Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Проблеми и решения за KDE Plasma

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 10961
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 39414
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Проблеми и решения за KDE Plasma

Мнение от Валсо »

Реших да дам последен шанс на това дръво КДЕ и след 2 часа псувни (неща, които в канелата ги настройвам за 15-20 мин., тук ми трябват поне 2 часа), успях да го докарам до следното ниво:

1. PCManFM, независимо дали е КюТи, МюТи, ПуТи и т.н., не ще да възприема drag & drop от архив.
2. Всеки новоотворен прозорец, който не се отваря максимизиран, винаги се отваря, където си иска по екрана - ту вляво, ту вдясно, ту долу, ту горе. Излишно е да казвам колко ми "харесва" това поведение. :луд:
3. Панелът има 5 настройки на кръст и нито една от тях не е да му махнеш гадния glowing effect, който го има и в менюто, камо ли пък да го направиш прозрачен или нещо друго. Увеличаването на панела пък увеличава иконите по него много абсурдно. В канелата можеш да зададеш дали да ги увеличава оптимално или точно с размера на панела, така че ако си направиш панела 50 пиксела висок, и иконите по него ще са 50 пиксела. Тук обаче няма такива екстри. За 50-пикселови икони панелът трябва да стане сигурно 200 пиксела висок. :lol: :banghead:
4. Krap DE не възприема никакви други теми и икони, освен тези, с които се инсталира. Свалих humanity на cybercop - таратанци, даже не се и появяват в списъка с икони. Копирах си "моите" humanity & humanity dark и те се появиха в списъка, но като ги селектирам, всичко и навсякъде придобива само една лилава икона и толкоз. За сравнение в канелата всяко нещо придобива съответната икона.
5. Харесва ми да ползвам курсор crystalgreen, който обаче е такъв, когато му харесва. В браузъра ту е кристалгрийн, ту е ДМЗ-Блек. Поведението му е същото и навсякъде другаде, но понеже браузъра го ползвам най-често, при него най-много се вижда това.
Даже записах едно клипче с браузъра и поведението на курсора как се променя - само едно от многото абсурдни неща в тая среда...
https://send.firefox.com/download/8199c ... 6Gp2DiP2SA
6. За декорация на прозорците съм задал "Пластик", но Лисицата си стои с Бриз-Дарк.
7. Инсталирах Open Sans Condensed Bold. 4 пъти го инсталирах (с копиране като руут и поставяне в системната папка за шрифтове), защото изчезва, както и когато му скимне. Чак след като инсталирах видео драйвъра престана да изчезва. #-o Адската тъпотия...
8. Инсталирах памак-класик, който след рестарт се самонастрои да стои в трея. Обаче като цъкна на него, не се появява граф. му интерфейс, както става в канелата, а се появява шиваният Дискавър, който не спира да реве, че нямало бекенд програма. Сякаш пакман е за украса, дейва и говното нещастно!
9. Всичко в тая среда има някакви полупрозрачни ефекти, които освен, че са дразнещи, я карат и да цикли при макси-/мини-мизиране, все едно съм я пуснал на Правец, а не на комп, чиято видеокарта има 4 ГБ памет и 32 ГБ РАМ. Не намерих опция да ги изключа тези ефекти.
10. Горе вдясно на десктопа има една дразнеща гадина, която няма махане по никой начин! Изглежда като бяло квадратче с 3 черти в него. Не стига, че няма махане, ами и съдържанието му е тотално безполезно!
Едит: току-що открих как се махало. Естествено, опцията за махане са си я заврели да не казвам къде, на най-малоумното място. Вместо в контекстното меню на гадината с десния бутон, както биха направили нормалните хора...
11. Списъкът с аплети е отчайващо ограничен! Няма GroupedWindowList, камо ли нещо по-полезно. А за такива екстри като "рестарт КДЕ" има само да си мечтаем!
12. Копирах си по съответните пътища конфигурацията за Audacious. Пускам плеъра - конфигурация таратанци! Все едно нищо не съм копирал! За справка същата тази конфигурация работи перфекто в канелата и е достатъчно само да разархивирам двете папки .config и .local в /home/rado, защото пътищата са съхранени до последния детайл. Ама в Krap DE нема такива неща - всичко правиш от начало.
13. Сега ще пробвам и със SMPlayer и ако и там не му отчете настройките, досвидания Krap Desktop Environment!
Едит: поне на СМплеър ги отчете. Обаче абсурдите са толкова много, че само това не е достатъчно да ме задържи на Krap DE.
Прочетено: 1714 пъти
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4541
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 33940
пол: Мъж

