Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Gentoo Linux - инсталиране и ползване

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1103
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10681
пол: Мъж

Re: Gentoo Linux - инсталиране и ползване

Мнение от Fernando Sucre »

elementaryos написа:
пет фев 02, 2024 17:24
.....
Екстра си е поста :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Леко намигване към желаещите да го пробват и до сега ги е спирало времето за инсталация :headbang:
Преди ми беше изцяло извън интересите. Не само заради времето. Принципно изобщо не желая да чувам че нещо ще се компилира. Да не говорим за цялата система и още повече за ролинг. Не мислех че ще поправят тази грешка, а то какво стана. :lol:

Разбира се и ролинг-ите са важно нещо и сорсовете. Linux ни научи да ценим сорса, Slackware изданията, а Debian двучните файлове и зависимостите. :lol:
Прочетено: 9618 пъти
cybercop
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1438
Регистриран: чет юни 04, 2015 19:27
Репутация: 11898
пол: Мъж

Re: Gentoo Linux - инсталиране и ползване

Мнение от cybercop »

Fernando Sucre написа:
пон фев 05, 2024 18:31
.... Linux ни научи да ценим сорса, Slackware изданията, а Debian двучните файлове и зависимостите. :lol:
...и автоматизираното инсталиране на зависимостите. С което премахна "адът на зависимостите", характерен за други дистрибуции.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284528
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336034
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Gentoo Linux - инсталиране и ползване

Мнение от Mozo »

Само Debian си дърпа зависимости, другите рупат доматите с колците :съгласен:
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11158
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40410
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Gentoo Linux - инсталиране и ползване

Мнение от Валсо »

Fernando Sucre написа:
пон фев 05, 2024 18:31
Принципно изобщо не желая да чувам че нещо ще се компилира
Аз по принцип нямам проблем с компилирането. Обаче когато сорсът е 3 GB и го чакаш няколко дни да се компилира (нищо, че си му задал да ползва всичките тредове на процесора) - те тогава вече имам проблем с компилирането. :lol:
За да билднеш Firefox от сорс ти трябва квантов компютър, ако искаш да приключи за 1-2 часа. :toothy10:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284528
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336034
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Gentoo Linux - инсталиране и ползване

Мнение от Mozo »

Всичко от AUR е билдване от сорс. С читава машина нещата стават за нула време. С моя 14900 нямам никакви проблеми да компилирам каквото и да било :mrgreen:
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11158
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40410
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Gentoo Linux - инсталиране и ползване

Мнение от Валсо »

Mozo написа:
вт фев 06, 2024 15:53
Всичко от AUR е билдване от сорс. С читава машина нещата стават за нула време. С моя 14900 нямам никакви проблеми да компилирам каквото и да било :mrgreen:
Не всичко. Повечето - да, но някои са просто binary file. На някои даже си пише -bin, за да знаеш, че е предварително билднат файл, а не сорс.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284528
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336034
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Gentoo Linux - инсталиране и ползване

Мнение от Mozo »

Е, това обикновено са пакети от потребители, на които се вярва и са в rpm или deb формат и се препакетират във вид, съвместим с Arch. Принципно не е добра идея да се ползват бинарни файлове от разни източници, защото може да са компилирани с малуер и различни ключове, за които ти няма как да разбереш. Идеята на отворения код е да виждаш сорса и да компилираш от него, за да си сигурен, че всичко е точно.
Изображение
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1103
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10681
пол: Мъж

Re: Gentoo Linux - инсталиране и ползване

Мнение от Fernando Sucre »

cybercop написа:
вт фев 06, 2024 13:02
Fernando Sucre написа:
пон фев 05, 2024 18:31
.... Linux ни научи да ценим сорса, Slackware изданията, а Debian двучните файлове и зависимостите. :lol:
...и автоматизираното инсталиране на зависимостите. С което премахна "адът на зависимостите", характерен за други дистрибуции.
Отчасти си много прав! Debian е една от първите дистрибуции, където зависимостите „изплуват“ и стават очевадно видими. И една от първите системи с пакетни мениджъри - сега вече много софтуерни системи ги използват. Единственото лошо е че пусна „тълпата“ по лесния път. И сега си позволяват да правят билд за щяло и нещяло. Защото прекомпилирането е лесно, практически безплатно. И съответно никой не внимава да прави качествени издания. Един вид ОК е, ако релйзът е „кафяв“, нали ще има нов билд след 15 минути. Това особено се вижда по комерсиалния софтуер, където много повече се поддават на това изкушение.
Валсо написа:
вт фев 06, 2024 15:49
.....
Аз по принцип нямам проблем с компилирането. Обаче когато сорсът е 3 GB и го чакаш няколко дни да се компилира (нищо, че си му задал да ползва всичките тредове на процесора) - те тогава вече имам проблем с компилирането. :lol:
За да билднеш Firefox от сорс ти трябва квантов компютър, ако искаш да приключи за 1-2 часа. :toothy10:
Ако използваш бинарен пакет, то и получените файлове са 100% енакви. Доказуемо еднакви. Ако компилираш, винаги има шанс да навлечеш някаква дребна разлика, която ходи я разбери. Може би нещо си разстроил по флаговете, може би компилатора ти е малко по-различен, може би някои радиационен лъч за тези три часа ти е уцелил рамта и какво ли не още...
Mozo написа:
вт фев 06, 2024 15:53
Всичко от AUR е билдване от сорс. С читава машина нещата стават за нула време. С моя 14900 нямам никакви проблеми да компилирам каквото и да било :mrgreen:
Компилирай Rust и си дотам. То са питони, скриптове, глупости. Че и здраво цапа по твърдия диск. :lol:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284528
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336034
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Gentoo Linux - инсталиране и ползване

