Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Проблем с Nvidia Optimus и Arch Linux  [РЕШЕНА]

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5123
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34677
пол: Мъж

Проблем с Nvidia Optimus и Arch Linux

Мнение от Shaker »

Здравейте. Имам много гаден проблем. Тази сутрин обнових ядрото до версия до 6.3.1 и спря да ми работи optimus-manager. Деинсталирах и премахнах този проблемен service от systemd, защото с него не ми се стартираше X Server. Дотук добре, но за момента мога да използвам само вградената Intel-ска карта и ако искам да използвам nvidia-та, трябва да пускам програмите с prime-run. Да де, ама при опит да вържа външен монитор и черен екран. Превключа на nvidia-та, екранът на лаптопа не светва.
Следните неща ги пробвах и не работят:
https://wiki.archlinux.org/title/NVIDIA ... phics_only
https://wiki.archlinux.org/title/PRIME# ... er_offload

В същото време ще пиша на разработчика на optimus-manager, защото това си работеше перфектно до с ядро 6.2.x
Прочетено: 365 пъти
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284003
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334807
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Проблем с Nvidia Optimus и Arch Linux

Мнение от Mozo »

Никаква идея нямам, защото използвам подобна конфигурация само с Mint, където всичко бачка идеално. Само пиша едни скрипт да ми спира напълно Nvidia картата, че консумацията пада три пъти и това е 8-[

Предполагам, че просто разработчикът трябва да си актуализира optimus-manager за 6.3.1.
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11072
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40021
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Проблем с Nvidia Optimus и Arch Linux

Мнение от Валсо »

Аз като нямам такъв проблем, сега да кажа ли, че само при теб се случват такива неща, та да видиш колко са приятни такива коментари?
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5123
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34677
пол: Мъж

Re: Проблем с Nvidia Optimus и Arch Linux

Мнение от Shaker »

Само с разликата, че аз и другите ти показваме доказателства като клипове и снимки, че даденото нещо работи и проблемите са си само при теб. Отделно като знам какъв капацитет си, този пост си е чисто тролене, лъжи и спам, ама си те знаем :lol:
Драскай си глупости по темата, колко душата ти иска, аз ще ги подминавам, както ти ни ми подминаваш клиповете и снимките, които прикачваме специално заради теб и се правиш на разсеян.

По темата:
Май намерих причината. Не е версията на ядрото, а по-новата версия на Python. Като ми остане време, ще пробвам с по-стара такава :усмивка1:
Потребителски аватар
cprog
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1418
Регистриран: нед юли 19, 2015 08:19
Репутация: 12926
пол: Мъж

Re: Проблем с Nvidia Optimus и Arch Linux

Мнение от cprog »

Shaker написа:
вт май 02, 2023 13:13
Здравейте. Имам много гаден проблем. Тази сутрин обнових ядрото до версия до 6.3.1 и спря да ми работи optimus-manager. Деинсталирах и премахнах този проблемен service от systemd, защото с него не ми се стартираше X Server. Дотук добре, но за момента мога да използвам само вградената Intel-ска карта и ако искам да използвам nvidia-та, трябва да пускам програмите с prime-run. Да де, ама при опит да вържа външен монитор и черен екран. Превключа на nvidia-та, екранът на лаптопа не светва.
Следните неща ги пробвах и не работят:
https://wiki.archlinux.org/title/NVIDIA ... phics_only
https://wiki.archlinux.org/title/PRIME# ... er_offload

В същото време ще пиша на разработчика на optimus-manager, защото това си работеше перфектно до с ядро 6.2.x
Ако имаш optimus-manager-git , може би ребилд ще помогне.
CPU~Dual core AMD Athlon 64 X2 5200+ (-MCP-) speed~2700 MHz (max) Kernel~4.15.0-33-generic x86_64 Up~1 day Mem~4869.6/7976.7MB HDD~2400.5GB(45.8% used) Procs~313 Client~Shell inxi~2.3.56
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11072
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40021
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Проблем с Nvidia Optimus и Arch Linux

Мнение от Валсо »

Офтопик:
Shaker написа:
вт май 02, 2023 16:02
Драскай си глупости по темата, колко душата ти иска, аз ще ги подминавам, както ти ни ми подминаваш клиповете и снимките, които прикачваме специално заради теб и се правиш на разсеян.
А аз колко пъти поствам линкове от различни форуми и гитхъб репорти, че не съм само аз с дадения проблем, но вие удобно ги подминавате и не казвате нищо за тях. Така че съответно можеш да очакваш същото, когато ми показваш изфабрикувани клипове как нещо било работело при теб. :roll:
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5123
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34677
пол: Мъж