Re: Инсталиране на Arch Linux с Plasma 5

Мнение от бат-начо »

Като оставим настрана фенщината, какво ще остане - незнание. И не за КДЕ, а по принцип.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 10961
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 39414
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Инсталиране на Arch Linux с Plasma 5

Мнение от Валсо »

Не става въпрос за фенщина, а за леснота на настройките. Ако се появи по-лесна от канелата среда, може да мина на нея. Засега обаче такава няма.
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5079
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34012
пол: Мъж

Re: Инсталиране на Arch Linux с Plasma 5

Мнение от Shaker »

Валсо написа:
вт юни 11, 2019 02:53
1. PCManFM, независимо дали е КюТи, МюТи, ПуТи и т.н., не ще да възприема drag & drop от архив.
Глупости!
Валсо написа:
вт юни 11, 2019 02:53
2. Всеки новоотворен прозорец, който не се отваря максимизиран, винаги се отваря, където си иска по екрана - ту вляво, ту вдясно, ту долу, ту горе. Излишно е да казвам колко ми "харесва" това поведение. :луд:
Пак глупости! Даже има и финна настройка за всяка отделна програма.
Валсо написа:
вт юни 11, 2019 02:53
3. Панелът има 5 настройки на кръст и нито една от тях не е да му махнеш гадния glowing effect, който го има и в менюто, камо ли пък да го направиш прозрачен или нещо друго. Увеличаването на панела пък увеличава иконите по него много абсурдно. В канелата можеш да зададеш дали да ги увеличава оптимално или точно с размера на панела, така че ако си направиш панела 50 пиксела висок, и иконите по него ще са 50 пиксела. Тук обаче няма такива екстри. За 50-пикселови икони панелът трябва да стане сигурно 200 пиксела висок. :lol: :banghead:
Пак глупости на търкалета. Да, няма настройка за оразмеряване на иконите, но перфектно си ги оразмерява при размер на панела.
Валсо написа:
вт юни 11, 2019 02:53
4. Krap DE не възприема никакви други теми и икони, освен тези, с които се инсталира. Свалих humanity на cybercop - таратанци, даже не се и появяват в списъка с икони. Копирах си "моите" humanity & humanity dark и те се появиха в списъка, но като ги селектирам, всичко и навсякъде придобива само една лилава икона и толкоз. За сравнение в канелата всяко нещо придобива съответната икона.
Това са отново пълни глупости! С два клика на мишката се инсталират всякакви теми, икони и т.н. А пък енджините kvantum и qtcurve са си екстра. Твоето любимо гноме-подобно нещо не поддържа това!
Валсо написа:
вт юни 11, 2019 02:53
5. Харесва ми да ползвам курсор crystalgreen, който обаче е такъв, когато му харесва. В браузъра ту е кристалгрийн, ту е ДМЗ-Блек. Поведението му е същото и навсякъде другаде, но понеже браузъра го ползвам най-често, при него най-много се вижда това.
Даже записах едно клипче с браузъра и поведението на курсора как се променя - само едно от многото абсурдни неща в тая среда...
https://send.firefox.com/download/8199c ... 6Gp2DiP2SA
Направи разлика между Qt и GTK приложения :evil3:
Валсо написа:
вт юни 11, 2019 02:53
6. За декорация на прозорците съм задал "Пластик", но Лисицата си стои с Бриз-Дарк.
Лисицицата си стои на Бриз-дарк, защото ти така са го задал. За GTK темите си има отделна секция в настройките :evil3:
Валсо написа:
вт юни 11, 2019 02:53
7. Инсталирах Open Sans Condensed Bold. 4 пъти го инсталирах (с копиране като руут и поставяне в системната папка за шрифтове), защото изчезва, както и когато му скимне. Чак след като инсталирах видео драйвъра престана да изчезва. #-o Адската тъпотия...
Глупости!
Валсо написа:
вт юни 11, 2019 02:53
8. Инсталирах памак-класик, който след рестарт се самонастрои да стои в трея. Обаче като цъкна на него, не се появява граф. му интерфейс, както става в канелата, а се появява шиваният Дискавър, който не спира да реве, че нямало бекенд програма. Сякаш пакман е за украса, дейва и говното нещастно!
Пак глупости. А и памак е пълня бъгня :lol: :lol: :lol:
Валсо написа:
вт юни 11, 2019 02:53
9. Всичко в тая среда има някакви полупрозрачни ефекти, които освен, че са дразнещи, я карат и да цикли при макси-/мини-мизиране, все едно съм я пуснал на Правец, а не на комп, чиято видеокарта има 4 ГБ памет и 32 ГБ РАМ. Не намерих опция да ги изключа тези ефекти.
Има такава опция, ама си плюй де :lol:
Валсо написа:
вт юни 11, 2019 02:53
10. Горе вдясно на десктопа има една дразнеща гадина, която няма махане по никой начин! Изглежда като бяло квадратче с 3 черти в него. Не стига, че няма махане, ами и съдържанието му е тотално безполезно!
Едит: току-що открих как се махало. Естествено, опцията за махане са си я заврели да не казвам къде, на най-малоумното място. Вместо в контекстното меню на гадината с десния бутон, както биха направили нормалните хора...
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Валсо написа:
вт юни 11, 2019 02:53
11. Списъкът с аплети е отчайващо ограничен! Няма GroupedWindowList, камо ли нещо по-полезно. А за такива екстри като "рестарт КДЕ" има само да си мечтаем!
Има доста аплети, които се инсталират с два клика на мишката.
Валсо написа:
вт юни 11, 2019 02:53
12. Копирах си по съответните пътища конфигурацията за Audacious. Пускам плеъра - конфигурация таратанци! Все едно нищо не съм копирал! За справка същата тази конфигурация работи перфекто в канелата и е достатъчно само да разархивирам двете папки .config и .local в /home/rado, защото пътищата са съхранени до последния детайл. Ама в Krap DE нема такива неща - всичко правиш от начало.
Глупости на търкалета :booty: :booty: :booty:
Валсо написа:
вт юни 11, 2019 02:53
13. Сега ще пробвам и със SMPlayer и ако и там не му отчете настройките, досвидания Krap Desktop Environment!
Едит: поне на СМплеър ги отчете. Обаче абсурдите са толкова много, че само това не е достатъчно да ме задържи на Krap DE.
Браво! Похвално е, че си се справил с това. Истински IT специалист :hello1:

