Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Проблеми и решения за KDE Plasma

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4560
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34132
пол: Мъж

Re: Проблеми и решения за KDE Plasma

Мнение от бат-начо »

Това го давам като идея за курсора (командите). Galternatives за несвикналия пак ще е ребус.
И това.
Прочетено: 1730 пъти
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4560
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34132
пол: Мъж

Re: Проблеми и решения за KDE Plasma

Мнение от бат-начо »

PCManFM не го виждам в тоя списък с алтернативи на Total Commander (което си е логично, де, той си е опростен файлов мениджър).
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283739
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334077
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Проблеми и решения за KDE Plasma

Мнение от Mozo »

То той няма нещо, което Dolphin да го няма, ама...
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11049
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 39781
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Проблеми и решения за KDE Plasma

Мнение от Валсо »

beggginer написа:
ср юни 12, 2019 07:50
Остава само да инсталираш видео драйвър? :lol: Давам му най-много още два часа.
Пакетите за инсталиране на енвидия ги знам почти наизуст, така че това е най-лесната част и стана за няколко минути. Най-вече, защото няма ровене по идиотски менюта. Само си пиша

Код: Избери всички

get nvidia lib32-nvidia-utils nvidia-utils nvidia-settings
и след малко драйвърът е свален и инсталиран. :evil4:
Mozo написа:
ср юни 12, 2019 10:05
Никога до момента не съм го правил пък съм си свършил работата :-s Колко пъти да пиша вече как се отваря Dolphin като root :sick:

Показах ти го, дори с картинка :tard: :tard: :tard:
Ти писа, ама libgksu се компилира до безкрайност, дори и след като в системата има qt5 и съм инсталирал компилирания от теб qt4 (защото по време на първия опит за компилиране забелязах, че търси qt пакети). Или някой е ос*ал нещо по кода на този пакет, или просто си е бъгаво, но не е нормално една тъпа команда да се компилира 45 мин., не мислиш ли? Изгледах цял епизод от един сериал (42:40 мин.) и онó още циклеше в терминала.
Така че логването като руут се оказва по-лесно. И то да се логна през граф. интерфейс, защото 'su root' и после 'dolphin' носи ей това "удоволствие":

Код: Избери всички

[rado@anarchy]: ~>$ su root
Парола: 
[root@anarchy]: /home/rado># dolphin
QStandardPaths: wrong ownership on runtime directory /run/user/1000, 1000 instead of 0
QStandardPaths: wrong ownership on runtime directory /run/user/1000, 1000 instead of 0
QStandardPaths: wrong ownership on runtime directory /run/user/1000, 1000 instead of 0
QStandardPaths: wrong ownership on runtime directory /run/user/1000, 1000 instead of 0
"Session bus not found\nTo circumvent this problem try the following command (with Linux and bash)\nexport $(dbus-launch)"
[root@anarchy]: /home/rado># 
Колкото за другото, показа го, ама в 7 сутринта ми беше трудно да я намеря. Е, накрая почнах да въвеждам различни възможни думи и уиджетът се показа.
Ако може дай пак линка с ония 17 страници уиджети, че и него го загубих и вече не знам в коя тема остана. :oops:
бат-начо написа:
ср юни 12, 2019 11:55
Това го давам като идея за курсора (командите). Galternatives за несвикналия пак ще е ребус.
И това.
О, аз курсора намерих начин да го форсна и сега ще-не ще е кристал грийн. :evil4:

Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283739
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334077
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Проблеми и решения за KDE Plasma

Мнение от Mozo »

Валсо написа:
ср юни 12, 2019 15:43
Пакетите за инсталиране на енвидия ги знам почти наизуст, така че това е най-лесната част и стана за няколко минути. Най-вече, защото няма ровене по идиотски менюта. Само си пиша

Код: Избери всички

get nvidia lib32-nvidia-utils nvidia-utils nvidia-settings
и след малко драйвърът е свален и инсталиран. :evil4:

