Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

Линукс мемета

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1096
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10641
пол: Мъж

Re: Линукс мемета

Мнение от Fernando Sucre »

Валсо написа:
вт яну 09, 2024 20:53
Когато за първи път се натъкнах на Вим... :lol:
.....
Те т'ва е, когато си мислиш че знеш всичко за текстовите редактори. На 16. :lol:
Прочетено: 29261 пъти
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11093
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40071
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс мемета

Мнение от Валсо »

Fernando Sucre написа:
вт яну 09, 2024 22:21
Те т'ва е, когато си мислиш че знеш всичко за текстовите редактори. На 16. :lol:
За първи път се натъкнах на смотания Вим, когато за първи път инсталирах Арко Линукс. Тия ти налагат пакети, които не можеш да откажеш при инсталацията и тъпият Вим е един от тези пакети. Много бързо го разкарах, когато видях, че няма поне елементарно упътване как да запишеш файл и как да изтриеш съдържание от него и си инсталирах нано.
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1096
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10641
пол: Мъж

Re: Линукс мемета

Мнение от Fernando Sucre »

Валсо написа:
ср яну 10, 2024 01:39
Fernando Sucre написа:
вт яну 09, 2024 22:21
Те т'ва е, когато си мислиш че знеш всичко за текстовите редактори. На 16. :lol:
За първи път се натъкнах на смотания Вим, когато за първи път инсталирах Арко Линукс. Тия ти налагат пакети, които не можеш да откажеш при инсталацията и тъпият Вим е един от тези пакети. Много бързо го разкарах, когато видях, че няма поне елементарно упътване как да запишеш файл и как да изтриеш съдържание от него и си инсталирах нано.
Хмм, имам смесени чувства по въпроса. Едва ли има човек, който да не е „избухнал“ от въпросния проблем. В това число и аз. :lol: Веднага ми се набива в съзнанието и разликата между поколенията. Изобщо не можеш да си представиш, колко се различават хората само с разлика от няколко години. А с този софтуер, става въпрос за цели „ери“ разлика. Самата програме е мега добра и легендарна. По-скоро бих се ядосал, ако го няма в инсталацията. Единственото, което е много грешно, стои в самата инсталация. Първо трябва да те пита, защото въпроса никак не е маловажен и воторо да не стои на първо място в менюто за избор.
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1004
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10380
пол: Мъж

Re: Линукс мемета

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Валсо написа:
ср яну 10, 2024 01:39
За първи път се натъкнах на смотания Вим, когато за първи път инсталирах Арко Линукс. Тия ти налагат пакети, които не можеш да откажеш при инсталацията и тъпият Вим е един от тези пакети. Много бързо го разкарах, когато видях, че няма поне елементарно упътване как да запишеш файл и как да изтриеш съдържание от него и си инсталирах нано.
Пак ли ръсиш всекидневните си простотии?

Vim бил смотан??

Искаш елементарно упътване за Vim?
Ми, ето ти няколко кратки cheat sheets:
https://linuxhandbook.com/vim-cheat-sheet/

Ето ти първа страница от команди във Vim:
Изображение

Ето ти списък от настройки във Vim:
Изображение

Ето ти линк към допълнителни плъгини за Vim:
https://github.com/altermo/vim-plugin-list

Ето ти как изглежда Vim при мен с подбрани от мен къстом настройки:
Изображение

Vim като редактор e еквивалент на rocket science и титанична мощ - един път усвоен обаче над поне 51% и няма да искаш да погледнеш какъвто и да е бил друг редактор в терминал - Linux, BSD, Mac, Unix, Windows, пък даже и в GUI вариант. Единственият му минус е, че е англоезичен и брутално враждебен към други езикови/клавиатурни подредби - неудобен, ако превключваш между тях. Но за редактиране на скриптове от всякакъв вид в терминал или цялостно програмиране в терминал, е най-доброто съществуващо средство.

Оnano e за бозаджии, новоизлюпени или посредствено обречени завинаги в конзолните си умения линускчии, които само са чували, че имало терминал или пък такива провъзгласящи, че конзолата била прозорецът на срама в Линукс.
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11093
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40071
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс мемета

Мнение от Валсо »

:toothy10: :toothy10: :toothy10:

Ммм, да, ще прекарам часове в къстъмизиране на нещо, което го използвам, само когато X не тръгне и се наложи да се логна в терминален режим, за да редактирам някой файл.

Я виж нано как изглежда:

Изображение

Всички комбинации са ти показани на екрана. Редактираш, записваш и приключваш.

=====================================

Изображение
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4566
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34152
пол: Мъж

Re: Линукс мемета

Мнение от бат-начо »

Nano includes only the bare minimum of functionality needed to edit documents making it very simple.
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11093
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40071
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс мемета

Мнение от Валсо »

бат-начо написа:
ср яну 10, 2024 14:52
Nano includes only the bare minimum of functionality needed to edit documents making it very simple.
Да. И всичко, което ти трябва, е показано на екрана. Няма нужда да ровиш по настройки и енциклопедии, за да видиш как аджеба се трие съдържание и се записва редактираният файл или пък да хвърляш боб, ако в момента нямаш друго устройство с достъп до интернет. :lol:
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4566
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34152
пол: Мъж

Re: Линукс мемета

Мнение от бат-начо »

Да :lol: аз затова и много харесвах leafpad, но ако искаш "и съъъвсем малко отгоре" - ми няма, няма и как да дойде. То е като да сравняваш gpaint с gimp - просто няма място за сравнение, ама и двете започват с "g".
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11093
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40071
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс мемета