Един непоискан съвет от мен - не пиши глупости от незнание, защото всички ти се смеят. Ако имаш някакви проблеми с KDE, тук винаги ще ти се помогне. Даже във форума има един разработчик на KDE, който може да съдейства.
hunter4o83 написа:
чет ное 24, 2022 22:55
Не става това КДЕ реших да инсталирам едно и Лаптопът ми изгасна и повече не се включи. Хвалете си го колкото искате но е пълна скръб.
Потребителски аватар
cprog
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1415
Регистриран: нед юли 19, 2015 08:19
Репутация: 12916
пол: Мъж

Re: Инсталиране на Arch Linux с Plasma 5

Мнение от cprog »

Валсо написа:
вт юни 11, 2019 02:53
11. Списъкът с аплети е отчайващо ограничен! Няма GroupedWindowList, камо ли нещо по-полезно. А за такива екстри като "рестарт КДЕ" има само да си мечтаем!
:arrow:
CPU~Dual core AMD Athlon 64 X2 5200+ (-MCP-) speed~2700 MHz (max) Kernel~4.15.0-33-generic x86_64 Up~1 day Mem~4869.6/7976.7MB HDD~2400.5GB(45.8% used) Procs~313 Client~Shell inxi~2.3.56
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283199
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Инсталиране на Arch Linux с Plasma 5

Мнение от Mozo »