Код: Избери всички

sudo pacman -S nvidia nvidia-settings lib32-nvidia-utils nvidia-utils
И вече, ако искаш да ти вървят DXVK игрите:

Код: Избери всички

sudo pacman -S vulkan-icd-loader lib32-vulkan-icd-loader
Какъв get, какви пет лева :thumbright:
Валсо написа:
ср юни 12, 2019 15:43
Mozo написа:
ср юни 12, 2019 10:05
Никога до момента не съм го правил пък съм си свършил работата :-s Колко пъти да пиша вече как се отваря Dolphin като root :sick:

Показах ти го, дори с картинка :tard: :tard: :tard:
Ти писа, ама libgksu се компилира до безкрайност, дори и след като в системата има qt5 и съм инсталирал компилирания от теб qt4 (защото по време на първия опит за компилиране забелязах, че търси qt пакети). Или някой е ос*ал нещо по кода на този пакет, или просто си е бъгаво, но не е нормално една тъпа команда да се компилира 45 мин., не мислиш ли? Изгледах цял епизод от един сериал (42:40 мин.) и онó още циклеше в терминала.
Така че логването като руут се оказва по-лесно. И то да се логна през граф. интерфейс, защото 'su root' и после 'dolphin' носи ей това "удоволствие":

Код: Избери всички

[rado@anarchy]: ~>$ su root
Парола: 
[root@anarchy]: /home/rado># dolphin
QStandardPaths: wrong ownership on runtime directory /run/user/1000, 1000 instead of 0
QStandardPaths: wrong ownership on runtime directory /run/user/1000, 1000 instead of 0
QStandardPaths: wrong ownership on runtime directory /run/user/1000, 1000 instead of 0
QStandardPaths: wrong ownership on runtime directory /run/user/1000, 1000 instead of 0
"Session bus not found\nTo circumvent this problem try the following command (with Linux and bash)\nexport $(dbus-launch)"
[root@anarchy]: /home/rado># 
Очевидно отново нищо не си прочел...

Код: Избери всички

yay -S dolphin-root dbus-x11
След това отваряме Dolphin просто със:

Код: Избери всички

sudo dolphin
Ни повече, ни по-малко.
Валсо написа:
ср юни 12, 2019 15:43
Колкото за другото, показа го, ама в 7 сутринта ми беше трудно да я намеря. Е, накрая почнах да въвеждам различни възможни думи и уиджетът се показа.
Отново не си прочел нищо - написах ти, че уиджитът е там по подразбиране, дори и снимки ти пратих. Само трябва да цъкнеш с десен бутон на панела, мама му стара :roll:

Изображение
Изображение
Валсо написа:
ср юни 12, 2019 15:43
Ако може дай пак линка с ония 17 страници уиджети, че и него го загубих и вече не знам в коя тема остана. :oops:
Ти наистина не четеш - линкът е на миналата страница в тази тема :roll:

viewtopic.php?p=996857#p996857

И този линк почти не ти трябва, всичко го има в менюто Download New Plasma Widgets. Всичко е автоматично и толкова елементарно направено, че просто не знам...

Изображение

Валсо написа:
ср юни 12, 2019 15:43
бат-начо написа:
ср юни 12, 2019 11:55
Това го давам като идея за курсора (командите). Galternatives за несвикналия пак ще е ребус.
И това.
О, аз курсора намерих начин да го форсна и сега ще-не ще е кристал грийн. :evil4:

Изображение
И аз за какво ти го писах това след като ти твърдеше, че от там си бил инсталирал курсора? Нищо не си открил, написах ти го още вчера:
Mozo написа:
вт юни 11, 2019 10:29
Няма нищо абсурдно, просто отново е от незнание. Нали не смяташ, че всички сме с черни курсори в браузърите? Трябва да имаш предвид, че имаш един милион опции и можеш да правиш каквото си пожелаеш. Отиваш на System Settings->Application Style->GNOME/GTK Application Style и си оправяш курсор темата за GTK приложенията ;)
Все още не мога да разбера защо не четеш. Има ли смисъл въобще да пишем?
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11049
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 39781
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Проблеми и решения за KDE Plasma

Мнение от Валсо »

get е alias. :p

Уиджета вече го намерих, както казах - казва се Icons Only нещо си. Не е като GroupedWindowList, но пак е по-добре от ония дълги и предълги прозорци, подобни на онези в Боза ХП.

