е абсолютно безполезна.

Едит:
Да, прав си, той май не е на UEFI или има някакъв друг проблем. razorramon не избирай UEFI за буутване от флашката, а в нормален режим.
Изображение
razorramon
Регистриран
Мнения: 27
Регистриран: нед яну 01, 2017 01:47
Репутация: 20
пол: Мъж

Re: Как да изтрием Линукс?

Мнение от razorramon »

Значи да инсталирам пак ли? И къде да сложа лоудъра?
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4568
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34162
пол: Мъж

Re: Как да изтрием Линукс?

Мнение от бат-начо »

https://linuxmint-installation-guide.re ... t/efi.html

Не слагаш отметка за кодеци и бла-блаа, и използваш Уйнския дял за efi /би трябвало да е fat32 обикновено/ без да го форматираш за точка на монтиране (то ще си покаже какви варианти има, май използване като ESP беше). А в него дял ти е записа на Манджо и по-късно би могъл да го махнеш .
Селски, Начо Селски.
razorramon
Регистриран
Мнения: 27
Регистриран: нед яну 01, 2017 01:47
Репутация: 20
пол: Мъж

Re: Как да изтрием Линукс?

Мнение от razorramon »

Ok, значи да инсталирам буутлоъдъра на мястото където е Уин-а така ли? Без 3 рд парти драйвъри и т.
н. Надявам се че ще мога да си пусна всички ОС после. :lol: А secure boot-a e спрян по default.

Изображение Така буутвам, не е UEFI.

Изображение

Тук е дилемата. Къде да инсталирам за да си буутна уиндоуса после. Той е инсталиран на ссд-то. А Линукса отива на Hdd то. И на кой партишън да го сложа от всичките?
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11109
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40111
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Как да изтрием Линукс?

Мнение от Валсо »

razorramon написа:
нед юли 09, 2023 21:44
Надявам се че ще мога да си пусна всички ОС после. :lol:
Ще можеш. Ментата по подразбиране идва с os-prober - малка CLI програмка, която проверява за инсталирани други ОС и ги добавя в GRUB, за разлика от всички Говна на Микрошит, които заличават GRUB веднага, щом го открият, като по този начин оставят достъп само до Говното. Това е само една от стотиците причини линукс да ме спечели като потребител, дотолкова, че вече една година нямам Говно и не ща и да имам. :evil4: :lol:
razorramon
Регистриран
Мнения: 27
Регистриран: нед яну 01, 2017 01:47
Репутация: 20
пол: Мъж

Re: Как да изтрием Линукс?

Мнение от razorramon »

Ами не знам. Не иска да се инсталира Линукса защото няма ЕФИ партишън. Опитах да отделя от 30 гб заделени за инсталция но ми се превръща в unusable space.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284158
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 335233
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Как да изтрием Линукс?

Мнение от Mozo »

Ами, разбира се, трябва да го форматираш. Това може да стане по време на инсталацията или преди нея. Аз предпочитам преди нея да си разделя както си искам харда и тогава пристъпвам към инсталация. Исотата на Mint идват с Gparted - стартираш, делиш, форматираш в ext4 и чак тогава инсталираш. Така е най-лесно и бързо, защото от инсталатора е малко объркано за хора, които го виждат за пръв път. С Gparted е лесна работата.

Относно буутлоудъра, кажи къде го оставя по подразбиране инсталаторът?
razorramon написа:
нед юли 09, 2023 21:44
Тук е дилемата. Къде да инсталирам за да си буутна уиндоуса после. Той е инсталиран на ссд-то. А Линукса отива на Hdd то. И на кой партишън да го сложа от всичките?
ОС може да е на който дял си искаш, а буутлоудърът си е в MBR или на EFI дяла, в зависимост от системата ти. Разгледай хубаво, че не виждам - имаш ли EFI дял, който е във FAT32 или не? Доколкото видях Windows си използва малкия дял, който си създава автоматично и не ми прилича на EFI, а на MBR. Ако е така, за буутлоудър избираш този дял. Но дори и да не е там би трябвало да стане. Не ти знам точно схемата на хардовете и не мога да се ориентирам много добре. При мен е много по-сложна картинката, че имам повечко дискове, нацепени на още хиляда партишъна, но се оправям безпроблемно, защото знам със сигурност, че съм с UEFI и кое къде ми е. Всъщност бях на MBR и преминах към UEFI без да преинсталирам, но това е друга история.

И защо имаш два Windows 10? Я отвори Gparted и наснимай всички устройства, за да придобием представа. Отваряш старт менюто, пишеш първите няколко букви и програмата ще ти излезе. Може и Disks:

Изображение
Изображение

И сам виждаш къде ми е буутващият EFI дял. Дай да видим как е при теб.
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11109
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40111
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Как да изтрием Линукс?

Мнение от Валсо »

razorramon написа:
нед юли 09, 2023 22:55
Ами не знам. Не иска да се инсталира Линукса защото няма ЕФИ партишън. Опитах да отделя от 30 гб заделени за инсталция но ми се превръща в unusable space.
Това с дяловете не трябва да го правиш ти, а се избира преди буутването на инсталатора. Рестартираш компа, помпаш се на F8, F11 или F12 (зависи от самия БИОС), за да изкараш буут менюто и там трябва да имаш няколко ентрита, едно от които ще е UEFI: името на диска/флашката с Минт. Оттам нататък инсталаторът би трябвало сам да си направи нужните неща за EFI.
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”