Реших да не знам нищо, но за това пък твърдо да заявявам, че не съм съгласен :)
Валсо написа:
вт юни 11, 2019 02:53
2. Всеки новоотворен прозорец, който не се отваря максимизиран, винаги се отваря, където си иска по екрана - ту вляво, ту вдясно, ту долу, ту горе. Излишно е да казвам колко ми "харесва" това поведение. :луд:
Да, за разлика от некадърния Cinnamon, който няма никакви опции, тук можеш да зададеш на всеки един отделен прозорец да се отваря на точно определено място, с точност до един пиксел:

Десен бутон на който прозорец искаш->More Actions->Special Window Settings/Special Application Settings и ще ти падне ченето от опции да го поставиш където си искаш и всеки път да се отваря на точно определено място. Опция, която я няма в нито една друга среда ;)
Валсо написа:
вт юни 11, 2019 02:53
3. Панелът има 5 настройки на кръст и нито една от тях не е да му махнеш гадния glowing effect, който го има и в менюто, камо ли пък да го направиш прозрачен или нещо друго. Увеличаването на панела пък увеличава иконите по него много абсурдно. В канелата можеш да зададеш дали да ги увеличава оптимално или точно с размера на панела, така че ако си направиш панела 50 пиксела висок, и иконите по него ще са 50 пиксела. Тук обаче няма такива екстри. За 50-пикселови икони панелът трябва да стане сигурно 200 пиксела висок. :lol: :banghead:
Не търсиш на правилното място. Прозрачности и ефекти се нагласят от системните настройки при ефектите и при Widget Style. Нека само си припомним десктопа на Шейкър дали не могат да се слагат прозрачности и то на места, на които при Cinnamon ще трябва да изчакаш още стотина години:

viewtopic.php?p=995109#p995109
viewtopic.php?p=991457#p991457

За размера на иконите в системния трей отваряш:

Код: Избери всички

sudo kate /usr/share/plasma/plasmoids/org.kde.plasma.private.systemtray/contents/ui/main.qml
И търсиш за:

Код: Избери всички

property int hiddenItemSize: units.iconSizes.
Срещу него има едно small. Можеш да го промениш на smallMedium, на Medium, на Large и т.н.
Валсо написа:
вт юни 11, 2019 02:53
4. Krap DE не възприема никакви други теми и икони, освен тези, с които се инсталира. Свалих humanity на cybercop - таратанци, даже не се и появяват в списъка с икони. Копирах си "моите" humanity & humanity dark и те се появиха в списъка, но като ги селектирам, всичко и навсякъде придобива само една лилава икона и толкоз. За сравнение в канелата всяко нещо придобива съответната икона.
Всякакви икони можеш да сложиш, аз използвам GNOME икони, може би трябва да рестартираш, нямам идея защо не ги сменя при теб, но можеш да ми ги дадеш тези икони и да ги пробвам при мен. Има някаква минимална вероятност да не са съвместими, но досега не съм срещал подобни.
Валсо написа:
вт юни 11, 2019 02:53
5. Харесва ми да ползвам курсор crystalgreen, който обаче е такъв, когато му харесва. В браузъра ту е кристалгрийн, ту е ДМЗ-Блек. Поведението му е същото и навсякъде другаде, но понеже браузъра го ползвам най-често, при него най-много се вижда това.
Даже записах едно клипче с браузъра и поведението на курсора как се променя - само едно от многото абсурдни неща в тая среда...
Няма нищо абсурдно, просто отново е от незнание. Нали не смяташ, че всички сме с черни курсори в браузърите? Трябва да имаш предвид, че имаш един милион опции и можеш да правиш каквото си пожелаеш. Отиваш на System Settings->Application Style->GNOME/GTK Application Style и си оправяш курсор темата за GTK приложенията ;)
Валсо написа:
вт юни 11, 2019 02:53
6. За декорация на прозорците съм задал "Пластик", но Лисицата си стои с Бриз-Дарк.
Поглеждаме точка пет.
Валсо написа:
вт юни 11, 2019 02:53
7. Инсталирах Open Sans Condensed Bold. 4 пъти го инсталирах (с копиране като руут и поставяне в системната папка за шрифтове), защото изчезва, както и когато му скимне. Чак след като инсталирах видео драйвъра престана да изчезва. #-o Адската тъпотия...
Абсолютни глупости:

Код: Избери всички

fc-cache -fv
Валсо написа:
вт юни 11, 2019 02:53
8. Инсталирах памак-класик, който след рестарт се самонастрои да стои в трея. Обаче като цъкна на него, не се появява граф. му интерфейс, както става в канелата, а се появява шиваният Дискавър, който не спира да реве, че нямало бекенд програма. Сякаш пакман е за украса, дейва и говното нещастно!
Откъде въобще имаш Discover извинявай? Няма такива проблеми, работи си нормално pamac-classic. Ааа, ти използваш някакви графични инсталатори, които не са официални и дистрото ти е бъкано с разни неща и е пипано навсякъде? Това не е проблем нито на Arch, нито на KDE.
Валсо написа:
вт юни 11, 2019 02:53
9. Всичко в тая среда има някакви полупрозрачни ефекти, които освен, че са дразнещи, я карат и да цикли при макси-/мини-мизиране, все едно съм я пуснал на Правец, а не на комп, чиято видеокарта има 4 ГБ памет и 32 ГБ РАМ. Не намерих опция да ги изключа тези ефекти.
Поглеждаме точка 3. А какво ли ще стане ако в старт менюто напишем Effects :-k Да, твърде трудно намираема опция :???:
Валсо написа:
вт юни 11, 2019 02:53
10. Горе вдясно на десктопа има една дразнеща гадина, която няма махане по никой начин! Изглежда като бяло квадратче с 3 черти в него. Не стига, че няма махане, ами и съдържанието му е тотално безполезно!
Едит: току-що открих как се махало. Естествено, опцията за махане са си я заврели да не казвам къде, на най-малоумното място. Вместо в контекстното меню на гадината с десния бутон, както биха направили нормалните хора...
Не думай, наистина ли няма махане? Как ли съм я мяхнал :-s

Супер трудната работа - десен бутон на десктопа->Tweaks->махаме чавката на Show the desktop toolbox. Трудност на задачата - детската градина.
Валсо написа:
вт юни 11, 2019 02:53
11. Списъкът с аплети е отчайващо ограничен! Няма GroupedWindowList, камо ли нещо по-полезно. А за такива екстри като "рестарт КДЕ" има само да си мечтаем!
Подобни глупости и току-що седнали хора пред Linux не говорят и това го приемам за чиста проба тролене :roll: На първо място не е задължително уиджитът да се казва както се казва в Cinnmon, не мислиш ли? Че на всичкото отгоре го имаш и по подразбиране, само някой трябваше да цъкне с десен бутон на панела #-o

Нямало уиджити???

https://store.kde.org/browse/cat/418/

17 страници с уиджити. Как не те е срам...

Само погледни за какъв календар става въпрос:

Изображение

Ще има да си мечтаеш за подобно нещо в Cinnamon :wave: :wave: :wave:

Относно тъпите квадрати:

Изображение
Изображение

Всичко е на един клик разстояние, излагаш се :roll: И после не псувай отново, че не можеш да разкомбинираш приложенията по категория и да местиш обектите с драг енд дроп. Може, всичко е в настройките на панела :съгласен:
Валсо написа:
вт юни 11, 2019 02:53
12. Копирах си по съответните пътища конфигурацията за Audacious. Пускам плеъра - конфигурация таратанци! Все едно нищо не съм копирал! За справка същата тази конфигурация работи перфекто в канелата и е достатъчно само да разархивирам двете папки .config и .local в /home/rado, защото пътищата са съхранени до последния детайл. Ама в Krap DE нема такива неща - всичко правиш от начало.
Абсолютно невярно. Прехвърлям си конфигурации от всякакви среди и всичко бачка нормално.
Валсо написа:
вт юни 11, 2019 02:53
Обаче абсурдите са толкова много, че само това не е достатъчно да ме задържи на Krap DE.
Както всички видяхме, няма никакви абсурди и всичко се оправя повече от елементарно. Това, че нямаш време една минутка от хейтене, за да потърсиш кое къде се намира само защото си свикнал да е на определено място в Cinnamon, не е оправдание. Реагираше по абсолютно същия начин, когато седна за пръв път пред Cinnamon и беше свикнал на Говняндоус. Абсолютно по същия начин се държиш и сега и очевидно никога няма да се поучиш от грешките си. Ти така и по Arch плюеше, пък какво стана? Да ти вадя ли глупостите, които писа по негов адрес?
Изображение
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283199
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Инсталиране на Arch Linux с Plasma 5