Re: Проблем с Nvidia Optimus и Arch Linux

Мнение от Shaker »

cprog написа:
вт май 02, 2023 16:22
Ако имаш optimus-manager-git , може би ребилд ще помогне.
За съжаление не помогна това. Идва с най-новите python пакети и пак се чупи. Благодаря ти все пак.
Като временно решение изключих вграденото интелско видео, докато разработчикът не даде идеи. Е, стига да го разработва все още...
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284003
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334807
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Проблем с Nvidia Optimus и Arch Linux

Мнение от Mozo »

Валсо написа:
вт май 02, 2023 15:55
Аз като нямам такъв проблем, сега да кажа ли, че само при теб се случват такива неща, та да видиш колко са приятни такива коментари?
Ти няма как да имаш такъв проблем, защото не си с Optimus лаптоп :roll:
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11072
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40021
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Проблем с Nvidia Optimus и Arch Linux

Мнение от Валсо »

Mozo написа:
ср май 03, 2023 00:02
Ти няма как да имаш такъв проблем, защото не си с Optimus лаптоп :roll:
Както и той не е с моя хардуер. Но не пропуска случай да каже как само при мен се случвало нещо - нищо, че специално заради такива като него поствам линкове към репорти на същия проблем, а той удобно не ги "вижда". Така че по неговата логика спокойно мога да заявя, че е "г-н Капацитет" и че тия неща само при него се случват. :lol:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284003
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334807
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Проблем с Nvidia Optimus и Arch Linux

Мнение от Mozo »

Не си честен :mrgreen:
Изображение
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5123
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34677
пол: Мъж

Re: Проблем с Nvidia Optimus и Arch Linux  [РЕШЕНА]

Мнение от Shaker »

Проблемът се разреши и хората ме светнаха от къде идва той. Оказа се, че е от пакета в chaotic-aur. Махнах всичко от стария optimus-manager и насила накарах yay да го инсталира от AUR, а не от chaotic-aur. След това изпълних командата:

Код: Избери всички

yay -S $(pacman -Qoq /usr/lib/python3.11) --answerclean All
Пакетите зависещи от Python се ребилднаха (каква хубава дума) и в момента върви перфектно!

Изображение

Също така задържах пакета в pacman.conf, защото chaotic-aur иска да го обнови, а това ще прецака работата :lol:

Време е да си сложа тикче "Решена" на този пост. Чувствам се като наш Радко, пускам тема, помагат ми, ама като него сам си намирам решение и не благодаря на никой :lol:
Сигурно и той е стигнал до това решение, но го е спестил, защото неговото IQ е огромно, а нали само тъпанари използват това KDE :mrgreen:
Последна промяна от Shaker на чет май 04, 2023 16:48, променено общо 2 пъти.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4563
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34132
пол: Мъж

Re: Проблем с Nvidia Optimus и Arch Linux

Мнение от бат-начо »

Не е същото Шейк. Ти го водиш поне с една обиколка на стадиона. Имаш повече стаж с Линукс. Ползвал си и друго освен КДЕ. Той вижда (и иска да вижда само Канела) и Арч. Всичкото друго КЕЧ - в киреча.
Опита си е опит. "Да знаеш къде да удариш с чука" едва скоро почнах да го оценявам - и на работа, и с Линукс.
Офтопик:
Мамка му, що тука няма нещо като "Изковани в огъня", като ги гледам кви риби ходят там..., 10 000 долара стоят и ме чакат. :toothy10:
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Zeroadhesion
       
Мнения: 19063
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 36577
пол: Мъж

Re: Проблем с Nvidia Optimus и Arch Linux

Мнение от Zeroadhesion »

Shaker написа:
чет май 04, 2023 15:10
chaotic-aur
Разкарай га тая шитня :lol:
Потребителски аватар
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5123
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34677
пол: Мъж

Re: Проблем с Nvidia Optimus и Arch Linux

Мнение от Shaker »

Zeroadhesion написа:
чет май 04, 2023 21:37
Shaker написа:
чет май 04, 2023 15:10
chaotic-aur
Разкарай га тая шитня :lol:
Благодарение на тази шитня, аз използвам Арч. Няма по-удобно хранилище. Почти всичко си има и не се налага да чакам :angel4:
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”