Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Как да инсталираме Windows без да си прецакваме GRUB

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1099
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10671
пол: Мъж

Re: Как да инсталираме Windows без да си прецакваме GRUB

Мнение от Fernando Sucre »

ExaFlop написа:
ср мар 09, 2022 19:37
Fernando Sucre написа:
ср мар 09, 2022 16:26
Ако е UEFI системата на стартиране и един дял стига.
Въпрос - какво правиш с MSR и ESP дяловете?
Да поясня, че под един дял имам предвид един страртиращ (в случая ESP) плюс колкото са нужни на ОС-а и ползвателя. Така че си прав, навярно ще трябва да се добави и този MSR. Обаче не съм изпробвал лично такава конфигурация - Linux + Windows на чисто UEFI. Кое, къде точно и как - ще трябва да сами да си доупроучите и много вероятно допробвате. Защото винаги изскачат неща, когато не са ви минали през ръцете и за които няма качествени упътвания в мрежата.
tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
ср мар 09, 2022 19:53
Ако съвременен Уиндоус и Линукс трябва да съжителстват на един физически диск, просто и ясно:
- при поддръжка на EFI - или eаsyuefi или refind, НИКОГА Grub2;
- без EFI - единствено (easy)bcd.
За да нямате АБСОЛЮТНО никакви проблеми с магарии от която и да било от съжителстващите ОС.

Виж, ако всяка ОС е на собствен диск - каквото ви е кеф - Grub2, (easy)bcd, easyuefi, refind.
Стартирането на PC-тата винаги си е било куча марка. Нищо не е просто, нито ясно. Трябваше с UEFI да оправят нещата, но пак допуснаха куп грешки. Основно от друг тип. Абсолютно съм убеден, че и през 2075г. стартирането пак ще е „тотал щета“, ако изобщо има универсален компютър от такъв тип.

Относно GRUB съм най-много несъгласен. Досещам се какво имаш в предвид с „теслите“, най-вече с втората версия, но като цяло GRUB е най-качественият и мощен бутлоудър. Буквално е цяла ера пред останалите. Недостатъците са основно на иделогическо ниво. Не че не работят, но на моменти са непрактични и идват твърде нанагоре. Даже и за опитни ползватели. Конкретно не ми харесва реализацията с твърде много магически записи в BIOS инсталация, въвеждането на помощна програма за обновяване, вкарването на скриптови мотиви в конфигурацията, разпределението на 4-5 отделни конфигурационни файлове. Обаче тези функции не са обезателни.
За стартирането под BIOS не е никакъв проблем да се зареди директно от Syslinux компонентите в MBR и PBR съответно. А конфугирацията може да се опрости, ако ползвателя сам си я понагласи. Колкото до UEFI, не ми е известно там да е имало някога проблеми от гледна точка на стартирането и да се бие с другите конкурентни лоудъри.

Защо пък единствено BCD? Грешката ви е че сте прекалено центрирани на Windows и понякога изпускате какво наистина оценаяват ползвателите на различни ОС-и. Както и линуксарите какво биха оценили ползвателите на Windows, в много случаи. Но както и да е, главният въпрос е „Защо BCD е непрактичен бутлоудър“ от гледна точка на линуксара? Най-вече защото му липсват възможности. Линукс често идва с по няколко ядра и е много хубаво, ако може лесно да се превключва между тях. Но BCD не може да ги види в друга файлова система. Което до голяма степен е напълно обяснимо, но вкарва ползвателя в излишни приключения. Може да се натири Линукс да стартира само едно кокретно ядро от PBR, но е непрактично. После изисква модификациите да се правят с помощна програма - също голяма грешка. От гледна точка, че ако нещо изникне става много трудно да се работи „изотвънка“ с него. Изобщо става кофти сценарий, ако трябва от Windows да пипаш по Linux и обратното. А BCD до голяма степен го предполага. Освен това е и малко грозничък. До известна степен прилича на LILO. Ще служи вярно, но ще трябва да си посвиете очакванията откъм възможности.

BCD не е единствената програма, която стартира компютъра по много подобен начин. Syslinux може точно същото, но е малко по-отворена откъм лесна конфигурация, поправка и манипулация отвън. Даже я препоръчвам. Съвместима е с Windows, доколкото че може да се извиква от него, да го стартира и MBR кода е абсолютно взаимозаменяем.

Така че употребата на BCD нито гарантира липсата на проблеми, нито създава по-малко такива от (да кажем) Syslinux. Общо взето целта на тези упражнения е да се дадат на съответните ОС-и каквото очакват.

За отделен диск съм принципно съгласен, но понякога е непрактично. Например ако е PCIe, ползвате системи от едни и същи фамилии или просто не ви се дават пари само за този лукс.
Прочетено: 3331 пъти
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1005
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10380
пол: Мъж

Re: Как да инсталираме Windows без да си прецакваме GRUB

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Fernando Sucre написа:
чет мар 10, 2022 15:41
Защо пък единствено BCD?
Разбирам, че имаш доста свободно време за губене по фиксове.