Мнение от Mozo »

И понеже ми писна от един месец да ти обясняваме, че с драг енд дроп могат да се разархивират файлове с pcmanfm, а ти да твърдиш тъкмо обратното, реших да ти го покажа нагледно:



Та кое викаш му било дървото на KDE? Кое по-точно от всичките глупости, които написа е вярно? Кой е дървото в случая? Научи се да четеш, научи се да пробваш всички възможности, да потърсиш, да попиташ и чак когато наистина не може, тогава плюй и обиждай. Защото при всеки един друг случай се излагаш. Очевидно не ти пука, но за околните е леко дразнещо :thumbright:
Изображение
Потребителски аватар
cprog
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1415
Регистриран: нед юли 19, 2015 08:19
Репутация: 12916
пол: Мъж

Re: Инсталиране на Arch Linux с Plasma 5

Мнение от cprog »

Аз лично не бих обиждал дори когато нещо конкретно не става в дадена среда.
Защото истинската свобода на Линукс е, че когато хората поискат ли нещо рано или късно то се случва,
особено когато е поискано от болшинството.

Добре, че на Windows има един Total Commander, че няма и за какво да се хвалят (като файлов мениджър) и а спре разработката, по една или друга причина, ще го ползват докато върви някоя стара версия и после няма да има и какво друго да ползват освен Windows Explorer.
CPU~Dual core AMD Athlon 64 X2 5200+ (-MCP-) speed~2700 MHz (max) Kernel~4.15.0-33-generic x86_64 Up~1 day Mem~4869.6/7976.7MB HDD~2400.5GB(45.8% used) Procs~313 Client~Shell inxi~2.3.56
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283199
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332742
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Инсталиране на Arch Linux с Plasma 5

Мнение от Mozo »

Така е, но всяко нещо, което е написал той е абсолютно невярно, което е направо невъзможно. Не знам, спи ли докато цъка из тая среда :roll: Казва на тази разкошна среда Krap DE, а в същото време се оказва, че тая Krap DE може всичко, което може Cinnamon, плюс още милион неща, но е Krap. Що? Щото Валсо не знае къде се намира. Ето това е дразнещото.
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 10961
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 39414
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Инсталиране на Arch Linux с Plasma 5

Мнение от Валсо »

Mozo написа:
вт юни 11, 2019 10:29
Да, за разлика от некадърния Cinnamon, който няма никакви опции, тук можеш да зададеш на всеки един отделен прозорец да се отваря на точно определено място, с точност до един пиксел:
Десен бутон на който прозорец искаш->More Actions->Special Window Settings/Special Application Settings и ще ти падне ченето от опции да го поставиш където си искаш и всеки път да се отваря на точно определено място. Опция, която я няма в нито една друга среда ;)
Тъпотия е, защото трябва да го правиш ръчно. А в канелата още от 3.6.6 (с тази версия се инсталира мента 18.3) където преместиш прозореца, там си и остава и го помни вовеки или докато не го преместиш другаде. Няма нужда да се ровиш като идиот из някакви опции.
Mozo написа:
вт юни 11, 2019 10:29
прозрачности и то на места, на които при Cinnamon ще трябва да изчакаш още стотина години:

viewtopic.php?p=995109#p995109
viewtopic.php?p=991457#p991457
Стотина години, ама друг път. Има два варианта - или разширението "Прозрачни панели", или ако не ме мързи, намалявам алфата за панела на нула процента в cinnamon.css и панелът става прозрачен. И понеже в 4.0 е разделен на 3 части, мога само една или само две части да направя прозрачни.
Mozo написа:
вт юни 11, 2019 10:29
Всякакви икони можеш да сложиш, аз използвам GNOME икони, може би трябва да рестартираш, нямам идея защо не ги сменя при теб, но можеш да ми ги дадеш тези икони и да ги пробвам при мен. Има някаква минимална вероятност да не са съвместими, но досега не съм срещал подобни.
https://www.mediafire.com/file/hx6pc7wh ... -0.6.15.7z
Mozo написа:
вт юни 11, 2019 10:29
Отиваш на System Settings->Application Style->GNOME/GTK Application Style и си оправяш курсор темата за GTK приложенията ;)
Точно оттам си инсталирах курсора и дори след рестарта за вкарване енвидията в действие, той продължи да си се държи в браузъра както на видеото.
Mozo написа:
вт юни 11, 2019 10:29
Откъде въобще имаш Discover извинявай? Няма такива проблеми, работи си нормално pamac-classic. Ааа, ти използваш някакви графични инсталатори, които не са официални и дистрото ти е бъкано с разни неща и е пипано навсякъде? Това не е проблем нито на Arch, нито на KDE.
Точно проблем на КДЕ си е: https://userbase.kde.org/Discover . По време на инсталацията те пита дали искаш минимален КДЕ десктоп или неминимален. Веднъж пробвах с минимален и после средата изобщо не щя да тръгне по нормалния начин (тръгна, но след като избрах "advanced linux options" в гръб менюто), така че този път отказах минималната и го оставих да инсталира пълната версия на КДЕ.
Дистрото не е пипано. Единственото му пипано е, че има минимален графичен инсталатор. Това че няма собствени репота мисля, че е достатъчно показателно.
Mozo написа:
вт юни 11, 2019 10:29
Супер трудната работа - десен бутон на десктопа->Tweaks->махаме чавката на Show the desktop toolbox. Трудност на задачата - детската градина.
Точно това е тъпотията. В повечето нормални среди нормално е да цъкнеш с десния бутон на обекта и там да има опция за премахване, преместване и т.н. В КДЕ обаче няма и отново трябва да се ровиш по някакви менюта. И докато намериш това, което търсиш, вече си забравил какво беше това, което търсиш.
Mozo написа:
вт юни 11, 2019 10:29
Само погледни за какъв календар става въпрос:
Ще има да си мечтаеш за подобно нещо в Cinnamon :wave: :wave: :wave:
Дреме ми за календара. Него го ползвам единствено да ми показва датата и часа в трея. Самото приложение не го ползвам изобщо. За това, за което говориш, имам приложение календар на телефона и ползвам него.
Mozo написа:
вт юни 11, 2019 10:29
Ти така и по Arch плюеше, пък какво стана?
С Арч най-накрая се разбрахме. А опитите ми да се разбера с КДЕ датират от много преди това. Ако си спомняш онзи проблем, който имах преди години, заради който не ползвах линукс и който накрая сам си реших - дето NTFS дялът излизаше като "Picture CD"? Още от тогава е борбата ми с тая тиква КДЕ. Може би единственото полезно нещо на КДЕ е, че ми показа, че проблемът е от десктоп средата, а не от самото дистро, защото в КДЕ дялът си излизаше нормално, а не като "диск със снимки" и така ми помогна да си реша проблема. След като разбрах какъв е бил проблемът, върнах КДЕ и се опитах да се погодя с нея. Но не стана. И затова вече няколко години съм на Канела.

И понеже ме питаше каква "Германия ме гони", явно не си чел достатъчно за любимото ти дръво:
KDE e.V. is a registered non-profit organization that represents the KDE Project in legal and financial matters.
The "e.V." stands for "eingetragener Verein" which means "registered association". In 1997 KDE e.V. was registered as an association under German law.
Което означава, че КДЕ е германска простотия. :roll:
Потребителски аватар
cprog
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1415
Регистриран: нед юли 19, 2015 08:19
Репутация: 12916
пол: Мъж

Re: Инсталиране на Arch Linux с Plasma 5

Мнение от cprog »

Валсо написа:
вт юни 11, 2019 15:37
или ако не ме мързи, намалявам алфата за панела на нула процента в cinnamon.css и панелът става прозрачен. И понеже в 4.0 е разделен на 3 части, мога само една или само две части да направя прозрачни.
Да редактираш css файл не е на един клик разстояние.
Значи за Cinnamon не е проблем, че се редактира дефакто програмен код, за да се промени настройка,
за KDE е проблем, ако трябва да цъкнеш три менюта.
Това е двоен аршин.