Мнение от Mozo »

Е, то мощният процесор прави нещата по-бързи, а не по-лесни :lol: :lol: :lol:
Изображение
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1103
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10681
пол: Мъж

Re: Gentoo Linux - инсталиране и ползване

Мнение от Fernando Sucre »

Mozo написа:
ср фев 07, 2024 14:52
Е, то мощният процесор прави нещата по-бързи, а не по-лесни :lol: :lol: :lol:
Хм, правят много действия по твърдия диск. И/Или форсират задачите да се изчакват и не могат да се компилират по много части едновременно. Ако говорим за примера, както е с Firefox и Gentoo, първо трябва да се получи C++, Python и Rust компилатора.
cybercop
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1438
Регистриран: чет юни 04, 2015 19:27
Репутация: 11898
пол: Мъж

Re: Gentoo Linux - инсталиране и ползване

Мнение от cybercop »

Mozo написа:
вт фев 06, 2024 13:13
Само Debian си дърпа зависимости, другите рупат доматите с колците :съгласен:
Пишем си за исторически нещица. Никой не обижда Arch. Просто е имала нещастието да се появи след Debian.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284528
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336034
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Gentoo Linux - инсталиране и ползване

Мнение от Mozo »

cybercop написа:
ср фев 07, 2024 22:31
Mozo написа:
вт фев 06, 2024 13:13
Само Debian си дърпа зависимости, другите рупат доматите с колците :съгласен:
Пишем си за исторически нещица. Никой не обижда Arch. Просто е имала нещастието да се появи след Debian.
Не съм казал подобно нещо, но въпреки всичко, и до ден днешен ми се случва да изпадна в ситуация на дипендънси хел при Debian/Ubuntu, а при другите не ми се е случвало :)
Изображение
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1103
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10681
пол: Мъж

Re: Gentoo Linux - инсталиране и ползване

Мнение от Fernando Sucre »

Mozo написа:
ср фев 07, 2024 23:20
.....
Не съм казал подобно нещо, но въпреки всичко, и до ден днешен ми се случва да изпадна в ситуация на дипендънси хел при Debian/Ubuntu, а при другите не ми се е случвало :)
Няма как да се гарантира отсъствието на „депендънси хел“ само през пакетния мениджър. Твърде много зависят нещата от самите пакети. Действително при Arch по-малко изникват. Същото може да се каже за количестовото бъгове в малките и големи програми - при големите има повече шанс да се проявят бъгове, но явлението е от чисто социлен характер. Хората по-малко виждат проблема преди да публикуват окончателната версия. Но големите софтуери не са по-куци сами по себе си.

Че е по-бавен го признавам. Все още е бърз спрямо комерсиалните алтернативи, но в Linux малко отстъпва. Просто отдавна не са правили архитектурни оптимизации. А малко има нужда.
cybercop
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1438
Регистриран: чет юни 04, 2015 19:27
Репутация: 11898
пол: Мъж

Re: Gentoo Linux - инсталиране и ползване

Мнение от cybercop »

Mozo написа:
ср фев 07, 2024 23:20
cybercop написа:
ср фев 07, 2024 22:31
Mozo написа:
вт фев 06, 2024 13:13
Само Debian си дърпа зависимости, другите рупат доматите с колците :съгласен:
Пишем си за исторически нещица. Никой не обижда Arch. Просто е имала нещастието да се появи след Debian.
Не съм казал подобно нещо, но въпреки всичко, и до ден днешен ми се случва да изпадна в ситуация на дипендънси хел при Debian/Ubuntu, а при другите не ми се е случвало :)
Ще ти разкажа една притча. Имаше едно време, един любознателен младеж на име Росен. Той беше изявен фен на Gentoo и си беше поставил за цел в живота да докаже, че Debian не става за нищо. За това, непрекъснато правеше инсталации на Debian и после даваше всичко от себе си да съсипе системата, като публикуваше върховните си постижения. После се укроти.
Та, този филм съм го гледал още на черно-бял телевизор и не може изобщо да ме учуди, че си постигнал "Ада на зависимостите' с дистрибуцията, която извлече Linux от него. Има ли желание, има и начин.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 284528
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 336034
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Gentoo Linux - инсталиране и ползване

Мнение от Mozo »

А, не съм го целял умишлено, то просто се случва :)
Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”