Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Автомонтиране, писане и четене по ext4 дялове без да иска парола всеки път?

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 10961
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 39424
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Автомонтиране, писане и четене по ext4 дялове без да иска парола всеки път?

Мнение от Валсо »

Понеже Говното така и така ми затри всички данни, реших да си направя всички дялове ext4. Обаче методът за автомонтиране за NTFS изобщо не работи с ext4. На всичкото отгоре при всеки опит да създам папка или изобщо да пиша по новите дялове ми иска парола, което е много дразнещо. Та:
• какво да пиша в fstab, за да ги монтира автоматично при стартиране и да не ми иска парола, когато пиша по дяловете?
• може ли точката на монтиране да е примерно /run/1000GB и /run/500GB, вместо сегашното /run/media/rado/1000GB, което е много дълъг адрес? Зададох му кратката точка на монтиране, обаче така не ги показва в списъка с устройства.
Прочетено: 935 пъти
Потребителски аватар
beggginer
Доктор
Доктор
Мнения: 6339
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 33064
пол: Мъж

Re: Автомонтиране, писане и четене по ext4 дялове без да иска парола всеки път?

Мнение от beggginer »

Почети за chown некой текст в Гугъл

https://wiki.archlinux.org/index.php/Fi ... _ownership
Как да си върнем контрола над Windows 10 Home :violent1:
Изображение
Валсо написа:
съб яну 21, 2023 12:28
Знам какво правя.
Потребителски аватар
petie
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 955
Регистриран: съб май 18, 2019 22:35
Репутация: 2709
пол: Мъж

Re: Автомонтиране, писане и четене по ext4 дялове без да иска парола всеки път?

Мнение от petie »

Код: Избери всички

 chmod 777 point to moint 
Да ,името на точката за монтиране зависи от теб ,не от системата, пример

Код: Избери всички

 
 
 mkdir hdd 
 
 sudo mount -t ext4 /dev/sdx hdd/
 
 sudo chmod 777 hdd
 
 
За автомонтиране може да видиш във fstab как ти е монтирана домашната директория и по нея да си гласиш другите дялове или да се хванеш да четеш някоя сериозна литература за Линукс
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 10961
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 39424
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Автомонтиране, писане и четене по ext4 дялове без да иска парола всеки път?

Мнение от Валсо »

Оправих се, при това без изобщо да отварям терминала (само заради blkid го отворих :lol: ) - излязох си от сесията, логнах се като руут, създадох нова група radogroup (за да се различава от потр. име rado) и си добавих потребителя rado в radogroup; монтирах всеки от дисковете и с десен бутон --> "права" зададох 'radogroup' да има права за четене и писане. После реснах компа и нещата се оправиха.
Сега остана да тествам дали опцията 'defaults' се отнася за зададените от руут за radogroup или са зададените по подразбиране от програмистите.

Код: Избери всички

defaults,errors=remount-ro 0       1
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283202
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Автомонтиране, писане и четене по ext4 дялове без да иска парола всеки път?

Мнение от Mozo »

Чистене на ориз с боксови ръкавици...
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 10961
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 39424
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Автомонтиране, писане и четене по ext4 дялове без да иска парола всеки път?

Мнение от Валсо »

:toothy10:

Сега Стийм не ще да инсталира нищо на който и да е от двата дяла. Реве за "disk write error", което е странно, защото всички други програми без проблем си пишат по диска. :roll:
Пуснах Стийм през терминала и като се опитах да инсталирам игра, изписа това, което обаче на мен нищо не ми говори. :-k

Код: Избери всички

GameAction [AppID 270880, ActionID 1] : LaunchApp failed with AppError_18 with ""
GameAction [AppID 270880, ActionID 1] : LaunchApp changed task to Failed with ""
GameAction [AppID 270880, ActionID 2] : InstallApps changed task to CreateNextApp with ""
GameAction [AppID 270880, ActionID 2] : InstallApps failed with AppError_11 with ""
saving roaming config store to 'sharedconfig.vdf'
roaming config store 2 saved successfully
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5079
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34012
пол: Мъж

Re: Автомонтиране, писане и четене по ext4 дялове без да иска парола всеки път?

Мнение от Shaker »

Стартирай Steam така:

Код: Избери всички

STEAM_RUNTIME=1 STEAM_RUNTIME_PREFER_HOST_LIBRARIES=1 steam
hunter4o83 написа:
чет ное 24, 2022 22:55
Не става това КДЕ реших да инсталирам едно и Лаптопът ми изгасна и повече не се включи. Хвалете си го колкото искате но е пълна скръб.
Потребителски аватар
beggginer
Доктор
Доктор
Мнения: 6339
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 33064
пол: Мъж

Re: Автомонтиране, писане и четене по ext4 дялове без да иска парола всеки път?