Къде е регистрирана дадена организация в днешния съвременен свят съвсем вече не е прави само немска.
KDE ce ползва и разработва от цял свят.
CPU~Dual core AMD Athlon 64 X2 5200+ (-MCP-) speed~2700 MHz (max) Kernel~4.15.0-33-generic x86_64 Up~1 day Mem~4869.6/7976.7MB HDD~2400.5GB(45.8% used) Procs~313 Client~Shell inxi~2.3.56
larix
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 706
Регистриран: съб фев 24, 2018 11:35
Репутация: 5798
пол: Мъж

Re: Инсталиране на Arch Linux с Plasma 5

Мнение от larix »

Офтопик:
Малко излишно спорите!В Linux поне можеш да ползваш това което ти харесва! Това със средите е много субективно според мен! Всеки да си ползва каквото му харесва ! Няма смисъл да се спори кое е по добро....нали не е Windows :toothy10:
Потребителски аватар
cprog
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1415
Регистриран: нед юли 19, 2015 08:19
Репутация: 12916
пол: Мъж

Re: Инсталиране на Arch Linux с Plasma 5

Мнение от cprog »

larix написа:
вт юни 11, 2019 16:28
Офтопик:
Малко излишно спорите!В Linux поне можеш да ползваш това което ти харесва! Това със средите е много субективно според мен! Всеки да си ползва каквото му харесва ! Няма смисъл да се спори кое е по добро....нали не е Windows :toothy10:
Така е, всеки да си ползва каквото иска, само да не пише неверни неща, оборено от толкова много хора.
CPU~Dual core AMD Athlon 64 X2 5200+ (-MCP-) speed~2700 MHz (max) Kernel~4.15.0-33-generic x86_64 Up~1 day Mem~4869.6/7976.7MB HDD~2400.5GB(45.8% used) Procs~313 Client~Shell inxi~2.3.56
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 10961
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 39414
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Инсталиране на Arch Linux с Plasma 5

Мнение от Валсо »

cprog написа:
вт юни 11, 2019 15:57
Да редактираш css файл не е на един клик разстояние.
Значи за Cinnamon не е проблем, че се редактира дефакто програмен код, за да се промени настройка,
за KDE е проблем, ако трябва да цъкнеш три менюта.
Това е двоен аршин.
При мен е на един клик, защото съм си изкарал файла на пряк път. :mrgreen: А и във файла вече знам кое точно къде се намира, защото нужните ми неща съм ги закоментирал, така че отново с един клик променям каквото ми трябва и рестартирам средата.
В КДЕ малоумието е, че трябва да се ровиш из менюта за прости неща. Примерно смяната на фона на десктопа:
• в канелата става с десен клик на десктопа и избиране "промяна на фона".
• в КДЕ трябва да влезеш в системните настройки и като го ползваш от скоро и не си наизустил менютата, пада голямо търсене къде се намира смяната на фона. И така за нещо, което в канелата го правиш буквално с един клик, в КДЕ ровиш из менютата като идиот и отиде половин час за един скапан фон. :roll:
Shaker
Доктор
Доктор
Мнения: 5079
Регистриран: нед дек 06, 2009 20:18
Репутация: 34012
пол: Мъж

Re: Инсталиране на Arch Linux с Plasma 5

Мнение от Shaker »

Валсо написа:
вт юни 11, 2019 16:41
В КДЕ малоумието е, че трябва да се ровиш из менюта за прости неща. Примерно смяната на фона на десктопа:
• в канелата става с десен клик на десктопа и избиране "промяна на фона".
• в КДЕ трябва да влезеш в системните настройки и като го ползваш от скоро и не си наизустил менютата, пада голямо търсене къде се намира смяната на фона. И така за нещо, което в канелата го правиш буквално с един клик, в КДЕ ровиш из менютата като идиот и отиде половин час за един скапан фон. :roll:
Мноооого е сложно. Едвам го намерих :evil4:
Изображение
hunter4o83 написа:
чет ное 24, 2022 22:55
Не става това КДЕ реших да инсталирам едно и Лаптопът ми изгасна и повече не се включи. Хвалете си го колкото искате но е пълна скръб.
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”