Здравейте! Вероятно използвате блокиращ рекламите софтуер. В това няма нищо нередно, много хора го правят.

     Но за да помогнете този сайт да съществува и за да имате достъп до цялото съдържание, моля, изключете блокирането на рекламите.

  Ако не знаете как, кликнете тук

UEFI и пакетите към ядрото

feed Всичко свързано с Линукс. Новини, проблеми, въпроси.
Десктоп Линукс дистибуции, сървърни Линукс дистрибуции, Линукс дистрибуции с общо предназначение, Linux Mint, Ubuntu, Arch Linux, Mandriva, PCLinuxOS, openSUSE, Fedora, Red Hat Enterprise Linux, CentOS, Suse Linux Enterprise Server, Debian, Cross Linux from Scratch, Slackware, Gentoo. Графични среди, новини, игри, драйвъри, въпроси, десктоп, сървър, браузъри, помощ.
Нова тема Отговори
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4539
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 33930
пол: Мъж

UEFI и пакетите към ядрото

Мнение от бат-начо »

Направил съм си един образ на Лубунту. При проиграване във ВирБокс има разминаване какво се инсталира в uefi режим/какво се премахва и при стандартен биос. Може ли някой с Убунту и uefi да каже дали след инсталирането има пакетите linux-signed-generic* linux-signed-image-generic*. Понеже "давам акъл" който е възможно да не е напълно верен.
Проиграл съм го и с оригинален образ. Но от там тръгнах.
Прочетено: 355 пъти
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283156
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332702
Местоположение: Somewhere In Time

Re: UEFI и пакетите към ядрото

Мнение от Mozo »

Нормално е да има разлики, защото UEFI изисква допълнителна подготовка и пакети. Аз обаче скоро не възнамерявам да пробвам, защото ме дразни ужасно :oops:
Изображение
Потребителски аватар
beggginer
Доктор
Доктор
Мнения: 6339
Регистриран: нед апр 13, 2008 18:33
Репутация: 33064
пол: Мъж

Re: UEFI и пакетите към ядрото

Мнение от beggginer »

Искаш да кажеш, че си инсталирал UEFI биос? :evil4: Писна ти да чаткаш по клавиатурата или какво?
Как да си върнем контрола над Windows 10 Home :violent1:
Изображение
Валсо написа:
съб яну 21, 2023 12:28
Знам какво правя.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283156
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332702
Местоположение: Somewhere In Time

Re: UEFI и пакетите към ядрото

Мнение от Mozo »

Хаха :lol: :lol: :lol:
Изображение
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4539
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 33930
пол: Мъж

Re: UEFI и пакетите към ядрото

Мнение от бат-начо »

beggginer написа:Искаш да кажеш, че си инсталирал UEFI биос? :evil4: Писна ти да чаткаш по клавиатурата или какво?
Не четеш ли - проигравам какви лай** съм нацвъкал. :toothy10: И откривам страничен странен ефект като се ползва "УЕФА". :lol:
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
bulljo
Редовен потребител
Редовен потребител
Мнения: 182
Регистриран: пон мар 27, 2017 21:55
Репутация: 3226
пол: Мъж

Re: UEFI и пакетите към ядрото

Мнение от bulljo »

Аз да питам, има ли някакво значение за работата на ОС дали ще се ползва UEFI или стандартен BIOS при положение, че ОС е една на машината в случая манджаро преди това беше минт, какво губя/печеля дали ще е GPT или MBR диска освен възможността за повече дялове при първото, има ли някаква разлика в работата и поведението на ОС.
По принцип на мен ми е по лесно да се оправям без UEFI, може би защото хич не съм го и разучавал, на компа и на лаптопа направо изключих UEFI режима и го игнорирах на времето сега ми е интересно дали не губя някои ползи или да не се занимавам.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283156
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332702
Местоположение: Somewhere In Time

Re: UEFI и пакетите към ядрото

Мнение от Mozo »

Нищо не губиш, няма разлики освен фрагментацията на диска. Разправят, че ОС буутвала по-бързо, ама това са шменти-капели. За съжаление през 2020-а година Intel ще спрат да правят Lecacy-съвместими BIOS-и и искаме, не искаме, рано или късно и ние ще трябва да минем на тази глупост :tard: :tard: :tard:
Изображение
Потребителски аватар
bulljo
Редовен потребител
Редовен потребител
Мнения: 182
Регистриран: пон мар 27, 2017 21:55
Репутация: 3226
пол: Мъж

Re: UEFI и пакетите към ядрото

Мнение от bulljo »

Благодаря, и аз така си мисля но все пак да питам, като му дойде времето ще мислим какво ще го правим. :съгласен: :salute:
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283156
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332702
Местоположение: Somewhere In Time

Re: UEFI и пакетите към ядрото

Мнение от Mozo »

Мда, аз ще трябва да пригаждам сегашната си инсталация и още от сега съм в ужас :lol: :lol: :lol: Плановете са другата година да си купя нова платформа и така да имам още 4-5 години свобода, пък после ще го мислим :toothy10: :toothy10: :toothy10:
Изображение
Потребителски аватар
бат-начо
Доктор
Доктор
Мнения: 4539
Регистриран: ср фев 21, 2018 15:17
Репутация: 33930
пол: Мъж

Re: UEFI и пакетите към ядрото

Мнение от бат-начо »

:toothy10: Медала има тъмна и светла страна. И се акцентира на светлата (предимствата).
Селски, Начо Селски.
Потребителски аватар
Mozo
Skynet Cyber Unit
Skynet Cyber Unit
Мнения: 283156
Регистриран: пет юни 01, 2007 14:18
Репутация: 332702
Местоположение: Somewhere In Time

Re: UEFI и пакетите към ядрото

Мнение от Mozo »

:съгласен:
Изображение
Нова тема Отговори

Върни се в “Линукс - инсталация, настройки, проблеми”