Мнение от beggginer »

Т.е. отваряме тема с два въпроса. В първите две мнения ни се отговаря как се решават и двата въпроса. Игнорираме всичко това, защото е в терминал и иска малко четене и разбиране, и правим най-разнообразни галимации, за да постигнем същия ефект. Накрая възникват допълнителни усложнения, заради свободните съчинения. Очакваната следваща стъпка е да заклеймим десктоп средата, Линукс дистрибуцията или кернел, като некадърни творения и да пишем имейл на Линус, като споменем че сме българи.
Как да си върнем контрола над Windows 10 Home :violent1:
Изображение
Валсо написа:
съб яну 21, 2023 12:28
Знам какво правя.
Потребителски аватар
тед
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 941
Регистриран: пон май 08, 2017 18:33
Репутация: 10356
пол: Жена

Re: Автомонтиране, писане и четене по ext4 дялове без да иска парола всеки път?

Мнение от тед »

Валсо написа:
вт юни 25, 2019 02:37
Понеже Говното така и така ми затри всички данни ...
Не ти е виновно "говното", а е виновно зад екранното устройство, понеже този хард диск съм сигурна че е давал някакви симптоми че някой ден ще спре, било то странно стържене или лоши сектори.
Ако на хард диска беше инсталиран linux, сигурно щеше да обвиниш че linux ти е затрил всичките данни.
Едно от моите малки и прости правила - важна информация не се съхранява на работещ диск, вкарва се информацията в диска, след което диска се откача от компютъра.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 10961
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 39424
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Автомонтиране, писане и четене по ext4 дялове без да иска парола всеки път?

Мнение от Валсо »

тед написа:
вт юни 25, 2019 16:00
Не ти е виновно "говното", а е виновно зад екранното устройство, понеже този хард диск съм сигурна че е давал някакви симптоми че някой ден ще спре, било то странно стържене или лоши сектори.
Ако на хард диска беше инсталиран linux, сигурно щеше да обвиниш че linux ти е затрил всичките данни.
Едно от моите малки и прости правила - важна информация не се съхранява на работещ диск, вкарва се информацията в диска, след което диска се откача от компютъра.
Аре поне чети или питай, преди да говориш глупости! На затрития диск нямаше нищо, освен файлове! Бозата беше на 500-гигабайтовия хард диск, а 1-терабайтовият беше затрит и точно тя беше пусната, когато реши да се рестартира и да ми затрие диска! И единствените симптоми са ти в главата! Компютърът е толкова тих, че можеш да чуеш как пърди комар в Младост-4!
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 10961
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 39424
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Автомонтиране, писане и четене по ext4 дялове без да иска парола всеки път?

Мнение от Валсо »

Shaker написа:
вт юни 25, 2019 15:28
Стартирай Steam така:

Код: Избери всички

STEAM_RUNTIME=1 STEAM_RUNTIME_PREFER_HOST_LIBRARIES=1 steam
Оправих го по друг начин (ръчно му "рестартирах" конфигурацията), но горния код ще си го запазя, за всеки случай. ;)
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283202
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Автомонтиране, писане и четене по ext4 дялове без да иска парола всеки път?

Мнение от Mozo »

Валсо написа:
вт юни 25, 2019 16:59
тед написа:
вт юни 25, 2019 16:00
Не ти е виновно "говното", а е виновно зад екранното устройство, понеже този хард диск съм сигурна че е давал някакви симптоми че някой ден ще спре, било то странно стържене или лоши сектори.
Ако на хард диска беше инсталиран linux, сигурно щеше да обвиниш че linux ти е затрил всичките данни.
Едно от моите малки и прости правила - важна информация не се съхранява на работещ диск, вкарва се информацията в диска, след което диска се откача от компютъра.
Аре поне чети или питай, преди да говориш глупости! На затрития диск нямаше нищо, освен файлове! Бозата беше на 500-гигабайтовия хард диск, а 1-терабайтовият беше затрит и точно тя беше пусната, когато реши да се рестартира и да ми затрие диска! И единствените симптоми са ти в главата! Компютърът е толкова тих, че можеш да чуеш как пърди комар в Младост-4!
Подобно поведение няма да толерирам, бъди по-учтив, ако обичаш.
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 10961
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 39424
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Автомонтиране, писане и четене по ext4 дялове без да иска парола всеки път?

Мнение от Валсо »

А, да, бе, тя директно ме обяви за една от най-тъпите уиндоуски овци, дето не знаят какво е хард диск и защо щрака, пък аз ще ѝ :clap: и ще я окуражавам.
Като не знае фактите, поне да не обижда! Била убедена, че хард дискът щракал, а аз съм тъп и не знам какво е това!
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283202
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Автомонтиране, писане и четене по ext4 дялове без да иска парола всеки път?

Мнение от Mozo »

Сигурно си се почувствал засегнат, но се опитай да се държиш по-културно :thumbright:
Изображение
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4541
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 33950
пол: Мъж

Re: Автомонтиране, писане и четене по ext4 дялове без да иска парола всеки път?

Мнение от бат-начо »

spoiler:
Защо имам дежаву за нещо подобно, в друг(и) форум(и), с друга ОС май?
Обърках темата, оная - за "сбогом на бозата", ама и тук става. Само че е без дежавуто вече.
Селски, Начо Селски.
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”