Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Сборка

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4560
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34131
пол: Мъж

Сборка

Мнение от бат-начо »

Една сглобка с Мента XFCE 19.1 64 бита, която съм направил почти както трябва да е направена като последователност (от това което съм прочел в нета и съм разбрал). Има каквото трябва да има на нетбука на брат ми (според мен) и някои негови предпочитания.
Тук
Прочетено: 4390 пъти
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
тед
Пристрастéн
Пристрастéн
Мнения: 941
Регистриран: пон май 08, 2017 18:33
Репутация: 10356
пол: Жена

Re: Сборка

Мнение от тед »

бат-начо написа:
чет апр 18, 2019 22:50
Една сглобка с Мента XFCE 19.1 64 бита, която съм направил почти както трябва да е направена като последователност (от това което съм прочел в нета и съм разбрал). Има каквото трябва да има на нетбука на брат ми (според мен) и някои негови предпочитания.
Тук
Здравей, искам да те попитам с коя програма правиш ISO файл, на напълно функционираща линукс дистрибуция , всички програми са инсталирани всички драйвери, всичко си е нагласено както потребителя иска.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4560
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34131
пол: Мъж

Re: Сборка

Мнение от бат-начо »

Използвал съм информация от тези места (и от други, но тези са достатъчни)
https://help.ubuntu.com/community/LiveC ... romScratch
https://help.ubuntu.ru/wiki/дистрибутив ... tu_вручную
https://community.linuxmint.com/tutorial/view/1784
https://nathanpfry.com/how-to-customize ... tion-disc/
от последния линк са важни коментарите, които насочват към xorriso. При мен командата за генериране накрая е следната (трябва да се махнат 2-3 ненужни параметъра, но така или иначе те са игнорирани)

Код: Избери всички

sudo xorriso -as mkisofs -isohybrid-mbr /usr/lib/ISOLINUX/isohdpfx.bin -c isolinux/boot.cat -b isolinux/isolinux.bin -no-emul-boot -boot-load-size 4 -boot-info-table -eltorito-alt-boot -e boot/grub/efi.img -no-emul-boot -isohybrid-gpt-basdat -V "MINT 19.1 XFCE CUSTOM 64bit" -J -joliet-long -r -v -T -o ../mint-19.1-xfce-custom-64bit.iso .
А командата по инсталиране на "нужното" е

Код: Избери всички

sudo apt install squashfs-tools genisoimage syslinux-utils xorriso isolinux rsync
Допълнително - следния линк е, за да са в сила промените и в живия диск, иначе зададените и направени промени в настройките по време на зареждане ще са чак в инсталираното
https://help.ubuntu.ru/wiki/дистрибутив ... подготовка
(къде да се постави, защо, как и т.н - с четене и осмисляне какво се прави, сляпо копиране не помага).
Офтопик:
Аз съм си го "превел" така

Допълнителна подготовка

На този етап ще разкажа, как се създават файловете initrd.lz и casper-uuid-generic, необходими за нормална работа на образа. В chroot изпълняваме:

cd /tmp

cp /initrd.img ./initrd0.gz

casper-new-uuid /tmp/initrd0.gz /tmp/initrd.gz /tmp/casper-uuid-generic

mkdir /tmp/tmp

cd ./tmp

gunzip -dc ../initrd.gz | cpio -imvd --no-absolute-filenames

find . | cpio --quiet --dereference -o -H newc | lzma -7 > ../initrd.lz


(изчакваме да свърши процеса)


В същия терминал отваряме втори терминал и изпълняваме:

sudo cp -v edit/tmp/{initrd.lz,casper-uuid-generic} .

sudo chmod -w initrd.lz casper-uuid-generic

sudo cp initrd.lz extract-cd/casper

sudo cp casper-uuid-generic extract-cd/.disk

sudo cp extract-cd/.disk/casper-uuid-generic extract-cd/.disk/live-uuid-generic

sudo rm -v initrd.lz casper-uuid-generic

Връщаме се в първия (chroot) терминал и премахваме от /tmp всичко:

cd /

rm -rfv /tmp/*

По принцип не съм доволен от програмите които правят исо-образ от твоята система и затова съм се насочил към такъв начин. Той работи само за жив диск, дискове които ползват друг инсталатор, примерно като Дебиан (но истинския, не дериватите), се променят по друг начин, различен от този (за пример - образа на Лубунту-alternate), и система инсталирана от такъв диск "не се хваща" от remastersys-наследниците (пък и от него), би могло, но не си струва труда.