Курсора го инсталирах с копиране в /usr/share/icons, където се слага във всички дистрибуции, които съм ползвал.

Аз откъде да знам, че Лисицата се води GTK приложение? :lol:

Досега тествах ATS с включен и изключен флипинг и положението е абсолютно същото като в канелата - като се появи achievement в долната дясна част на екрана, кадрите падат брутално и чак, когато известието за постижението се скрие, се оправят. Така че явно проблемът не е в средата, а във видео драйвъра и/или Стийм и ще трябва да се репортва. То даже е и по-зле от канелата, защото с изключен флипинг кадрите падат до към 10, а с включен до 20-25, докато в канелата с изключен флипинг падат до 45-48 и накъсването не се усеща толкова брутално.
А точно този проблем с ATS и постиженията беше основната причина да пробвам КДЕ. Но като гледам как се случват същите неща, довечера явно ще си връщам канелата. :roll:
Освен това очевидно и КДЕ е много зависима от флипинга, защото с изключен флипинг, настройката за премахване на теъринга при скролване в уебстраници не работи изобщо. Като включа флипинга, теърингът изчезва.
Потребителски аватар
bvbfan
Почетен член
Почетен член
Мнения: 2693
Регистриран: нед юни 14, 2015 07:02
Репутация: 17396
пол: Мъж

Re: Проблеми и решения за KDE Plasma

Мнение от bvbfan »

Какъв е тоя флипинг, нещо НВидия-ско?
от p4p » пет окт 07, 2016 19:13 написа:В тоя раздел нищо не разбираме от Windows. :)
Потребителски аватар
тед
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 941
Регистриран: пон май 08, 2017 18:33
Репутация: 10356
пол: Жена

Re: Проблеми и решения за KDE Plasma

Мнение от тед »

Не знам как не ви писва да обяснявате едно нещо по 100 пътя.
Дори аз която не използвам dolphin, вече знам как да го отворя с root права благодарение на вас и че сте го написали многооо пътя.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11049
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 39781
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Проблеми и решения за KDE Plasma

Мнение от Валсо »

bvbfan написа:
ср юни 12, 2019 17:30
Какъв е тоя флипинг, нещо НВидия-ско?
Да. И аз не съм много сигурен каква му е ролята, но явно го има навсякъде (дори и в КДЕ). По подразбиране е включен, а проблемите с него се усещат само при игрите, когато загубиш 30-40 кадъра за глупости, които нямат махане. :lol:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283739
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334077
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Проблеми и решения за KDE Plasma

Мнение от Mozo »

Валсо написа:
ср юни 12, 2019 17:25
get е alias. :p

Уиджета вече го намерих, както казах - казва се Icons Only нещо си. Не е като GroupedWindowList, но пак е по-добре от ония дълги и предълги прозорци, подобни на онези в Боза ХП.

Курсора го инсталирах с копиране в /usr/share/icons, където се слага във всички дистрибуции, които съм ползвал.

Аз откъде да знам, че Лисицата се води GTK приложение? :lol:

Досега тествах ATS с включен и изключен флипинг и положението е абсолютно същото като в канелата - като се появи achievement в долната дясна част на екрана, кадрите падат брутално и чак, когато известието за постижението се скрие, се оправят. Така че явно проблемът не е в средата, а във видео драйвъра и/или Стийм и ще трябва да се репортва. То даже е и по-зле от канелата, защото с изключен флипинг кадрите падат до към 10, а с включен до 20-25, докато в канелата с изключен флипинг падат до 45-48 и накъсването не се усеща толкова брутално.
А точно този проблем с ATS и постиженията беше основната причина да пробвам КДЕ. Но като гледам как се случват същите неща, довечера явно ще си връщам канелата. :roll:
Освен това очевидно и КДЕ е много зависима от флипинга, защото с изключен флипинг, настройката за премахване на теъринга при скролване в уебстраници не работи изобщо. Като включа флипинга, теърингът изчезва.
Отваряш /etc/X11/xorg.conf, ако нямаш си го генерираш и вътре слагаш следното в секция "Screen":