Мнение от Валсо »

бат-начо написа:
ср яну 10, 2024 15:15
Да :lol: аз затова и много харесвах leafpad, но ако искаш "и съъъвсем малко отгоре" - ми няма, няма и как да дойде. То е като да сравняваш gpaint с gimp - просто няма място за сравнение, ама и двете започват с "g".
Защо в минало време - "харесваХ"? Leafpad още съществува и го разработват. А и той, и xed са точно "съвсем малко отгоре" на gedit. Тоест, те са като gedit, но с екстри и подобрения.
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4566
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34152
пол: Мъж

Re: Линукс мемета

Мнение от бат-начо »

Да, вий си го имате. А при нас е l3afpad
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
tmp_ZMx2fK6aL4
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1004
Регистриран: пон фев 21, 2022 15:29
Репутация: 10380
пол: Мъж

Re: Линукс мемета

Мнение от tmp_ZMx2fK6aL4 »

Валсо написа:
ср яну 10, 2024 14:26
Я виж нано как изглежда:
Изображение
Всички комбинации са ти показани на екрана. Редактираш, записваш и приключваш.
Nano за сериозна работа в Линукс терминала е като да боядисваш дървенията
в казармените помещения с четката за бръснене. :баси якото:

Изображение

Става, ама е неземен гърч O:)
Hardware: Windows 11 Incompatible Certified!
Потребителски аватар
Fernando Sucre
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1096
Регистриран: нед юли 01, 2018 19:56
Репутация: 10641
пол: Мъж

Re: Линукс мемета

Мнение от Fernando Sucre »

бат-начо написа:
ср яну 10, 2024 14:52
Nano includes only the bare minimum of functionality needed to edit documents making it very simple.
Не е минимума на жъзможности, по-скоро разумен компромис, клонящ към минимума. Например оцветява повечето синтаксиси, което за мен е само от полза.
Валсо написа:
ср яну 10, 2024 14:58
.....
Да. И всичко, което ти трябва, е показано на екрана. Няма нужда да ровиш по настройки и енциклопедии, за да видиш как аджеба се трие съдържание и се записва редактираният файл или пък да хвърляш боб, ако в момента нямаш друго устройство с достъп до интернет. :lol:
Вече има доста мощни редактори, догонващи Vim по възможности. Но без повечето от проблемите на Vim. Например Micro и Helix. Едно от подобренията е че имат вградена документация и подсещане за клавишите, но не заемат много място. Другото важно подобрение е в хаоса с плъгините и производителността.

https://micro-editor.github.io/
https://helix-editor.com/

The BEST Text Editor on Linux? - Micro Text Editor


Но Vim си е Vim завинаги. :усмивка1:
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4566
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 34152
пол: Мъж

Re: Линукс мемета

Мнение от бат-начо »

Fernando Sucre написа:
ср яну 10, 2024 16:40

Не е минимума на възможности, по-скоро разумен компромис, клонящ към минимума. Например оцветява повечето синтаксиси, което за мен е само от полза.
Ако не го правеше, не мисля че щяхме да пишем сега за него. ;)
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
cprog
Ветеран
Ветеран
Мнения: 1419
Регистриран: нед юли 19, 2015 08:19
Репутация: 12926
пол: Мъж

Re: Линукс мемета

Мнение от cprog »

Fernando Sucre написа:
ср яну 10, 2024 16:40
бат-начо написа:
ср яну 10, 2024 14:52
Nano includes only the bare minimum of functionality needed to edit documents making it very simple.
Не е минимума на жъзможности, по-скоро разумен компромис, клонящ към минимума. Например оцветява повечето синтаксиси, което за мен е само от полза.
Валсо написа:
ср яну 10, 2024 14:58
.....
Да. И всичко, което ти трябва, е показано на екрана. Няма нужда да ровиш по настройки и енциклопедии, за да видиш как аджеба се трие съдържание и се записва редактираният файл или пък да хвърляш боб, ако в момента нямаш друго устройство с достъп до интернет. :lol:
Вече има доста мощни редактори, догонващи Vim по възможности. Но без повечето от проблемите на Vim. Например Micro и Helix. Едно от подобренията е че имат вградена документация и подсещане за клавишите, но не заемат много място. Другото важно подобрение е в хаоса с плъгините и производителността.




https://micro-editor.github.io/
https://helix-editor.com/

The BEST Text Editor on Linux? - Micro Text Editor


Но Vim си е Vim завинаги. :усмивка1:
@Fernando Sucre мерси за препратките, много са интересни
Някога на работа имахме един стар стар проект като години и технологии на java 6
Колежката, която го поддържаше ползваше само vim и беше мой първи ментор покрай нея го научих до голяма степен и адски го харесвам vim
Вече не го ползвам толкова много, но ми е скъп :)
CPU~Dual core AMD Athlon 64 X2 5200+ (-MCP-) speed~2700 MHz (max) Kernel~4.15.0-33-generic x86_64 Up~1 day Mem~4869.6/7976.7MB HDD~2400.5GB(45.8% used) Procs~313 Client~Shell inxi~2.3.56
Потребителски аватар
Валсо
Дарител
Дарител
Мнения: 11093
Регистриран: нед мар 03, 2019 20:29
Репутация: 40071
пол: Мъж
Местоположение: /home/$USER
Контакти:

Re: Линукс мемета

Мнение от Валсо »

Арч е навсякъде! :lol: :lol:

Изображение
Нова тема Отговори

  • Подобни теми
    Отговори
    Преглеждания
    Последно мнение

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”