Погледна ли заглавието на темата? Даваш ли си отговор защо така е формулирано?
Ако не, погледни това питане:
https://www.google.com/search?q=windows+destroys+grub

Windows зареждаем от BIOS e като слон в стъкларски магазин за съжителстване с бутлоудери на други ОС на един физически диск.
Виж под EFI вече е... културен и внимателен слон :lol:
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1099
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10671
пол: Мъж

Re: Как да инсталираме Windows без да си прецакваме GRUB

Мнение от Fernando Sucre »

tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
чет мар 10, 2022 17:36
.....
Разбирам, че имаш доста свободно време за губене по фиксове.

Погледна ли заглавието на темата? Даваш ли си отговор защо така е формулирано?
Ако не, погледни това питане:
https://www.google.com/search?q=windows+destroys+grub
.....
Опитай да вникнеш какво съм писал в предния пост.
Windows единствено презаписва MBR записът за стартиране, когато говорим за Legacy BIOS стартиране. Не е приятно, но не и чудо голямо. Ако GRUB се зарежда от Syslinux (и оптимистично има boot дял за Linux), то разликата от това действие няма да се усети. Достатъчно е да се смени активния дял и воала, пак си имаме GRUB!
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1005
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10380
пол: Мъж

Re: Как да инсталираме Windows без да си прецакваме GRUB

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Аз лично няма какво да вниквам.
Да вникват онези, които все още ползват Legacy BIOS, за да си преценят кой бутлоудер е истински практичният в дуал-бут конфигурация Вин-Лин на един физически диск.
Имат приложени и двете ни мнения по въпроса.
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11101
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40081
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Как да инсталираме Windows без да си прецакваме GRUB

Мнение от Валсо »

tmp_ZMx2fK6aL4 написа:
чет мар 10, 2022 17:36
Fernando Sucre написа:
чет мар 10, 2022 15:41
Защо пък единствено BCD?
Разбирам, че имаш доста свободно време за губене по фиксове.

Погледна ли заглавието на темата? Даваш ли си отговор защо така е формулирано?
Говното винаги е затривало буутлоудъра на линукс, още от времената на 95. Даже и 10-ката го затрива! За 11-ката не съм сигурен, но и нямам намерение да проверявам. :lol: С моя метод на инсталиране си ми е добре. Така хем не си прецаквам гръб, хем няма ненужни дялове за бозата.
Аз съм дал добър метод за опазване на гръб, а който иска да си губи времето с глупости като ЕФИ. :roll:
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1099
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10671
пол: Мъж

Re: Как да инсталираме Windows без да си прецакваме GRUB

Мнение от Fernando Sucre »

Валсо написа:
чет мар 10, 2022 23:29
...
С моя метод на инсталиране си ми е добре. Така хем не си прецаквам гръб, хем няма ненужни дялове за бозата.
...
Хм, затва съм ти оценил поста. А и често съм се занимавал с такива глупости, все още са ми интересни.
Валсо написа:
чет мар 10, 2022 23:29
...
Аз съм дал добър метод за опазване на гръб, а който иска да си губи времето с глупости като ЕФИ. :roll:
...
Пременил се Илия, погледнал се - пак в тия. Няма качествено изменение с UEFI, просто заменяш едни недостатъци с други.
Потребителски аватар
s197
Регистриран
Мнения: 29
Регистриран: чет юли 20, 2023 22:54
Репутация: 200
пол: Мъж

Re: Как да инсталираме Windows без да си прецакваме GRUB

Мнение от s197 »

Ползвам един стар HP лаптоп с uefi. Има ссд 512 гб. Сложил съм 10-ката първо на 100гб дял, от останалата част на диска, ползвам D:\, a от него съм цепнал и заделил едни 50гб. На тия 50гб. съм сложих Linux Mint Канела и те така. Чупил ми се е grub-a, незнайно как. После оправям старта на Windows-a, чрез негова флашка, а след това зареждам флашка с линукса и там разни команди, оправям GRUB-a. Врътка е, ама няма как. :tard:
Потребителски аватар
ExaFlop
Начинаещ
Мнения: 96
Регистриран: ср фев 09, 2022 07:07
Репутация: 936
пол: Мъж

Re: Как да инсталираме Windows без да си прецакваме GRUB

Мнение от ExaFlop »

Има много лесен начин Windows да се инсталира редом с каквато и да е ОС. Инструментът се казва WinNTSetup.
Показвам само частта от програмата, където се указва да не пипа bcd
https://i.postimg.cc/RVNNSxkm/Win-NTSetup.png
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”