Код: Избери всички

Option         "metamodes" "1280x800 +0+0 { ForceFullCompositionPipeline = On }"
Option         "metamodes" "1920x1080 +0+0 { ForceFullCompositionPipeline = On }"
Резолюциите си ги променяш според твоите нужди. Рестарт и тиъринг повече няма да видиш. В панела на драйвъра трябва да е включен Vsync, в композитора също. Опитай така, ако пак има проблеми с падане на кадрите, натисни Alt+Shift+F12 и стартирай играта.
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11049
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 39781
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Проблеми и решения за KDE Plasma

Мнение от Валсо »

Mozo написа:
ср юни 12, 2019 17:56
Отваряш /etc/X11/xorg.conf, ако нямаш си го генерираш и вътре слагаш следното в секция "Screen":

Код: Избери всички

Option         "metamodes" "1280x800 +0+0 { ForceFullCompositionPipeline = On }"
Option         "metamodes" "1920x1080 +0+0 { ForceFullCompositionPipeline = On }"
Резолюциите си ги променяш според твоите нужди. Рестарт и тиъринг повече няма да видиш. В панела на драйвъра трябва да е включен Vsync, в композитора също. Опитай така, ако пак има проблеми с падане на кадрите, натисни Alt+Shift+F12 и стартирай играта.
Тази инструкция за форс пайплайн си я пазя в един текстов файл, за да не се налага при всяка инсталация да питам "как ставаше това?" и след генериране на нужния файл, добавих опцията. Всинк го включих още, докато правех настройките на средата, много преди да инсталирам Стийм, така че гореописаният проблем се случва при всичко това налично.
Сега ще пробвам с тази комбинация, която си написал.
Потребителски аватар
beggginer
Доктор
Доктор
Мнения: 6340
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 33094
пол: Мъж

Re: Проблеми и решения за KDE Plasma

Мнение от beggginer »

Мозо само пропусна да ти каже, че с тези настройки ти трябва минимум GTX 1080 Ti :booty:

Иначе работи, та се къса! :lol:
Как да си върнем контрола над Windows 10 Home :violent1:
Изображение
Валсо написа:
съб яну 21, 2023 12:28
Знам какво правя.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283739
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 334077
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Проблеми и решения за KDE Plasma

Мнение от Mozo »

Интересното е, че аз нямам тиъринг при спрян флипинг :-k :-k :-k
Изображение
Потребителски аватар
petie
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 955
Регистриран: съб май 18, 2019 22:35
Репутация: 2709
пол: Мъж

Re: Проблеми и решения за KDE Plasma

Мнение от petie »

Mozo написа:
ср юни 12, 2019 01:06
Бъзика се, той също е с KDE и е на моето мнение :mrgreen:

Моето KDE не е на български, гледал си някое друго :)
А добре ,ами имаше пост на КДЕ на български ама явно е било на някой друг
Потребителски аватар
petie
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 955
Регистриран: съб май 18, 2019 22:35
Репутация: 2709
пол: Мъж

Re: Проблеми и решения за KDE Plasma

Мнение от petie »

тед написа:
ср юни 12, 2019 17:31
Не знам как не ви писва да обяснявате едно нещо по 100 пътя.
Дори аз която не използвам dolphin, вече знам как да го отворя с root права благодарение на вас и че сте го написали многооо пътя.
Е нищо де повторението е майка на знанието пък и може Мозо да успее да го набие в чутурата на Валсо
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”