По принцип, както съм променил Ментата не е правилно (ако се брои за "ново дистро") понеже съм променил директно настройките, които при обновяване/преинсталиране на същите - ще се възстановят както са били (е, не всичките, но тия в /usr/share/mint-artwork със сигурност). Т.е. - ако се ползва и след време се направи копие с respin примерно, то ще изглежда различно.

(бе, не ме бива да обяснявам)
Последна промяна от бат-начо на пон апр 29, 2019 17:41, променено общо 1 път.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4560
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34131
пол: Мъж

Re: Сборка

Мнение от бат-начо »

Тук се опитах да я подобря малко.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4560
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34131
пол: Мъж

Re: Сборка

Мнение от бат-начо »

Линкът в началото е за 32-битовка вече.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4560
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34131
пол: Мъж

Re: Сборка

Мнение от бат-начо »

Омръзна ми да откривам какво има и какво няма, и да пресъбирам наново - липсва tumbler-plugins-extra (не е болка за умиране и ще е една идея по-бързо без него).
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283667
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 333887
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Сборка

Мнение от Mozo »

Абе, до утре си го сменил :mrgreen:
Изображение
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4560
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34131
пол: Мъж

Re: Сборка

Мнение от бат-начо »

:) Не, въпроса е принципен, искам да стане от първия път, без да трябва нещо да се се додялка. Както го направих първото беше добре за първата идея, после взех да го "заглаждам" и ... все не ми харесва. То навремето, когато порисуввах по малко, пак нищо от нарисуваното не харесвах.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283667
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 333887
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Сборка

Мнение от Mozo »

Ем, то никога не става от първия път. Инсталацията, която ползвам е на три години и всеки път като връщам имидж има нещо за дооправяне и добавяне :lol: :lol: :lol:
Изображение
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4560
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34131
пол: Мъж

Re: Сборка

Мнение от бат-начо »

Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11043
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 39731
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Сборка

Мнение от Валсо »

Mozo написа:
пет май 03, 2019 20:24
Ем, то никога не става от първия път. Инсталацията, която ползвам е на три години и всеки път като връщам имидж има нещо за дооправяне и добавяне :lol: :lol: :lol:
Зат'ва като станат много нещата за оправяне и добавяне, си правя нов имидж и изтривам стария. Така винаги имам актуален бекъп и не се занимавам с глупости след възстановяването. :evil4: :p
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283667
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 333887
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Сборка

Мнение от Mozo »

Естествено, това правя и аз. По-стар оттри месеца имидж няма да запали така или иначе при Arch. Имай го предвид. Най-късно на третия месец връщаш, правиш си промените и правиш нов :thumbright: Причината е, че се случват адски много промени за тези три месеца и после, когато се опиташ да върнеш от стар имидж, системата се чупи и ти трябва вълшебник, за да я оправи.
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11043
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 39731
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Сборка

Мнение от Валсо »

Mozo написа:
пон май 13, 2019 10:21
Естествено, това правя и аз. По-стар оттри месеца имидж няма да запали така или иначе при Arch. Имай го предвид. Най-късно на третия месец връщаш, правиш си промените и правиш нов :thumbright: Причината е, че се случват адски много промени за тези три месеца и после, когато се опиташ да върнеш от стар имидж, системата се чупи и ти трябва вълшебник, за да я оправи.
Ще го имам предвид. А ако имаш вече работеща система с направените промени, няма ли да е по-лесно просто нея да я бекъпнеш в нов имидж, вместо да връщаш старата и да правиш всичко наново?
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283667
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 333887
Местоположение: Somewhere In Time

Re: Сборка

Мнение от Mozo »

По-лесно ще е, ама е мацаница. Връщайки от стария бекъп си с практически чисто нова ОС, без да е пипано нищо. Все пак през тези три месеца са се случили милион неща. Не искам да ги имам в имиджа си.
Изображение
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11043
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 39731
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Сборка

Мнение от Валсо »

Офтопик:
Mozo написа:
пон май 13, 2019 20:48
през тези три месеца са се случили милион неща
При нас поне се случва нещо. При онези от Редмънд за три месеца не се случва нищо, защото компютърът не може да запали през тези три месеца... :toothy10: :toothy10: :toothy10: :evil4:
Нова тема Отговори

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”